بهترین فرش برای راه پله چه فرشی است؟

فرش راه پله جز یکی از پر استفاده‌ترین فرش‌های منازل به حساب می‌آید. این قسمت از خانه به صورت عمومی توسط افراد خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این اوصاف می‌توان نتیجه گرفت فرش راه پله باید ویژگی‌های مهمی مانند استحکام بالا، زیبایی مناسب و طول عمر خوبی را برخوردار باشد.

یکی از مهمترین نکاتی که باید در زمان خرید فرش راه پله به آن توجه کنید، میزان ضخات فرش شما است. بهتر است از فرش‌هایی استفاده کنید که ضخامت مناسب و به اندازه‌ای داشته باشند. شما می‌توانید برای مشاهده ویژگی‌های ظاهری و بافت فرش به صفحه  مراجعه نمایید تا آشنایی بهتری با فرش‌های محتشم داشته باشید. بعد از میزان ضخامت، رنگ و نوع طرح فرش از اهمیت بالایی بهره‌مند است. در حین خرید فرش‌هایی را انتخاب کنید که برای مکان موردنظر شما مناسب باشند؛ به فرض مثال فرش‌های اتاق پذیرایی برای آشپزخانه شما چندان کاربردی نیستند. به صورت کلی در زمان خرید فرش راه پله نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

  • میزان ضخامت فرش
  • نوع طرح و رنگ فرش
  • استفاده از مواد استاندارد و با کیفیت
  • طول عمر بالا

هنگام ورود به یک خانه اولین چیزی که باعث جلب توجه افراد می‌شود، فرش مورد استفاده بر روی راه پله است؛ البته خرید فرش راه پله دشواری‌های خاصی دارد و در عین حال انتخاب آن بسیار مهم است. به طور معمول راه پله یک مسیر پر رفت آمد است که انتخاب اشتباه کفپوش می‌تواند باعث خراب‌شدن آن در کوتاه مدت شود. به همین دلیل خرید بهترین فرش راه پله نیاز به دقت زیادی دارد. سطح پله‌ها مانند سطوح صاف خانه یکسان نیست و در نتیجه برای تهیه فرش مناسب آن باید بتوانید اندازه‌گیری دقیقی نیز انجام دهید. در ادامه درباره نحوه اندازه‌ گیری فرش راه پله و مدلهای جدید گلیم فرش راه پله، اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهیم.

انتخاب فرش برای راه پله یکی از دشوارترین کارها در دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود؛ چراکه فرش روی پله، باید در کنار زیبایی، دوام زیادی نیز داشته باشد. فرش روی پله در معرض رفت و آمد قرار دارد و در نتیجه ضخامت آن باید به حدی باشد که کمترین آسیب را ببیند. به همین دلیل هنگام خرید فرش پله باید بتوانید در کنار توجه به طرح و رنگ آن، کیفیت محصول را نیز بررسی کنید. همچنین انواع و 700 شانه برای راه پله وجود دارد که باید نمونه مناسبی را تهیه کنید.

What is the best carpet for stairs

برای انتخاب و تهیه فرش راه پله جدید باید نکات بسیار مهمی را در نظر بگیرید. فرش پله باید تمام گوشه و کناره‌های آن را پر کند و علاوه بر زیبایی، از نظر ایمنی نیز، بررسی شود. در نتیجه هنگام خرید بهترین فرش برای راه پله باید مواردی مثل ضخامت مناسب فرش راه پله، برابر بودن الگوی فرش راه پله با قالی نشیمن و مطابقت رنگ فرش پله با کفپوش نزدیک‌ترین فضا به آن را، در نظر بگیرید. در حالت کلی بهتر است جنس، رنگ و مدل فرش راه پله با سایر قسمت‌های خانه هماهنگ باشد؛ به طور مثال برای استفاده در پله خانه‌هایی با چیدمان کلاسیک مناسب‌تر است. فرش مناسب راه پله، فرشی است که به خوبی گوشه های راه پله را پر کند. این ویژگی نه تنها از لحاظ زیبایی شناسی بلکه از لحاظ ایمنی حائز اهمیت می باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، انتخاب فرشی است که که طرح و نقش آن با طرح فرشی که در اتاق نشیمن استفاده می شود، شباهت داشته باشد. در هنگام انتخاب فرش مناسب برای راه پله ها باید به پنج نکته اساسی توجه کنید:

  • دوام بالا
  • استفاده از متریال مناسب
  • ضخامت فرش
  • برابری الگوی آن با فرش اتاق نشیمن
  • تطابق رنگی آن با فرش اتاق نشیمن

در ادامه این نوشته از به بیان نکات و ایده های دیگر در هنگام انتخاب فرش مناسب می پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

نکات مهم در انتخاب فرش راه پله

استفاده از فرش با کیفیت

رفت‌و‌آمد زیاد تنها نکته ای نیست که باعث ایجاد آسیب راه پله ها درطول سالیان می شود. به طور کلی راه پله ها بیشتر از سطوح صاف از حساسیت برخوردار هستند. همین امر باعث می شود که انتخاب یک فرش با کیفیت نیز بیش تر مورد توجه قرار گیرد. در صورت استفاده از انواع با کیفیت این گونه فرش ها به طور قطع تا سالیان طولانی نیاز به تعویض آن ها نخواهید داشت.

استفاده از فرش با دوام

همان طور که گفتیم انتخاب فرشی که در ساخت آن ها از متریال با کیفیت بکاررفته، بسیار حائز اهمیت می باشد. این امر بر طول عمر و دوام فرش نیز تاثیرگذار می باشد. فرشی که برای اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می دهید، به هیچ عنوان مناسب برای استفاده برای راه پله نمی باشد.

در نظرگرفتن ضخامت فرش در هنگام خرید

به یاد بسپارید که هرچه فرش انتخابی برای راه پله از ضخامت کمتری برخوردار باشد، فرش مناسب تر می باشد. اگرچه نازک بودن فرش مهم است اما توجه کنید که ضخامت آن به اندازه ای کم نباشد که بر کیفیت و طول عمر آن تاثیر بگذارد. ضخامت این فرش باید به گونه ای باشد که به خوبی گوشه های راه پله را پر کند. این کار نه تنها از لحاظ زیبایی، بلکه از لحاظ ایمنی نیز حائز اهمیت می باشد. این امکان برای شما وجود دارد که از یک نصاب فرش نیز در این زمینه کمک بگیرید.

انتخاب فرش مقاوم در برابر آسیب دیدگی

انتخاب فرش این قسمت از آن جهت که ممکن است با استفاده از کفش زیاد بر روی آن قدم برداشته شود، باید در برابر آسیب دیدگی هایی از جمله پارگی مقاوم می باشد.

توجه به شکل ظاهری فرش

هیچ گونه قانون و محدودیتی در مورد انتخاب رنگ و سبک فرش هایی که بر روی راه پله ها از آن استفاده می شود، وجود ندارد. تنها نکته چالش برانگیز در این زمینه انتخاب فرش هایی الگودار می باشد. انتخاب این فرش ها باید به گونه ای باشد که در هنگام نصب و قرار گرفتن آن ها در گوشه راه پله، الگوهای آن ظاهر نامناسبی نداشته باشند و به خوبی مشخص باشند. توجه کنید که این موضوع بر زیبایی راه پله تاثیر گذار می باشد. هم چنین علاوه بر شکل و اندازه این گونه فرش ها باید به نوعی سقف کاذب محسوب می شود که در رده سقف های دکوراتیو قرار دارد.  جنس این نوع سقف از ورقه های آلومینیوم، آهن و آلیاژ می باشد داشته باشید که این فرش ها باید از سمت مشخصی که از پایین به سمت بالای راه پله می باشد، مورد استفاده قرار گیرند. به همین خاطر در هنگام نصب به این نکته نیز توجه داشته باشید.

انتخاب رنگ فرش راه پله

اگر در نظر دارید که از یک فرش ساده برای راه پله استفاده نمایید، بهتر است از رنگ های خنثی و روشن استفاده نمایید. استفاده از فرش های رنگ تیره برای این قسمت باعث می شود، اندازه راه پله باریک تر از آن چه که هست به چشم آید. به طور کلی پیشنهاد ما به شما استفاده از فرش های کرمی و خاکستری برای راه پله می باشد.

ایجاد ایمنی در راه پله

بسیاری از متخصصان در این زمینه بر این باورند که بهترین فرش آن هایی هستند که از بیش ترین مقدار ایمنی برخوردار هستند. ایجاد ایمنی در راه پله ها دلیل اصلی برای انتخاب فرش مناسب می باشد. استفاده از فرش در این قسمت بسیار اهمیت دارد. اهمیت این موضوع برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند بیشتر می باشد.

انواع فرش مناسب راه پله

گلیم فرش راه پله

گلیم به فرش هایی اطلاق می شود که دارای طرح و نقش های سنتی است و زیبایی بسیار زیادی دارند. البته امروزه بسیاری از این گلیم ها را با اشکال و طرح و رنگ های مدرن نیز می بافند که زیبایی خاصی به می بخشد. گلیم ها به واسطه بافتی که دارند، برای مکان های پرتردد بسیار مناسب می باشند. همچنین قیمت آن ها پایین است و از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه تر از فرش های دستباف و ماشینی می باشند.

فرش دستباف ، فرش راه پله

فرش دستباف ، فرش هایی با بافت بسیار ظریفی هستند و راه رفتن بر روی آن ها بسیار لذت بخش می باشد. این فرش ها در ابعاد و اندازه های گوناگونی به منظور استفاده در راه پله ها بافته می شوند و طرح های سنتی زیبایی دارند. قالی های دستباف قیمت بالایی دارند، به همین دلیل اگر بودجه کمی در اختیار دارید، پیشنهاد می کنیم قید این فرش های اصیل و گرانقیمت را بزنید.

فرش ماشینی راه پله

فرش های ماشینی امروزه در تنوع بی نظیری از رنگ ها و بافت ها تولید می شوند. قالی های ماشینی مخصوص راه پله نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می توانید هر نوع طرح و نقشی را که می پسندید و در هر سایز و اندازه ای خریداری نمایید. استفاده از فرش ماشینی مدرن امروزه برای این بخش از خانه بسیار رواج یافته است. شما حتی می توانید طرح و اندازه مورد نظر خود را سفارش دهید و مطابق نظر خود، نمونه مناسب را خریداری نمایید. البته لازم به ذکر است که نمونه های سفارشی قیمت بالاتری دارند. فرش های ماشینی از دوام و استحکام بالاتری نسبت به گلیم برخوردارند و استفاده از آن ها در دراز مدت مقرون بصرفه تر می باشد.

فرش های تک پله ای راه پله

امروزه انواع جدیدی از فرش ها وجود دارند که به صورت تکی در راه پله مورد استفاده قرار می گیرند. به این نحو که هر پله مطابق با سایز و اندازه ای که دارد، دارای یک فرش جداگانه می باشد. جنس این فرش های تکی می تواند از گلیم های ماشینی، فرش های ماشینی و یا حتی فرش های دستباف باشد. نحوه نصب این گونه فرش ها به صورتی است که باید هر کدام از این فرش ها را بر روی یک پله قرار داد و با استفاده از چسب فرش یا گیره های مخصوص راه پله، آن ها را به هر پله متصل کرد. استفاده از این نوع فرش ها بر روی راه پله بدون استفاده از چسب یا گیره بسیار خطرآفرین می باشد و احتمال سرخوردن و سقوط از پله ها را افزایش می دهد.

نکات پایانی

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که در خانه راه پله دارید و هنوز فرشی برای آن تهیه نکرده اید، بهتر است همین حالا نسبت به انجام این کار اقدام نمایید، چرا که این امر نه تنها از لحاظ تاثیر زیبایی که بر کل خانه می گذارد، بلکه از لحاظ ایجاد فضایی ایمن در راه پله ها نیز حاهنگامی که شما تازه وارد یک خانه می‌شوید اولین چیزی که توجه شما را به خودش جلب می‌کند، راه پله آن خانه است. انتخاب یک فرش مناسب برای راه پله جلوه زیبایی به خانه می‌هد.

انتخاب صحیح موکت و فرش راه پله برای خانه بسیار مهم و البته کمی دشوار است. باتوجه به اینکه این قسمت از خانه بیش از هر بخش دیگری در معرض رفت و آمد قراردارد، انتخاب اشتباه در خرید فرش و موکت باعث می‌شود که خیلی زود فرش پوسیده شود و ظاهر زیبای خود را از دست بدهد. بنابراین لازم در انتخاب فرش دقت کنید و علاوه  بر زیبایی به جس و کاربرد موکت یا فرش نیز دقت داشته باشید. جهت آشنایی با راهنمای خرید بهترین فرش برای راه پله، تا پایان این مطلب با همراه باشید.

دکمه بازگشت به بالا