موارد کاربرد دکل دوربین

با توجه به اینکه سالانه پروژه های نظارت تصویری زیادی در سطح شهر اجرا می‌شود و استفاده از دکل دوربین و دوربین های اسپید دام، پلاک خوان و کنترل تردد در این پروژه ها رایج و پرکاربرد است، همواره دکل دوربین مداربسته یکی از نیاز های اصلی راه‌اندازی پروژه های شهری به حساب آمده است. دوربین های مدار بسته و به‌طور کلی سیستم‌های نظارت تصویری سال‌هاست به‌عنوان عنصر مهمی جهت تأمین امنیت و کنترل محیط تلقی می‌شوند.

با ساخت دکل منوپل و نصب دوربین مداربسته در اماکنی مانند فروشگاه‌ها، مغازه های خرده فروشی، مدارس، بانک‌ها و غیره می‌توان با نظارت بر تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها حرکات مشکوک و تخلفات انجام شده را حتی از راه دور (از طریق انتقال تصویر دوربین مداربسته روی گوشی موبایل یا لپ تاپ) زیر نظر داشت.

اما از مهم‌ترین محیط‌هایی که دوربین های مداربسته نقش کنترلی دارند، جاده ها، بزرگراه ها و شهرها هستند. در جاده‌های بین شهری و شهرها برای کنترل ترافیک و بررسی حوادث رانندگی و حتی جرایم دیگر از استفاده می‌شود. نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد و مورد بحث این مقاله است، زاویه دید دوربین، مشرف بودن به کل محیط موردِنظر و به حداقل رساندن نقاط کور است.

در جاده‌ها بهترین راه‌حل، نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده است. دوربین های مداربسته علاوه بر جاده‌ها، معمولاً در سایت‌های نفت و گاز، بنادر، فرودگاه ها، محوطه نمایشگاه‌ها، استادیوم‌ها (ورزشگاه‌ها)، میادین و پارک‌ها و… نیز بر روی دکل دوربین نصب می‌شوند. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع پایه چراغ خیابانی و دکل دوربین مداربسته، طریقه نصب دوربین روی دکل و مزایای آن، آشنا کنیم.

آهن |انواع دکل دوربین

کاربرد و موارد استفاده از دکل دوربین مدار بسته

با توجه به پر رنگ شدن نقش دوربین های امنیتی در سطح شهر به منظور کاهش تخلفات و نظارت بهتر بر اماکن عمومی، فراهم کردن بستری مناسب برای نصب دوربین ها همواره جزو دغدغه های اصلی راهبران اجرایی این پروژه ها بوده است. قطعا در فضاهایی مانند جاده ها و بزرگراه ها، پارکینگ های شهری، پایگاه های نظامی، استادیوم های ورزشی و مواردی از این دست، استفاده از دکل دوربین مداربسته یا پایه بهترین گزینه برای نصب دوربین است. دکل ها فضای زیادی را اشغال نمی کنند و مهم‌ترین کاربرد و جنبه استفاده از آن‌ها مربوط به اماکن عمومی و فضای باز است. به طور کلی اهداف ما از نصب دکل در 4 مورد زیر خلاصه می‌شود.

موارد استفاده از دکل جهت نصب دوربین مداربسته از لحاظ نوع عملیات

 • حافظتی
 • نظارتی
 • ثبت تخلفات
 • کنترل محدوده ترافیک زوج و فرد

فراهم کردن بستری به منظور نظارت و حفاظت دائمی بر ترافیک و حوادث جاده ای، تا میزان زیادی نیاز به نیروی انسانی را کاهش داده و کارایی و دقت نظارت را بالا می‌برد. اینکه بخواهید دوربین را در شرایطی نصب کنید که بیشترین زاویه دید را داشته باشد و از دسترس افراد دور باشد، باید از دکل دوربین استفاده کنید.

مزایای نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده

 • به حداکثر رساندن زاویه دید دوربین
 • به حداقل رساندن نقاط کور
 • افزایش برد دید دوربین مداربسته
 • افزایش دقت تخمین سرعت وسایل نقلیه و خودروها
 • افزایش دقت و کارایی
 • دور از دست دسترس بودن افراد خرابکار و جلوگیری از سرقت دوربین
 • افزایش کارایی و بهره‌وری تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها
 • کنترل بیشتر روی محیط و افزایش قدرت مانور
 • افزودن شاخه به دکل برای نصب دوربین بیشتر و پروژکتور برای دید در شب بهتر
 • نیاز به فضای محدود برای نصب

انواع دکل دوربین مداربسته

دکل دوربین مداربسته به عنوان نوعی از دکل منوپل در چهار دسته اصلی زیر تقسیم‌بندی می‌شود. رسیدن به انتخابی درست و خرید دکل مناسب مستلزم آشنایی با انواع آن است. پس از آن شما می‌توانید بر حسب کاربری و نیازتان دکل مناسبی را انتخاب کنید.

دکل لوله‌ای

دکل های لوله ای معمولاً از آهن سیاه یا آهن با پوشش گالوانیزه ساخته می‌شوند. این نوع دکل‌ها به‌دلیل سادگی ساخت بسیار رایج‌اند، اما ساخت آنها به شکل L برعکس یا T پیچیده و سخت است. استقامت دکل‌های لوله‌ای در مقابل ضربات فیزیکی و باد بسیار بیشتر از دکل‌های مکعبی‌شکل است. از این دکل ها حداکثر تا ارتفاع 10 متر استفاده می‌شود.

دکل مکعبی

دکل های مکعبی گاهاً از قوطی یا پروفیل‌های آهنی ساخته می‌شوند. هزینه ساخت این نوع دکل به‌دلیل سادگی ساخت پایین است. دکل‌های مکعبی معمولاً به شکل L برعکس یا T ساخته می‌شوند. لازم به‌ذکر است این نوع دکل مقاومت کمتری در مقابل فشارهای فیزیکی دارد. به‌دلیل اینکه پروفیل‌های آهنی تنها تا 6 متر ساخته می‌شوند، این دکل‌ها تنها تا ارتفاع 6 متر ساخته می‌شوند.

دکل چند وجهی

دکل‌های چند وجهی با مقاطع مختلف (6 یا 8 وجهی) و به شکل هرم ناقص و از ترکیب تعداد زیادی سازه‌های کوچکِ به‌هم‌ جوش‌داده‌شده ساخته می‌شوند. سطح مقطع این نوع دکل‌ها به عنوان حرفه‌ای‌ترین نوع دکل دوربین مداربسته، از بالا به پایین افزایش یافته و همین مسأله باعث افزایش مقاومت در مقابل باد و ضربات فیزیکی می‌شود. دکل‌های چندوجهی از لحاظ شکل و ساختار محدودیتی نداشته و در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. هزینه ساخت دکل‌های چندوجهی به مراتب بالاتر از دیگر انواع دکل است.

دکل ماژولار

دکل های ماژولار شباهت زیادی به دکل‌های مخابراتی دارند. از این نوع دکل‌ها در محیط‌هایی که وزش باد زیاد است، استفاده می‌شود. دکل ماژولار مقاومت بسیار زیادی در مقابل باد دارد ولی در مقابل ضربات فیزیکی آسیب‌پذیر است و در واقع این یکی از معایب آن به‌شمار می‌آید.

راهنمای خرید دکل دوربین مداربسته

با توجه به اینکه دکل های دوربین مدار بسته بر حسب نیاز مشتری طراحی می‌شوند و منحصرا نمی‌توان گفت که یک دکل برای کاربری شما مناسب است یا خیر، نیاز است تا پیش از خرید مشخص کنید که؛

کاربری و محل نصب به چه صورت است؟

نوع و تعداد دوربینی که می‌خواهید بر روی دکل نصب کنید چند تا است؟

و مهم‌تر از همه چه میزان هزینه برای خرید دکل در نظر گرفته‌اید؟

پاسخ به این سوالات و مواردی از این دست به شما در انتخاب دکل مناسب کمک خواهد کرد.

نکات نصب دکل دوربین مدار بسته

موارد متعددی در تعیین ارتفاع، جهت و مکان برپایی و نصب دکل دوربین مداربسته دخیل هستند. از موارد تعیین کننده‌ی طریقه نصب دکل دوربین مدار بسته، می‌توان به میزان میدان دید موردِنیاز، جهت وزش باد، جهت تابش نور خورشید، وجود ارتعاشات و امواج در محیط موردِنظر و… اشاره کرد. دکل باید طوری نصب شود که دوربین مدار بسته هیچگونه لرزشی نداشته باشد و نور خورشید به‌طور مستقیم به لنز دوربین تابیده نشود.

تعیین نوع دکل با توجه به مکان نصب

 • تعیین نوع یا الگوی نمایی دکل با توجه به محل نصب
 • تعیین جنس، پوشش، رنگ و یا گالوانیزه بودن دکل با توجه به مکان نصب
 • تعیین ارتفاع با توجه به میزان میدان دید مورد نیاز

تعیین بودجه خرید دکل دوربین مداربسته

تعیین بودجه همواره یکی از مهم‌ترین فاکتور هایی است که پیش از خرید هر محصولی در نظر گرفته می‌شود. اینکه ارگان مربوطه چه میزان هزینه‌ای برای خرید سیستم های نظارتی در نظر گرفته است، در کیفیت محصولی که انتخاب می‌کنید، تأثیر‌گذار است. خرید دکل دوربین مداربسته با توجه به اینکه احتمال سرقت را کاهش داده و کارایی سیستم را بالا می‌برد، موجب صرفه‌جویی در برخی از هزینه ها نیز می‌شود.

قیمت انواع دکل دوربین مداربسته

عوامل زیادی بر نهایی کردن قیمت دکل دوربین تأثیر دارد. همانطور که اشاره شد دکل ها بر اساس نیاز شما طراحی می‌شوند و نوع دکل، جنس، ارتفاع، نوع اتصالات، فونداسیون و تعداد شاخه هایی که برای نصب دوربین ها و پروژکتور در نظر گرفته می‌شود، متفاوت است. البته این موارد بخشی از ویژگی های تعیین کننده قیمت دکل دوربین مداربسته است.

جنس دکل دوربین مداربسته

دکل یا پایه دوربین مداربسته معمولاً از جنس آهن، آلومینیوم یا آلیاژهای آلومینیوم ساخته می‌شود. ولی اکثراً از جنس آهن با روکش گالوانیزه یا فاقد روکش هستند. پوشش دکل با توجه به میزان رطوبت هوا می‌تواند متفاوت بوده و از جنس گالوانیزه یا رنگ باشد. در مناطق مرطوب مانند شمال کشور، استفاده از پوشش گالوانیزه بهترین انتخاب است. دکل گالوانیزه نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد.

جنس دکل با توجه به کاربرد و قیمت تمام شده آن تعیین می‌شود. از آنجا که ساخت دکل از آهن با روکش گالوانیزه موجب بالا رفتن قیمت دکل می‌شود، در بعضی موارد در محیط‌های خشک و بدون رطوبت از دکل‌هایی با جنس آهن سیاه استفاده می‌شود. نکته حائز اهمیت در این روش این است که پس از ساخت، دکل باید با روکش ضد زنگ پوشانده شده، سپس رنگ زده شود. قیمت دکل گالوانیزه نسبت به نمونه رنگ شده آن بالاتر است و لازم به‌ذکر است برای ارتفاع بیشتر از 4 متر هیچ‌گاه از دکل‌های غیر گالوانیزه استفاده نمی‌شود.

ارتفاع دکل

شما می‌توانید با توجه به محل نصب و زاویه دید مورد‌نیازتان، دکلی با ارتفاع 2 تا 30 متر سفارش دهید. طبیعتا هر چه ارتفاع دکل بیشتر باشد، قیمت هم بالاتر می‌رود. طراحی دکل دوربین مداربسته به نحوی است که کمترین لرزش و ارتعاش را هنگام وزش باد داشته باشد.

تعداد و نوع دوربین ها

دکل دوربین مداربسته مجهز به براکت و قطعات برای اتصال دوربین ها است. بنابراین هر چه تعداد دوربینی که می‌خواهید روی یک دکل نصب کنید، بیشتر باشد، هزینه طراحی هم بالاتر است. نوع دوربین هایی که استفاده می‌کنید هم در انتخاب نوع دکل و هزینه تمام شده آن تأثیر دارد. برای مثال اگر دوربین های شما از نوع اسپید دام است باید دکل دوربین اسپید دام خریداری کنید. همچنین اگر قصد دارید به منظور بهبود کیفیت دوربین ها در تاریکی، از پروژکتور روی دکل استفاده کنید، قیمت دکل افزایش پیدا می‌کند.

مشاوره برای انتخاب بهترین دکل دوربین مداربسته

شما می‌توانید جهت مشاوره و اطلاع از قیمت دکل دوربین مداربسته با شماره های موجود در بالای صفحه تماس بگیرید. کارشناسان فرافن مارکت با توجه به پروژه نظارتی شما بهترین دکل و دوربین های مدار بسته را به شما پیشنهاد می‌دهند. اینکه بخواهید دوربین را در فضایی مانند خیابان نصب کنید، نیاز به یک دکل مقاوم و فونداسیون مناسب دارید. پس توصیه می‌شود قبل از انتخاب تمامی موارد در نظر گرفته شود.

کلام آخر

با توجه به مواردی که به آن اشاره کردیم، شما محدودیتی در سفارش و خرید دکل دوربین مداربسته ندارید. فقط کافیست تا نوع و تعداد دوربین ها، تجهیزاتی مانند پروژکتور و شرایط محل نصب را برای کارشناسان ما شرح دهید تا برآورد هزینه صورت گرفته و مناسب ترین دکل دوربین به شما پیشنهاد داده شود. ضمن اینکه هنگام محاسبه قیمت نهایی، هزینه بار و تخلیه نیز در نظر گرفته خواهد شد.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا