چگونه گیربکس را تقویت کنیم؟

وظیفه اصلی گیربکس در خودرو، انتقال قدرت تولید شده توسط موتور به سمت محور است و ساختار بسیار پیچیده ای دارد. از همین رو ممکن است در مواردی هزینه تعویض گیربکس اتوماتیک، بیشتر از خرید موتور باشد. برای این که در طولانی مدت مجبور به پرداخت هزینه های اضافی نباشید، بهتری راه حل این است که روش های نگهداری و تقویت گیربکس را بشناسید.

در ادامه این مطلب از سایت مدرن گیربکس متخصصین ما قصد دارند 3 راه عالی برای تقویت گیربکس al4 را در اختیار شما قرار دهند. علاوه بر آن اطلاعات جانبی در خصوص بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک و قیمت گیربکس al4 نیز در اختیار شما قرار خواهد گرفت و برخی نکات مهم در زمینه تعمیر گیربکس را با هم بررسی خواهیم کرد. برای هر راننده ای آشنایی با گیربکس و راه های تقویت آن از نان شب واجب تر است، ما در این مقاله سعی داریم چند راه عالی برای تقویت گیربکس معرفی کنیم. با ما همراه باشید…

بهترین ضریب گیربکس برای 405 |بهترین گیربکس برای پژو 405

آشنایی با انواع گیربکس

بهتر است قبل از این که سراغ روش های تقویت گیربکس برویم، با انواع آنها آشنا شوید. به طور کلی گیربکس ها را می توان به 3 دسته زیر تقسیم کرد:

  • گیربکس دستی
    ● گیربکس اتوماتیک
    ● گیربکس الکتریکی

گیربکس های دستی و اتوماتیک به گونه ای هستند که امکان دسترسی به بخش های داخلی آنها برای ما فراهم است و به همین دلیل می توانید فعالیت های مربوط به را راحت تر طی کنیم. اما گیربکس های الکتریکی از آنجایی که مهر و موم شده اند، امکان این کار را نخواهند. از این رو روش هایی که برای تقویت گیربکس با شما در میان می گذاریم، صرفاً برای انواع گیربکس اتوماتیک و دستی قابل تایید و انجام هستند. در بخش های بعدی روش ها را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

1- بررسی وضعیت گیربکس اتوماتیک

یکی از روش های مهم که تمامی افراد متخصص تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک به دارندگان خودروهای امروزی توصیه می کنند، بررسی به موقع تمام وسایل و مواد مورد نیاز برای عملکرد بهتر گیربکس است. به عنوان مثال بررسی به شما اجازه می دهد تا همیشه مطمئن باشید کیفیت روغن و اندازه آن در حالت مناسبی قرار دارد.

در بعضی از خودروها دریچه های بالای سیستم گیربکس وجود دارد که با باز کردن آن می توانید میزان و وضعیت روغن را به شکل دقیق تری بررسی نمایید. علاوه بر این با رانندگی در محیطی امن می توانید با دقت به شرایط کاری گیربکس توجه کنید و ببینید که آیا روند تعویض دنده به درستی انجام می شود یا خیر. در صورتی که همه این موارد در وضعیت خوبی قرار داشتند، روند کاری گیربکس اتوماتیک یا دستی نیز خوب است و روند انتقال قدرت به بهترین شکل انجام می شود. قیمت گیربکس اتوماتیک در همه جا یکی نیست، اما سایت مدرن گیربکس جایی است که شما میتوانید با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

2- سرویس دهی به موقع و مناسب گیربکس اتوماتیک

یکی از فعالیت هایی که باعث تقویت گیربکس و کاهش هزینه های تعمیر گیربکس در طولانی مدت می شود، سرویس دهی این قسمت است. برای انجام این کار به صورت اصولی باید ابتدا آن را روی یک سطح محکم و صاف قرار دهید. برای خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند، باید آنها را روی حالت پارک و برای خودروهایی با گیربکس دستی باید آنها را در دنده 1 قرار دهید.

برای انجام این سرویس دهی ها باید با استفاده از قطعات مخصوص که در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک موجود هستند، تایرهای عقب را از حرکت باز دارید. بعد از آن با جک خودرو را از روی سطح زمین به طور کامل بلند کنید. بعد از آن قسمت زیرین خودرو را مورد بررسی قرار دهید تا محل مربوط به روغن گیربکس را پیدا کنید. بعد از آن یک ظرف نسبتا بزرگ که متناسب با حجم روغن گیربکس باشد را زیر آن قرار دهید و دریچه مربوطه را باز کنید تا روغن گیربکس به طور کامل تخلیه شود.

برای انجام این کار نیز می توانید به یک تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه نمایید تا با تعویض فیلتر روغن گیربکس، به بهتر شدن روند کاری این قسمت کمک کنید. یکی دیگر از فعالیت هایی که در زمان به تقویت گیربکس کمک زیادی خواهد کرد، آچارکشی اصولی بخش های مختلف است.همچنین این کار باعث می شود تا بتوانید در طولانی مدت شاهد افزایش عمر مفید خودروی خود باشید. در ضمن بهتر است کلیه فعالیت های مربوط به سرویس دهی زیر نظر فرد متخصص تعمیر گیربکس اتوماتیک انجام شود تا آسیب بیشتری به سایر قسمت ها وارد نگردد.

3- عاداتی که زمان رانندگی دارید را تغییر دهید

در بسیاری از موارد مشاهده شده است مشکلاتی که یک عده به گیربکس اتوماتیک خودروی خود نسبت می دهند، به دلیل رانندگی نامناسب آنها بوجود آمده است. استفاده از مانیتور کمکی در خودروهای خارجی این اجازه را به شما می دهد که بتوانید فواصل بین دنده های مختلف را در زمان رانندگی اندازه گیری کنید.

در این مانیتور ها دنده و دور موتور را نمایش می دهند (البته در بیشتر خودروها آمپر دور موتور نیز وجود دارد) و دقیقا به شما می گوید که کدام دنده در کدام دور موتور تعویض می شود. در چنین شرایطی باید سرعت دقیق تعویض دنده را نیز یادداشت کنید. بعد از این که انجام تست در زمان رانندگی به اتمام رسید، نوبت آنالیز اطلاعات به دست آمده است.

در صورتی که خودتان در این زمینه تخصص کافی ندارید، بهتر است سراغ تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک بروید تا افراد متخصص بتوانند روند تقویت گیربکس با استفاده از این آزمایش ها را انجام دهند. چرا که در بسیاری موارد افراد معمولی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی ممکن است اطلاعات بدون دقت به دست آورند و به اشتباه آنها را آنالیز کنند. وجود این اشتباهات باعث میشود تا نتیجه نهایی اقدامات لازم برای تقویت گیربکس تحت تاثیر قرار بگیرد.

سایر روش های تقویت گیربکس

در ادامه این بخش سایر روش هایی که به تقویت گیربکس شما کمک می کنند، اشاره خواهیم کرد.

  • گیربکس های اتوماتیک معمولا دارای تنظیمات خاص برای مسیرهای شهری و برون شهری (یا جاده ای) هستند. از همین رو انتخاب تنظیمات سازگار با شرایط به تقویت گیربکس در زمان رانندگی کمک می کند.
    ● به بهبود عملکرد موتور خودرو نیز توجه داشته باشید. از یاد نبرید که خودرو طی یک فرآیند پیچیده تولید و تبدیل نیروهای مختلف فعالیت می کند. از همین رو اگر روند کاری موتور خودرو درست نباشد، شاهد اختلال در عملکرد گیربکس نیز خواهید بود. تعمیر و سرویس دهی به موقع، تامین لوازم یدکی و اقلام مصرفی مورد نیاز و… به بهبود عملکرد گیربکس و عملکرد کلی خودرو منجر می شود.
    ● از تایرهای متعادل برای خودرو خود استفاده کنید. ایجاد تعادل بین چرخ های خودرو باعث می شود تا تمامی قسمت های خودرو و بخصوص گیربکس عملکرد بهتری داشته باشند. برای گرفتن نتیجه بهتر باید به متخصصین بالانس چرخ در تعمیرگاه های معتبر مراجعه کنید. در ضمن سایز تایرها نیز تاثیر زیادی روی عملکرد گیربکس خواهند داشت.

برای تقویت گیربکس چه کارهایی باید انجام دهیم؟

روش های مختلفی که برای تقویت گیربکس انجام می شود را در در این مطلب به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.

سرویس دهی گیربکس اتوماتیک چگونه باعث بهبود عملکرد آن می شود؟

انجام سرویس دهی دوره گیربکس اتوماتیک توسط افراد متخصص باعث بهبود عملکرد گیربکس و افزایش عمر مفید آن خواهد شد.

چطور عمر مفید گیربکس خودرو خود را افزایش دهیم؟

انجام سرویس دهی به موقع، توجه به روغن گیربکس، بهبود وضعیت موتور خودرو و توجه به وضعیت تعادل تایرها برخی از روش های مناسب برای تقویت گیربکس هستند.

بهترین روش برای تقویت گیربکس چیست؟

بهترین روش برای تقویت گیربکس مراجعه به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک یا ساده است که متخصصین فعال در آن اطلاعات و تجربه کافی برای انجام فعالیت های مربوطه را دارند.

برای تقویت گیربکس به کجا مراجعه کنیم؟

مراجعه به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک حرفه ای و متخصص می تواند به شما کمک کند و روند تقویت گیربکس را بهتر انجام دهید.

گیربکس خودرو را چگونه تقویت کنیم؟

برای هر راننده ای آشنایی با گیربکس و راه های تقویت آن از نان شب واجب تر است، ما در این مقاله سعی داریم چند راه عالی برای تقویت گیربکس معرفی کنیم. با همراه باشید.هر خودرویی برای حرکت نیاز به یک عامل تولید کننده نیرو و یک عامل انتقال دهنده آن دارد. تولید کننده نیرو در آن موتور یا پیشرانه است. انتقال دهنده هم سیستمی متشکل از بخش های مختلف است که عمل انتقال نیرو را در کنار هم و به صورت پیوسته انجام می دهند. در حقیقت نیروی تولید شده توسط پیشرانه، باید توسط یک سیستم انتقال دهنده، به چرخ ها منتقل شود.

سه بخش اصلی این سیستم انتقال دهنده شامل ، جعبه دنده و دیفرانسیل هستند که در میان آنها جعبه دنده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جعبه دنده را اصطلاحا گیربکس هم می گویند.اهمیت این بخش از خودرو می تواند در حد موتور یا مولد نیرو محسوب شود. تعمیرات آن نیاز به تخصص بالایی دارد و توجه به حفظ سلامت آن نیز در اولویت های نگهداری اصولی از خودرو است. برای این که در طولانی مدت مجبور به پرداخت هزینه های اضافی نباشید، بهتری راه حل این است که روش های نگهداری و تقویت گیربکس را بشناسید.

دکمه بازگشت به بالا