تعمیر کار گیربکس اتوماتیک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

مکانیک گیربکس‌ اتوماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

گیربکس‌ اتوماتیک دارای ساختاری پیچیده‌تر از انواع دستی هستند. داخل این نوع از گیربکس‌ها سوپاپ‌ها و سنسورهای مختلفی وجود دارند که برای عملکرد صحیح گیربکس باید هر کدام به خوبی کار کنند. یک مکانیک گیربکس اتوماتیک باید تجربه کافی در شناخت انواع این سیستم‌های انتقال خودکار داشته باشد.

در بسیاری از مواقع، اگر اتومبیل‌هایی که به این نوع از گیربکس مجهز هستند را افرادی با تجربه کم تعمیر کنند، نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود. بهترین عملکرد را می‌توانید از تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک آنلاین گیربکس انتظار داشته باشید. در این مرکز تعمیرات، تمامی افراد دارای دانش کافی و تجربه بالا در تعمیر گیربکس اتوماتیک اتومبیل هستند. زمانی که اتومبیل به این مرکز وارد می‌شود، تمام قطعات مورد نیاز برای تعمیر، از مارک‌های مرغوب هستند و دوام کافی خواهند داشت.

آنها دائما مجبورند خود را با پیشرفت‌های فعلی در صنعت، به روز کنند. وسایل نقلیه مختلف با برندهای گوناگون در این عرصه وجود دارند و آنها باید در مورد همه آنها بدانند. این کار برای اطمینان از این مورد است که هیچ وسیله نقلیه‌ای در صورت مراجعه توسط مشتریان آنها، بدون رسیدگی نماند.

تعمیر گیربکس |تعمیرات گیربکس اتوماتیک

تعمیر و نگهداری منظم و دوره‌ای از گیربکس‌ اتوماتیک

مکانیک خودرو چه کاری انجام می‌دهد؟ مکانیک باید بداند موتور و گیربکس دارای مایعات روان‌کننده (روغن، واسکازین و غیره) به اندازه کافی و دارای کیفیت مناسب است یا خیر. هنگامی که گیربکس‌های وسایل نقلیه عملکرد مطلوبی ندارند، موردی که باید توسط مکانیک‌ها بازدید شود، بررسی وضعیت این مایعات روان‌کننده است.

تعمیرات گیربکس‌ اتوماتیک

تقریبا هر وسیله نقلیه‌ای در مقطعی از عمر خود به تعمیر نیاز دارد. گیربکس‌ اتوماتیک نیز از این قاعده مستثنی نیستند. چرخ‌دنده‌ها و قطعات داخلی گیربکس اتوماتیک دارای حساسیت بالایی هستند. در صورتی که مکانیک با این نوع از گیربکس‌ها آشنایی نداشته باشد، گیربکس عملکرد خوبی نخواهد داشت. جعبه‌دنده دارای چرخ‌دنده‌های بسیاری است و حتی اگر یکی از آنها دارای پوششی نامناسب باشد، صدای تولید شده توسط گیربکس تغییر پیدا می‌کند.

آشنایی مکانیک با گیربکس‌ اتوماتیک خودروهای مختلف

چندین نوع گیربکس اتوماتیک وجود دارد که کارخانه‌های ساخت خودرو متناسب با نوع خودرو و عملکرد مورد نظر اتومبیل، گیربکس مناسب را برای آن طراحی می‌کنند. یک مکانیک گیربکس اتوماتیک باید در مورد انواع گیربکس به کار رفته در اتومبیل‌های مختلف اطلاعات مناسبی داشته باشد. داشتن اطلاعات مناسب، به معنی انجام تعمیرات در زمانی کوتاه‌تر و با نتیجه‌ای بهتر است.

به غیر از این که یک مکانیک گیربکس اتوماتیک باید در مورد انواع مختلف آنها اطلاعات داشته باشد، باید در مورد نحوه کار با آنها و چگونگی باز کردن و تعمیر این نوع از گیربکس‌ها دارای تجربه کافی باشد. تجربه در کنار دانش کافی باعث می‌شود تا گیربکس بعد از تعمیر، کارکردی عادی داشته باشد.

هر گیربکس قبل از باز شدن باید به خوبی تست شده و میزان و محل خرابی آن مشخص شود. در برخی از شرایط واسکازین گیربکس شرایط مطلوبی ندارد و در کارکرد گیربکس اختلال ایجاد می‌کند. اگر میزان واسکازین گیربکس کم باشد و یا مدت زمان طولانی تعویض نشده باشد، گیربکس اتوماتیک عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

رعایت نکاتی برای نگهداری بهتر از گیربکس اتوماتیک

در هنگام کار با گیربکس‌های اتوماتیک اگر برخی از نکات را رعایت کنید، گیربکس عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

زمان پارک کردن باید توجه داشته باشید که بعد از کشیدن ترمز دستی، دنده را در حالت پارک قرار دهید. با این کار هیچ فشاری بر روی گیربکس نخواهد بود.

در پشت چراغ قرمز‌های کوتاه مدت، نیازی نیست تا دنده را از حالت حرکت (درایو، D) خارج کرده و خلاص کنید. برای هر تغییر حالتی، قطعات مختلفی در گیربکس باید حرکت کنند و هر حرکت، باعث استهلاک می‌شود. نگه داشتن خودرو در حالت درایو آسیب کمتری به گیربکس وارد می‌کند.

همیشه سطح واسکازین گیربکس را بررسی کنید و در فواصل زمانی مناسب، واسکازین گیربکس را تعویض کنید تا همیشه بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد.

چگونه به خرابی گیربکس اتوماتیک پی ببریم؟

با توجه به این که هر کدام از انواع گیربکس‌های اتوماتیک مشخصات خاص خود را دارند، بهتر است تعمیر آن هم به افراد متخصص سپرده شود. اولین کاری که معمولاً تعمیرکاران انجام می‌دهند، تشخیص خرابی خودرو است. اگر این خرابی از گیربکس باشد، علائمی دارد که خود شما هم حین رانندگی می‌توانید متوجه آن شوید. در ادامه به توضیح برخی از این علائم خواهیم پرداخت.

عدم پاسخگویی دنده یا جابجایی خشن

در حالت عادی، دنده گیربکس اتوماتیک باید بسیار نرم و راحت جابجا شود، اما گاهی ممکن است دنده به راحتی تعویض نشود. در این حالت دنده به سختی عوض می‌شود و صدای ناهنجاری هم خواهد داد. وقتی این علامت را مشاهده کردید، گیربکس به ابتدای مراحل خرابی رسیده است. وجود هر نوع تأخیر در پاسخ به حرکت، نشانگر مشکل در گیربکس اتوماتیک است.

لغزیدن گیربکس

یکی از علائم خرابی گیربکس، تأخیر در شتاب یا بالا رفتن دور موتور است. به این حالت اصطلاحاً لغزش گیربکس هم گفته می‌شود. در واقع حین تعویض دنده، موتور ماشین صدای زیادی می‌دهد، اما خبری از شتاب و افزایش سرعت نیست. دلیل این امر ممکن است خرابی چرخ‌دنده‌های داخل گیربکس، کاهش روغن گیربکس و … باشد.

صدای زوزه گیربکس

این علامت خرابی گیربکس اتوماتیک را می‌توان خیلی راحت‌تر متوجه شد. وقتی گیربکس اتوماتیک دچار مشکل شده باشد، حین حرکت صدای زوزه‌مانندی می‌دهد. این صدا هم ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شده باشد که یکی از مهم‌ترین آنها استفاده از روغن گیربکس نامناسب و بی‌کیفیت است.

نشت روغن گیربکس

نشتی روغن از هر نقطه خودرو، نشانه جالبی به حساب نمی‌آید. گیربکس خودرو قطعه‌ای کاملاً مهر و موم شده محسوب می‌شود. به همین دلیل نباید هیچگونه نشتی خاصی داشته باشد. اگر هرگونه نشتی در زیر خودرو احساس کردید، خیلی زود آن را بررسی کنید. از رنگ روغن هم می‌توان تا حدودی پی به مشکل برد. اگر مایع به رنگ تیره یا سیاه باشد، نشان‌دهنده دمای بالای گیربکس است. در صورت مشاهده این مورد، خیلی زود آن را به تعمیرکار ماهر بسپارید.

انتخاب تعمیرگاه مناسب برای رفع مشکل گیربکس اتوماتیک

بعد از این که متوجه وجود مشکل در گیربکس اتوماتیک خودرو خود شدید، اولین کار شما باید پیدا کردن یک تعمیرگاه مناسب و معتبر باشد. چرا که اگر تعمیر گیربکس را به تعمیرگاه‌های نامعتبر بسپارید، علاوه‌بر رفع نشدن مشکل، هزینه سنگینی را هم متحمل خواهید شد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک، یک کار کاملاً تخصصی محسوب می‌شود. به همین دلیل نباید به هر فرد و تعمیرگاهی اعتماد کرد. معمولاً تعمیرگاه‌های تخصصی برای خودروهای اتوماتیک وجود دارند که با دریافت هزینه مناسب، اقدام به تشخیص و رفع عیب گیربکس می‌کنند. با این اوصاف باید به دنبال پیدا کردن تعمیرگاه تخصصی و مناسب باشید. تعمیرگاهی که علاوه‌بر در اختیار داشتن پرسنل مجرب و متخصص از ابزار و تجهیزات مناسبی هم برخوردار باشد.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک

قبل از پرداختن به موضوع هزینه باید این نکته را یادآوری کرد که سرویس دوره‌ای خودروهای اتوماتیک را دست کم نگیرید. این کار باعث کاهش هزینه‌های گزاف تعمیر در آینده‌ای نه چندان دور خواهد شد. سرویس‌های دوره‌ای در مورد گیربکس هم صدق می‌کند. به این ترتیب بهتر است خودرو اتوماتیک خود را به صورت دوره‌ای سرویس کنید تا هزینه‌های شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین عامل نوع مشکل است. هر چقدر مشکل و رفع آن سخت‌تر باشد، قطعاً هزینه تعمیر هم افزایش پیدا خواهد کرد. موضوع مهم بعدی تعویض یا تعمیر قطعات است. اگر قطعه‌ای دچار خرابی شود و نیاز به تعویض وجود داشته باشد، هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک هم بیشتر خواهد شد. به این عوامل دستمزد تعمیرکار را هم باید اضافه کنید. به هر صورت تعمیرگاه‌های مجاز و معتبر، معمولاً هزینه منصفانه و معقولانه‌ای را دریافت می‌کنند.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا