چرا لباسشویی لکه می اندازد

چرا ماشین لباسشویی لک می اندازد؟

علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی را می‌توان به دو علت کلی تقسیم کرد. علت اول مربوط به مشکلات ماشین لباسشویی است. یعنی ممکن است یکی از قطعات ماشین لباسشویی دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعمیر لباسشویی آاگ در اصفهان داشته باشد. دسته دوم نیز به دلایلی خارج از ماشین لباسشویی مربوط می‌شوند.

از بین بردن لکه لباس در لباسشویی |درام لباسشویی کجاست

 مشکلات مربوط به ماشین لباسشویی

اگر علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی مربوط به ماشین لباسیشویی باشد، در این صورت عیب آن به پمپ لباسشویی مربوط است. وقتی پمپ لباسشویی مشکل داشته باشد، آب نمی‌تواند به سرعت از ماشین تخلیه شود، در نتیجه خروج تدریجی آب باعث لکه دار شدن لباس‌ها می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید پمپ آب لباسشویی و فیلتر آن را تعمیر کنید.

در برخی از موارد خراب بودن جاپودری نیز می‌تواند علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی باشد. وقتی جاپودری مشکل داشته باشد، پودر یا مایع لباسشویی به خوبی عمل نمی‌کند، در نتیجه لباس‌ها تمیز شسته نمی‌شوند. جاپودری، مواد شوینده را به طور مساوی توزیع می‌کند. بنابراین توزیع نامناسب آن مانع از تمیز شدن لباس‌ها شود. خرابی جاپودری می‌تواند ناشی از اثر شکستگی، فرسودگی و مسدود شدن جاپودری باشد.

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

هیدرواستات یکی از قطعات مهم ماشین لباسشویی است که میزان آب ورودی به ماشین را کنترل و تنظیم می‌کند. خراب بودن این قطعه نیز می‌تواند مانع از عملکرد آب ورودی به داخل جاپودری شود. در صورتی که جاپودری مشکلی نداشته باشد؛ اما نتواند به درستی عمل کند احتمال خرابی قطعه هیدرواستات زیاد است.

در مواردی نشت روغن به داخل مخزن نیز می‌تواند علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی باشد. اکثر لباسشویی‌ها دارای یک مخزن روغن هستند.

این مخزن به روغن کاری اجزای داخلی لباسشویی کمک می‌کند. در صورتی که محفظه روغن دچار آسیب شود نه تنها روغن آن به داخل لباسشویی نفوذ می‌کند، بلکه اجزای داخلی ماشین نیز روغن‌کاری نمی‌شوند. بنابراین نشت روغن علاوه بر لکه‌دار کردن لباس‌ها باعث آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی نیز می‌شود.

علت لکه دار بودن لباس ها پس از اتمام شستشو در لباسشویی

بیشتر بخوانید:

  • وجود جرم در ماشین لباسشویی

همه ماشین‌های لباسشویی بعد از مدتی کار کردن نیاز به سرویس و جرم‌گیری دارند. جرم‌گیری معمولا به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. استفاده از پودرهای مخصوص یکی از این روش‌ها است. اما معمولا این راهکار همیشه جواب نمی‌دهد. در مواقعی ممکن است جرم به داخل بدنه و قطعات لباسشویی نفوذ کرده باشد. در این موارد باید از تعمیرکنندگان ماشین لباسشویی کمک کنید تا با باز کردن محفظه داخلی لباسشویی، آن را جرم‌گیری کنند.

کیفیت ماشین لباسشویی نیز می‌تواند در تمیز شستن لباس‌ها تاثیرگذار باشد. هر چه برند و مدل لباسشویی شما بهتر باشد، احتمال تمیز شستن لباس‌هایتان نیز بیشتر است.

از طرفی معمولا لباسشویی‌هایی که بسیار قدیمی هستند، ممکن است از لحاظ شست‌وشو قابل مقایسه با نمونه‌های جدید نباشند. یعنی نتوانند به اندازه ماشین‌های جدید از پس لباس‌های کثیف برآیند.

سایر دلایلی که به خرابی ماشین لباسشویی ارتباطی ندارند.

دلایل دوم مربوط به علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی به اشتباهات خانم‌ها در شستن لباس‌ها مربوط است. برخی از این اشتباهات رایج عبارتند از:

بسیاری از خانم‌ها بدون توجه به جنس و رنگ لباس‌ها، آن‌ها را به صورت یکجا داخل ماشین لباسشویی می‌ریزند. حتی در مواردی ممکن است لباس‌ها از هم تفکیک شوند؛ اما تفکیک آن‌ها به درستی انجام نشود. به عنوان نمونه اگر لباسی را که به دلیل چربی کثیف شده است با لباس‌های تمیز داخل لباسشویی بریزید؛ احتمال آنکه لباس چرب تمیز نشود و حتی لباس‌های دیگر نیز به آن کثیفی آغشته شوند، زیاد است.

چرا ماشین لباسشویی لک می اندازد

  • استفاده نادرست از برنامه شستشو

ماشین‌های لباسشویی دارای برنامه‌های مختلفی هستند. هر برنامه بر طبق معیارهای مختلف مانند لباس‌های سفید، رنگی، شست‌وشو ی سریع، لباس‌های کتان و… در ماشین‌های لباسشویی تعبیه شده‌اند. اگر از برنامه مناسب با نوع لباس‌ها استفاده نکنید، احتمال لک شدن لباس بعد از شست‌وشو وجود دارد.

  • عدم استفاده درست از پودر ماشین لباسشویی

در مواردی استفاده ناکافی از پودر ماشین لباسشویی نیز می‌تواند علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی باشد. استفاده از پودر لباسشویی بی‌کیفیت نیز از دیگر علل لک شدن لباس بعد از شست‌وشو است. اگر ماشین لباسشویی شما از نظر سخت‌افزاری مشکل ندارد با تغییر برنامه و نیز نوع پودر یا میزان آن، نتیجه را بررسی کنید.

علت کثیف شدن لباس در ماشین لباسشویی

  • عدم شست‌وشو یا آب‌گیری مناسب

آب‌گیری نامناسب نیز می‌تواند علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی باشد. برای بررسی این مشکل بهتر است شیرهای ورودی آب به داخل لباسشویی را بررسی کنید.

فشار آب نیز می‌تواند بر عملکرد آبگیری تاثیر داشته باشد. اگر فشار آب ورودی به لباسشویی مشکل ندارد، از برنامه آب‌گیری مجدد استفاده کنید. در مواقعی برخی از لباس‌های بسیار کثیف نیاز به شست وشوی زیاد دارند.

همه ماشین‌های لباسشویی ظرفیت محدودی برای لباس‌ها دارند. اگر بیشتر از ظرفیت ماشین، لباس بیندازید احتمالا لباس‌های شما بعد از شست‌وشو لکه‌دار خواهند بود. ظرفیت زیاد مانع از چرخش مناسب لباس‌ها می‌شود. از طرفی وقتی لباس‌ها فضای کافی نداشته باشند ممکن است آبگیری لباس‌ها نیز به خوبی انجام نشود.

از بین بردن لکه لباس در لباسشویی

هر چه دمای آب بیشتر باشد، لباس‌ها تمیزتر شسته می‌شوند. بهتر است برای لباس‌های بسیار کثیف از دمای تنظیم آب به صورت دستی استفاده کنید. دمای پایین آب معمولا مانع از حل شدن پودر ماشین لباسشویی نیز می‌شود.

چرا ماشین لباسشویی لک می‌ اندازد؟ آب مصرفی در هر منطقه آب و هوایی متغیر است و همین موضوع می‌تواند یکی از مهم‌ترین علت لک انداختن ماشین لباسشویی باشد. زیرا هرچه رسوب و جرم آب منطقه سکونت بیشتر باشد لباس‌های شما دچار لکه خواهند شد. همچنین، به مرور زمان قطعات دستگاه هم دچار رسوب و آسیب می‌شوند.

سخن نهایی

اگر مشکل لک شدن لباس در ماشین لباسشویی به یکباره به وجود آمده است و قبلا وجود نداشت، احتمال اینکه مشکل سخت‌افزاری باشد زیاد است. بنابراین بهترین کار در این مواقع تماس با تعمیرکاران لباسشوییچرا لباس ها پس از اتمام شستشو دچار لکه شده اند؟ علت لک شدن لباس در ماشین لباسشویی چیست؟ شاید این چنین سؤالاتی دغدغه شما نیز باشد. اما راه حل چیست؟ چگونه بتوانیم این معظل را حل کنیم؟ از آنجایی که ماشین لباسشویی یکی از اساسی ترین لوازم خانگی موجود در منزل است، مشکل در کارایی و عملکرد آن می تواند برای کاربران بسیار ناخوشایند و دردسرساز باشد. یکی از عمده مشکلاتی که گاهی اوقات کاربران پس از اتمام شستشوی لباس با آن مواجه می شوند، لکه دار بودن البسه است. قطعاً این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما نگران نباشید ما در این مقاله با ارائه راهکارهایی سعی کرده ایم تا حد زیادی این مسئله را برای شما حل و فصل کنیم.

  1. کثیف بودن درام ماشین لباسشویی از دلایل لک شدن لباس پس از شستشو

مسلماً بعد از هر بار که ماشین لباسشویی فرایند شستشو را انجام می دهد مقداری جرم و رسوب داخل درام و همچنین پلاستیک دور درب دستگاه باقی خواهد ماند که در صورت تمیز نکردن آن در شستشوهای بعدی لباس های شما دچار لک و کثیفی خواهد شد.

برای حل این مشکل پس از هر بار شستشو می توانید فضای داخلی درام را با یک دستمال کاملاً تمیز و خشک کنید. البته امروزه بسیاری از ماشین لباسشویی ها با داشتن برنامه شستشوی درام این امکان را برای کاربران ایجاد کرده اند تا بعد از چند بار شستشو بتوانند داخل دیگ دستگاه را از هر گونه کثیفی پاک کنند. اما باید توجه داشته باشید که این قابلیت و دیگر فناوری های جدید طراحی شده می تواند را تحت تأثیر قرار دهد. لذا می بایست حتماً در هنگام خرید ماشین لباسشویی این موضوع را مورد توجه قرار دهید.

  1. انباشته شدن لباس در لباسشویی، مهم ترین دلیل برای لکه شدن لباس

گاهی اوقات کاربران برای یک باره شستن البسه برای مدت زیادی آنها را روی هم تلمبار می کنند و سپس داخل ماشین لباسشویی قرار می دهند. غافل از اینکه این کار سبب می شود تا لباس ها روی هم با فشار قرار گیرند و آب و مواد شوینده کاملاً به همه آنها نرسد.

پس برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین معظلی تا حد امکان سعی کنید از جمع کردن لباس ها در حجم زیاد خودداری کنید. گفتنی است ما در مقاله بیشتر در این باره توضیح داده ایم که مطالعه آن نمی تواند خالی از لطف باشد.

دکمه بازگشت به بالا