لاغری از طریق ذهن

روش لاغری با ذهن نوعی رژیم روانشناسی است که با هدف قرار دادن ذهن، به حذف موانع کاهش وزن و کنترل غذا خوردن در افراد دارای اضافه وزن کمک می‌کند. زیرا بر اساس تحقیقات متعدد رواشناسی، افراد چاق انگیزه لاغر و سالم شدن را دارند اما این انگیزه به اندازه کافی قدرتمند نیست.  این مساله به دلایل متعددی بستگی دارد؛ به عنوان مثال این افراد در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که هوس‌ برانگیز و پر از مواد غذایی مضر برای سلامتی است یا افراد خانواده برای کاهش وزن‌شان، آنها را همراهی نمی‌کنند و مشوق‌شان نیستند.

در بین متدهای مختلفی که در یک صد سال اخیر برای کاهش وزن تست و معرفی شده است، متد لاغری با ذهن که حاصل تحقیقات علم روانشناسی است، به یک روش کارآمد برای کمک به کاهش وزن و لاغری تبدیل شده است؛ زیرا علت بیشتر عدم موفقیت‌ها در لاغر شدن و عدم پایبندی به رژیم‌های لاغری، نبود انگیزه کافی و قوی بودن محرک‌های اطراف افراد چاق است. در این مقاله به شما نشان می‌دهیم لاغری با ذهن چگونه است و علم روانشناسی چگونه به کمک متخصص کاهش وزن و تغذیه می‌آید.

تکنیک لاغری با ذهن چیست؟

کاهش وزن مستلزم تنظیم رژیم غذایی و شیوه زندگی است، اما وقتی این کار را انجام دادیم، آیا می‌توانیم کاری برای به حداکثر رساندن نتایج انجام دهیم؟ یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از یک تکنیک ساده تصویرسازی ذهن می‌تواند کاهش وزن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. همچنین رعایت چند ترفند ساده نیز می‌تواند شما را از نظر فکری و ذهنی آماده کاهش وزن سریع‌تر و کند.

 

خود را لاغر تصور کنید

اگر می‌خواهید لاغر شوید، گن ساعت شنی شکمی 6 قزنه و 9 فنره آنچری را بپوشید و خود را لاغر تصور کنید. آینده خود را شش ماه تا یک سال بعد تجسم کنید و به این فکر کنید که بدون اضافه وزن چقدر ظاهر و احساس خوبی خواهید داشت. عکس‌های قدیمی خود را که لاغرتر هستند بیرون بیاورید و آنها را در مکانی قرار دهید تا یادآور چیزی باشد که روی آن کار می‌کنید.  از خود بپرسید که در آن زمان چه کارهایی انجام می‌دادید که امروز می‌توانستید در سبک زندگی خود بگنجانید. به فعالیت‌هایی فکر کنید که دوست دارید انجام دهید اما به دلیل وزن‌تان نمی‌توانید انجام دهید.

انتظارات واقع بینانه داشته باشید

وقتی پزشکان از بیماران خود می‌پرسند که چقدر می‌خواهند وزن کم کنند، اغلب عدد آنها به شکلی است که قابل دستیابی نیست. متخصصان تغذیه از بیماران‌شان می‌خواهند که محدوده وزن واقعی را شناسایی کنند، نه یک عدد.

اهداف کوچک تعیین کنید

فهرستی از اهداف کوچک‌تری تهیه کنید که به شما در دستیابی به اهداف کاهش وزن کمک می‌کند. این اهداف کوچک باید چیزهایی باشند که سبک زندگی شما را بدون ایجاد مشکل بهبود می‌بخشند، مانند:

  • محدودیت نوشیدن الکل؛
  • مصرف روزانه میوه و سبزیجات؛
  • بالا رفتن از پله به جای آسانسور؛
  • خوردن پاپ کورن کم چرب به جای چیپس؛
  • سفارش سالاد به جای سیب زمینی سرخ کرده؛
  • انجام نوعی فعالیت بدنی حداقل به مدت 30 دقیقه در روز.

همه ما می‌دانیم که تغییر سخت است و به خصوص اگر بخواهید تغییرات زیادی ایجاد کنید دشوار است، بنابراین از کارهای کوچک شروع کنید و به تدریج سبک زندگی را اصلاح کنید.

جملات تاکیدی مثبت به خودتان بگویید

مرتب به خود بگویید شما به فکر سلامتی خود هستید و اجازه نمی‌دهید چیزی به بدن شما آسیب برساند، پرخوری نمی‌کنید و… این جملات را به اندازه کافی بلند بگویید تا مطمئن شوید که مغز شما سیگنال را دریافت می‌کند و می‌داند که شما در حال تغییر وضعیت خود هستید.

یک حامی یا همراه داشته باشید

همه ما به حمایت نیاز داریم، به خصوص در شرایط سخت. دوست، عضو خانواده یا که انتخاب می‌کنید، می‌توانند به شما کمک کنند. بنابراین به طور منظم با آنها ارتباط برقرار کنید. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که با دیگران در ارتباط هستند، چه به صورت حضوری و چه آنلاین، بهتر از رژیم گیرندگانی که سعی می‌کنند به تنهایی این کار را انجام دهند، وزن کم می‌کنند.

یک برنامه غذایی دقیق ایجاد کنید

هر شب، وعده‌های غذایی سالم و تناسب اندام خود را برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی از پیش، 80 درصد پیروزی است. اگر به یک برنامه دقیق مجهز شده باشید، نتایج کاهش وزن به دست می‌آید. برنامه‌ریزی تناسب اندام خود را مانند یک قرار ملاقات مهم انجام دهید.  در طول روز گن ساعت شنی شکمی 3 قزنه و 9 فنره آنچری  را بپوشید و جلوی آینه بایستید و از روند لاغری خود عکس بگیرید. میوه‌های خشک، سبزیجات یا اسنک‌های سالم و مغذی را از قبل آماده کنید تا وسوسه نشوید که انواع غذاهای نادرست را مصرف کنید. با ایجاد چنین مراحلی در زندگی خود، سلامتی خود را در اولویت قرار داده و در نهایت این رفتارهای سالم به بخشی از زندگی شما تبدیل خواهد شد.

به خودتان پاداش دهید

با سفر به سینما، مانیکور یا هر چیزی که به شما کمک می‌کند نسبت به موفقیت‌هایتان احساس خوبی داشته باشید (غیر از جوایز غذایی) به خودتان برای کاهش وزن انگیزه بدهید. بعد از اینکه به یکی از اهداف کوچک خود رسیدید یا ۲ کیلوگرم یا چند سانتی‌متر از دور کمرتان کم کردید، به خود پاداش دهید، بنابراین سخت‌کوشی خود را تشخیص داده و قدم‌هایی را که برای سالم‌تر شدن برمی‌دارید جشن بگیرید.

به عنوان مثال، اگر مرتب مقابل تلویزیون می‌نشینید، با تغییر میان وعده خود از کلوچه یا چیپس به چند اسلایس میوه شروع کنید. شب بعد، فقط یک نوشیدنی بدون کالری بنوشید. در نهایت، می‌توانید تمرینات خود را در حین تماشای تلویزیون شروع کنید؛ به عنوان مثال روی تردمیل فیلم ببینید. همچنین غذاهای وسوسه‌انگیز و خالی از کالری موجود در آشپزخانه را کنار بگذارید و آن‌ها را با گزینه‌های سالم‌تر جایگزین کنید.

برنامه لاغری خود را پیگیری کنید

به طور منظم وزنه بزنید و دفترچه‌های یادداشتی در مورد آنچه می‌خورید، میزان ورزش، احساسات و وزن و اندازه‌گیری‌هایتان را در یادداشت‌های خود نگه دارید. مطالعات نشان می‌دهد که پیگیری این اطلاعات به ترویج رفتارهای مثبت و به حداقل رساندن رفتارهای ناسالم کمک می‌کند.  فقط دانستن این موضوع که میزان غذای مصرفی خود را ردیابی می‌کنید، می تواند به شما در مقاومت در برابر یک تکه کیک خامه‌ای یا فست فودی چرب و چیلی کمک کند!

آگاهانه غذا خوردن را تمرین کنید

تمرین در حین تلاش برای کاهش وزن بسیار مهم است. آگاه بودن در مورد آنچه می‌‌خورید به ایجاد ارتباط بین مغز و معده کمک می‌کند. غذا خوردن آگاهانه، هیپوتالاموس مغز را فعال می‌کند که به بدن نشانه‌هایی می‌دهد تا در صورت سیری، از خوردن دست بکشد. هنگام صرف غذا نیز گن ساعت شنی شکمی 25 فنره و 6 قزنه آنچری را باز نکنید تا از پرخوری افراطی شما جلوگیری کند. وقتی هنگام خوردن ناهار یا شام تلویزیون تماشا می‌کنید، این اتفاق نمی‌افتد. خوردن آگاهانه همچنین راهیست برای اینکه به مغزتان بگویید برای رسیدن به اهداف کاهش وزن خود چه مقدار غذا باید بخورید.

با دست مخالف غذا بخورید

اگر راست دست هستید با دست چپ غذا بخورید و بالعکس. این امر مغز شما را وادار می‌کند تا روی غذا تمرکز کند و به شما کمک می‌کند تا به جای اینکه صرفاً بدون فکر غذا مصرف کنید، آگاهانه غذا بخورید.

از غذاهای سالم عکس داشته باشید

آنچه می‌بینید همان چیزیست که هوس می‌کنید. برای جلوگیری از هوس غذایی، عکس‌هایی از غذاهای سالم در آشپزخانه یا میز خود داشته باشید. این به مغز شما کمک می‌کند تا غذای سالم را تجسم کند و از میان وعده‌های ناسالم و مواد پرکالری اجتناب کند.

قبل از سفارش غذا نفس عمیق بکشید

قبل از سفارش یک غذا یا تنقلات پرکالری ابتدا چند نفس عمیق بکشید. این احتمال وجود دارد که پس از اینکه به مغزتان اجازه دهید استراحت کند و دوباره روی انتخاب‌هایتان، با تکرار چند نفس عمیق تمرکز کند، سالم سفارش دهید. قبل از سفارش، 25 بار نفس عمیق بکشید.

از خیابان‌هایی که هوس شما را افزایش می‌دهند، دوری کنید

اگر می‌دانید که نمی‌توانید در حین راه رفتن در آن خیابان خاص از هوس‌هایتان برای پیتزا و شیرینی اجتناب کنید، توقف کنید و منحرف شوید. به همین دلیل، از همسر یا دوست خود بخواهید درانجام این کار شما را همراهی کند.

بشقاب خود را با غذاهای سالم پر کنید

در مورد غذا خوردن از یک بشقاب کوچک برای محدود کردن کالری و پرخوری شنیده‌اید؟ حالا این کار را انجام دهید: ابتدا بشقاب خود را با غذاهای سالم پر کنید؛ سالاد و سبزی تا جایی برای غذاهای ناسالم نداشته باشید.  این تکنیک را در رستوران، کافه و خانه دنبال کنید تا به مغز کمک کند با غذاهای سالم به سیری برسید و پرخوری را محدود کنید. می‌دانیم که بیان تمام این تکنیک‌ها آسان‌تر از انجام دادن‌شان است و لاغر شدن و رسیدن به وزن متعادل نیاز به تلاش، عزم و گاهی کمک متخصص دارد.

دکمه بازگشت به بالا