اسناد رفسنجان چیست و در قشم چه می‌کند؟

این پست از سایت بیگ نیوز برگرفته از سایت ” aftabnews.ir ” در مورد مقاله ” اسناد رفسنجان چیست و در قشم چه می‌کند؟ ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

قشم

آفتاب‌‌نیوز :

چند روزی است که تعدادی از خبرنگاران در استان هرمزگان به یک تور رسانه‌ای رفته اند این تور به وسیله قوه قضائیه و دادگستری استان هرمزگان برگزار شده است و خبرنگاران امروز به قشم سفر کردند.

در کنفرانس مطبوعاتی که مدیرعامل قشم و مدیر کل دادگستری استان هرمزگان در قشم برگزار کردند. یکی از خبرنگاران درباره اسناد رفسنجان پرسید که مجتبی قهرمانی – مدیر کل دادگستری استان – در ابتدا به شوخی گفت که مگر نمی‌دانید رفسنجان در گذشته جزو توابع قشم بوده است؟ و در ادامه توضیحات جالبی در این باره ارائه داد.

او گفت: حدود ۷۰ سال پیش یک دفترخانه در رفسنجان اقدام به صدور اسناد دفترخانه‌ای برای زمین‌های قشم کرد اطلاعات این زمین‌ها توسط اهالی محلی و صاحبان این املاک به اطلاع این دفترخانه که به صورت موقت در قشم فعال بود ارائه می‌شد و آن دفترخانه هم برای این املاک سند صادر می‌کرد.

اما از آنجا که بسیاری از این اسناد دچار مشکلات زیادی بودند و صاحبان این املاک هم به دلیل همین مشکلات نمی‌توانستند از این اسناد استفاده کنند، دادگستری استان طی یک برنامه ریزی توانست تعداد این اسناد را مشخص کرده و برای صاحبان این اسناد تک برگ صادر کند.

به گفته وی، حدود ۷ هزار و ۱۴۲ سند موسوم به سند رفسنجان در قشم شناسایی و تعیین تکلیف شد.

مدیر عامل منطقه آزاد قشم گفت: در چند ماه گذشته شاهد این بودیم که اسناد مالکیت جزیره قشم به سرانجام رسید. در دو جبهه بسیار مهم با کمک قهرمانی، رییس دادگستری کل استان هرمزگان و دادستان کل استان توانستیم مسائل جزیره قشم را حل کنیم.

در ادامه عادل پیغامی مدیرعامل منطقه آزاد قشم هم با تشکر از تلاش‌های قوه قضائیه و شخص مدیرکل دادگستری استان در حل مشکل این زمین‌ها گفت: در دهه چهل و به دنبال اصلاحات ارضی کشاورزان باید برای املاک خود سند صادر می‌کردند و بر همین مبنا وظیفه سند زدن املاک در قشم در آن زمان به یک دفترخانه در رفسنجان محول شد و آن دفترخانه هم سند‌هایی برای این املاک صادر کرد که بسیاری از آن‌ها در تعیین ابعاد و مشخصات زمین مشکل داشتند. از سوی دیگر بسیاری از افراد سودجو سند‌های جعلی به اسم سند رفسنجان ساخته بودند به طوری کهاگر همه آن سند‌ها را کنار هم می‌گذاشتیم میزان املاک سند دار دو برابر قشم می‌شد. دادگستری استان با تلاش قابل تقدیر توانست تعداد واقعی این اسناد که در ابتدا اصلا معلوم نبود را شناسایی و مشکل آن‌ها را برطرف کند.

پیغامی در سخنان خود گفت: همان طور که می‌دانید مالکیت جزو ملزومات توسعه است و وجود مشکل در اسناد مالکیت در قشم یکی از مشکلات عدیده این جزیره بوده است. اما خوشبختانه این مشکل در حال حل شدن است.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم در این جلسه درباره مشکلات منطقه آزاد قشم گفت: بزرگترین مشکل این منطقه، دوگانگی در اداره آن است. یعنی در حالی که طبق قانون، تمامی امور منطقه آزاد باید توسط مدیر منطقه آزاد انجام شود و اگر موردی هست که نیاز به همکاری سایر نهاد‌ها هست، آن نهاد‌ها باید با تفویض اختیار به منطقه آزاد، تمرکز مدیریتی در منطقه آزاد را به رسمیت بشناسند، اما متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاده است و در این زمینه مقاومت‌هایی وجود دارد.

او درباره مشکل آب بخش‌هایی از منطقه آزاد قشم گفت: اتفاقا یکی از مشکلاتی که به خاطر همین مساله دوگانگی در اداره منطقه آزاد به وجود آمده است مشکل آب این جزیره است که در مواقع ورود گردشگران به شکل حادی خود را نشان می‌دهد، اما تلاش می‌کنیم تا ماه‌های بعد میزان آب شرب جزیره را از ۲۰ هزار متر مکعب به ۲۸ هزار متر مکعب در روز برسانیم که مشکل آب را حل خواهد کرد.

در بخشی از این جلسه، مجتبی قهرمانی اعلام کرد که سند مالکیت مناطق آزادی ۷۰ هزار هکتار در منطقه آزاد قشم در قالب ۲۹ سند تحویل منطقه آزاد شده است و امروز هم ۶ فقره سند به میزان ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی قشم که باقی مانده بود، با پیگیری سازمان ثبت اسناد استان صادر شده و امروز به مدیر عامل منطقه آزاد قشم تحویل داده می‌شود.  

دکمه بازگشت به بالا