10 اجرا کننده برتر گنبد شیشه ای در ایران کدامند ؟

گنبد شیشه ای و آنچه باید بدانید

گنبد شیشه ای یکی از انواع سازه های شیشه ای به حساب می‌آید که طراحی و اجرای آن نیازمند محاسبات دقیق و دیتیل‌های اجرایی بی‌نقص است. به دلیل اینکه این سازه در دسته سازه های اجرایی پیچیده قرار می‌گیرد، کوچیک ترین مشکل در هر مرحله از طراحی و اجرای گنبد شیشه ای باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی می‌شود. در واقع به همین دلیل است که انتخاب تیم طراحی و اجرا برای گنبد شیشه ای اهمیت بسیار زیادی دارد.

درست است که اجرای این نوع سازه شیشه ای در هر بنا می‌تواند ارزش مالی آن را بالا ببرد، اما به این موضوع باید توجه شود که در صورت انتخاب تیم آماتور و غیرحرفه‌ای مشکلاتی بروز خواهد کرد که نتیجه آن برای کارفرما تنها ضررهای مالی و از بین رفتن زمان خواهد بود. در مقالات پیشین آرچی تاج به صورت کامل در رابطه با انواع سازه شیشه ای مانند؛ هرم شیشه ای، سقف شیشه ای، آسانسور شیشه ای و اسکای لایت … صحبت کرده ایم. در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاری به بررسی گنبد شیشه ای بپردازیم و آن را از تمامی زوایا بررسی کنیم.

اجرای سقف گنبدی شیشه ای |استین گلس

گنبد شیشه ای چیست؟

گنبد شیشه ای نوعی سازه شیشه ای است و همانطور که از نام آن مشخص است، درصد زیادی از آن با شیشه اجرا شده است. این سازه استحکام بسیار زیادی داشته و علاوه بر اینکه می‌تواند در نقش نورگیر عمل کرده و باعث انتقال نور طبیعی به داخل ساختمان شوند، زیبایی بصری بسیار زیادی در نمای ساختمان ایجاد می‌کند.

زمانی که از گنبد صحبت می‌کنیم، ممکن است انواع گنبدها، مانند گنبد مساجد و …در ذهن شما نقش ببند. گنبد از گذشته در معماری ایرانی-اسلامی نقش پر رنگی داشته است و احتمالا همه ما گنبدهای آجری را دیده ایم. اما استفاده از گنبدهای آجری بیشتر در اروپا مرسوم بوده است و اگر بخواهیم به استفاده از گنبدشیشه ای در معماری قدیم ایران اشاره کنیم، شاید نورگیرهای حمام‌های عمومی بهترین مثال باشد.

مزایای اجرای گنبد شیشه ای

هیچکس نمی‌تواند تاثیر بسیار زیادی که نورگیرهای سقفی بر تامین نور در داخل یک فضا می‌گذارند را انکار کند. اما این موضوع تنها مزیتی نیست که گنبد شیشه ای دارد. اگر بخوایم به دیگر مزایای گنبد شیشه ای اشاره کنیم؛ باید بگوییم:

 • ایجاد زیبای بصری
 • استفاده بهینه از سقف
 • ایجاد فرمی خلاقانه
 • تامین کامل نور لازم در روز
 • بالابردن ارزش اقتصادی بنا
 • امکان اجرا با تکنیک‌های مختلف

البته لازم به ذکر است در صورتی می‌توان از این مزایا بهره برد که اجرای این سازه توسط افراد حرفه ای و با دقت بالایی اجرا شود، درغیر این صورت ممکن است که نتوانید از این مزایا بهره ببرید.

انواع گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای از لحاظ تکنیک ساخت و شیشه به کار رفته در آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از لحاظ نوع شیشه به کار رفته در گنبد شیشه ای می‌توان آن ها را به دو نوع گنبد شیشه ای خم و گنبد شیشه ای پله ای تقسیم کرد. از دیگر انواع شیشه نیز گنبد شیشه ای استیند گلس و گنبد شیشه ای تیفانی گلس مطرح می‌شوند. در ادامه به صورت کامل هر نوع گنبد شیشه ای را بررسی خواهیم کرد.

گنبد شیشه ای خم

گنبد شیشه ای خم به گنبدهایی گفته می‌شود که پانل های شیشه ای در آن‌ها طبق محاسبات انجام شده در کارخانه به صورت خم تولید می‌شوند. در این گنبدها ابتدا طراحی سازه و فریم اصلی گنبد انجام می‌شود و پس از اجرای آن، اندازه گیری دقیق صورت می‌گیرد و متناسب با آن شیشه های خم و نشکن سکوریت لمینت تولید شده و اجرا می‌شوند.

گنبد شیشه ای پله ای

در این نوع گنبد شیشه ‌ای سازه و فریم ها به صورتی در نظر گرفته می‌شوند که احتیاجی به شیشه های خم نخواهد بود؛ بلکه از شیشه‌هایی تخت و صاف استفاده می‌شود که در زوایای مختلف چرخیده اند و توانستنه اند یک گنبد شیشه ای زیبا را به وجود آورند. شیشه‌هایی که در این نوع گنبد شیشه ای استفاده می‌شوند نیز شیشه‌های چندلایه سکوریت لمینت هستند و می‌توانند به صورت مات، شفاف با طرح دار به کار روند. در ادامه می‌توانید تصاویر این نوع گنبد را مشاهده کنید.

گنبد شیشه ای استیند گلس

در گنبد شیشه ای استیند گلس (استین گلس) مانند دو نوع دیگر اولین مرحله اجرای سازه فلزی است، زیرا لازم است که شیشه ها متناسب با اندازه فریم های ایجاد شده در سازه اصلی تولید شوند. شیشه‌های مورد استفاده در این نوع گنبد شیشه ای، همانطور که از نامش مشخص است شیشه های دکوارتیو استیند گلس هستند. اگر با این شیشه ها آشنایی ندارید باید بگوییم که شیشه های استین گلس به شیشه هایی تزئینی گفته می‌شود که از مونتاژ شیشه در طرح و ابعاد مختلف تولید می‌شود.

این که تا به حال نام این شیشه ها را نشنیده باشید کاملا طبیعی است، اما امکان ندارد که تا به حال این شیشه ‌ها را از نزدیک یا در فیلم و تصاویر ندیده باشید. گنبد شیشه ای استیند گلس زیبایی بسیار زیادی دارد و با قابلیت تولید در رنگ‌های متفاوت و مونتاژ در طرح های مختلف هنگام تابش نور و بازتاب آن باعث ‌ایجاد فضایی کاملا خاص می‌شود.

گنبد شیشه ای از طراحی و اجرا

ما در آرچی تاج ابتدا در طول جلسات به صورت کامل با سلیقه شما آشنا خواهیم شد و پس از آن با معرفی بهترین نوع گنبد شیشه ای متناسب با پروژه شما، پیش فاکتوری از هزینه طراحی و اجرای گنبد شیشه ای به شما ارائه خواهیم داد. پس از انتخاب نوع گنبد شیشه، مراحل طراحی و اجرای گنبد شیشه ای شما صورت می‌گیرد. ابتدا خدمات مهندسی (مانند اعزام نقشه بردار به محل پروژه و …) انجام می‌شود، پس از نقشه برداری دقیق از محل پروژه اقدام به ترسیم نقشه های اجرایی سازه اصلی می‌‌شود و پس از آن بر اساس نقشه های طراحی شده سازه و فریم اصلی گنبد اجرا می‌شود.

در مرحله بعد برای برداشت دقیق انداره ها، نقشه بردار دوباره به محل پروژه اعزام می‌شود و اندازه ها را برداشت می‌کند. متناسب با نقشه های ازبیلت ارائه شده توسط نقشه بردار، تعداد و اندازه های شیشه مشخص شده و سفارش شیشه به کارخانه تولید کننده آن داده می‌شود.

در مرحله بعد شیشه‌ها به محل پروژه اعزام شده و با دقت بالایی توسط تیم اجرا در فریم شیشه ای قرار می‌گیرند. در مرحله نهایی چس از جایگذاری شیشه ها، با استفاه از چسب‌های مخصوص درزگیری و آب بندی سقف شیشه ای گنبدی انجام می‌شود.

جمع‌بندی

گنبد شیشه ای یکی از سازه‌های خاص است که کارفرمایانی با سلیقه خاص آن را انتخاب می‌کنند. اگر قصد اجرای گنبد شیشه ای را در بنای خود دارید، می‌توانید همین حالا با کارشناسان آرچی تاج تماس بگیرید تا طی مشاوره رایگان، بهترین نوع آن را متناسب با سلیقه و بودجه به شما معرفی کنند و پیش فاکتوری از برآورد قیمت سقف شیشه ای گنبدی به شما ارائه دهند. همچنین شما می‌توانید نظرخود را در رابطه با این مقاله در قسمت دیدگاه های همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه آرچی تاج بودید از شما سپاسگزاریم.

پرسش و پاسخ‌های متداول گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای چیست؟

گنبد شیشه ای نوعی سازه شیشه ای است و همانطور که از نام آن مشخص است، درصد زیادی از آن با شیشه اجرا شده است. این سازه استحکام بسیار زیادی داشته و علاوه بر اینکه می‌تواند در نقش نورگیر عمل کرده و باعث انتقال نور طبیعی به داخل ساختمان شوند، زیبایی بصری بسیار زیادی در نمای بیرونی ساختمان ایجاد می‌کند.

اجرای گنبد شیشه ای چه مزایایی دارد؟

برخی از مزایای اجرای گنبد شیشه ای عبارت است از:

 • ایجاد زیبای بصری
 • استفاده بهینه از سقف
 • ایجاد فرمی خلاقانه
 • تامین کامل نور لازم در روز
 • بالابردن ارزش اقتصادی بنا
 • امکان اجرا با تکنیک‌های مختلف

انواع گنبد شیشه ای شامل چه مواردی می‌شود؟

انواع گنبد شیشه ای عبارت است از:

 • گنبد شیشه ای خم
 • گنبد شیشه ای پله ای
 • گنبد شیشه استیند گلس
 • گنبد شیشه ای تیفانی

قیمت گنبد شیشه ای چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت طراحی و اجرای گنبد شیشه ای به فاکتورهای بسیار زیادی مانند متراژ و سیستم اجرا بستگی دارد که با توجه به مشخصات پروژه تعیین می‌شود. برای اطلاع از قیمت دقیق طراحی و اجرای گنبد شیشه ای از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا