صعود و تردید طلای جهانی

تردید طلای جهانی برای صعود یا نزول

انس طلای جهانی در ماه اخیر و با آغاز جنگ حماس و رژیم صهیونیستی به یک‌باره پر تقاضا شده و توانست تا محدوده ۲۰۰۰ دلار نیز صعود کند، اما حال با فروکش کردن تب اولیه این جنگ، قیمت دلار در صرافی تورنتو و انس طلا نیز در محدوده‌های ۱۹۷۰ واحد در نوسان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز و سایت بولومبرگ اگر جنگ حماس و رژیم صهیونیستی وارد مرحله جدیدی شود انس می‌تواند به سقف ۲۰۰۰ دلار نزدیک شود، زدن سقف ۲۰۰۰ دلار به بالا مستلزم تثبیت ناحیه ۲۰۶۱ دلاری است و اگر این ناحیه تثبیت شود انس طلا می‌تواند قیمت‌های بالاتری را تجربه کند.

خبرگزاری رویترز در این‌باره نوشت: در صورت توسعه جنگ اسرائیل به جبهه شمالی و درگیر شدن حزب الله یا ورود سربازان اسرائیلی به خاک غزه انس می‌تواند باز هم صعودی شود. حال اگر بخواهیم تنها از نگاه تکنیکال انس طلا را مورد بررسی قرار دهیم، انس طلا با مقاومت‌های زیادی برای صعود همراه است، انس طلا بعد از ۲ هفته صعود پرقدرت در هفته جاری یک کندل پین بار ساخته و توانسته ناحیه بالای کندل صعودی را حفظ کند.

انس طلا در تایم فریم روزانه نیز در چند روز نوسان کرده و برای صعود یا نزول مردد است، از طرفی داده‌های فدرال رزرو آمریکا و افزایش بازده اوراق قرضه می‌گوید انس طلا باید نزولی شود و از طرف دیگر هم تردید در ورود سربازان اسرائیل به غزه و توسعه جنگ در اسرائیل می‌گوید باید طلای جهانی با افزایش قیمت مواجه شود، این دو نگاه در تحلیلگران و فعالان بازار اقتصادی باعث شده انس طلا فعلاً نوسانی شده و کانال ۱۹۷۲ واحد را حفظ کند.

اما یک نگاه در بازارهای مالی وجود دارد و آن هم این است که اگر خریداران قوی در یک نماد وجود نداشته باشد، آن نماد با فشار فروشندگان به نقاط پایین‌تر قیمتی خواهد رسید.

پیش بینی طلا برای معامله و سرمایه گذاری

پیش بینی طلا – پنجشنبه ۱۶ فروردین

قیمت اونس طلا همانند قیمت دلار کانادا بعد از صعود به اوج تاریخی جدید پایین آمد. طلا توانسته برای اولین بار در تاریخ معاملات خود به بالای ۲۳۰۰ دلار نفوذ کند.

تحلیل طلا

به نظر می رسد که اونس طلا در نمودار روزانه در وضعیت اشباع خرید قرار دارد و بازار های سهام هم درگیر جریانات ریسک پذیری هستند. یعنی شاید تقاضا برای دارایی های امنی مثل طلا کاهش یابد و بازار طلا وارد فاز اصلاحی شود.

در عین حال که طلا توانست به اوج تاریخی جدیدی صعود کند، شاخص دلار آمریکا هم سقوط کرده است. شاخص دلار آمریکا توانسته بود به بالاترین سطح خود از ۱۴ فوریه صعود کند، اما نگرانی ها از آینده نرخ های بهره آمریکا باعث سقوط سریع شاخص دلار آمریکا شده است. تضعیف ادامه دلار آمریکا می تواند به نفع طلا تمام شود.

با این حال بازار منتظر گزارش اشتغال آمریکاست که روز جمعه منتشر خواهد شد و معمولاً پیش از انتشار داده های اشتغال آمریکا، بازار های مالی وارد فاز خنثی یا انتظار می شوند.

پیش بینی طلا

از دید تکنیکال، اندیکاتور RSI طلا در نمودار روزانه وارد محدوده اشباع خرید شده است. این یعنی احتمال اصلاح قیمتی در روز های آینده وجود دارد. حمایت اول طلا در محدوده ۲۲۸۰ دلار قرار گرفته و در صورت عمیق تر شدن اصلاح طلا می توان انتظار سقوط طلا به محدوده ۲۲۶۵ دلاری را داشت.

پیش بینی طلا – چهارشنبه ۱۵ فروردین

در معاملات هفته جاری شاهد جهش قیمت اونس طلا به اوج تاریخی جدیدی بودیم و قیمت نقره هم به بالاترین سطح خود در دو سال گذشته صعود کرد. دو تن از مقامات فدرال رزرو آمریکا هنوز هم انتظار سه مرحله کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ را دارند و امروز هم رئیس فدرال رزرو آمریکا سخنرانی خواهد کرد.

تحلیل طلا

قیمت اونس طلا برای اولین بار به ۲۲۸۸ دلار صعود کرد و قیمت نقره هم به بالای ۲۶ دلار رسید. در این میان رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو و رئیس فدرال رزرو کلیولند گفته اند که احتمال سه مرحله کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ وجود دارد. هر دو نفر در کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا یا همان FOMC حق رأی دارند. نرخ بهره پایین به نفع فلزات گران بهاست که هیچ بازدهی ندارند.

روند طلا وابسته به آینده نرخ بهره آمریکاست!

قیمت اونس طلا از ابتدای سال ۲۰۲۴ به اندازه ۱۱ درصد افزایش یافته و چند بار رکورد زده است. افزایش قیمت طلا بیشتر به خاطر خوش بینی ها به کاهش نرخ بهره آمریکاست. با این حال، داده های اقتصادی آمریکا هنوز قوی است و اجازه کاهش نرخ بهره را نمی دهد. به همین دلیل بخش بزرگی از بازار به کاهش نرخ بهره شک و تردید دارند.

امروز رئیس فدرال رزرو آمریکا سخنرانی دارد و انتظار می رود که به آینده نرخ های بهره اشاره کند. در پایان هفته معاملاتی هم گزارش اشتغال آمریکا منتشر خواهد شد. داده های اشتغال آمریکا و گزارش NFP می توانند وضعیت سلامت بازار کار این کشور را مشخص کنند.

ریسک های ژئوپولتیک از طلا حمایت کرد!

هر چند که کاهش نرخ بهره آمریکا بر بازار طلا تأثیر جدی دارد، اما نباید فراموش کرد که ریسک های ژئوپولتیک هم در افزایش قیمت اونس طلا نقش داشتند. تشدید تنش ها در خاورمیانه تقاضا برای طلا را بالا برده است.

چرا قیمت طلا از اوج تاریخی پایین آمد؟

کاهش اپن اینترست بازار طلا نشان می دهد که بخشی از کاهش قیمت طلا به خاطر جریانات سیو سود و شورت کاورنیگ است. از آنجایی که هنوز خبر و محرک جدیدی در بازار وجود ندارد، انتظار می رود که قیمت اونس طلا به نوسانات خنثی و بدون روند ادامه دهد.

پیش بینی طلا – سه شنبه ۷ فروردین

رالی صعودی هفته گذشته باعث شد تا قیمت اونس طلا به اوج تاریخی جدیدی برسد. بعد از صعود به اوج تاریخی جدید، شاهد فروش های سنگین در بازار بودیم، به طوریکه قیمت اونس طلا از بالای ۲۲۲۰ دلار به محدوده ۲۱۶۰ دلار سقوط کرد. با این حال طلا هفته جدید معاملاتی را بدون تغییر قابل توجهی نسبت به روز جمعه شروع کرده است.

تحلیل طلا

هفته گذشته، فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد که به احتمال زیاد نرخ بهره را در سال ۲۰۲۴ به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد یا سه مرحله کاهش خواهد داد. لحن رئیس فدرال رزرو آمریکا هم به حدی خوش‌بینانه بود که باعث شد تا اونس طلا به اوج تاریخی جدیدی صعود کند. روز چهارشنبه و بعد از نشست فدرال رزرو آمریکا دلار تضعیف شد، اما از روز پنجشنبه شاهد تقویت ارزش دلار آمریکا و سقوط اونس طلا بودیم. در واقع از روز پنجشنبه و بعد از نشست بانک مرکزی انگلیس، پوند و یورو تضعیف شدند.

با وجود اینکه قیمت دلار کانادا در تورنتو و دلار آمریکا وضعیت باثباتی داشته، اما بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا پایین آمد. بازدهی اوراق خزانه داری ۲ ساله آمریکا هفته گذشته را با کاهش ۰٫۱۴ واحد درصدی به پایان رساند و بازدهی اوراق خزانه داری ۱۰ ساله هم با افت ۰٫۱۱ واحد درصدی به کار خود پایان داد. این یعنی هر چند که تقویت ارزش دلار آمریکا در کوتاه مدت بر قیمت اونس طلا فشار خواهد آورد، اما سیر نزولی بازدهی اوراق خزانه داری از طلا حمایت خواهد کرد.

پیش بینی طلا

هفته گذشته طلا الگوی صعودی را تشکیل داد. به نظر می رسد که در نمودار روزانه هم شاهد تشکیل الگوی صعودی دیگری هستیم. شاید نوسانات خنثی و بدون روند فعلی طلا تبدیل به یک الگوی پرچم صعودی شود و طلا دوباره به سمت ۲۲۰۰ دلار خیز بردارد. اولین حمایت طلا در ۲۱۵۰ دلار قرار گرفته است.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا