دراوردن سرپنجه کفش ایمنی

راهنمای انتخاب جنس سرپنجه کفش ایمنی + قیمت کفش ایمنی کاترپیلار

یکی از اولین تصمیماتی که هنگام انتخاب کفش کار مهندسی یا پوتین ایمنی اتخاذ می کنید، این است که آیا کفش ها دارای یک سرپنجه فولادی، کامپوزیتی یا آلیاژی باشد. سرپنجه در کفش های ایمنی یک درپوش در بخش جلویی کفش است که از انگشتان در مقابل اشیایی که بر روی پا می افتند، محافظت می کند و مانع از له شدن آن ها می شود. سرپنجه با صفحه ضدمیخ که در زیره کفش های ایمنی قرار می گیرند جفت می شود و کفش در مقابل نفوذ اشیا تیز مقاوم می شود. در حالی که هر نوع سرپنجه محافظت عالی و قابلیت ایمنی را ارائه می دهند، استفاده از هر جنس ماده در سرپنجه دارای جوانب مثبت و منفی است. در اینجا برخی از تفاوت های اساسی بین هر نوع سرپنجه برای صنایع مختلف و تمایزات آن ها توضیح داده شده است.

آتش سوزی |استاندارد

سرپنجه کامپوزیتی

در طول دهه گذشته ، کفش های ایمنی کامپوزیتی به دلیل طراحی سبک و راحتی در میان کارگرانی که دوره های طولانی مدت را در محیط کار می گذرانند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در صنعت کفش ایمنی ، سرپنجه کامپوزیتی اغلب با ترکیبی از مواد غیر فلزی مانند فیبر کربن ، پلاستیک، مواد کولار یا فایبرگلاس ایجاد می شوند. طبق استاندارد CSA، سرپنجه های کامپوزیتی همانند سرپنجه های فولادی الزامات ایمنی را برآورده می کنند. درحال حاضر در گروه سرپنجه های کامپوزیتی، سرپنجه های پلاستیکی و فایبرگلاس بعلت قیمت کم و در دسترس بودن، بیشتر مورد توجه قرار دارد. پوتین با سرپنجه کامپوزیت برای کارگرانی که بطور مداوم مجبور به عبور از ردیاب های فلزی و دروازه های امنیتی هستند (مانند کارگران فرودگاه یا پرسنل امنیتی) ایده آل است.

نقاط قوت

-وزن کمتر که باعث می شود کفش کاری برای استفاده طولانی مدت راحت تر باشند.

-عاری از فلز

-از ایجاد جرقه جلوگیری می کند و عایق برق است.

-عایق حرارتی

نقاط ضعف

-حجم بیشتر نسبت به سایر سرپنجه ها

سرپنجه فولادی

با تاریخچه ای بیش از 80 سال، کفش های ایمنی با سرپنجه فولاد به مدت چندین دهه استاندارد ایمنی کارگران در ساخت و ساز، کارخانجات تولیدی و حمل ونقل مواد بوده است. این گزینه با بهترین قیمت، محبوبترین گزینه برای محافظت از پا در مقابل حوادث است. سرپنجه های فولادی می توانند سنگین باشند و باعث خستگی کارگران در طول روز شوند. همچنین به علت اینکه می توانند جریان برق را عبور دهند برای کارگرانی که با ولتاژ بالا کار می کنند، مساله ساز باشد.

نقاط قوت

-قویترین محافظ از انگشتان پا نسبت به سایر گزینه ها

-سرپنجه کوچکتر از نمونه کامپزیتی است و باعث می شود حجم کفش کمتر باشد

-ارزان تر از سایر گزینه هاست

نقاط ضعف

-سنگین تر از سرپنجه آلیاژی و کامپوزیتی است

-در زمستان و آب و هوای سرد، احساس سردی را به پا منتقل می کند

-احتمال پوسیدگی و زنگ زدن

-عایق برق نیست

-در محیط ها با دروازه های فلزیاب قابلیت استفاده پایینتر دارد.

سرپنجه آلیاژی

سرپنجه آلیاژی از مواد سبک وزن مانند تیتانیوم یا آلومینیوم و یا ترکیبی از سایر مواد سبک ساخته می شود. اخیراً به علت سبکی و طراحی راحت تر، سرپنجه های آلیاژی محبوبیت بیشتری کسب کرده اند.

نقاط قوت

-ظریف و سبک تر از سرپنجه فولادی

-30 تا 50 درصد سبک تر از سرپنجه فولادی است

-فضای بیشتر برای انگشتان پا

نقاط ضعف

-گرانتر از سرپنجه های فولادی

-به قدرت و استحکام سرپنجه فولادی نیست

-عایق برق نیست

-در محیط ها با دروازه های فلزیاب قابلیت استفاده پایینتر دارد

پیشنهاد متخصصین گروه ایمنی ها

انتخاب نهایی به بودجه، شغل و شرایط کار شما بستگی دارد. اغلب سرپنجه های کامپوزیت غیرفلزی برای محیط هایی که امکان برق گرفتگی وجود دارد استفاده می شود. هر چند برخی از کاربران محصولات کفش ایمنی برای سبکی و راحتی کفش های خود، خواهان استفاده از سرپنجه های پلاستیکی می باشند، ولی توصیه می شود به هنگام خرید، نکات و موارد مربوطه به محیط کاری خود را با کارشناسان گروه ایمنی ها در میان بگذارید.

این امر موجب می شود تا بهترین و مناسب ترین کفش ایمنی مطابق با استانداردهای مورد نیاز به شما پیشنهاد داده شود. انواع سرپنجه های استفاده شده در گروه صنعتی ارک، سرپنجه فولادی و سرپنجه کامپوزیت (پلاستیکی) که منطبق با استانداردهای تعریف شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران می باشد. انتخاب و خرید کفش ایمنی مناسب با محیط و شرایط کار از مهمترین اصول ایمنی و سلامت است که متاسفانه گاهاً به فراموشی سپرده می شود.

تفاوت میان کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت و یا فولادی

در اصل در طراحی کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت ویا فولادی تنها یک هدف رعایت شده است و آن هدف جز حفاظت از انگشتان پای شما در هنگام بروزحادثه نیست ، که هر دو سرپنجه از استاندارد اورپا تبعیت میکنند و هر دو دارای مقاومت 200 ژول ضربه پذیری هستند. کفشهای ایمنی فولادی شامل یک قطعه فلزی در قسمت انگشتان پا هستند که این قطعه فلزی وزن کفش را نسبت به کفشهای کامپوزیتی سنگینتر میکند.در واقع کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیت سبکتر از کفشهای ایمنی با سرپنجه فولادی هستند.

بررسی مزایا و معایب این دو نوع کفش

  • کفش ایمنی ( کفش کار ) پنجه فولادی، از پنجهٔ پا در برابر فشار و ضربه مواظبت می‌کند .
  • در محیط هایی گاز و یا مواد آتش زا که جرقه باعث آتش سوزی میباشد از کفش ایمنی با سرپنجه کامپوزیتی استفاده میکنند. زیرا از  جرقه زدگی جلوگیری می کند .
  • یکی از معایب کفش های ایمنی با سرپنجه کامپوزیت گران بودن آنها است زیرا که سرپنجه آنها از مواد پلیمر مهندسی شده میباشد .
  • از مزایای سرپنجه کامپوزیتی عایق الکتریکی آنها می باشد،چون در این کفشها به هیچ عنوان از فلز استفاده نشده میتواند در صنعت برق استفاده کرد و خطر برق گرفتی را پایین می آورند .
  • کفش های ایمنی با سرپنجه کامپوزیت عایق حرارت هستند، یعنی حرارت محیط را به داخل کفش منتقل نمیکنند این کفشها در مناطق گرمسیر استفاده میشود .
  •  کفش های کامپوزیت یا پلاستیک سخت استاندارد عایق جریان برق تا ولتاژ 380ولت و عایق آزمایشگاهی تا 5000ولت می باشند .
  • کفش ایمنی فولادی در برابر فعالیت سقوط اشیا برروی کف یا پنجه وله یا خرد کردن پا محافظت می کند .
  • کفش ایمنی دارای محافظ کامپوزیتی در پنجه جهت جلوگیری از خطرات برق گرفتگی در محیط های کاری و صنعتی طراحی شده است

مواد مورد استفاده در تولید کفش ایمنی

از جمله متریال مورد استفاده در کفش های ایمنی می توان به ماده ای انعطاف پذیر مثل پلی اورتان PU، عایقی از جنس چرم (که عایق برق است) و یا PVC که عایق شیمیایی است، اشاره کرد. در واقع یک کفش ایمنی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این اجزاء شامل رویه کفش، پاشنه کفش، پشتی کفش، بافته کفش، آستری کفش، آستری رویه، زبانه، پاشنه، لاستیک پنجه، سرپنجه فولادی و … می باشند.

مموری فوم

فوم Memory عمدتا از پلی اورتان و همچنین مواد شیمیایی اضافی تشکیل شده است که ویسکوزیته و چگالی آن را افزایش می دهد. اغلب به عنوان کف فوم پلی اورتان “viscoelastic” یا پلی اورتان با الاستیک کم (LRPu) شناخته می شود. فوم مموری با چگالی بالا در پاسخ به دمای بدن نرم می شود و به آن اجازه می دهد تا در عرض چند دقیقه فرم بدن را بگیرید. فوم مموری می تواند سریعتر از کفهای معمولی به شکل اصلی خود برگردد. MEMORY FoAM در سال 1966 توسط مرکز تحقیقات آمس ناسا برای بهبود ایمنی کوسن های هواپیما تولید شد.

کفش های مجهز به مموری فوم اکثرا دارای روکش ضد سایش هستند. این کفش ها در برابر پارگی و سوختگی مقاوم اند و با پوشیدن آنها احساس راحتی خواهید کرد. مزیت دیگر کفش های ایمنی که دارای مموری فوم هستند این است که پا در داخل آنها جابه جا نمی شود و این باعث تمرکز بیشتر در انجام فعالیت مد نظر خواهد شد. دیگر اینکه کفش های مموری فوم مانع از حساسیت و خارش و ترک خوردگی پا می شوند و افرادی که معمولا این مشکلات را دارند می توانند از این کفش ها با خیال راحت استفاده کنند.

منبع : shoesforcrews

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا