مرکز تخصصی درمان زگیل تناسلی در اصفهان

همه چیز در مورد زگیل تناسلی و روش های درمان آن

زگیل تناسلی یکی از رایج‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی است. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، عامل ایجادکننده زگیل‌های تناسلی می‌باشد. بیش از ۴۰ سویه HPV وجود دارد که بر ناحیه تناسلی تاثیر می‌گذارد. قطعا تمام افرادی که دارند این مقاله را می خوانند یکبار نام این بیماری را شنیده اند و می خواهند اطلاعات کافی به دست بیاورند و بدانند ایا زگیل تناسلی کشنده است؟ اما باید بدانید که زگیل تناسلی جزو یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی به حساب می آیند که باید توجه زیادی به آن داشته باشید که می تواند باعث بروز مشکلات زیادی در بدن شود.

ما در این مقاله می خواهیم بیماری زگیل تناسلی و انواع مناسب پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان را به طور کامل بررسی کنیم و ببینیم که اصلا چطور به وجود می آید و روش های درمانش به چه شکل هستند؟ افراد زیادی هستند که زگیل تناسلی را با تبخال اشتباه می گیرند و باید بگوییم که این دو کاملا متفاوت هستند و همانطور که از نام مورد دوم پیداست,دلیل به وجود آمدنش ویروس تبخال می باشد. دلیل اصلی ایجاد این بیماری,نوعی ویروس به نام پاپیلوم انسانی است که زیرمجموعه HPV ها قرار می گیرد.

نکته جالب این است که اچ پی وی بیش از ۱۰۰ گونه مختلف دارد که ۴۰% آنها در ناحیه تحتانی و تناسلی بدن فرد دیده می شوند وباید توجه داشته باشید که در اکثر مواقع نمی توانید متوجه حضور بیماری در بدن خود شوید و به همین خاطر بهتر است روش های پیشگیری را جدی تر بگیرید که مبادا دچار مشکل شوید. زگیل تناسلی می تواند از طریق ارتباط جنسی و پوستی به راحتی منتقل شود و از این رو باید در این روابط از لوازم پیشگیری کننده کمک بگیرید.در حال حاظر بیش از ۹۰% بیماران به گونه ۶ و ۱۱ مبتلا می شوند که نسبت به سایر موارد خطرناک تر هستند!

الکل |ایدز

از چه راه‌هایی زگیل تناسلی میگیریم؟

این بیماری بسیار مسری است. راه‌های انتقال آن از طریق مقاربت جنسی و البته تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس می‌باشد؛ در واقع بدون داشتن رابطه واژنی و مقعدی نیز این بیماری قابل‌انتقال است. دوره کمون یا نهفتگی این ویروس ممکن است از هفته‌ها تا ماه‌ها ادامه داشته و فرد ناقل بدون علامت باشد. در نتیجه برای انتقال عفونت به شریک جنسی، ظهور علائم و زگیل الزامی نیست.

زگیل‌های تناسلی بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این زگیل‌ها می‌توانند به شکل زائده‌های برجسته کوچک و گوشتی به نظر برسند و یا ظاهری شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل‌ها بسیار کوچک هستند. برخی از انواع HPV دستگاه تناسلی می‌توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، درحالی‌که برخی دیگر می‌توانند باعث سرطان شوند.

این بیماری در چه نواحی ایجاد می شود؟

یکی از سوالاتی که برای اغلب بیماران به وجود می آید این است که اصلا زگیل تناسلی در چه نواحی به وجود می آید؟ در جواب باید بدانید که سه محل در بدن هستند که میزبان این ویرویس می شوند و عبارتند از :

زگیل تناسلی واژن : این نوع زگیل که در ناحیه واژن تشکیل می شود و می تواند به راحتی انتقال پیدا کند، گاهی مواقع ممکن است تشخیص زگیل واژینال سخت باشد یا دیتر متوجه حضور بیماری در بدن شوید.

زگیل مقعدی : کسانی که رابطه جنسی از طریق مقعد دارند باید بیشتر مراقب باشند که ممکن است سریعا دچارش شوند.

زگیل زبان : قبل از ارتباط جنسی از طریق دهان باید به طور کامل نواحی مختلف را شستشو دهید که این مشکل می تواند در بر روی زبان,لب و گلو دیده شود.

زگیل‌ تناسلی در زنان

– می‌توانند بر روی مجرا و دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم (سرویکس) رشد کنند.

– می‌تواند در دهان یا گلو شخصی که با فرد آلوده تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

زگیل‌ تناسلی در مردان

– ممکن است در نوک و یا در طول آلت تناسلی، بیضه یا مقعد ایجاد شوند.

– می‌تواند در دهان یا گلو شخصی که با فرد آلوده تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

– زائده‌های کوچک و گوشتی به رنگ قهوه‌ای یا صورتی (اغلب هم رنگ پوست) در ناحیه تناسلی

– برجستگی‌هایی شبیه گل کلم ناشی از چندین زگیل نزدیک به هم

– خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی

– خونریزی همراه با مقاربت

– زگیل‌های تناسلی می‌توانند آن‌قدر کوچک و صاف باشند که قابل‌رؤیت نباشند اما در بعضی موارد، زگیل‌های تناسلی در افرادی که سیستم ایمنی آن‌ها تضعیف‌شده است، می‌توانند به خوشه‌های بزرگ تبدیل شوند.

چه عواملی خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می‌دهند؟

– داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی

– ابتلا به عفونت‌های مقاربتی دیگر

– عدم آگاهی از سلامت شریک جنسی

– داشتن سیستم ایمنی ضعیف و یا سرکوب شده، مانند افراد مبتلا به HIV یا افرادی که داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند.

چه عواملی تاثیر بیشتری در پیدایش زگیل تناسلی دارند

یک سری عوامل هستند که تاثیر زیادی بر پیدایش این بیماری دارند و شما دوستان باید با آنها آشنایی داشته باشید که تا حد امکان انجام ندهید که عبارتند از :

  • از ایجاد رابطه جنسی با بیش از یک نفر جدا خودداری فرمائید.
  • کسانی که معمولا سن پایینی دارند و توجه زیادی به نکات بهداشتی نمی کنند.
  • کسانی که در طول روز مواد مخدر یا الکل مصرف می کنند.
  • کسانی که در گذشته مورد تجاوز قرار گرفته اند.
  • کسانی که به بیماری ایدز مبتلا هستند.
  • افرادی که سیستم ایمنی نسبتا ضعیفی دارند و سریعا بیمار می شوند.
  • کسانی که اهمیت بهداشت فردی را متوجه نمی شوند و با هر شخصی رابطه برقرار می کنند.
  • نوزدانی که مادر به ویرویس HPV دچار می باشد.

بیماری زگیل تناسلی چه عوارضی دارد؟

سرطان دهانه رحم با ابتلا به عفونت HPV دستگاه تناسلی ارتباط نزدیکی دارد. انواع خاصی از HPV نیز با سرطان‌های سطح خارجی فرج (ولو)، مقعد، آلت تناسلی، دهان و گلو در ارتباط است. عفونت HPV همیشه به سرطان منجر نمی‌شود اما انجام آزمایش پاپ اسمیر بطور منظم برای خانم‌ها بسیار مهم است.

مشکلات دوران بارداری

– گاهی در دوران بارداری، زگیل‌ها بزرگ‌شده و دفع ادرار را دشوار می‌کنند.

– تغییرات هورمونی در دوران حاملگی می‌تواند موجب بزرگ شدن و یا افزایش تعداد زگیل‌ها شوند.

– زگیل‌های بزرگ روی سطح خارجی فرج (ولو) یا واژن می‌توانند هنگام زایمان خونریزی کنند.

نوزادان متولد شده از مادران مبتلا

– به ندرت نوزادی که از مادر مبتلا به زگیل‌های تناسلی متولد شود، دچار زگیل در گلو می‌شود.

– کودک مبتلا ممکن است برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی به جراحی نیاز داشته باشد.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا نشویم؟

– محدود کردن تعداد شرکای جنسی

– واکسیناسیون

– آگاهی از سلامت شریک جنسی

– رابطه جنسی محافظت شده (استفاده از کاندوم باعث کاهش شانس ابتلا به این بیماری می‌شود اما احتمال انتقال و سرایت بیماری همچنان وجود دارد)

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در افراد علامت دار، پزشک متخصص با معاینه بیماری زگیل تناسلی را تشخیص می‌دهد و در موارد دیگر با نمونه‌برداری از ترشحات واژینال و انجام تست پاپ اسمیر و تست HPV این بیماری تشخیص داده می‌شود.

آیا درمانی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

– کرم موضعی ایمی کیمود یا آلدارا

– محلول پدوفیلین

– محلول تری کلرواستیک اسید

– پماد سینکاتچینز

– کرایوتراپی (انجماد با نیتروژن مایع)

– لیزر

– الکترو سرجری

لازم به ذکر است احتمال عود مجدد زگیل تناسلی پس از استفاده از هر یک از روش‌های درمانی فوق وجود دارد. قبل از استفاده از روش درمان خانگی زگیل تناسلی داخل واژن؛ حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

دکمه بازگشت به بالا