حقوق ماهیانه پناهندگان در فرانسه

مهاجران در فرانسه کدام کمک‌های نقدی را دریافت می‌کنند؟

مارین لوپن، رهبر راست افراطی ” اجتماع ملی” ( جبهه ملی سابق) در اظهاراتی نادرست ادعا کرده است که یک فرد مهاجر در فرانسه، بیشتر از یک فرد متقاعد فرانسوی که عمرش را با کار کردن سپری کرده، «پول دریافت می‌کند.» برای اثبات نادرست بودن این ادعا، در مورد کمک‌های مالی به مهاجران و بهترین روش مهاجرت به فرانسه ملک پور در این مقاله توضیح می‌دهد.

این ادعای نادرست که گویا مهاجران در فرانسه پول بیشتری نسبت به برخی از فرانسویان دریافت می‌کنند، پیوسته در اظهارات سیاسی رهبران راست افراطی در فرانسه مطرح می‌گردد. مارین لوپن، رهبر “اجتماع ملی”  روز ٢۴ فبروری در سفری به شمال فرانسه این ادعا را در قلب پرسشی تکرار کرد: « آیا این امر عادی است که یک مهاجر تازه وارد درآمد بیشتری نسبت به فرانسوی متقاعد داشته باشد که عمرش را با کار کردن گذرانده است ؟» این اظهارات واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

آموزش |اتحادیه اروپا

نه خیر، مهاجران کمک‌های اجتماعی بیشتری نسبت به فرانسویان متقاعد دریافت نمی‌کنند:

مهاجران غیرقانونی:

مهاجرانی که درخواست پناهندگی نداده‌اند یا بدون سند هویت ( غیرقانونی) در خاک فرانسه زندگی می‌کنند هیچ گونه کمکی دریافت نمی‌کنند.

پناهجویان:

مهاجرانی که با ورود به فرانسه در اوفپرا( اداره مهاجرت) درخواست پناهندگی می‌دهند می‌توانند از کمک اجتماعی به پناهجویان ( ADA

 ) مستفید گردند. مبلغ کمک مالی به پناهجویان به وضعیت خانوادگی هر فرد ( مجرد، متاهل؛ تعداد فرزندان) مربوط به می‌گردد. این مبلغ از روزانه ٦،٨٠ یورو برای یک فرد ( حدود ١٩٠ یورو در یک ماه) تا ١٧ یورو در روز (حدود ۴٧٦ یورو در ماه) برای یک خانواده چهار نفری می‌رسد. یک خانواده شش نفری هم می‌تواند روزانه ٢٣،٨٠ یورو ( حدود ٦٦٠ در ماه) کمک اجتماعی دریافت کند.

خارج از این کمک اجتماعی، پناهجویان حق دیگری ندارند.

باید گفت پرداخت کمک اجتماعی به پناهجویان با اعلام تصمیم نهایی، مثبت یا منفی اوفپرا یا دادگاه ملی حق پناهندگی، پایان می‌یابد.

پناهجویان دوبلینی:

پناهجویانی که مواد پیمان دوبلین- بازگشت به اولین کشور ورودی به اروپا- در مورد آن‌ها تطبیق می‌گردد نیز می‌توانند کمک‌ اجتماعی دریافت کنند. این کمک اجتماعی از زمان انتقال پناهجو به کشور اولی یا آگاهی از « فرار » احتمالی او قطع می گردد.

پناهجویانی که پناهندگی شان به رسمیت شناخته شده

پناهجویانی که حفاظت بین المللی ( به عنوان پناهنده یا حفاظت جنبی) از اوفپرا به دست آورده‌اند همان کمک‌ اجتماعی را دریافت کنند که فرانسویان یا خارجیان بدون درآمد حق دارند. به این ترتیب، پناهندگان در صورت مشخصات لازم را داشته باشند، می‌توانند درآمد همبستگی فعال ( RSA  ) و کمک‌های خانوادگی ( Allocations Familiales) را دریافت دریافت کنند.

آیا فرانسویان متقاعد در فرانسه کمک مالی دریافت می‌کنند ؟

فرانسویان متقاعد و مورد نظر مارین لوپن حق دریافت کمک‌های اجتماعی را دارند. در فرانسه، یک فرد متقاعد که تقاعدی کمتری دارد می‌تواند از کمک همبستگی با افراد سالخورده ( ASPA

 ) مستفید گردد.

این کمک مالی برای یک فرد تنها و بدون درآمد، حد اکثر ماهانه ٨٦٨ یورو و برای دو نفر بدون درآمد، ماهانه ١٣۴٧ یورو تعیین شده است.

شرایط پناهندگی در فرانسه چیست؟

اگر بخواهیم در مورد شرایط پناهندگی فرانسه توضیحاتی را به شما ارائه دهیم باید گفت که بر اساس قانون پناهندگی در فرانسه، افراد حق دارند تا از طریق این روش به کشور فرانسه مهاجرت کنند. البته به دلیل سختی‌ها و چالش‌هایی که در طول ثبت درخواست پناهندگی به فرانسه وجود دارد، مؤسسات مهاجرتی خدماتی را برای افرادی که قصد پناهندگی به فرانسه دارند ارائه نمی‌دهد. بر اساس قوانین اداره مهاجرت فرانسه، بیش از 100 هزار پناهنده در این کشور زندگی می‌کنند.

از آن جایی که فرانسه عضو کنوانسیون ژنو است، افرادی که قصد پناهندگی فرانسه را دارند، باید بر اساس کنوانسیون ژنو، بهترین کیس پناهندگی در فرانسه را انتخاب کنند تا بتوانند به این کشور مهاجرت کنند. مهم‌ترین شرایطی که برای پناهندگی در فرانسه باید داشته باشید این است که به دولت فرانسه ثابت کنید که به دلایل مختلف، در کشور خود با مشکلات مختلف مواجه هستید و به همین دلیل دیگر امکان زندگی در داخل کشور را نخواهید داشت.

کنوانسیون ژنو چیست؟

به منظور آگاهی بیشتر نسبت به قوانین و شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی باید آگاهی کاملی در مورد کنوانسیون ژنو داشته باشید. کنوانسیون ژنو به نحوی است که اگر فردی از هر کشور و هر نژادی در کشور خود مشکل داشته و جان او به هر علتی در خطر باشد، قادر خواهد بود تا از طریق ارائه مدارک، درخواست پناهندگی بدهد. سپس درخواست شما بررسی و در صورت اثبات ادعا شما، درخواست پناهندگی فرانسه شما تأیید می‌شود.

حقوق پناهندگی در کشور فرانسه

اگر پناهندگی شما از سوی فرانسه تأیید شود، شما حقوق پناهندگی فرانسه را خواهید داشت. حق‌وحقوق اولیه شما شامل مسکن، دریافت حقوق ماهیانه و همچنین حق آموزش است. دولت فرانسه به شما یک محل مسکونی در یک مرکز اسکان پناه جویان ارائه می‌دهد. همچنین به افرادی که پناهندگی آن‌ها تأیید شده باشد، یک کمک هزینه مالی ماهانه نیز ارائه می‌شود. حق استفاده از پوشش همگانی بیماری و پوشش درمانی تکمیلی همبستگی، حق دسترسی به بازار کار و همچنین حق دسترسی به آموزش، بهداشت و خدمات درمانی از مهم‌ترین حقوق پناهندگی در فرانسه است.

مزایا و معایب پناهندگی در کشور فرانسه

اگر بخواهیم شما را با مهم‌ترین مزایا پناهندگی در فرانسه 2023 آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه کمک هزینه ۶٫۸ یورویی در روز
 • ارائه مسکن رایگان در کمپ‌ها و مراکز اسکان پناه جویان
 • امکان استفاده از آموزش رایگان
 • دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی
 • امکان دریافت پاسپورت پس از چند سال

همچنین اگر بخواهیم شما را با معایب پناهندگی در فرانسه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سختی مراحل ثبت درخواست پناهندگی در فرانسه
 • امکان رد درخواست پناهندگی
 • چالش‌های بسیار زیاد در صورت رد درخواست و دیپورت به ایران
 • مشکلات و سختی‌های مختلف در طول دوره پناهندگی تا دریافت پاسپورت

مراحل پناهنده شدن به فرانسه

در صورتی که قصد دارید تا مراحل پناهندگی فرانسه 2023 را طی کنید، نیاز است تا دید کاملی در مورد قوانین کشور فرانسه داشته باشید. در صورتی که از کشور خارج شده‌اید و به مرزهای فرانسه پناه بردید، به منظور طی کردن مراحل پناهندگی در کشور فرانسه باید تقاضای خود را به پلیس مرزی ارائه دهید.

پس از ثبت درخواست، شما به محل‌هایی برای نگهداری پناهندگان فرستاده می‌شوید تا درخواست شما از سوی دولت بررسی شود. در صورتی که روند درخواست پناهندگی شما تأیید شود، اجازه اقامت در این کشور به شما داده می‌شود اما نمی‌توانند وارد سایر کشورهای اتحادیه اروپا شوید.

همچنین اگر اجازه کار به شما داده شود، می‌توانید به دنبال کار در کشور فرانسه بگردید و از این طریق در این کشور کسب درآمد کنید. از سوی دیگر اگر درخواست شما مورد تأیید قرار نگیرد، جهت بازگشت به کشور شما کارهای اولیه انجام می‌شود و شما مجبور به بازگشت به کشور هستید.

ویزای همراه فرانسه برای پناهندگان امکان‌پذیر است؟

یکی از موضوعات مهمی که باید بدانید این است که بر اساس قوانین فرانسه، افراد می‌توانند در صورت پناهندگی برای پیوستن خانواده خود و ورود آن‌ها به کشور فرانسه درخواست دهند. به منظور دریافت ویزای همراه پناهندگی فرانسه، باید شرایط و پیش‌نیازهای زیر را داشته باشید:

 • همسر و یا شریک زندگی شما باید با شما پیوند مدنی داشته باشد.
 • همسر شما باید حداقل 18 سال داشته و ازدواج و یا پیوند مدنی شما پیش از درخواست پناهندگی باشد
 • فرزندان شما باید حداکثر 19 سال داشته باشند و ازدواج نکرده باشند
 • والدین شما اگر هنوز صغیر هستید و ازدواج نکرده‌اید، می‌توانند ویزا همراه دریافت کنند

پاسپورت برای پناهندگی در کشور فرانسه

بر اساس حقوق پناهندگی در فرانسه اگر شما 5 سال مستمر در فرانسه زندگی کنید، می‌توانید اقامت خود را به تابعیت فرانسه تبدیل کنید. سپس شما می‌توانید با تأیید تابعیت خود، برای دریافت پاسپورت اقدام کرده و از این طریق پاسپورت فرانسه را دریافت کنید.

روش‌های جایگزین پناهندگی چیست؟

به دلیل مشکلات و چالش‌هایی که پیش روی افراد برای مهاجرت به فرانسه و دریافت پناهندگی این کشور وجود دارد، به همین دلیل پیشنهاد ما این است که به سراغ روش‌های جایگزین بروید و از طریق به کشور فرانسه مهاجرت کنید. اگر بخواهیم شما را با بهترین روش‌های جایگزین پناهندگی آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
دکمه بازگشت به بالا