قیمت شاخص دلار آمریکا چگونه مشخص می شود؟

 شاخص دلار امریکا

شاخص دلار آمریکا (USDX) چیست؟

شاخص دلار آمریکا (USDX) اندازه گیری ارزش دلار آمریکا نسبت به سبدی از ارزهای خارجی است. USDX توسط فدرال رزرو ایالات متحده در سال 1973 پس از انحلال توافقنامه برتون وودز تأسیس شد. اکنون توسط ICE Data Indices، یکی از شرکت های تابعه تبادل بین قاره ای (ICE) نگهداری می شود.

از شش ارز موجود در USDX اغلب به عنوان مهمترین شرکای تجاری آمریکا یاد می شود، اما این شاخص تنها یک بار به روز شده است: در سال 1999 زمانی که یورو جایگزین مارک آلمان، فرانک فرانسه، لیر ایتالیا، گیلدر هلند و فرانک بلژیک شد.

  در نتیجه، این شاخص به طور دقیق تجارت کنونی ایالات متحده را منعکس نمی کند.

آشنایی با شاخص دلار آمریکا (USDX)

این شاخص در حال حاضر با فاکتورگیری در نرخ تبدیل شش ارز خارجی محاسبه می‌شود که شامل یورو (EUR)، ین ژاپن (JPY)، دلار کانادا (CAD)، پوند انگلیس (GBP)، کرون سوئد (SEK) و فرانک (CHF) سوئیس است.

یورو بزرگترین جزء شاخص است که 57.6 درصد از سبد را تشکیل می دهد. وزن بقیه ارزهای موجود در شاخص عبارتند از ین (13.6%)، پوند (11.9%)، کانادا (9.1%)، کرون (4.2%) و فرانک (3.6%).

این شاخص در سال 1973 با پایه 100 شروع شد و مقادیر از آن زمان نسبت به این پایه است. مدت کوتاهی پس از انحلال توافقنامه برتون وودز تأسیس شد. به عنوان بخشی از این توافق، کشورهای شرکت کننده موجودی خود را به دلار آمریکا (که به عنوان ارز ذخیره استفاده می شد) تسویه کردند، در حالی که دلار آمریکا به طور کامل به طلا با نرخ 35 دلار در هر اونس قابل تبدیل بود.

ارزش گذاری بیش از حد دلار منجر به نگرانی در مورد نرخ ارز و ارتباط آن با نحوه قیمت گذاری طلا شد. رئیس جمهور ریچارد نیکسون تصمیم گرفت به طور موقت استاندارد طلا را به حالت تعلیق درآورد، در این مرحله سایر کشورها می توانستند هر توافق مبادله ای را غیر از قیمت طلا انتخاب کنند. در سال 1973، بسیاری از دولت های خارجی تصمیم گرفتند که نرخ ارز خود را شناور کنند و به این توافق پایان دادند.

تاریخچه شاخص دلار آمریکا (USDX)

شاخص دلار آمریکا(شاخص dxy) در طول تاریخ خود به شدت افزایش و کاهش یافته است. در سال 1984 با نزدیک به 165 به بالاترین حد خود رسید. کمترین قیمت آن در سال 2007 نزدیک به 70 بود. در چند سال گذشته، شاخص دلار آمریکا نسبتاً بین 90 تا 110 محدود بوده است.

این شاخص متاثر از عوامل کلان اقتصادی، از جمله تورم / کاهش تورم در دلار و ارزهای خارجی موجود در سبد قابل مقایسه، و همچنین رکود و رشد اقتصادی در آن کشورها است.

محتویات سبد ارزها از زمان شروع این شاخص تنها یک بار تغییر کرده است، زمانی که یورو جایگزین بسیاری از ارزهای اروپایی که قبلاً در این شاخص در سال 1999 وجود داشت، مانند واحد پول قبلی آلمان، Deutschemark، قرار گرفت.

در سال‌های آینده، احتمالاً ارزها جایگزین خواهند شد زیرا این شاخص تلاش می‌کند تا شرکای تجاری اصلی ایالات متحده را نمایندگی کند. این احتمال وجود دارد که در آینده ارزهایی مانند یوان چین (CNY) و پزو مکزیک (MXN) جایگزین ارزهای دیگر در شاخص شوند، زیرا چین و مکزیک شرکای تجاری اصلی با ایالات متحده هستند.

تفسیر USDX

ارزش شاخص 120 نشان می دهد که دلار آمریکا در دوره زمانی مورد بحث 20 درصد در برابر سبد ارزها افزایش یافته است. به عبارت ساده، اگر USDX بالا رود، این بدان معناست که دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارزها در حال افزایش قدرت یا ارزش است. به همین ترتیب، اگر شاخص در حال حاضر 80 باشد و از مقدار اولیه خود 20 کاهش یابد، به این معنی است که 20 درصد کاهش یافته است. نتایج ارزشیابی و استهلاک عاملی از دوره زمانی مورد بحث است.

چگونه USDX را معامله کنیم

شاخص دلار ایالات متحده به معامله گران اجازه می دهد تا ارزش دلار را در مقایسه با سبدی از ارزهای انتخابی در یک معامله نظارت کنند. همچنین به آنها اجازه می دهد تا شرط های خود را در برابر هر خطری در رابطه با دلار محافظت کنند. این امکان وجود دارد که استراتژی های آتی یا گزینه های اختیاری را در USDX ترکیب کنید.

این محصولات مالی در حال حاضر در هیئت تجارت نیویورک و بازار فارکس معامله می شوند. سرمایه گذاران می توانند از این شاخص برای محافظت از حرکات عمومی ارز یا سفته بازی استفاده کنند. این شاخص به‌طور غیرمستقیم به‌عنوان بخشی از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نیز در دسترس است.

به عنوان مثال، صندوق صعودی شاخص دلار آمریکا Invesco DB (UUP) یک ETF است که تغییرات ارزش دلار آمریکا را از طریق قراردادهای آتی USDX دنبال می کند. صندوق افزایشی دلار بلومبرگ بلومبرگ (USDU) یک ETF با مدیریت فعال است که ارزش دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای بازار توسعه یافته و نوظهور افزایش می دهد.

منبع: رایکا فارکس

دکمه بازگشت به بالا