بازی برای کودکان 3 تا 4 سال

بازی با کودک ۳ تا ۴ سال – ۲۳ بازی سرگرم کننده برای رشد فکری و خلاقیت او

کودکان در سن ۳ تا ۴ تقریباً می توانند به خوبی منظور خود را بیان کنند و بیشتر کلمات پرکاربرد را درست تلفظ کنند و همچنین در مقابل، حرف های ما رو بهتر درک می کنند. بنابراین انجام بازی های متفاوت با آنها ساده تر می شود. اما برخی بازی های علاوه بر اینکه موجب شادی و سرگرمی او می شوند، باعث افزایش خلاقیت و همچنین رشد ذهنی بهتر او نیز می شوند. در ادامه با ۲۳ بازی با کودک ۳ تا ۴ سال آشنا می شوید که علاوه بر سرگرم کردن او باعث رشد او خواهدشد. همچنین می توانید جهت خرید جلیقه پلیس بچه گانه، خرید لباس پلیس بچه گانه در کرج و لباس پلیس بچه گانه با ما تماس بگیرید.

آپارتمان |آتش سوزی

چرا بازی مهم است؟

باید این را بدانیم که بازی کلاس درسی برای بچه هاست که علاوه بر خنده و شادی که بارزترین اتفاقی است که می افتد، بچه ها در این کلاس ها یعنی بازی های مختلفی که انجام می دهند، مغزشان پرورش می یابد. پس بهتر است اگر قصد سرگرم کردن و شاد کردن کودک خود را داریم با انجام بازی های آموزنده یک قدم بیشتر برداریم و کودک خود را رشد دهیم.

بهترین آموزش برای بچه ها از سن ۱ تا ۷ سال بازی است. با بازی روح، فکر و جسمشان پرورش پیدا می کند. بنابراین حتما در انتخاب بازی برای کودکان باید دقت نظر بیشتر داشته باشیم. تا بهترین آموزش را به آنها بدهیم و همچنین شادترین لحظات را برایشان رقم بزنیم.

برای بچه ها در هر سنی که هستند با توجه به ویژگی های رفتاری، اخلاقی و رشد ذهنی که تا این مرحله داشتند، بازی های خاصی برای رشد فکر آنها مناسب تر است و البته این بازی ها را هم بهتر می فهمند و بیشتر به انجام آنها علاقه نشان می دهند. در اینجا موضوع پست ما بازی مناسب با کودک ۳ تا ۴ سال است. که با توجه به ویژگی ها کودک در این سن می تواند برای او لذت بخش و رشد دهنده باشد.

بازی با کودک ۳ تا ۴ سال

برای بازی با کودک ۳ تا ۴ سال در ادامه بازی هایی را ذکر می کنیم که مناسب محیط خانه و حتی آپارتمان است و با خیال راحت می توانید این بازی ها را با کودک خود انجام دهید.

۱- ساده ترین بازی های ساختنی :

بازی های ساختنی موجب هماهنگی چشم و دست کودک و افزایش خلاقیت او می شود. بازی های ساختنی مثل :

    خمیربازی

    گل بازی

    کاردستی:  با چسب و قچی کاغذبری و کاغذ رنگی شکل های ساده و کوچک را درست کنید و با آنها کاردستی درست کنید.

    نقاشی: با کودک خود نقاشی بکشید و اجازه دهید قوه تخیلش رشد کند و هر چه دوست دارد و به هر شکلی که دوست دارد، بکشد.

در بازی های ساختنی بچه ها را مجبور به کشیدن یا ساختن چیزی نکنید. اجازه دهید خودشان با درک و تخیلشان خلق کنند. برای یاد دادان به آنها خودتان هم بازی کنید، اگر دوست داشته باشند از شما تقلید می کنند و مانند شما می سازند و یا نقاشی می کشند.

۲- بازی با لگو

بازی با لگو هم جز بازی های ساختنی است که موجب تقویت قوه تخیل و خلاقیت کودک می شود. اما از آنجا که می تواند با آن بازی های بیشتری هم انجام داد، آن را یک بازی جدا حساب می کنیم. از جمله بازی هایی که می توان با لگوها انجام داد:

    ساختن شکل های متفاوت و خلاقانه

    جدا کردن لگوها براساس رنگ آنها و یاددادن رنگ ها به بچه ها ( بچه ها در سن سه سالگی تا چهار سالگی می توانند رنگ ها را یاد بگیرند. )

    شمارش لگوها و یاددان اعداد و شمردن به بچه هابازی با لگو برای بازی با کودک 3 تا 4 سال

۳- بازی با برگ ها و سنگ

تعدادی سنگ و برگ با اندازه و شکل و رنگ های متفاوت جمع کنید. با آنها شکل های متفاوت درست کنید، برگ ها را روی کاغذ بچسبانید و کاردستی درست کنید. این بازی باعث ارتباط بیشتر بچه با طبیعت و بالابردن خلاقیت و تقویت حس لامسه او می شود.

۴- بازی با چوب کبریت و ماکارونی

با چوب کبریت و تیکه های ماکارونی در اندازه و شکل های مختلف کاردستی ها مختلف درست کنید یا روی یک سینی با کنارهم قرار دادن آن ها شکل های مختلف درست کنید. در سن ۳ تا ۴ سال بچه ها به بازی های ساختنی خیلی علاقه نشان می دهند و این بازی ها برایشان جذاب است. این بازی هم مانند دیگر بازی های ساختی موجب تقویت خلاقیت، تخیل و هماهنگی دست و چشم او می شود.

توجه: برای استفاده از چوب کبریت احتیاط کنید تا موجب آتش سوزی نشود.

۵- بازی با توپ

برای بازی با کودک ۳ تا ۴ سال یکی از بازی های هیجان انگیز و جذاب بازی با توپ است. اما با توپ هم می توان بازی هایی را انجام داد که در محیط خانه و آپارتمان ممکن باشد.

بازی شماره یک: یک توپ پارچه ای با جوراب درست کنید یا یک توپ پلاستیکی سبک را انتخاب کنید. آن را به سمت کودک پرت کنید و از او بخواهید آن را در هوا بگیرد. این بازی برای افزایش تمرکز و هماهنگی چشم و دست کودک بسیار مناسب است.

بازی شماره دو : یک سبد را در فاصله ی نیم متری کودک قرار دهید و از او بخواهید توپ را پرتاب کند و داخل سبد بیندازد و هر بار فاصله سبد را بیشتر کنید. این بازی علاوه بر تاثیر عالی روی تمرکز کودک موجب تخلیه انرژی او هم می شود و یک فعالیت ورزشی عالی هم هست.

۶- بالش بازی

چند بالش را به فاصله های یکسان قرار دهید و از کودک بخواهید روی آنها بپرد. این بازی موجب افزایش هماهنگی پا و چشم کودک شده و می تواند انرژی او را تخلیه کند. می توانید قوه تخیل کودک را هم بکار بگیرد مثلا بگویید بین دو بالش رودخانه است و تو باید از آن بپری و مواظب باشی در آب نیافتی و …

۷- مهره های رنگی

تعدادی مهره رنگی را به کودک بدهید و از او بخواهید از نخ کلفت یا طناب عبور دهد یا ماکارونی های شکلی که سوارخ دارند به او بدهید، تا آنها را از نخ عبور دهد. این بازی برای افزایش تمرکز و هماهنگی دست و چشم عالی عمل می کند. اگر از مهره استفاده می کنید می توانید از او بخواهید آنها را با تفکیک رنگ و اندازه هم جدا کند و نخ کند. یا مهره ها با رنگ های مختلف را با الگوی خاصی نخ کنید و از او بخواهید مانند شما درست کنید این کار الگو و توالی را به کودک آموزش می دهد.

۸- سایه بازی

در شب با کم کردن نور خانه و تابدن یک چراغ قوه به دیوار سایه درست کنید در مورد سایه با بچه ها حرف بزنید و سایه های متفاوت درست کنید و بازی کنید. این بازی برای بچه ها بسیار لذت بخش است.

۹- عروسک بازی

به عروسک ها شخصیت بدهید و با کودک بجای عروسک ها با تغییر صدای خودتان حرف بزنید. از کودکتان هم بخواهید بجای یکی از عروسک هایش حرف بزند و داستان بسازید. این کار موجب تقویت خلاقیت و تخیل در کودکان می شود.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا