نکات نصب شیشه خودرو

نکات کلیدی در نصب و آب بندی شیشه اتومبیل و خرید شیشه هیوندای

آب بندی و چسباندن شیشه اتومبیل شما مساله ای است که حائز اهمیت می باشد. پس از انتخاب محل مناسب و شیشه استاندارد، دقت در انتخاب نصاب ماهر، در آب بندی تاثیر به سزایی دارد. در صورت عدم چسباندن شیشه خودرو و آب بندی صحیح، خودروی شما دچار مشکلاتی مثل صدای زوزه باد، ورود گرد و خاک و دود به داخل خودرو می شود. هم چنین هنگام بارنگی باعث ورود آب به داخل ماشین و گاهی هم منجر به درآمدن و کنده شدن شیشه خودرو در حال حرکت می گردد.

آموزش |اثر انگشت

آموزش نصب و درزبندی شیشه انواع اتومبیل های ایرانی و خارجی

حال با توجه به اهمیت موضوع آب بندی شیشه اتومبیل مطالبی مرتبط با این موضوع بیان می گردد که دانستن آنها برای هر دارنده ی خودرویی مفید می باشد. در این مطلب ما به طور کامل درباره ی نصب و آب بندی شیشه خودرو، ترمیم و پر کردن درز های شیشه صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

۱- کیفیت شیشه :شیشه مورد نظر باید از نظر خم و اندازه ، مطابق با شیشه فابریک باشد . برای اطمینان از این امر باید قبل از نصب شیشه و تزریق چسب روی اتاق ، شیشه را روی دهنه گذاشته سپس شش نقطه از شیشه را بررسی کنیم که کاملا روی اتاق ماشین بدون فاصله قرار گرفته باشند.

۲- زیر سازی :هنگام خارج کردن شیشه شکسته از اتاق ماشین ، ممکن است قسمتی از چسب بصورت ناهموار بر روی بدنه باقی بماند که باید سطح چسب کاملا یکنواخت و تمیز گردد .

۳- چسب :چسبی که برای چسباندن و آب بندی شیشه استفاده میشود باید از غلظت مناسب و چسبندگی بالا برخوردار باشد تا تنش های وارده به شیشه در اثر عبور از ناهمواری های سطح جاده را دفع کرده و به مرور زمان در اثر انقباظ و انبساطِ تغییر فصول خاصیت چسبندگی و استحکام خود را حفظ کند .

تعویض شیشه اتومبیل تعویض شیشه اتومبیل در تهران روش ترمیم شیشه اتومبیل قیمت شیشه اتومبیل آبندی شیشه خودرو آموزش تعمیر خودرو نصب شیشه اتومبیل چسب شیشه اتومبیل نوار دور شیشه اتومبیل

۴ – کیفیت تزریق چسب :مهمترین قسمت مرحله آب بندی نحوه و نوع چسب زدن روی بدنه و یا شیشه میباشد . اینکه چسب با چه ضخامت ، پهنا و ارتفاعی تزریق شود تا اولا پس از گذاشتن شیشه روی اتاق ماشین کاملا آب بندی شود و ثانیا چسب به صورت نوار یکنواخت و منظم دور تا دور شیشه را احاطه کند ، همانند فابریک کارخانه .نکته : نوع چسب زنی در هر ماشین متفاوت است و تشخیص آن به مهارت نصاب شیشه برمیگردد.

هر آنچه که باید درباره نصب شیشه دودی ماشین بدانید

نصب شیشه دودی این روزها بسیار پرطرفدار و مرسوم شده است و به کررات می بینیم، ماشین هایی هستند که اقدام به نصب شیشه دودی می کنند. نصب شیشه دودی بیشتر برای روزهای گرم در تابستان و تابیدن نور خورشید مورد استفاده قرار می گیرد. البته در شهرهای جنوب کشورمان با توجه به شرایط آب و هوایی و گرم طاقت فرسا و حرارت بالای خورشید استفاده از برچسب های شیشه دودی مسئله ای مهم و ضروری محسوب می شود.

دودی بودن شیشه های ماشین می تواند یک مزیت و ارزش افزوده ای برای خودروی شما ایجاد کند، اما اگر این امکان به صورت پیش فرض در شیشه های ماشین نیست، نگران نباشید چرا که در این مطلب به سادگی می توانید برچسب ها را برای شیشه های دودی ماشین نصب کنید. در تمام کشورها میزان تیره بودن شیشه ماشین دارای قوانین و محدودیت هایی می باشد. در ایران هم 40 تا 50 درصد تیره بودن ماشین متداول است. البته تا زمانی که راننده و سرنشینان داخل خودرو قابل مشاهده باشند. خودروهای سیاسی و دیپلماتیک از برچسب های دودی با درصدی بالاتری استفاده می کنند.

نصب شیشه دودی چه مزایایی برای خودرو دارد؟

 • نصب شیشه دودی برای شیشه ماشین، مانع از ورود گرما به داخل خودرو در تابستان شده و مانع از آفتاب سوختگی سرنشینان و کودکان خواهد شد.
 • گاها گفته می شود که دلیل نصب برچسب دودی روی شیشه، ایجاد حریم شخصی برای راننده و سرنشینان اتومبیل بوده که البته از جهاتی می تواند درست یا نادرست باشد.
 • از دلایل دیگر آن می توان به ضدخش کردن شیشه ماشین اشاره کرد. برچسب ها از خط و خش جلوگیری کرده و به عنوان محافظی برای شیشه خودرو می باشد.
 • مقاومت بیشتری در برابر ضربات وارد شده به شیشه خودرو خواهد داشت و همین مورد توانسته نظر طرفداران بسیاری را به خود جلب کند.
 • از تابش ها اشعه های مضر و اشعه uv تا حدی جلوگیری کرده و باعث کاهش این اشعه می شود. در برخی از کشورهایی که خودرو تولید می شود از شیشه های آنتی UV استفاده نمی کنند و همین مسئله اقدامی برای نصب برچسب شیشه دودی برای خودرو می شود.
 • شیشه دودی برای خودرو، زیبایی و جلوه بهتری برای ماشین شما خواهد داشت.
 • برای موارد امنیتی و حفاظتی هم مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که از شیشه دودی برای ماشین استفاده می شود، سرنشینان خودرو به دلیل این که از دید مردم پنهان می مانند، آرامش و امنیت بیشتری نسبت به قبل دارند.

نکات مهم برای نصب برچسب

 • برای نصب شیشه دودی نیاز به ابزار خاص و پیچیده ای ندارید و کاملا راحت و آسان بوده و البته نیاز به کمی تجربه، دقت و حوصله دارد.
 • توجه داشته باشید برچسب های UV به دلیل این که مانع عبور اشعه های مضر خورشید می شوند، قیمت بیشتری نسبت به سایر برچسب ها دارند.
 • برای زیبایی بهتر شیشه های جلو و عقب ماشین، آن را به یک اندازه دودی می کنند و معمولا شیشه های پنجره عقب خودرو کمی تیره تر به نظر می رسند.
 • اگر ماشین شما لوکس و گران قیمت است و داخل زیبا و جذابی دارد، پیشنهاد می کنیم از برچسب های کم رنگ استفاده کنید.
 • اگر نصب شیشه دودی درست و با دقت انجام شود، از حباب و گرد و غبار و اثر انگشت روی شیشه ماشین باقی نمی ماند و حباب های ریز آن بعد یک روز از بین خواهند رفت.
 • به این مورد مهم در هنگام اندازه گیری برچسب دودی توجه داشته باشید که برچسب را تا انتهای شیشه در نظر نگیرید و معمولا 5 الی 10 میلی متر فاصله قرار دهید تا در مرور زمان لب های برچسب بر نگردد و عمر برچسب شیشه دودی بیشتر شود.
 • برچسب های قدیمی به دلیل استفاده از پایه فلزی، مانع روند مسیریابی gps می شدند و اختلال در آن ایجاد می کردند، ولی در برچسب های شیشه دودی جدید این مسئله و مشکل وجود ندارد.
 • به این مورد مهم توجه کنید؛ پس از نصب بر چسب دودی حداقل یک روز شیشه ماشین را پایین نیاورید تا چسب ها، کامل بهم بچسبند و محکم شوند.

روش های دودی کردن شیشه ماشین

دودی کردن شیشه ماشین به دو روش انجام می شود که به آن پرداخته و بررسی می کنیم.

·         دودی کردن شیشه ماشین در کارخانه خودروسازی

شیشه های فابریک ماشین در کارخانه به عنوان یک امکان ویژه به درخواست مالک ماشین اضافه می شود. دودی کردن شیشه ماشین باعث استحکام بیشتر شیشه خودرو و مانع عبور نور و اشعه فرابنفش به داخل ماشین می شود. توجه داشته باشید کارخانه خودروسازی طبق استاندارهای تعریف شده و درصد بسیار کم، شیشه های ماشین را دودی می کند و البته طبق قوانین راهنمایی و رانندگی این مورد انجام می شود.

·         دودی کردن شیشه ماشین به روش دستی توسط مالک خودرو

دودی کردن شیشه ماشین توسط مالک خودرو انجام می شود. در این روش شما با تهیه برچسب دودی مناسب و ابزارهایی شامل: کاردک، کاتر، لیسه، هیتر یا سشوار خانگی یا صنعتی و… بر روی شیشه ماشین می چسبانید. انجام این کار شاید در ابتدا آسان باشد ولی توجه داشته باشید نیازمند دقت و تجربه کافیست تا مراحل به درستی انجام گردد تا گرد و غبار، حباب و اثر انگشت روی سطح شیشه نباشد.

مراحل نصب شیشه دودی ماشین

در این بخش به مراحل نصب شیشه دودی ماشین می پردازیم تا بتوانید به راحتی خودتان آن را نصب کنید. برای شیشه ماشین یک برچسب دودی، سایز بزرگتر در نظر داشته باشید، اگر عرض شیشه 60 می باشد عرض 65 را تهیه کنید، زیرا شما باید گوشه های برچسب دودی را بِبُرید تا قسمت هایی که دور ریز می شوند و مورد استفاده قرار نمی گیرند، مشکلی ایجاد نکند. برای نصب شیشه دودی ماشین، نیاز به باز کردن درب های خودرو نیست و به ترتیب طبق مراحل زیر موارد را انجام دهید:

 1. در ابتدا سطح بیرونی شیشه ماشین را تمیز می کنیم.
 2. در مرحله بعدی سطح داخلی خودرو را با دقت بالا و با استفاده از تیغ پاک می کنیم تا اثری از لکه و غبار در آن نباشد. زیرا اگر به درستی تمیز و پاک نشوند، لکه ها در پشت شیشه دودی قرار می گیرند و همیشه دیده خواهند شد. پس از تیغ پاک باید برای رفع لکه و غبار استفاده کنید. (همچنین می توانیم از محلول شوینده و آب هم استفاده کنیم)
 3. سطح بیرونی شیشه دودی ماشین را با آب خیس کرده و اندازه برچسب شیشه دودی را از سطح بیرونی خودرو اندازه می گیریم.
 4. سپس با دقت بالا بررسی می کنیم تا سطح برچسب دودی ایراد و تاخوردگی نداشته باشد. توجه داشته باشید، اندازه گیری درست و صحیح و بریدن برچسب دودی بسیار ظریف و حساس است. البته با تمرین و تکرار می توانید در این زمینه حرفه ای شوید :) پس نگران نباشید.
 5. در این مرحله با دستگاه هیتر در صورت موجود بودن و یا از سشوار خانگی و ترجیحا صنعتی هم استفاده کنیم و قسمت هایی که جمع و نامنظم شده را کوچک و کمتر می کنیم تا اندازه برچسب دودی تمیز و مرتب گردد.
 6. سپس سطح بالایی برچسب را با سرعت یکنواخت باید برش بزنیم تا یک دست و منظم شود.
 7. بعد از اینکه برچسب دودی را دقیق و درست نسبت به اندازه شیشه پنجره برش زدیم، سطح داخلی شیشه ماشین را با اسپری آب خیس می کنیم تا تمامی قسمت ها و گوشه ها، با آب کاملا پُر شوند.
 8. در این مرحله لایه بی رنگی که در برچسب دودی شیشه هست را بر می داریم و به لایه داخلی شیشه ماشین چسبانده و کاردک را از بالا به پایین برای از بین بردن و رفع آب و حباب، از پشت برچسب دودی آزاد و خارج می کنیم.
 9. توجه داشته باشید فاصله لبه بالایی برچسب دودی تا شیشه در حد 5 الی 10 میلی متر باشد.
 10. برای از بین بردن حباب ها و فضاهای خالی ایجاد شده، با هیتر یا سشوار می توانیم آنها را از بین ببریم. بعد از نصب نیمه بالایی، شیشه ماشین را بالا می بریم و نیمه پایین برچسب دودی را نصب می کنیم.
 11. برای بریدن لبه پایینی شیشه به این مورد توجه کنیم که پایینتر از لاستیک پنجره باشد.
 12. می توان گفت دشوار ترین مکان نصب شیشه دودی، شیشه عقب ماشین می باشد، چرا که حالت حبابی به خود گرفته و باید با هیتر یا سشوار برچسب شیشه دودی را شکل و حالت بدهیم.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا