ثبت نام کانادا برای اتباع افغانی در ایران

محتوای خبر پنهان کن

شرایط پناهندگی در کانادا

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، از همین آغاز کار باید بدانید که مسیر پناهندگی و پناهنده شدن قرار نیست آسان باشد! شما از ابتدای ورود باید فرم پناهندگی کانادا را پر کنید و درخواست پناهندگی خود را اعلام کنید و منتظر باشید که پرونده شما در اداره مهاجرت تایید بشود. کشور کانادا برخلاف کشورهای اروپایی کمپ پناهندگی ندارد. برخی افراد به اشتباه از عبارت کمپ پناهندگی کانادا استفاده می‌کنند که صحیح نیست.

ایران |پاسپورت

پیشنهاد می شود: اخذ ویزای توریستی کانادا

شرایط پناهندگی افغان ها در کانادا

دولت کانادا متعهد شده است که امکان اقامت پناهندگان افغان آسیب پذیر را از طریق برنامه‌های زیر فراهم کند:

 1. برنامه مهاجرتی ویژه برای افراد افغان و‌ خانواده‌های آن‌ها که به دولت کانادا کمک کرده‌اند؛
 2. برنامه ویژه بشردوستانه برای اسکان افغان‌هایی که کشور ثالث ثابتی برای مهاجرت ندارند؛ مانند: زنان رهبر، مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و افرادی که به روزنامه‌نگاران کانادایی کمک کرده‌اند و در نهایت مترجمانی که به دولت کانادا کمک کرده‌اند.

طبق گفته‌ی اداره مهاجرت کانادا، افغان‌هایی که مشمول دو مورد بالا می‌شوند، برای این که در برنامه‌های مهاجرتی ویژه قرار بگیرند نیازی نیست که در افغانستان زندگی کنند.

برنامه ویژه مهاجرتی کانادا برای افغانها

برای این برنامه ویژه هیچ هزینه‌ای گرفته نمی‌شود و فقط از طریق نیروهای مسلح کانادا یا وزارت خارجه‌ی این کشور قابل پیگیری است و از این طریق فرد می‌تواند روابط خود را با دولت کانادا تایید کند. این برنامه برای اسکان 18 هزار نفر در کاناداست که این افراد باید حتما تبعه افغانستان باشند و شغل آن‌ها با دولت کانادا ارتباط داشته باشد (برای مثال افرادی که در سفارت کانادا کار می‌کردند).

ویزای بشر دوستانه کانادا برای افغانها

توجه داشته باشید که این ویزا با توجه به وضعیت نابه‌سامان کشور افغانستان قابل اخذ نمی‌باشد و شما باید مدارکی ارائه دهید و ثابت کنید شخص شما مورد تهدید یا آزار و اذیت واقع شده است.

برای اخذ ویزای بشردوستانه، افغان‌ها می‌توانند از طریق سفارت کشورهای اروپایی در کشور ایران اقدام کنند.

شرایط پناهندگی برای افراد زیر 18 سال در کانادا

با توجه به این که مسیر مهاجرت از طریق پناهندگی می‌تواند بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد، به هیچ عنوان پناهندگی افراد زیر 18 سال در کانادا را توصیه نمی‌کنیم. بهترین راه برای مهاجرت این افراد،  یا مهاجرت به همراه خانواده از طریق کار یا سرمایه‌گذاری است.

مراحل پناهندگی در کانادا

ابتدا مراحل و روند پناهندگی در کانادا را به صورت کلی بیان می‌کنیم و سپس در ادامه به طور جزئی‌تر توضیح می‌دهیم.

 1. تکمیل فرم‌های مربوطه
 2. ارائه درخواست و ادعای پناهندگی
 3. ارائه مدارک موردنیاز
 4. جمع‌آوری و تایید شواهد موردنیاز
 5. حضور در جلسه مصاحبه
 6. ارائه تصمیم گرفته شده توسط اداره مهاجرت

روشهای پناهندگی کانادا

 • ارائه درخواست پناهندگی در مرز کانادا
 • ارائه درخواست پناهندگی به IRCC (اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا)

ارائه درخواست پناهندگی در مرز کانادا

در اولین روز در هنگام ورود در مرز کانادا مصاحبه می‌شوید و موجه بودن یا نبودن درخواست شما بررسی می‌شود؛ در صورتی که درخواست شما موردتایید قرار بگیرد، فرمی با نام BOC به شما داده می‌شود که باید حداکثر تا 15 روز تکمیل شده و به بخش پناهندگی اداره مهاجرت تحویل داده شود.

10 روز قبل از جلسه تصمیم‌گیری باید شواهد و مدارک موجود که ادعای شما را تایید می‌کند به بخش پناهندگی اداره مهاجرت تحویل دهید.

ارائه درخواست پناهندگی به IRCC- (اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا)

در اولین روز به اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC) مراجعه کنید یا فرم‌های موردنیاز پناهندگی را از سایت مهاجرت کانادا دانلود کرده و تکمیل نمایید. سپس قبل از ساعت 10 صبح به IRCC مراجعه کرده و فرم‌های تکمیل شده را تحویل دهید؛ در صورت عدم تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی باید یک مترجم شما را همراهی کند.

فرم‌های تحویل داده شده بررسی می‌شوند و یک تاریخ مشخص برای انجام مصاحبه به شما اعلام می‌شود. 10 روز قبل از جلسه تصمیم‌گیری باید شواهد و مدارک موجود که ادعای شما را تایید می‌کند به بخش پناهندگی اداره مهاجرت تحویل دهید.

هزینه پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا به خودی خود هزینه‌ای ندارد؛ البته که باید هزینه‌های رساندن خودتان به کانادا (حمل و نقل و…) را پرداخت کنید اما رفع سایر نیازها مانند خدمات پزشکی، خوراک، پوشاک و مسکن برای پناهندگان بر عهده دولت کانادا است. گاها افراد سودجو و قاچاقچیان با وعده‌های پوچ و توخالی و با عناوینی مانند: پناهندگی کانادا تضمینی و… اقدام به فریب دادن افراد می‌کنند و هزینه‌های گزافی را از آن‌ها دریافت می‌کنند.

نکته بسیار مهمی که باید همیشه در نظر داشته باشید این است که هیچ تضمینی در امور مربوط به مهاجرت وجود ندارد!

بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا

بسیاری از افراد می‌پرسند: پناهندگی در کانادا به چه صورت است ؟ برای پناهنده شدن در کانادا باید دلیل قانع‌کننده‌ای داشته باشید تا پرونده شما تایید شود و امکان اخذ را داشته باشید. در ادامه دلایل قابل قبولی که می‌توانند افسر مهاجرت را قانع کنند تا مانع ماندن شما در نشود، آورده شده است:

پناهندگی سیاسی

در صورتی که فردی به دلیل باورهای سیاسی و اجتماعی‌اش یا عضویت در یک گروه خاص مورد آزار و اذیت قرار بگیرد و با بیان آن‌ها در کشور خود در خطر باشد، می‌تواند به عنوان پناهنده سیاسی به کانادا مهاجرت کند.

پناهندگی جنسی

افرادی که در کشور خود به دلیل مسائل جنسی، گرایشات و تمایلات متفاوت مورد آزار قرار گرفته و در خطر هستند، می‌توانند از این روش استفاده کنند (این نوع پناهندگی معمولا کل جامعه LGBTQ را شامل می‌شود).

پناهندگی نژادی

افرادی که در کشور خود به خاطر نژادشان مورد تمسخر قرار می‌گیرند، می‌تواند برای این نوع پناهندگی درخواست دهند (این نوع اذیت و آزارها می‌تواند ناشی از رنگ پوست، رنگ مو و چشم، قیافه یا لهجه‌ای خاص باشد).

پناهندگی مذهبی

افرادی که به دلایل دینی در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، می‌توانند به کشور کانادا پناهنده شوند (برای مثال چون به دین خاصی که در کشورشان متداول نیست ایمان آورده‌اند، مورد خشم و آزار اذیت مردم یا دولت قرار می‌گیرند).

پناهندگی اجتماعی

افرادی که در کشورهایی با وضعیت اجتماعی نا‌به‌سامان سکونت دارند، می‌توانند تقاضای پناهندگی کنند؛ معمولا باید اثبات شود که در کشور شما جنگ، قحطی و امثال این‌ها وجود دارد و در صورت برگشت به کشورتان در خطر هستید.

لازم به ذکر است که تمامی موارد بالا نیاز به مدرک برای اثبات دارند و در صورت عدم اثبات یا دروغگویی، باید از کشور کانادا خارج شوید.

نمی‌توان به صورت کلی بهترین روش پناهندگی در کانادا را برای همه تعیین کرد؛ با توجه به شرایط خودتان باید راه مناسب برای مهاجرت به کانادا و درخواست پناهندگی را انتخاب کنید. فقط دقت داشته باشید که کیسی را انتخاب کنید که واقعا با شرایط شما همخوانی داشته باشد؛ در غیر این صورت افسرهای مهاجرتی متوجه سوءنیت شما خواهند شد.

بهترین کیس پناهندگی برای افغانها

با توجه به انواع کیس پناهندگی که توضیح دادیم، بهترین کیس پناهندگی برای افغانها “پناهندگی اجتماعی” و “پناهندگی سیاسی” است. برای افزایش شانس قبولی پرونده موارد زیر را رعایت کنید:

 • در مورد محل زندگی و محل کار خود دروغ نگویید؛
 • موارد اضافی و بی ربط را مطرح نکنید؛ این کار باعث گیج شدن افسر و زمانبر شدن پروسه می‌شود؛
 • اظهار نظر در مورد مسائلی که از صحت و سقم آن مطمئن نیستید، می‌تواند به ضرر شما تمام شود؛
 • در مورد نام و نام خانوادگی خود و اعضای خانواده دروغ نگویید؛ در صورت مطلع شدن افسر، احتمال رد شدن پرونده وجود دارد؛
 • توجه داشته باشید هر کیسی را که انتخاب می‌کنید، به هیچ عنوان آن را تغییر ندهید! همچنین در طول پروسه پناهندگی در مصاحبه‌ها حرف خود را عوض نکنید؛
 • کشور افغانستان به طور کلی برای هیچ کدام از شهروندانش امن نیست؛ ولی شما در مصاحبه نباید از مشکلات کلی کشورتان صحبت کنید و باید فقط مواردی را مطرح کنید که مختص شخص شماست؛
 • حتما در مورد کیس خود و توضیحاتی که باید ارائه دهید تسلط کافی داشته باشید؛ عدم تسلط شما این پیام را به افسر می‌رساند که کیس شما ساختگی است! پس سعی کنید بر اعصاب خود نیز مسلط باشید و استرستان را کنترل کنید.

همانطور که احتمالا متوجه شدید خلاصه و چکیده تمام مطالب بالا، صداقت است؛ پس سعی کنید در تمام مراحل فقط و فقط حقیقت را بگویید و از مطرح کردن موضوعاتی که درباره آن‌ها اطلاعاتی ندارید اجتناب کنید!

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی

وارد شدن با ویزای توریستی به کشور کانادا و سپس اقدام برای پناهندگی امکان‌پذیر است ولی نکته قابل توجه این است که کشور کانادا معمولا ویزای توریستی را برای افراد مرفه صادر می‌کند؛ بنابراین در صورتی که با ویزای توریستی به کانادا بروید و درخواست پناهندگی کنید، باعث شک و تردید افسر مهاجرت خواهید شد. همچنین این احتمال مطرح می‌شود که شما قصدتان فریب دادن دولت کانادا است و در صورت نداشتن دلیل قانع‌کننده احتمال زیاد موفق به دریافت پناهندگی نخواهید شد و شانستان نسبت به دیگر پرونده‌های پناهندگی کمتر خواهد بود.

در صورتی که از وضعیت مالی خوبی برخوردارید ما به شما اصلا مهاجرت از طریق پناهندگی را توصیه نمی‌کنیم. یکی از بهترین و کم دردسر ترین روش‌ها اخذ است.

همچنین روشی که کمتر کسی از آن باخبر است، امکان خرید یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا و اخذ اقامت آن کشور به صورت تضمینی است. شما با (که نیازمند شرایط خاصی نیست و همه قادر به دریافت آن هستند!!) می‌توانید به بیش از 140 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. این روش بسیار سریع است و از زمان اقدام تا اخذ پاسپورت 3 الی 4 ماه طول می‌کشد؛ در صورتی که برای مهاجرت عجله دارید و روش‌های دیگرِ مهاجرت شروط بسیار سختی برای مهاجران دارند، خرید پاسپورت کشور دومینیکا برای شما بهترین گزینه است.

اسپانسر پناهندگی کانادا

دولت کانادا در دادن حق و حقوق پناهندگی در کانادا نسبتا سخاوتمندانه عمل می‌کند؛ پس از ورود به عنوان پناهجو به کانادا، باید برای حمایت دولتی درخواست دهید. پس از قبولی پرونده شما در کانادا، برخی افراد با نام اسپانسر از شما حمایت کرده و نیازهای اولیه زندگی (شامل پوشاک، خوراک، مسکن و…) را برای شما فراهم می‌کنند؛ به طور کلی دولت کانادا تا وقتی که پناهندگان بتوانند نیازهای خود را برطرف کنند و به یک زندگی نرمال در این کشور برسند، به پناهجویان رسیدگی می‌کند.

ویزای 5 اسپانسری کانادا

افراد گروه 5 نفری باید تا 1 سال فرد مورد حمایت را ساپورت مالی کرده و هزینه‌هایش را متقبل شوند. آن‌ها باید مسئولیت فراهم کردن نیازهای ضروری مانند مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل و… را بر عهده بگیرند.

فرم پناهندگی کانادا برای افغانها

ما برای شما  را به عنوان نمونه برای دانلود می‌گذاریم. در ادامه شماره تلفن اداره مهاجرت کانادا آورده شده است که از این طریق می‌توانید با مسئولانش تماس بگیرید و هر فرم و اطلاعاتی که نیاز دارید را از آن‌ها جویا شوید.

شماره تلفن: 4243-321-613-1+ (این شماره داخل و خارج کانادا قابل استفاده است).

ساعت کاری: دوشنبه تا جمعه از ساعت 6:30 صبح تا 7 بعد از ظهر

درخواست پناهندگی از داخل ایران به کانادا برای افغان ها

از آن جایی که سفارت کانادا در افغانستان فعال نیست، افغان‌ها ناچارند برای انجام پروسه‌های اداری مهاجرت به کانادا از کشورهای همسایه اقدام کنند. طبق اعلام سایت رسمی دولت کانادا، افغان‌هایی که قصد پناهنده شدن دارند لازم نیست در حال حاضر در افغانستان باشند یا اگر از افغانستان خارج شده‌اند لزومی ندارد که برای انجام مراحل اخذ پناهندگی خود به افغانستان برگردند.

آژانس UNHCR یا کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، شعبات زیادی در اکثر کشورها از جمله ایران دارد. بنابراین افغان‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند و به علت مشکلاتی که برایشان وجود دارد قصد دارند به کانادا پناهنده شوند، می توانند به دفتر UNHCR که مربوط به پناهندگان است و در تهران قرار دارد، مراجعه کنند. در صورتی که درخواست آن‌ها برای پناهندگی مورد تایید قرار بگیرد، اجازه ورود به کشور کانادا را پیدا می‌کنند.

سایت ثبت نام پناهندگی کانادا برای افغانها

افغان‌هایی که برای برنامه‌های مهاجرتی ویژه کانادا واجد شرایط باشند، می‌توانند از طریق آدرس زیر به اداره مهاجرت کانادا ایمیل بزنند:

همچنین متقاضیان می‌توانند سوالات خود را در مورد اقامت افغان‌های مقیم خارج از کشور و پیوستن مجدد کانادایی‌ها به اعضای خانواده افغان خود، به آدرس زیر ایمیل بزنند:

همچنین اگر شما یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم در افغانستان هستید که فوراً به مدارک سفر خود نیاز دارید هم باید از طریق آدرس زیر به اداره مهاجرت کانادا ایمیل بزنید:

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا

قطعا معایب پناهندگی در کانادا بیش‌تر از مزایای آن است؛ ولی ما در ادامه با توجه به تجربیات پناهندگان، درباره هر دو مورد صحبت می‌کنیم.

مزایای پناهندگی در کانادا

 • نداشتن پیش‌نیاز‌های خاص
 • کمک هزینه دولت به پناهجویان برای خرید مسکن
 • آسان بودن این روش در صورت پیدا کردن کیس پناهندگی
 • عدم وجود کمپ پناهندگی و اجازه تهیه اقامتگاه در صورت قبولی پرونده
 • تعهد کشور کانادا به کنوانسیون پناهندگی و پرداخت هزینه‌های ابتدایی زندگی پناهندگان

معایب پناهندگی در کانادا

 • برخورد نامناسب افراد سیتیزن با پناهندگان
 • احتمال قبول نشدن پرونده پس از تحمل شرایط سخت
 • عدم اجازه کار و تحصیل برای پناهندگان تا مدت زمان نامشخص
 • بلاتکلیفی پناهجویان (این مورد یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات پناهندگی است).
 • عدم امکان بازگشت به وطن و خطرات مالی و جانی در صورت مهاجرت غیر قانونی (از طریق دریایی و زمینی)

هزینه وکیل پناهندگی در کانادا

در صورتی که پرونده شما پیچیدگی خاصی نداشته باشد و صداقت را اصل کار خود قرار دهید نیازی به وکیل نیست و می‌توانید خودتان به تنهایی مراحل پناهندگی را پیش ببرید! اما گاهی اوقات به دلیل پیچیدگی فرایند مهاجرت برخی ترجیح می‌دهند که یک وکیل در تمام مراحل در کنارشان باشد که اگر در هر مرحله از کار به مشکل برخوردند، یک فرد باتجربه و مطلع آن‌ها را یاری دهد.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا