آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون شک یکی از بهترین فرصت‌ها برای افزایش سطح آموزشی و تضمین آینده کاری خود است. در روند اخذ پذیرش تحصیلی و اپلای از دانشگاه‌های کانادا، مدرک زبان یکی از مهم‌ترین شرایط است. اگر بخواهیم صادق باشیم، افراد بسیار کمی بدون داشتن مدرک زبان می‌توانند برای دانشگاه‌های کانادا اپلای کنند. تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی است و شما برای قبولی در بهترین دانشگاه‌های کانادا، باید حتماً مدرک زبان داشته باشید. البته، امکان پذیرش مشروط هم وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

موسسه مهاجرتی دستیکن در این نوشتار قصد دارد به بررسی شرایط مهاجرت به کانادا بدون نیاز به مدرک زبان، معرفی دانشگاه‌های کانادایی که دانشجویان را بدون مدرک زبان پذیرش می‌کنند و همه اطلاعات لازم پیرامون تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا بپردازد. هلدینگ دستیکن در تمامی مراحل مهاجرت، از اخذ پذیرش تا اقامت دائم کانادا پس از تحصیل، در کنار شما خواهد بود.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان |دانشگاههای کانادا بدون مدرک زبان

آیا اخذ پذیرش بدون مدرک زبان در کانادا امکان‌پذیر است؟

در یک کلمه، بله. کانادا کشوری است که همیشه برای داشتن دانشگاه‌هایی در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان، معروف بوده است. شرایط تحصیل در کانادا برای هر دانشجویی مطلوب است. کیفیت سیستم آموزشی کانادا بسیار بالا است و مدارک دانشگاه‌های کانادا در همه کشورهای دنیا شناخته شده‌اند. اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است، اما دانستن این نکته ضروری است که عدم ارائه مدرک زبان شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را برای شما کاهش خواهد داد و معمولا موجب ریجکت ویزا خواهد شد.

بنابراین، موسسه دستیکن به شما توصیه می‌کند که اگر امکان دریافت مدرک زبان در ایران را دارید، به تبلیغات وسوسه کننده و موسسات مهاجرتی کلاهبردار توجه نکنید و برای انجام آزمون زبان خود هرچه سریعتر اقدام کنید. به‌طورکلی، تحصیل در دانشگاه‌های کانادا نیازمند داشتن مدرک زبان است. شما فقط در صورتی می‌توانید بدون نیاز به مدرک زبان در کانادا تحصیل کنید که یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل ۴ سال در یکی از مدارس کانادا به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید.
 • هم اکنون مقیم کشوری باشید که زبان اصلی آن انگلیسی است (انگلستان، آمریکا و…)
 • در دوره‌های زبان انگلیسی دانشگاه‌های کانادا شرکت کرده باشید (این گزینه مخصوص کشورهایی است که قادر به انجام آزمون مهارت زبان در کشور خود نیستند).

در اینجا این سؤال پیش می‌آید که اگر کسی بخواهد از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرد، ولی مدرک زبانش هنوز آماده نباشد، آیا درخواست او رد خواهد شد؟ خیر، اگر شما چنین شرایطی دارید، می‌توانید از گزینه پذیرش مشروط استفاده کنید.

پذیرش مشروط برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

پذیرش مشروط به نمره زبان، به این معنی است که دانشگاه کشور مقصد به شما نامه پذیرش می‌دهد، اما به شرط اینکه در مدت مشخص شده و قبل از رسیدن وقت سفارت خود، شرط زبان لازم دانشگاه را برآورده کنید. البته در شرایط خاصی ممکن است شما بتوانید در دوره‌های زبان آن دانشگاه شرکت نمایید و نهایتاً در طی ۱ سال زبان کشور کانادا را یاد بگیرید و سپس مشغول به تحصیل در دانشگاه شوید.

تحصیل در کانادا از طریق گذراندن دوره زبان در دانشگاه‌های این کشور، ریسک بالایی دارد. زیرا در این روش شما باید ابتدا مسئول دفتر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه مقصد را متقاعد کنید که نمی‌توانید در کشور مادری خود زبان بخوانید و باید دانشگاه برای شما دوره زبان برگزار کند.

حتی اگر دانشگاه مربوطه تقاضای شما را قبول کند و به شما نامه پذیرش بدهد، افسر کنسولگری به احتمال بسیار زیاد شما را رد خواهد کرد. دلیل آن هم این است که زبان تحصیل در کانادا انگلیسی است و در ایران، دوره‌های زبان انگلیسی بسیاری تدریس می‌شوند. حتی آزمون‌های بین‌المللی انگلیسی مانند آزمون آیلتس در ایران برگزار می‌شوند. (متأسفانه به تازگی اعلام شده است که دیگر آزمون زبان انگلیسی تافل در ایران برگزار نمی‌شود)

پس اگر هم اکنون به زبان انگلیسی تسلط دارید اما تحت شرایطی خاص (همه گیری کرونا، شرایط اقتصادی، زمان کم و…) نمی‌توانید در زمان ددلاین پذیرش دانشگاه مربوطه، مدرک زبان خود را ارسال کنید، یک راه دارید. شما باید با مسئول دفتر بین‌المللی دانشگاه ارتباط بگیرید و با شرح منطقی دلایل خود، مسئول دفتر را متقاعد کنید که برایتان نامه پذیرش مشروط ارسال کند. شما موظف هستید که تا قبل از وقت سفارت خود، مدرک زبان را به دانشگاه ارسال کنید.

تحصیل در کانادا بدون نیاز به مدرک زبان آیلتس

هر کسی که به فکر تحصیل در خارج باشد، نام آزمون IELTS را شنیده است. آزمون آیلتس یکی از موثق‌ترین آزمون‌های بین‌المللی برای سنجش سطح سواد انگلیسی دانشجویان است. این آزمون در ایران نیز برگزار می‌شود و هزینه آن، بین ۶ الی ۷ میلیون تومان است. با اینکه آزمون آیلتس در میان دانشجویان بسیار محبوب است، اما هستند افرادی که دوست ندارند در این آزمون شرکت کنند و با شرایط این آزمون و نحوه سؤالات آن سازگار نیستند. اگر شما هم از این دسته دانشجویان هستید، نگران نباشید زیرا برای تحصیل در کانادا، آزمون‌های زبان جایگزینی هم وجود دارند.

آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کانادا را می‌شناسید؟

اکثر دانشگاه‌های کانادا آزمون‌های تافل، PTE و CAEL و گاهی نیز، Doulingo را قبول دارند. البته، نمره قبولی هر آزمون برای هر دانشگاه متفاوت است. برای اینکه بدانید کدام دانشگاه، چه آزمونی را قبول دارد بهتر است به سایت‌های رسمی دانشگاه های کانادا مراجعه کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بدون نیاز به مدرک آیلتس

در جدول زیر، می‌توانید دانشگاه‌های کانادایی را ببینید که ارائه مدرک آیلتس برای پذیرش از آنها الزامی نیست. همچنین، شهریه سالانه این دانشگاه‌ها لحاظ شده است.

نام دانشگاه مدرک‌های زبان موردقبول (به غیر از آیلتس) شهریه سالانه
دانشگاه وینیپگ این دانشگاه دارای آزمون زبان مخصوص خود است که ELP نام دارد. ۱۵۲۴ الی ۱۸۳۶۰ دلار کانادا
دانشگاه براک TOEFL، PTE، CAEL، MELAB، YELT حداکثر ۳۰,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه ساسکاچوان TOEFL، CanTest، Duolingo، CAEL ۴,۱۱۰ الی ۲۴,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه مموریال نیوفاندلند و لابرادور Duolingo، TOEFL، CAEL، ESOL، PTE، CanTEST، MELAB ۲,۱۵۰ الی ۱۱,۴۶۰ دلار کانادا
دانشگاه کامبرین TOEFL, PTE, Duolingo ۲,۸۰۰ الی ۸,۷۰۰ دلار کانادا
کالج اوکاناگان Duolingo ۹۰۰ الی ۱۵,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه کنکوردیا TOEFL, DET, CAEL, CAE, CPE, PTE حداقل ۱۹,۸۱۲ دلار کانادا
کالج سنکا CAEL CE, Cambridge English Exams, Duolingo, PTE Academic, TOEFL حداکثر ۱۰,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه کارلتون CAEL, TOEFL, PTE ۲۹,۰۰۰ الی ۴۲,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه آلگوما CAEL, Cambridge English Certificates, Duolingo, TOEFL, PTE Academic ۱۰,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه براندون TOEFL iBT  ۲ الی ۱۹,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه گوئلف CAEL, Cambridge English Certificates, Duolingo, TOEFL, PTE Academic ۹,۷۳۰ دلار آمریکا
دانشگاه مک گیل TOEFL iBT ۱۸,۰۰۰ الی ۵۰,۰۰۰ دلار کانادا
دانشگاه رجینا TOEFL, TOEFL iBT, Duolingo, CAEL ۱,۷۱۵ الی ۲۰,۰۵۰ دلار کانادا

پذیرش از دانشگاه‌های کانادا بدون مدرک زبان

روند پذیرش از دانشگاه‌های کانادا تقریباً ساده است. اگر تمامی مدارک لازم را داشته باشید و در زمان مقرر (با توجه به ددلاین دانشگاه) آن‌ها ارسال کنید، می‌توانید از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرید. امکان اخذ پذیرش از کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد، اما درصد آن بسیار کم است. اگر شما مدرک زبان با نمره قابل قبولی داشته باشید، به احتمال خیلی زیاد از کانادا پذیرش خواهید گرفت و حتی مشمول دریافت بورسیه‌های تحصیلی کانادا هم خواهید شد. مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است، به‌طورکلی مدارک زیر موردنیاز است:

 • آخرین مدرک تحصیلی شما + ریزنمرات
 • نمرات آزمون‌های GMAT یا GRE برای برنامه‌های MBA و کارشناسی ارشد در کانادا
 • انگیزه نامه (SOP)
 • توصیه نامه (LOR)
 • آزمون‌های قابل قبول مهارت انگلیسی
 • آزمون‌های مهارت زبان فرانسوی (اگر برای دانشگاه‌های فرانسوی زبان کانادا اپلای می‌کنید: TCF، TEF، DELF و DALF)
 • گواهی تمکن مالی
 • رزومه
 • دو نامه مرجع علمی (برای متقاضیان کارشناسی ارشد یا دکترا در کانادا)
 • ارزیابی اعتبار آموزشی (ECA)

پس از ارسال مدارک و اخذ پذیرش از کانادا، باید به سفارت کانادا مراجعه کنید و مصاحبه انجام دهید. اگر مصاحبه شما موفقیت آمیز بود، ویزای تحصیلی کانادا را دریافت خواهید کرد. کارشناسان دستیکن در روند اخذ نوبت از سفارت و دریافت ویزا نیز به شما کمک خواهند کرد.

کار در کانادا بدون نیاز به مدرک زبان

همانند تحصیل در کانادا، کار در کانادا نیز مستلزم داشتن مدرک زبان است. برای کار در کانادا شما باید از طریق یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری، برنامه مهاجرت آتلانتیک و یا نامزد استانی کانادا اقدام کنید. این برنامه‌ها دارای سیستم امتیاز بندی خاص خود هستند و هرچه رزومه شما (که شامل مدرک زبان نیز هست) قوی‌تر باشد، شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر کانادا و سپس اخذ ویزای کار کانادا خواهید داشت. شایان ذکر است که موسسه مهاجرتی دستیکن جزو مؤسسات کاریابی بین المللی موردتایید ایران است و می‌تواند شما را در امر پیداکردن کار در کانادا راهنمایی کند.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا