پیش بینی قیمت میلگرد

میلگرد و آهن به عنوان دو عامل کلیدی در صنعت فولاد، در اقتصاد جهانی و کشورهای مختلف تأثیرگذارند. با توجه به اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد 8 و آهن در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری استراتژیک در صنعت فولاد، انجام تحلیل‌های علمی و تخصصی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین، با توجه به نوسانات قیمتی گاهاً غیرقابل پیش‌بینی‌ترین مقطع فولادی در بازارهای جهانی، پیش بینی دقیق قیمت میلگرد و آهن در سال 1402 (2023-2024) است. تعیین قیمت میلگرد و آهن در آینده از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا با توجه به تغییرات پیچیده و پویا در بازارهای جهانی، پیش بینی دقیق قیمت این محصولات به عنوان یکی از چالش‌های بزرگ صنعت فولاد محسوب می‌شود.

در این مقاله، با هدف پیش بینی قیمت آهن در سال 1402، ابتدا به بررسی عوامل کلیدی مؤثر بر قیمت میلگرد و آهن خواهیم پرداخت. سپس، روش‌های مختلف پیش بینی قیمت میلگرد را بررسی خواهیم کرد. در ادامه، با استفاده از داده‌های تاریخی و تحلیل‌های پیشین، مدل‌های پیش بینی قیمت تیرآهن آهن در سال 1402 را ارزیابی و مقایسه خواهیم کرد.

قیمت گذاری آهن آلات در سال 1402

قیمت‌گذاری آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه  پیش بینی قیمت میلگرد  از قیمت آهن در سال 1402 ارائه دهیم، باید تمامی عوامل موثر بر قیمت آهن‌آلات را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل بسیار زیادی بر قیمت آهن‌آلات موثر بوده و بر اساس آن‌ها می‌توان به پیش بینی میلگرد و آهن پرداخت؛ از این رو در ادامه مقاله به بررسی عوامل موثر بر قیمت آهن آلات خواهیم پرداخت.

میزان عرضه و تقاضا تاثیر بسیار زیادی در تعیین قیمت بازار آهن‌آلات دارد. در واقع هرچقدر تولید و عرضه آهن‌آلات در بازار بیشتر شود، قیمت محصولات کاهش پیدا کرده و با کاهش میزان مصرف و تقاضا، قیمت‌ها بیشتر خواهد شد.

میزان تقاضا در بازار مسکن، می‌تواند قیمت تیرآهن را بالاتر برده یا کاهش دهد. در سال‌های اخیر رکود بی‌سابقه ناشی از تورم در بازار مسکن، بر میزان تقاضا برای تیرآهن و میلگرد نیز اثر گذاشته و سرمایه‌گذاران را برای احیای مسکن دچار تردید کرده است. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است با تورم افسارگسیخته بازار مسکن در سال 1402 مواجه نباشیم. به این معنی که کارشناسان معتقدند مسکن در حداقل 6 ماه آینده، دچار تورم نخواهد شد و ثبات قیمت‌ها را در سال جدید شاهد خواهیم بود. پیش‌بینی نرخ تورم مسکن در سال جدید رقمی بین تورم مسکن در سال قبل و سال جاری است. بنابراین ممکن است این خوش‌بینی‌ها باعث ترغیب سرمایه‌گذاران به این سمت از بازار شود که احتمالا با افزایش تقاضا برای آهن و رشد ملایم قیمت تیرآهن همراه خواهد بود.

یکی دیگر از عوامل و شرایط موثر در پیش بینی و آهن، نیاز صنایع وابسته است. صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی، بسته‌بندی و برخی دیگر از صنایع، به آهن‌آلات نیاز دارند و در صورتی که میزان عملکرد این صنایع افزایش پیدا کند، تقاضا برای آهن‌آلات نیز افزایش خواهد یافت.
البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که رشد تقاضای صنایع فولادی را باید در بازارهای جهانی مورد بررسی قرار دهیم؛ چراکه رشد تقاضا در صنایع داخلی تاثیر چندانی در قیمت‌ها نخواهد داشت.

وضعیت ارز به‌طورمستقیم بر قیمت تیرآهن اثرگذار است. همانطورکه در ابتدای دی ماه سال جاری شاهد بودیم، با افزایش نرخ دلار، قیمت تیرآهن نیز، به‌شکل غیرمنتظره‌ای روبه افزایش گذاشت. درصورتی‌که نرخ تورم همچنان نزدیک به 50 درصد باقی بماند، کاهش ارزش ریال، دربرابر دلار ناگزیر خواهد بود. دراین‌شرایط باید انتظار افزایش قیمت آهن در سال جدید را داشته باشیم. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر شرایط اقتصادی کشور، قیمت دلار و نوسانات ارزی است. میزان ارزش پول کشور ایران در مقایسه با ارزهای رایج دنیا همچون دلار و یورو بسیار کاهش پیدا کرده و همین امر باعث می‌شود تا هزینه واردات مواد اولیه افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت آهن‌آلات نیز بیشتر خواهد شد.
قیمت پایه‌ای عرضه در بورس کالا طبق دلار نیمایی تعیین می‌شود. افزایش قیمت در ارز نیمایی منجر به افزایش قیمت در معاملات میلگرد و آهن خواهد شد؛ زیرا رابطه دلار با قیمت فولاد بسیار تنگاتنگ است.

آهن |آیا میلگرد بخریم یا نه

تاثیر عوامل مختلف بر قیمت میلگرد

نرخ تورم در سال 1402، طبق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول دو سناریوی کاملا متفاوت خواهد داشت. سناریوی اول که خوش‌بینانه است، پیش‌بینی می‌کند درصورت اصلاحات شاخص‌های پولی و مالی، تا دو سال آینده، نرخ تورم کشور به زیر 20 درصد می‌رسد که دراین‌صورت قیمت آهن نیز با شیب بسیار ملایم متناسب با نرخ تورم، رشد خواهد کرد. اما در سناریوی دوم این صندوق بیان می‌کند که اگر تغییر خاصی در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشود، نرخ تورم به بالای 50 درصد رسیده و در این محدوده باقی خواهد ماند که دراین‌صورت شاهد رشد قیمت‌ها در بازار آهن نیز خواهیم بود. تاثیر نرخ تورم بر تخمین قیمت آهن و میلگرد را نمی‌توان نادیده گرفت. با افزایش نرخ تورم، قیمت مواد اولیه آهنی بیشتر شده و در نتیجه بر قیمت کلی این محصولات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

پیش‌بینی‌ها برای بازارجهانی فولاد در سال 2023 چندان امیداورکننده نیستند. افزایش همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های کرونایی در کشور چین، رکود سنگینی در این بازار ایجاد کرده است. همچنین جنگ روسیه و اوکراین نیز با تورم بازار و همچنین افزایش قیمت‌ها همراه بوده است. علاوه‌بر این، رکود اقتصادی جهانی و تغییرات اقلیمی، کاهش تقاضا برای تیرآهن را در اکثر کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای جهان سوم در پی داشته‌اند. به‌همین‌دلیل پیش‌بینی‌ها برای بازار جهانی فولاد در سال جدید، افزایش قیمت‌ها همراه با نرخ تورم است که درصورتی‌که تقاضای کافی از سوی بازار وجود نداشته باشد، رکود سنگینی در دنیای فولاد و به خصوص تیرآهن ایجاد خواهد کرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حدود 15 درصد از قیمت آهن‌آلات وابسته به قیمت نفت است؛ از این جهت برای برآورد بهای میلگرد و آهن، باید به قیمت نفت هم توجه ویژه‌ای داشته باشید تا پیش‌بینی درستی انجام دهید.

از دیگر عواملی که در پیش بینی میلگرد و آهن باید به آن توجه داشته باشیم، عوارض اعمال شده بر صادرات این نوع کالاها است. با افزایش این عوارض بر صادرات کالا، قیمت این محصولات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی دیگر از عواملی که به‌طور مستقیم بر تخمین قیمت میلگرد و آهن تاثیر می‌گذارد، وضعیت بورس کالا است. تغییرات ارزش سهام شرکت‌های تامین‌کننده این محصولات در بازار بورس، باعث تاثیر این بازار بر قیمت آهن‌آلات خواهد شد.

از دیگر عوامل موثر بر پیش بینی قیمت میلگرد، می‌توان به میزان صادرات و واردات این کالاها اشاره کرد. به‌طور معمول، صادرات و واردات تحت تاثیر تغییر و تحولات سیاسی کشورها قرار گرفته و برخی اوقات قوانینی توسط کشورها وضع می‌شود که روی قیمت این محصولات تاثیر می‌گذارد.
ارزش ارز سایر کشورها نسبت به ایران بالا بوده و میزان تقاضا برای صادرات آهن‌آلات بالا رفته است. این میزان صادرات بر قیمت این اقلام بسیار موثر است.

هزینه حمل‌ونقل برای صادرات و واردات محصول نهایی بسیار قابل اهمیت است. البته هزینه حمل‌ونقل مواد اولیه مانند قراضه آهن و فلزات خاصی مانند نیکل که از طریق سایر کشورها تامین می‌شوند هم تاثیرگذار خواهد بود. انتخاب نوع روش بین‌المللی حمل محموله مانند CFR، CIF، FOB و غیره بسیار مهم بوده و انتخابی اشتباه در این زمینه، منجر به پرداخت هزینه‌های اضافی خواهد شد.

دوره‌های زمانی مختلف نیز بر روی تحلیل قیمت آهن و میلگرد موثر هستند. تعطیلات، تغییرات آب‌وهوایی، بلندی روز در فصول مختلف و برخی از شرایط زمانی دیگر در میزان تولید آهن‌آلات و در نهایت قیمت نهایی آن‌ها موثر خواهند بود.
برای مثال، در زمستان به دلیل سردی هوا و شرایط آب‌وهوایی خاص، میزان ساخت‌وساز افت می‌یابد و همین امر قیمت آهن‌آلات را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
البته عوامل دیگری مانند مصوبات وزارت صمت، سیاست‌های بورس کالا، بودجه تخصیص‌یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه 1402 و برخی از عوامل دیگر نیز بر برآورد نرخ میلگرد و آهن آلات تاثیر خواهند گذاشت.

برآورد و تخمین قیمت میلگرد در سال 1402

میلگرد، یکی از کالاهای بسیار ضروری در ساختمان‌سازی است و زمانی که ساخت‌وساز رونق فراوان دارد (در فصل بهار و تابستان و دو الی سه ماه آخر سال)، تقاضا برای این محصول افزایش یافته و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. البته همان طور که اشاره شد، عدم پیش‌بینی برخی وقایع نیز در قیمت این محصول تاثیر خواهد گذاشت.

تصویر نموادر قیمت میلگرد در بازار آزاد

عوامل مؤثر بر روند قیمت میلگرد

قیمت میلگرد، به‌طورسنتی تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضای بازار است. به‌همین‌دلیل با شروع فصل گرما و بیشتر شدن تقاضا، قیمت‌ها نیز با شیب ملایم و قابل پیش‌بینی رو به افزایش می‌گذارند. ازطرف‌دیگر در طول زمستان قیمت‌ها عموماً ثابت بوده و یا سیر نزولی دارند. اما زمستان امسال برخلاف سال‌های گذشته قیمت میلگرد، بیشتر تحت تأثیر نرخ ارز بود. رشد بهای دلار به‌سرعت اثر خود را بر بازارهای مختلف به‌خصوص بازار آهن و میلگرد اعمال کرد تا شاهد رشد بی‌سابقه قیمت میلگرد در ماه گذشته باشیم.

از سوی دیگر، کشور چین سیاست‌های تازه‌ای در مقابله با کووید صفر اعمال کرده است که با محدود کردن قوانین سختگیرانه همراه بوده است. ازاین‌رو در این کشور جان تازه‌ای به صنعت ساخت‌وساز دمیده شده و میزان تقاضا برای میلگرد هم با افزایش مواجه بوده است. افزایش تقاضای چین به‌عنوان یکی از مهره‌های تعیین‌کننده بازار فولاد جهانی، روی افزایش قیمت‌ها اثرگذار بوده است. به‌همین‌دلیل می‌توان گفت که نوسانات بازار میلگرد در دی‌ماه 1401 و در ادامه تا ماه‌های بعدی، می‌تواند بشدت تحت تأثیر بازار جهانی هم باشد.

پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده

با توجه به اینکه تحلیل قیمت میلگرد یک امر تخصصی است، متخصصان با بررسی اخبار، تحلیل بنیادی و تکنیکال این کار را انجام می‌دهند. اما شما نیز می‌توانید با بررسی برخی عوامل تاثیرگذار در بازار میلگرد، قیمت آینده آن را پیش بینی کنید و با داشتن آگاهی بیشتر نسبت به خرید آهن و فروش آن، اقدامات لازم را انجام دهید.

بهترین راه برای پیش‌بینی قیمت‌ها، کمک گرفتن از متخصصان و مراجع مربوطه است. این متخصصان در ابتدا قیمت‌های محصول را در گذشته بررسی کرده و عواملی که در تغییر قیمت‌ها تأثیر داشته‌اند را مورد توجه قرار می‌دهند.

سپس با مرور اخبار مهم ایران و جهان، تأثیر این اخبار را در پیش‌بینی قیمت‌ها بررسی می‌کنند و سپس با استفاده از تحلیل بنیادی و تکنیکال به تحلیل قیمت‌ها می‌پردازند. تحلیل بنیادی شامل بررسی آمار و عملکرد شرکت‌ها و عوامل تأثیرگذار در بلندمدت است، در حالی که تحلیل تکنیکال با استفاده از چارت‌های قیمت به تحلیل قیمت‌ها در کوتاه‌مدت می‌پردازد. امروزه برای پیش‌بینی قیمت آهن، معمولاً از تحلیل تکنیکال و مراجعه به اخبار استفاده می‌شود.

دلایل اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402

قیمت میلگرد آجدار 14 اصفهان، به‌عنوان مرجع قیمت میلگرد از مردادماه 1401 تا دی‌ماه نسبتاً ثابت بود و در کانال 16 هزار تومان نوسان می‌کرد. این ثبات قیمت سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت بازار آهن سوق داد. اما با ورود دلار به محدوده 40 هزارتومانی، بهای این محصول نیز از 21 هزار تومان عبور کرد تا تمام پیش‌بینی‌ها اشتباه از آب دربیاید. درحال حاضر تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران نگاه ویژه‌ای به نرخ این محصول در سال 1402 دارند تا بتوانند سمت‌وسوی بازار آهن و فولاد را در سال جدید کم‌وبیش پیش‌بینی کنند.

نوسانات قیمت میلگرد در سال گذشته

قیمت میلگرد در سال 1402 چه مسیری در پیش می گیرد؟

به‌جز تغییراتی که قیمت دلار می‌تواند بر بازار آهن اعمال کند، نرخ تورم نیز در این خصوص بسیار تأثیرگذار است. نرخ تورم سالانه درحال‌حاضر، در محدوده 48 درصد و ماهانه در محدوده 3 درصد قرار دارد. این نرخ تورم نشان می‌دهد که تا بهار سال 1402 با افزایش بیش از 10 درصدی قیمت‌ها مواجه خواهیم شد. این افزایش نرخ هم بر بازار طلا تأثیر می‌گذارد و هم بر بازار ارز و آهن. بنابراین با فرض ثابت ماندن نمودار قیمت‌ میلگرد و عدم جهش ناگهانی، به‌مرور و با اعمال تأثیر نرخ تورم، بهای دلار احتمالاً تا 45 هزار تومان نیز میرسد و بیراه نیست که عبور قیمت میلگرد از محدوده 20 هزار تومان را انتظار داشته باشیم. البته همچنان می‌توان تأثیر بودجه‌بندی سال آینده، نوسانات بازار جهانی و تغییرات بهای انرژی و قطعی برق در نیمه اول سال 1402 را نیز در این خصوص در نظر گرفت.

دلیل اهمیت پیش بینی قیمت تیرآهن در سال 1402

مسلما پیش‌بینی قیمت‌ها با شک و تردیدهایی همراه خواهد بود که نشان‌دهنده این است که پیش‌بینی‌ها همیشه درست از آب در نمی‌آیند. با این‌حال، بازار آهن و خصوصا تیرآهن، تاثیرات مستقیمی بر قیمت مسکن و سایر بخش‌های خدماتی و ساختمانی خواهند گذاشت. پیش‌بینی قیمت‌ها در این بازار می‌تواند نگاه سرمایه‌گذاران به این بخش‌ها را تغییر داده و تا حدی سمت و سوی بازار را تعیین کند.

پیش بینی قیمت تیرآهن در سال 1402

تیرآهن نیز مهم‌ترین عنصر در ساخت اسکلت فلزی است و برای محاسبه هزینه یک سازه، باید قیمت تیرآهن را در نظر داشته باشید. ساختمان‌سازی یکی از حوزه‌هایی است که بیشترین استفاده را از آهن داشته و پیش بینی و تحلیل قیمت آهن برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است.
حجم مصرفی این محصول در ساختمان‌سازی بالا بوده و کوچک‌ترین تغییری در قیمت آهن، تاثیر زیادی در بازار مسکن خواهد داشت. قیمت این محصول نیز در فصول مختلف سال متفاوت بوده و میزان تقاضا، تاثیر زیادی بر افت یا صعود قیمت آن خواهد گذاشت.

تصویر نمودار قیمت تیرآهن در بازار آزاد

از لحاظ تکنیکالی روند صعودی تمام شده و وارد فاز تقریبا بدون روند شده است. کف این روند 13،800 و سقف آن 18،000 تومان است (قیمت‌ها با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است).

قیمت تیرآهن در روزهای آینده به احتمال زیاد دچار تغییرات چشمگیر نخواهد شد. پیش‌بینی قیمت آهن بعد از تحریم نیز کار ساده ای نیست؛ چرا که همچنان عواملی مانند تغییرات در بازار جهانی می‌توانند بر قیمت‌ها اثرگذار باشند. با این‌حال درصورتی‌که تحریم‌ها برداشته شوند، احتمال کاهش قیمت در همه بازارها به‌ویژه بازار فولاد نسبتا زیاد است.

آینده قیمت میلگرد

پیش بینی قیمت میلگرد در آینده تحت تأثیر چندین عامل قرار دارد. به طور کلی، عواملی که بر قیمت میلگرد تأثیر می گذارند عبارتند از:

برآورد و تخمین قیمت میلگرد در سال 1402

با توجه به اینکه قیمت میلگرد تحت تاثیر متعددی قرار می‌گیرد، پیش‌بینی دقیق آن در سال 1402، بسیار مشکل است. در این سال، عواملی همچون نرخ شمش، قیمت سنگ آهن جهانی، شمش cis، نرخ دلار نیمایی و دلار آزاد می‌توانند تاثیر بسزایی بر روی قیمت میلگرد داشته باشند. در هر صورت، اطلاعات اولیه‌ای همچون تاریخچه بازار، نوسانات قیمت و اخبار روز، می‌توانند به عنوان پایه‌ای برای پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال 1402 مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل داده‌ها و مدل‌سازی، نیز می‌تواند به دقت پیش‌بینی قیمت میلگرد در این سال کمک کند. با این وجود، همواره باید به این نکته توجه داشت که در بازار فولاد، نوسان‌های غیرمنتظره‌ای نیز دیده می‌شود و هیچگاه نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد.

روند تغییرات قیمتی آهن در سال 1401

در سال 1401 در ماه‌های ابتدایی، ثبات قیمت نسبتا خوبی را در بازار آهن شاهد بودیم. رشد ملایم قیمت‌ها در فصل ساخت‌و‌ساز نسبتا قابل پیش‌بینی بود. با این‌حال در اواخر پاییز، با جهش ناگهانی در قیمت دلار و رشد تورم همراه بودیم که قیمت تیرآهن را نیز به ناچار بالا برد. اما بعد از گذشت چند روز، ثبات نسبی به بازار فولاد بازگشت و شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم. درحال‌حاضر قیمت آهن را در آهن آنلاین به‌صورت روزانه می‌توانید مشاهده کنید. همچنین تغییرات هفتگی، ماهانه و سه ماهه هر محصول در بازار آهن آلات را نیز می‌توانید به‌صورت نمودار در اختیار داشته باشید.

تصویر نمودار تغییرات قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان

قیمت تیر آهن در سال 1402، می‌تواند بستگی به شرایط کشور، صعودی یا نزولی باشد. با این‌حال به‌نظر می‌رسد که شرایط و عوامل مختلف نشان‌دهنده سیر صعودی هستند که باتوجه به نرخ ارز و تورم داخلی، شیب افزایش قیمت‌ها می‌تواند از کم تا زیاد متغیر باشد.

تخمین قیمت ورق سیاه در سال 1402

ورق سیاه یا ورق نورد گرم، در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایع خودروسازی، پتروشیمی، ساختمان‌سازی و برخی از صنایع دیگر از جمله حوزه‌هایی هستند که از این محصول استفاده می‌‌کنند و همین امر در قیمت این نوع از آهن‌آلات تاثیر زیادی دارد. قیمت ورق سیاه در ایران همواره تحت تاثیر عوامل زیادی قرار داشته و به دلیل استفاده از آن در صنایع مهم، تحلیل قیمت ورق سیاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
میزان عرضه و تقاضا، شاخص PMI چین، قیمت اسلب و قراضه، نوسانات قیمت ارز، تاثیر تورم جهانی، هزینه حمل‌ونقل و شاخص FOB چین، همگی جزو عواملی هستند که بر قیمت این محصول تاثیر می‌گذارند. تقاضای این محصول در نیمه دوم سال بیشتر بوده و برخلاف سایر محصولات مانند آهن و میلگرد که با شروع بارش افت قیمت پیدا می‌کنند، قیمت ورق سیاه با شروع فصل بارش افزایش خواهد یافت.
از لحاظ تکنیکالی روند صعودی تمام شده و وارد فاز تقریبا بدون روند شده است. کف این روند 18،000 و سقف آن 21،500 تومان است (قیمت‌ها با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است). خروج از هرکدام از این محدوده‌ها به معنای گرفتن روند در جهت آن شکست است.

تصویر نمودار قیمت ورق سیاه در بازار آزاد

برآورد قیمت پروفیل در سال 1402

پروفیل را می‌توان به عنوان یکی از مقاطع بسیار پرکاربرد در ساختمان‌سازی نام برد. همچنین استفاده از این محصول در ساخت سوله، آسانسورسازی، نصب در و پنجره و غیره نیز اهمیت این نوع از کالا را چند برابر کرده است. برآورد قیمت پروفیل در سال 1402 به افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، کمک خواهد کرد تا در زمان شروع فعالیت تصمیمی آگاهانه و به موقع بگیرند.
همچون تحلیل قیمت میلگرد و آهن، تخمین نیز به عواملی مانند میزان تقاضا و عرضه این محصول، هزینه‌های تولید و مواد اولیه و نرخ ارز بستگی خواهد داشت.

تحلیل و تخمین قیمت میلگرد و آهن در سال 1402

آهن و میلگرد را می‌توان جزو کالاهای بسیار پرمصرف در صنعت ساختمان‌سازی به شمار آورد. از آنجایی که رونق صنعت ساختمان‌سازی در فصول مختلف متفاوت است، قیمت آهن و میلگرد نیز در هر فصلی متفاوت خواهد بود. فصل بهار و تابستان و دو الی سه ماه آخر سال جزو زمان‌هایی هستند که تقاضا برای خرید این محصولات افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه در این فصول قیمت میلگرد و آهن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. هراس از کمبود برق بهار و تابستان 1402 که عامل افت تولید صنعت فولاد و سیمان کشور خواهد بود، باعث بالارفتن میل به ذخیره سازی و رشد تقاضای شمش فولاد در بازار داخلی شده است.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که برخی از شرایط و اتفاقات، غیرقابل پیش‌بینی هستند و ممکن است در قیمت این محصولات تاثیرگذار باشند. برای مثال پارامترهایی همچون تورم و نرخ دلار در بلندمدت در نظر گرفته شده و طبق رشد یا نزول این موارد، تحلیل قیمت آهن و میلگرد انجام می‌شود؛ اما حوادثی مانند تحریم‌های جدید و سوانحی مانند سیل و زلزله غیرقابل پیش‌بینی بوده و نمی‌توان در تخمین نرخ میلگرد و آهن این موارد را از قبل در نظر گرفت.

پیش‌بینی قیمت میلگرد در کوتاه‌مدت و بلندمدت، با کمک ابزارهای تحلیل بازار مالی امکان‌پذیر خواهد بود. متأسفانه در هیچ شرایطی امکان پیش‌بینی قطعی وجود ندارد و همواره برخی رویدادهای غیرمنتظره وجود دارند که می‌توانند پیش‌بینی‌ها را با اشکال مواجه کنند. همچنین پیگیری اخبار اقتصادی و سیاسی در سطح جهانی هم می‌تواند در این زمینه راه‌گشا باشد. مهم‌ترین عامل در بازار جهانی، جهت‌گیری کشور چین در بازار فولاد است. این کشور با کاهش یا افزایش میزان تقاضا و همچنین تولید خود می‌تواند موج‌های جدیدی از رکود یا گرانی را در بازار دنیا ایجاد کند. از طرفی کشور روسیه نیز به‌عنوان یکی از قطب‌های صادرات میلگرد در این زمینه می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی داشته باشد.

بررسی نمودارهای قیمت آهن و میلگرد در ماه‌ها و سال‌های گذشته معیار خوبی برای پیش بینی قیمت این محصولات در آینده به حساب می‌آیند. با توجه به اینکه بودجه سال آینده دولت به صورت انقباضی بسته شده، به احتمال زیاد تورم 40 درصدی امسال به 20 الی 25 درصد برسد.

در صورتی که در سال آینده برجام احیا نشود، قیمت دلار تا پایان سال به 40 هزار تومان خواهد رسید. بر همین اساس، قیمت‌های جهانی تاثیر محسوسی در بازار داخلی آهن‌آلات در سال آینده خواهند داشت. برآورد قیمت آهن و میلگرد نشان می‌دهد که در سال آینده با جهش‌های عجیب قیمت دلار، میلگرد و تیرآهن مواجه نشده و شیب افزایش قیمت‌ها به نسبت دو الی سه سال گذشته، ملایم‌تر خواهد بود.

این نوع بودجه‌بندی به این معناست که قیمت آهن‌آلات در سال گذشته با توجه به روند قیمت جهانی حرکت کرده و عوامل داخلی مانند تورم و نوسانات دلار اهمیت کمی پیدا خواهد کرد. البته این نکته را هم نمی‌توان نادیده گرفت که تورم فعلی 40 درصد بوده و نمی‌توان انتظار معجزه داشت؛ از این رو به احتمال زیاد تورم در سال آینده بالای 20 درصد خواهد بود.

بسته شدن بودجه سال آینده به صورت انقباضی، باعث می‌شود تا با درنظرگرفتن بدترین شرایط و عدم توافق بین ایران و غرب، نهایتا قیمت دلار 20 درصد افزایش یافته و احتمالا تا آخر سال 1402 قیمت دلار از 40 هزار تومان تجاوز نخواهد کرد.  بررسی این موضوع که چرا آهن گران شد؛ می تواند در تحلیل درست نرخ این مقاطع به شما کمک کند.

پیش بینی قیمت میلگرد فردا

پیش‌بینی نرخ میلگرد فردا، با توجه به نمودارهای قیمتی در ماه اخیر کار چندان سختی نیست. در هفته سوم دی‌ماه با تثبیت قیمت‌ها مواجه بوده‌ایم که نشان می‌دهد در روزهای آینده نیز احتمالاً با همین ثبات روبرو خواهیم بود. در حال حاضر قیمت میلگرد اصفهان در کانال 17 هزارتومانی قرار دارد و به نظر می‌رسد، در روزهای آینده هم اگر تغییر زیادی در بازار ارز نداشته باشیم، قیمت‌ها در همین محدوده باقی می‌مانند. تخمین قیمت میلگرد در آینده نزدیک، باتوجه به وضعیت فعلی بازار فولاد که بسیار شرایط مبهمی دارد، توافق برجام همچنان نتیجه قطعی و نهایی ندارد و عرضه میلگردها در بورس روند متزلزلی دارد، بسیار سخت و نامطمئن است. بازار مقاطع فولادی در روزهای اخیر شرایط نوسانی و نزولی داشته اما ممکن است هرلحظه اتفاقات غیرقابل حدسی رخ دهد و قیمت میلگرد فردا روند صعودی یا نزولی داشته باشد.

تکنیک های پیش بینی قیمت آهن و میلگرد

برای اینکه پیش‌بینی درست و منطقی از قیمت آهن‌آلات داشته باشید، باید از دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی به صورت همزمان استفاده کنید. در تحلیل بنیادی، طبق اخبار و عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها، روند بازار را در درازمدت پیش‌بینی می‌کنند؛ در حالی که در تحلیل فنی یا تحلیل تکنیکال، بر مبنای الگوهای قیمتی، روند بازار را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت و بلندمدت پیش‌بینی می‌کنند.
توجه داشته باشید که استفاده از روش تکنیکال برای پیش بینی قیمت آهن و میلگرد، به دلیل تاثیرپذیری قیمت‌ها از فضای خبری در ایران کاربرد چندانی ندارد. البته بهتر است این نوع از تحلیل را کاملا کنار نگذاشته و از آن نیز استفاده کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید که بعد از اتفاقات سیاسی و اقتصادی، پیش‌بینی‌های خود را به‌روز کنید.

نموادار درصد تحقق بودجه عمرانی و جاری در طی سالهای 86 تا 96

آهن آنلاین؛ مرجعی مطمئن برای اطلاع و پیش بینی قیمت آهن و میلگرد

آهن‌آلات در بسیاری از صنایع کشور به عنوان کالایی حیاتی به حساب می‌آیند. ادامه فعالیت بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، مسکن و پتروشیمی به این محصولات وابسته بوده و در محصولات حاصل از این صنایع نیز تاثیرگذار خواهد بود. برآورد و تخمین بهای این مقاطع و اطلاع از قیمت این محصولات در آینده، برای بسیاری از صنایع و افراد اهمیت زیادی دارد.
در این مقاله از آهن آنلاین به پیش بینی قیمت میلگرد و آهن در سال 1402 پرداخته و عوامل موثر بر قیمت این محصولات را مورد بررسی قرار دادیم. ما در مجموعه آهن آنلاین فعالیت خود را در زمینه اطلاع‌رسانی بازار آهن، از سال 1386 آغاز کردیم و امروزه با فروش انواع میلگرد، آهن، ورق سیاه، نبشی و سایر آهن‌آلات ساختمانی و صنعتی، اطلاع و به‌روزرسانی قیمت محصولات فولادی، درج اخبار لحظه‌ای بازار آهن و ایجاد شبکه اجتماعی منحصربه‌فرد برای تبادل نظر کاربران سایت آهن آنلاین، آماده خدمت‌رسانی به مشتریان عزیز هستیم.

نتیجه گیری

در مقاله حاضر، به بررسی و تحلیل قیمت آهن و میلگرد در سال 1402 (2023-2024) پرداختیم. عوامل کلیدی مؤثر بر قیمت این محصولات شامل عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فنی می‌باشند که در تعیین قیمت آهن و میلگرد تأثیرگذار هستند.

با استفاده از روش‌های مختلف پیش بینی از جمله روش‌های آماری، اقتصادسنجی مدل‌های پیش بینی و تحلیل قیمت آهن و میلگرد در سال 1402 را بررسی و ارزیابی کردیم. نتایج نشان داد که پیش بینی دقیق قیمت آهن و میلگرد در سال 1402 به دلیل نوسانات پیچیده و پویا در بازارهای جهانی چالش‌هایی را در بر دارد.

از طرفی، این پیش بینی‌ها به عنوان ابزاری قدرتمند در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری استراتژیک در صنعت فولاد و بازارهای مرتبط با آن می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به پیچیدگی بازارهای جهانی و تأثیرگذاری عوامل گوناگون بر قیمت آهن و میلگرد، پیش بینی دقیق قیمت این محصولات به عنوان یک چالش برای تحلیل‌گران و تصمیم‌گیران در صنعت فولاد باقی خواهد ماند.

سوالات متداول

پیش بینی قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن در سال 1402 چگونه است؟

تحلیل قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن با توجه به پیش بینی تکنیکالی که صورت گرفته است، دیگر روند صعودی ندارند و به ترتیب دارای کف حمایتی مشخصی هستند. اما باز هم در بازار فولاد هیچ چیز مشخص نیست و امکان صعود یا نزول بهای این دو محصول فولادی پرکاربرد وجود دارد.

چه عواملی بر قیمت آهن و میلگرد تاثیر گذارند؟

عوامل مختلفی بر قیمت میلگرد و قیمت آهن‌آلات موثر هستند که برخی از این موارد شامل عرضه و تقا، یکی از مهم‌ترین اعضای خانواده بزرگ مقاطع فولادی است که در بسیاری از صنایع به‌ویژه صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیردبا توجه به اهمیت و کاربرد این کالای فولادی، پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402، یکی از سوالات پرتکرار مشتریان خرید آن و ساختمان‌سازان است. چرا که قیمت این کالا بر هزینه‌های ساخت مسکن و در نتیجه پیش بینی قیمت مسکن نیز اثر می‌گذارد.

قیمت میلگرد، به عوامل زیادی بستگی دارد. بنابراین برای تخمین قیمت میلگرد باید عوامل مختلفی را در نظر گرفته و تحت بررسی قرار داد. البته، با وجود بررسی تمام این عوامل، رخ دادن یک اتفاق سیاسی یا اقتصادی ناگهانی می‌تواند تمام این پیش بینی‌ها را برهم زند. در این مقاله همراه ما باشید تا عوامل تعیین کننده پیش بینی قیمت میلگرد در ۱۴۰۲ را بررسی نماییم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

عوامل موثر بر پیش بینی قیمت میلگرد در 1402

تعیین قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد، به عوامل مختلفی وابسته است. برای آن‌که بتوان پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 را به درستی انجام داد، باید ابتدا از عوامل موثر بر آن آگاه شد. با بررسی این عوامل می‌توان گفت که و سایر سایزها، چگونه تغییر خواهد کرد.

پیش بینی قیمت آهن و مقاطع مختلف، تحت تاثیر چندین عامل مختلف قابل انجام است که در این بخش از مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قطعی گاز و برق و و اثر آن‌ها بر افزایش قیمت

قطعی گاز در زمستان و قطعی برق در تابستان، از مهم‌ترین عوامل در افزایش قیمت مقاطع فولادی به شمار می‌روند.

در زمستان و با قطعی گاز، تولید آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه بسیار مهم کارخانه‌های شمش، بیلت و بلوم کاهش می‌یابد. تولید آهن اسفنجی، 75 درصد از مصرف کل گاز کارخانه‌های فولادی را به خود اختصاص می‌دهد.

با قطع گاز، تولید این ماده اولیه بسیار مهم، با مشکل روبه‌رو می‌شود در حالی که تقاضا برای خرید آن به قوت پیشین خود باقیست.

تولید آهن اسفنحی کاهش یافته است، از طرفی تولید شمش، بیلت و بلوم هم کاهش یافته و کارخانه‌های مقاطع طویل و تخت فولادی با مشکل تولید روبه‌رو می‌شوند. در حالی که هنوز هم تقاضا مانند قبل است. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ افزایش قیمت میلگرد.

پیش بینی می‌شود که با وصل شدن دوباره گاز در ابتدای اسفند، تعادل قیمت‌ها در ابتدای سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

تاثیر قیمت دلار بر نمودار قیمت میلگرد

قیمت دلار در سال 1402، به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت مقاطع فولادی اثر می‌گذارد. در صورتی که نمودار قیمت میلگرد در سال 1401 را بررسی کنید و در کنار آن، تغییرات نرخ دلار را نیز مشاهده فرمایید، متوجه خواهید شد که افزایش و کاهش دلار به صورت مستقیم بر و سایر برندها اثر می‌گذارد.

نوسانات ارزی و افزایش قیمت دلار، هزینه واردات مواد اولیه و ارزش پول ملی را دچار تغییر می‌کند. در نتیجه قیمت میلگرد نیز تغییر خواهد کرد.

قیمت پایه عرضه در بورس کالا، مطابق با قیمت دلار نیمایی تعیین می‌شود. افزایش قیمت دلار نیمایی نیز منجر به افزایش قیمت میلگرد در سال 1402 می‌شود.

با توجه به نرخ تورم در سال آینده، انتظار می‌رود که نرخ دلار از 45 هزار تومان هم تجاوز کرده و به بیش از 55 هزار تومان برسد. بنابراین به عنوان عاملی مهم، منجر به افزایش قیمت میلگرد در سال 1402 خواهد شد.

قیمت میلگرد در بهمن ماه سال 1401، به 18 هزار تومان نیز رسیده است. قطعی گاز کارخانه‌ها و افزایش ناگهانی قیمت دلار از اواخر پاییز سال جاری را می‌توان مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت آن دانست.

با فرض ثابت ماندن قیمت دلار در سال آینده و با توقف قطعی گاز کارخانه‌ها، انتظار می‌رود قیمت میلگرد نیز به تعادل برسد. بنابراین پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 و در ابتدای این سال را می‌توان با تعادل قیمت همراه نمود.

نرخ تورم

نرخ تورم، یکی از عوامل مهم موثر بر تخمین قیمت میلگرد و آهن است. در سال جاری، نرخ واقعی تورم در کشور، 48 درصد بود که خود عامل بسیار مهمی بر افزایش قیمت‌ها محسوب می‌شود.

در صورتی که در سال آینده اصلاحات پولی و مالی رخ داده و تورم کشور به زیر 20 درصد برسد، قیمت آهن نیز متناسب با این نرخ، با شیبی ملایم رشد خواهد داشت.

در غیر این صورت و در صورتی که نرخ واقعی تورم به همین شکل باقی‌ بماند، باید انتظار افزایش قیمت میلگرد در سال 1402 با شیب زیاد را داشت.

که البته، با توجه به بودجه دولت برای سال آینده، تورم حتما عددی بیش از 40 درصد خواهد داشت. بنابراین افزایش قیمت‌ها دور از ذهن نیست.

عرضه و تقاضا

برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار مقاطع فولادی، خود یکی از راه‌های کنترل قیمت است. در صورتی که عرضه در مقابل تقاضا کمتر باشد، قیمت میلگرد در سال 1402 رشد خواهد داشت. بنابراین، تصور کنید که در نیمه اول سال آینده، با ثابت ماندن تولیدات و عرضه میلگرد، ساخت و سازها و تقاضا برای خرید میلگرد افزایش یابد. این اتفاق خود منجر به افزایش قیمت میلگرد می‌شود.

بورس کالا و شرایط آن

، در تعیین قیمت میلگرد اثر مستقیم و مهمی دارد. همانطور که پیش‌تر گفته شد، قیمت میلگرد در بورس کالا باتوجه به عرضه و تقاضا و بر اساس قیمت دلار نیمایی صورت می‌گیرد.

پس از انتشار قیمت مقاطع فولادی در بورس کالا، قیمت در بازار آزاد نیز تعیین می‌شود. البته بورس کالا تنها عاملی نیست که قیمت در بازار آزاد را تعیین می‌کند بلکه نرخ دلار نیز تاثیر مستقیم دارد.

قیمت نفت

نفت نیز، از عوامل مهم موثر بر تعیین قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی به شمار می‌رود. جالب است بدانید که 15 درصد از قیمت میلگرد به عنوان یکی از مقاطع آهنی، وابسته به قیمت نفت است. بنابراین برای پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 باید قیمت نفت را نیز مورد بررسی قرار داد.

محاسبه قیمت میلگرد در 1402

علاوه بر عوامل بسیار مهمی که گفته شد، عوامل دیگری نیز بر تعیین قیمت میلگرد موثرند. عواملی چون وزن میلگرد، سایز آن، برند تولیدکننده و نوع میلگرد از جمله عوامل مهم به شمار می‌روند.

برند تولید کننده

برندهای تولیدکننده مختلف میلگرد، از مواد اولیه متفاوت و دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند. در نتیجه قیمت میلگرد تولیدی هر یک از برندها ممکن است با یکدیگر متفاوت باید.

کارخانه های تولید کننده میلگرد در ایران بسیار زیادند و در جزئیات تولید و کیفیت با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین را نمی‌توان با قیمت میلگرد ظفر بناب یکی دانست.

شما می‌توانید قیمت میلگرد هر یک از این برندها را در وبسایت آیرومارت به عنوان مرجعی برای فروش انواع مقاطع فولادی بررسی نمایید و متوجه تفاوت قیمت برندهای مختلف شوید.

نوع میلگرد

در نتیجه قیمت این مقاطع نیز با هم متفاوت خواهد بود. نه تنها تکنولوژی ساخت، بلکه ترکیب شیمیایی انواع میلگرد نیز با هم متفاوت است.

جنس میلگرد

واضح و مبرهن است که قیمت میلگرد فولاد ساده کربنی با قیمت میلگرد استیل باید تفاوت داشته باشد. استیل، آلیاژی با خاصیت مقاومت به خوردگی است و قیمت بیشتری نسبت به قیمت میلگرد فولادی معمولی دارد.

برخی میلگردها نیز از فولاد آلیاژی ساخته می‌شوند. بنابراین، جنس میلگرد و نوع آلیاژی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد از عوامل بسیار مهمی است که در تعیین قیمت اثر می‌گذارد.

سایز و وزن میلگرد

در محاسبه قیمت میلگرد در سال 1402، وزن میلگرد نیز تاثیر مستقیم دارد. وزن هر شاخه میلگرد 8 با میلگرد 14 متفاوت است. بنابراین این دو کالا قیمت برابر نخواهند داشت.

همچنین پیشنهاد میکنیم  را بخوانید.

قیمت میلگرد در سال 1402 چگونه تغییر خواهد کرد؟

باتوجه به مواردی که گفته شد، پیش بینی قیمت میلگرد فردا ساده نیست. چرا که عوامل بسیاری بر تعیین آن اثرگذارند.

با این‌حال با توجه به سالانه که در حال حاضر 48 درصد است و تغییراتی که قیمت دلار در پیش گرفته و در حال حاضر به 45 هزار تومان رسیده است، می‌توان پیش بینی کرد که قیمت میلگرد در سال 1402 نیز افزایشی خواهد بود.

در صورتی افزایش نرخ تورم و شدت یافتن افزایش قیمت دلار، تغییرات قیمت میلگرد نیز با شیب بالاتری انجام می‌شود و جهش خواهد داشت.

شما می‌توانید برای پیش بینی قیمت میلگرد فردا، نمودارهای قیمتی این کالا را در وبسایت آیرومارت بررسی نمایید. با توجه به افزایش قیمت کنونی میلگرد، می‌توان افزایش قیمت آن را در روزهای آینده نیز انتظار داشت.

آیرومارت، مرجعی برای پیش بینی قیمت میلگرد و استعلام قیمت روز

از آن‌جایی که میلگرد کالایی بسیار مهم در صنایع و ساخت و سازها محسوب می‌شود، پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402 از سوالات متداول مشتریان این کالا است.

مطالعه تحلیل بازار آهن، می‌تواند به این مشتریان کمک شایانی کند تا درک درستی از تغییرات قیمت میلگرد در بازار و پیش بینی قیمت میلگرد فردا، هفته بعد و حتی چند ماه بعد داشته باشند.

مجموعه آیرومارت به عنوان مرجعی برای عرضه انواع مقاطع فولادی در انواع برند و سایز، به بررسی روزانه و هفتگی قیمت میلگرد نیز می‌پردازد.

ضا، قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی، نرخ تورم، قیمت نفت و غیره می‌شوند.

 

دکمه بازگشت به بالا