پیانو چیست؟

 

 

پیانو یک ساز موسیقی آکوستیک است. آگهی اختراع بارتولومئو کریستوفوری در سال 1700 (سال دقیق مشخص نیست) که با چکش به سیم ها ضربه می زند.این ساز با کیبورد (صفحه کلید) نواخته می شود که نوازنده از انگشتان دست یا پا روی آن استفاده می کند.وی هر شصت کلید را فشار می دهد. بنابراین چکش ها به سیم ها ضربه می زنند و ریتم نواخته می شود.کلمه پیانو بخشی از کلمه ایتالیایی فورته پیانو است که نام پیانوهای اولیه در دهه 1700 بود.کلمه پیانو به معنای نرم و کلمه فورته به معنای بلند است. میزان صدای تولید شده توسط این ساز به فشار انگشتان پیانیست روی کلید بستگی دارد: هر چه سریعتر کلید را فشار دهید، فشار چکش بیشتر و صدای آهنگ تولید شده بیشتر می شود.

 

 

 

پیانو در نقطه مقابل هارپسیکورد قرار دارد زیرا میزان صدای تولید شده در هارپسیکورد بر خلاف پیانو تغییر نمی کند اما میزان صدای تولید شده محدود و ثابت است.

 

اولین پیانوهای فورته از دهه 1700 صدایی آرام و محدوده کوک باریکی داشتند. پیانوهای آکوستیک معمولاً دارای یک محافظ چوبی در اطراف کیبورد و سیم های فلزی هستند. فشار دادن یک یا چند کلید روی صفحه کلید باعث می شود که چکش به سیم ها ضربه بزند. پس از برقراری تماس، چکش به موقعیت اولیه خود باز می گردد. و سیم ها با امواج صوتی خود به ارتعاش ادامه می دهند. این ارتعاشات از طریق پل به صفحه صدا منتقل می شود که انرژی صوتی را تقویت می کند. هنگامی که دکمه رها می شود، دمپر سیم های ارتعاشی را متوقف می کند و صدا را حذف یا قطع می کند. حتی زمانی که انگشتان از روی کلیدها برداشته می شوند، می توان یادداشت ها را با استفاده از پدال نگه داشت.

 

– پدال ریورب

 

پدال ریورب به پیانیست ها اجازه می دهد قطعاتی را بنوازند که نواختن آنها غیرممکن است. با این پدال می توانید یک یادداشت نگه دارید

 

همزمان با دست شروع به نواختن ملودی کنید. برخلاف ارگ نی و هارپسیکورد (که قبل از اختراع پیانو بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند)، حجم صدای محدودی دارند. هرچه فشار انگشت روی کلید بیشتر باشد، صدا بلندتر می شود.

 

 

– مقایسه دوم

 

اکثر پیانوهای مدرن دارای 88 کلید هستند. 52 کلید سفید برای C، D، E، F، G، A و B و 36 کلید سیاه در بالای کلیدهای سفید. این بدان معناست که می توانید 88 گام مختلف (یا “نت های مختلف”) را روی پیانو بنوازی. برای کلیدهای سیاه (F♯ / G♭، G♯ / A♭، A♯ / B♭، C♯ / D♭، و D♯ / E♭).

 

به ندرت، برخی از پیانوها دارای کلیدهای اضافی هستند (که نیاز به سیم بیشتری دارند). اکثر نت ها سه سیم دارند، به جز باس که یک تا دو سیم دارد. سیم ها هنگام فشار دادن یا ضربه زدن به صدا در می آیند و هنگامی که دست ها از صفحه کلید جدا می شوند توسط دمپرها بسته می شوند.

 

– حتی پیانوهای آکوستیک

 

با وجود اینکه پیانوهای آکوستیک دارای زه هستند، همچنان به عنوان سازهای کوبه ای طبقه بندی می شوند زیرا به روشی مشابه با پیانو چرخشی و هارپسیکورد نواخته می شوند. بر اساس سیستم طبقه بندی سازهای Hornbostel-Sachs، پیانو یک ساز زهی در نظر گرفته می شود.

 

دو نوع پیانو وجود دارد: پیانوهای گرند و پیانوهای ایستاده.

پیانوی بزرگ

 

پیانو بزرگ برای تکنوازی کلاسیک، موسیقی مجلسی (گروهی از نوازندگان که در یک گروه کوچک با هم می نوازند) و اغلب در کنسرت های جاز و پاپ استفاده می شود.

 

 

پیانوی ایستاده

 

پیانو ایستاده محبوب ترین نوع پیانو است زیرا مناسب ترین اندازه برای آپارتمان های خصوصی و تمرین خانگی است. در طول قرن نوزدهم، نوآوری هایی مانند قاب چدنی، تحت تأثیر روندهای موسیقی دوران رمانتیک، صدای پیانو را قوی تر، پایدارتر و بلندتر کرد. در قرن نوزدهم پیانو همان نقش رادیو را ایفا می کرد. گرامافون قرن

 

مثلا وقتی خانواده ای در قرن نوزدهم می خواستند سرود یا سرود جدیدی بشنوند. آنها می توانند به موسیقی یکی از اعضای خانواده که می تواند پیانو بنوازد گوش دهند. این ساز به طور گسترده در جاز، کلاسیک، سنتی، تکنوازی، گروهی و آهنگسازی استفاده می شود.

 

 

انتخاب پیانوی مناسب برای آموزش پیانو در کرج

 

افراد مبتدی اغلب انتخاب پیانو را دشوار می‌دانند، زیرا پیانوها از نظر اندازه، قیمت، حس و هدف متفاوت‌اند. برخی از آن‌ها به اندازه یک اتاق نشیمن هستند در حالی که برخی دیگر را می‌توان در کوله‌پشتی جا داد. به هر حال همه‌ی پیانوها دارای اصول مشترک‌اند و متناسب با هدف هنرجویان برای آموزش  پیانو کرج در آموزشگاه موسیقی در کرج قابل استفاده می‌باشند. شاید بد نباشد پیش از خرید هر نوع سازی ابتدا با استاد آموزش پیانو در کرج مشورت کنید.

 

 

 

 

با این حال، پیانو با سایر آلات موسیقی مانند:

 

گیتارهای آکوستیک سنگین، قابل حمل و گران هستند، اما بسیاری از نوازندگان و علاقمندان برای نواختن پیانو آموزش دیده اند. و در دسترس بودن گسترده آن در تئاترها، مدارس و فضاهای تمرین، آن را به یکی از محبوب ترین آلات موسیقی در غرب تبدیل کرده است.

 

پیانوی الکتریکی با تقویت کننده (1929)، پیانوی الکترونیکی (1970) و پیانوی دیجیتال (1980) نیز ساخته شد.

 

پیانو الکتریک در دهه های 1960 و 1970 در ژانرهای موسیقی فانک، جاز و راک بسیار محبوب شد.

 

 

تاریخچه پیانو

 

در زمان های قدیم، اندام های نی توسط مردم استفاده می شد، سازندگان ساز به فکر طراحی صفحه کلید افتادند. اولین ساز زهی. سنتور یکی از آلات موسیقی است که از قرون وسطی در اروپا استفاده می شده است. در طول قرون وسطی، بسیاری از تولیدکنندگان سعی کردند صفحه کلیدهایی را طراحی کنند که از رشته ها استفاده می کردند. در قرن هفدهم، کلاویکورد و هارپسیکورد همراه با کیبورد توسعه یافتند.

 

در هارپسیکورد با فشردن کلید، سیستم مکانیکی و چکش، سیم ها می لرزند و صدا تولید می کنند، اما در کلاویکورد، مماس به سیم ها برخورد می کند و صدا تولید می کند. پس از صدها سال آزمایش و یادگیری در مورد هارپسیکورد، سازندگان توانستند مقیاس، پل و مکانیسم بزرگتری برای دستگاه ایجاد کنند.

 

 

 

مخترع پیانو

 

این ساز توسط بارتولومئو کریستوفوری (1731-1655) اهل پادوا ایتالیا اختراع شد. تخصص کریستوفر تولید هارپسیکورد است. او از دانش خود از کیبورد هارپسیکورد استفاده کرد و اولین پیانو را ساخت. سال دقیق تولید این ساز مشخص نیست. برخی از اسناد سال 1700 را به عنوان سال تولید پیانو می دانند و برخی دیگر سال 1698 را در نظر می گیرند.سه پیانو از دهه 1720 هنوز وجود دارد.نام قدیمی پیانو فورته بود که بعدها برای سادگی آن را پیانو نامیدند.

 

 

مقایسه صوتی

 

صدای ساز کلاویکورد آنقدر کند است که نمی توان در اتاق های بزرگ نواخت. هارپسیکورد صدای بسیار بلندی تولید می کند، اما نمی توانید کنترل خوبی روی هر نت داشته باشید.

 

هارپسیکورد نمی تواند سطوح مختلف موسیقی تولید کند حتی اگر نوازنده از تمام مهارت های خود استفاده کند. اجرای پیانو بسیار بهتر از کلاویکورد و هارپسیکورد است. صدای فوق العاده ای دارد و نوازنده قادر خواهد بود انواع موسیقی را از این ساز بنوازد.

 

از پیانو می توان در کنسرت ها و سالن های بزرگ نیز استفاده کرد. کریستوفر موفق شد و بدون هیچ دانش قبلی توانست کیبورد را طراحی کند

 

که در آن چکش به سیم ضربه می زند و صدا تولید می کند. هنگامی که چکش به سیم ضربه می زند، باید فوراً به موقعیت خود بازگردد، زیرا اگر تماس چکش با سیم بیش از حد طولانی باشد، لرزش ایجاد شده در سیم متوقف شده و صدای تولید شده قطع می شود.

 

پیانویی که کریستوفر خلق کرد به عنوان الگویی برای سازندگان دیگر در قرن های بعد عمل کرد. پیانوهای ساخته شده توسط کریستوفوری سیم های نازک تری دارند. در نتیجه صدای تولید شده توسط آنها نسبت به پیانوهای امروزی کندتر است، اما در مقایسه با کلاویکورد، صدای پیانوهای فورته بلندتر است. آموزش گیتار در کرج

 

 

پیانوهای اولیه

 

کشف این ساز توسط کریستوفوری تا سال 1711 ناشناخته باقی ماند، یک نویسنده ایتالیایی به نام اسپیون مافی مقاله ای در این باره نوشت و توضیحی در مورد مکانیسم ساز در قالب نمودار نوشت.

 

مقاله او به آلمانی ترجمه شد و مورد استقبال عموم قرار گرفت. در نسل های بعدی سازندگان پیانو کار خود را بر اساس مطالعه این مقاله آغاز کردند.

 

 

گوتفرید سیلبرمن

 

یکی از این سازندگان گوتفرید سیلبرمن بود که در بین دیگر سازندگان شهرت داشت. پیانوهای گاتفرید بسیار شبیه پیانوهای کریستوفر بودند، با این تفاوت که گاتفرید پدال تن را اختراع کرد. این پدال باعث می شود که دمپرها روی سیم ها با هم سوار شوند.

این اختراع به پیانیست‌ها اجازه می‌دهد حتی اگر انگشت پیانیست کلیدی را فشار نمی‌دهد، یک نت را نگه دارند. و یک پیانیست می تواند همزمان نت دیگری بنوازد. سیلبرمن در دهه 1730 به سباستین باخ یاد داد که چگونه پیانو بزند.

 

سباستین باخ

 

با این حال، سباستین از نت های بالایی به عنوان بسیار نرم انتقاد کرد. باخ در سال 1747 الهام بخش بسیاری از پیانوهای مدرن شد و پیانوهای سیلورمن را فروخت.

 

در سال 1749، باخ برای فروش بیشتر، پیانوهای سیلبرمن را forte piano به معنای نرم و بلند نامید. در اواخر قرن 18 برخی از مردم این ساز را ساختند.

 

 

این توسط یوهان آندریاس اشتاین ساکن وین (که در آگسبورگ آلمان کار می کرد) و نانت استرایچر (دختر اشتاین) و آنتون والتر طراحی شده است. پیانوهای ساخته شده در وین دارای قاب های چوبی، دو سیم در هر تن و چکش هایی با روکش چرمی بودند.

 

رنگ کلیدهای پیانوهای وینی برعکس رنگ کلیدهای پیانوهای مدرن است. یعنی کلیدهای سفید روی آن همان کلیدهای سیاه است و کلیدهای سیاه روی آن همان کلیدهای سفید پیانوهای مدرن است.

 

ولفگانگ موتسارت سونات ها و لیبرتوهای خود را با این ساز می خواند. این موسیقی متن در قرن بیست و یکم برای اجرای موسیقی کلاسیک ساخته شد.

 

پیانوهای زمان موتزارت نسبت به پیانوهای قرن بیست و یکم یا پیانوهای انگلیسی لحن ملایم‌تر و اثیری‌تری دارند و پایداری کمتری دارند. پیانو فورته به پیانوهای قدیمی و اولیه اطلاق می شود و انواع مدرن و مدرن را پیانو می نامند.

 

دکمه بازگشت به بالا