دوام ورق پلی کربنات چقدر است؟

به نقل از ویکی پدیا ورق پلی کربنات نسبت به شیشه، پلی اتیلن، اکریلیک و سایر پلاستیک‌ها با موفقیت بیشتری در بازار مواجه شده است تا ساختارها را با سقف شفاف پوشش دهد. این ورق با دوام، مستحکم، انعطاف پذیر، شفاف و زیباست و می‌تواند برای کاربردهای مختلف استفاده شود. اگر می‌خواهید از ورق پلی کربنات برای پوشش گلخانه، سقف استخر و موارد دیگر استفاده کنید، ضخامت و سایز مناسب را با مطابق با نیازهای خود در نظر بگیرید. در این بررسی به شما کمک می‌کنیم تا اندازه و ابعاد ورق پلی کربنات را مطابق با نیازهای خود تهیه کنید.

ابعاد ورق پلی کربنات |قیمت هر متر مربع ورق پلی کربنات

ضخامت ورق پلی کربنات

هر سازنده‌ای ضمانت خاصی برای ورق‌های خود ارائه می‌دهد. پلی کربنات‌ها در ضخامت‌های مختلفی به فروش می‌رسند اما ایده آل‌ترین ضخامتی که می‌توانید انتخاب کنید، بین 4 تا 6 میلی متر است. هر چیزی کمتر از این مقدار به معنای پلی کربنات با کیفیت پایین است که برای مدت طولانی دوام نمی‌آورد. با این حال، می‌توانید پلی کربنات‌های ضخیم‌تر از 6 میلی متر را انتخاب کنید، به شرطی که به چنین ورق‌های ضخیمی نیاز داشته باشید. به طور کلی، ضخامت ورق پلی کربنات در اندازه‌های زیر تعریف می‌شود:

  • 4 تا 6 میلی متر دو جداره
  • 8 تا 10 میلی متر دو و سه جداره
  • 16 تا 20 میلی متر سه جداره ساده و بیشتر

عوامل موثر در تعیین ضخامت ورق پلی کربنات

ضخامت پلی کربنات بر انتقال نور، حفظ حرارت و رسانایی و همچنین محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و گاهی اوقات انتشار نور تأثیر می‌گذارد. اینها همه ویژگی‌هایی هستند که پلی کربنات را به بهترین انتخاب برای پوشش گلخانه و سایر کاربردها تبدیل کرده‌اند. در زیر به عوامل موثر در تعیین ضخامت ورق پلی کربنات می‌پردازیم:

محافظت در برابر اشعه فرا بنفش

اگر از زاویه خاصی به پنل نگاه کنید، لایه محافظ را خواهید دید. این نقش مهمی برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خود ورق‌ها و همچنین باغبان‌ها و گیاهان دارد. سطح محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش بسته به اندازه گیری ورق‌ها و همچنین برند متفاوت است. برخی از تولید کنندگان لایه را در یک طرف قرار می‌دهند و برخی دیگر برای مشکلات مونتاژ کمتر از آن استفاده می‌کنند.

انتقال و انتشار نور

با هر میلی متر، انتقال نور را از دست خواهید داد. اگرچه ورق پلی کربنات تا حدی شفاف است اما مانند شیشه نیست. این بدان معناست که اگر برای زمستان‌های شدید به آن نیاز ندارید، نباید از پنل‌های فوق ضخیم استفاده کنید. می‌توانید به جای 16 میلی متر، 8 میلی متر را انتخاب کنید. البته شکل گلخانه و عرض پروفیل‌ها نیز میزان نور دریافتی گیاهان شما را تعیین می‌کنند. برخی از پانل‌های پلی کربنات دارای خاصیت انتشار نور اضافی هستند. پلی کربنات از قبل نور را در مقایسه با شیشه پخش می‌کند.

قدرت زیاد در برابر باد، برف و تگرگ

پلی کربنات سه جداره در مقایسه با ورق‌های دو جداره محکم‌تر است. اگر به دلیل طوفان و برف مکرر به ورق محکم‌تری نیاز دارید، توصیه می‌کنیم ورق‌های ضخیم‌تری را انتخاب کنید. اگر گلخانه را خودتان می‌سازید، ممکن است به یک ماده انعطاف پذیری نیاز داشته باشید. ورق‌های نازک‌تر انعطاف پذیری بیشتر نسبت به از ورق‌های ضخیم‌تر دارند.

سایز ورق پلی کربنات

اندازه استاندارد یک ورق پلی کربنات دو جداره و چند جداره 2100×6000 میلی متر و ورق پلی کربنات تخت 2050 ×3050 میلی متر است. که بنا به متراژ قابل توجه، طول پلی کربنات قابل افزایش میباشد ولی عرض ورق پلی کربنات ثابت میباشد.می‌توانید کل ورق را بخرید یا آن را به اندازه مورد نیاز خود و با کمک قیچی دندانه تیز یا اره‌های دستی برش دهید. جایی که پلی کربنات به عنوان ورق سقف استفاده می‌شود، تقریباً همیشه «چند جداره» است (تنها استثنای اصلی در این مورد جایی است که ورق‌های پلی کربنات برای سایبان استفاده می‌شوند).

به طور کلی، سایز به شرح زیر است:

  • ورق‌های پلی کربنات با ضخامت 4 میلی‌ متر، 6 میلی‌ متر و 10 میلی‌ متر معمولاً دو جداره هستند.
  • ورق‌های پلی کربنات 16 میلی متری دارای سه جداره هستند که دو محفظه ایجاد می‌کنند.
  • پلی کربنات 25 میلی متری در طرح‌های مختلف ارائه می‌شود اما محبوب‌ترین آنها ساختاری از 7 پنل داخلی دارد.
  • ورق‌های پلی کربنات 32 میلی متری و 35 میلی متری دارای 7 پنل افقی هستند.

ورق‌های پلی کربنات 4 میلی متری و 6 میلی متری معمولاً برای کارهای لعاب کاری در مقیاس کوچک مانند تعویض شیشه‌های شکسته در گلخانه‌ها یا برای تهیه پوشش عایق برای استخرهای ماهی کوی استفاده می‌شوند. به راحتی می‌توان این ورق‌ها را با یک چاقوی تیز به برش داد. ورق‌های 10 میلی‌ متر سبک هستند و برش و جابجایی آنها آسان است و برای کاربردهای داخلی مناسب هستند. ورق‌های پلی کربنات ضخیم‌تر 25، 32 و 35 میلی‌ متری معمولاً برای کاربردهای بیرونی برای سقف‌ها استفاده می‌شوند. هر چه ورق ضخیم‌تر باشد، عایق حرارتی و صدای آن بهتر است.

دکمه بازگشت به بالا