جلوگیری از ترک پوست در اثر چاقی

محتوای خبر پنهان کن

ترک‌های پوستی که با نام استریا نیز شناخته می‌شوند؛ نوعی رگه‌های فرو رفته روی پوست بدن هستند که ممکن است در نواحی مختلفی به وجود بیایندو توسط کرم استرچ مارک خیلی کمرنگ تر خواهد شد. افراد زیادی به دلایل مختلف دچار این مشکل می‌شوند و به دنبال راهکاری برای رفع ترک های پوستی قدیمی یا جدید خود می‌گردند.

دلیل ترک پوستی چیست؟

ترک خوردن پوست، رایج‌ترین مشکل پوستی است که اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که پوست به سرعت کشیده شود. در واقع کلاژن پروتئینی است که به ایجاد حالت کشسانی پوست کمک می‌کند و اگر میزان این پروتئین در پوست کم باشد، دچار ترک خواهد شد.

از شایع‌ترین علل ترک پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خشکی پوست
 • تغییرات هورمونی
 • افزایش وزن
 • بارداری
 • جراحی پروتز سینه
 • بدنسازی
 • میزان بالای استروئید
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم کوشینگ یا سندرم فارمان

ترک‌های پوستی ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن ایجاد شوند؛ اما بیشتر در نواحی به وجود می‌آیند که مقادیر چربی در آن‌ها بالا است. به طور مثال شکم، سینه، بازوها، زیر بازو، کمر، ران و باسن بیش از سایر قسمت‌ها مستعد ترک خوردن هستند. استفاده مدام از محصولات گاتیو فرانسه باعث کاهش این خطوط می شود.

برای رفع ترک های پوستی جدید و قدیمی چه کنیم؟

استریا اغلب در ابتد به رنگ قرمز و بنفش است و به مرور زمان رنگ آن به سفید یا نقره‌ای تبدیل می‌شود. در واقع از رنگ این ضایعات می‌توان فهمید کدام یک قدیمی‌تر هستند. رفع ترک های پوستی جدید ، راحت‌تر است و بسیار سریع‌تر از ترک‌های قدیمی، به درمان پاسخ می‌دهند.

اما رفع ترک های پوستی قدیمی که سفید رنگ هستند، کمی دشوارتر است. چرا که رگ‌های خونی این ناحیه باریک شده‌اند و این امر، کار را برای تحریک تولید کلاژن سخت‌تر خواهد کرد. بنابراین درمان ترک‌های قدیمی ممکن است زیاد چشمگیر نباشد، اما روش‌هایی برای محو کردن آن‌ها وجود دارد.

برخی از این روش‌ها عبارتند از:

استفاده از کرم برای از بین بردن ترک های پوستی

انواع کرم برای از بین بردن ترک های پوستی مثل کرم گاتیو، حاوی ترکیبات مختلفی هستند که موجب تحریک کلاژن و افزایش سرعت بازسازی پوست می‌شوند. با استفاده مداوم و منظم این محصولات، می‌توانید به پوستتان کمک کنید تا سریع‌تر ترمیم شود و ترک‌ها محو شوند.

کرم ترک پوست پریم سری Corpex

برای پیشگیری از بروز انواع ترک‌های پوستی و درمان آن‌ها، این محصول را ارائه کرده است. کرم ترک پوست پریم، برای انواع پوست مناسب بوده و حاوی روغن‌های بادام شیرین و نارگیل است. این محصول باعث نرم و مرطوب شدن پوست و ترمیم آن می‌شود و برای استفاده در هر سه مرحله التهابی، تخریبی و ترمیمی مناسب است.

دیگر مزایای این کرم برای از بین بردن ترک های پوستی عبارتند از:

 • جذب سریع
 • بدون بر جای گذاشتن اثر چربی
 • دارای کمپلکس‌های جدید و پیشرفته
 • قابل استفاده در دوران بلوغ، بارداری، رژیم‌های چاقی و لاغری، ورزش‌های سنگین و بدنسازی

انواع ترک پوستی

ترک‌های پوستی انواع مختلفی دارند که در درجه اول از نظر رنگ، ترک‌ها با هم متفاوت‌اند و در ادامه نیز براساس دلیل بروز ترک‌ها، محل ظاهرشدن آنها و عمق و شدتشان آنها را با هم بررسی می‌کنیم. آنها می‌توانند شامل ترک‌های پوستی رنگی و ترک‌های عمقی باشند. به‌صورت‌کلی اما ترک پوستی از رنگ‌های تیره‌تر شروع به‌ظاهرشدن می‌کنند و به‌تدریج کم‌رنگ‌تر می‌شوند تا این که محو شوند.

۱. ترک های رنگی

ترک پوستی قرمز

رایج‌ترین ترک‌های پوستی، ترک‌های رنگی قرمز هستند که به دنبال کش‌آمدن سریع و بیش‌ازحد پوست ایجاد می‌شوند. اکثر استرچ مارک‌ها از نوع قرمزرنگ‌اند و معمولاً هم در بخش‌های شکم و پهلوها بیشتر دیده می‌شوند. رنگ ترک‌های پوستی قرمز به معنای تازه‌بودن ترک‌هاست و به‌تدریج که از زمان ظاهرشدن این ترک‌ها بگذرد، ترک‌ها صورتی‌رنگ می‌شوند.

۲. ترک های عمقی

ترک‌های عمقی همان‌طور که از نام آنها هم مشخص است ترک‌های عمیقی است که به دلیل پارگی و شکستگی الیاف‌های پوستی در قسمت‌های نازک پوست ایجاد می‌شوند. در مناطقی مانند شکم، زیر چشم، ران و سینه‌ها به دلیل کم‌شدن میزان الاستیسیته این استریاها ایجاد می‌شوند.

استرچ مارک در قسمت های مختلف بدن

همان‌طور که گفته شد ترک پوستی معمولاً در بخش‌های مختلفی از بدن مشاهده می‌شود. به‌صورت شایع استرچ مارک‌ها را می‌توان در قسمت‌های شکم، سینه، بازوها، پاها، ران‌ها و باسن یا پشت کمر مشاهده کرد. استریاها در تمامی این بخش‌ها می‌توانند از نظر عمق و رنگ با هم متفاوت باشند.

ترک های پوستی باسن

باسن یکی از قسمت‌های بدن است که امکان ایجاد ترک پوستی در آن ناحیه بالاست. به دلیل افزایش و کاهش وزن، یا ورزش‌کردن این ترک‌ها روی پوست باسن ایجاد می‌شوند. رنگ آنها ممکن است ابتدا قرمز یا بنفش باشد و به‌تدریج کم‌رنگ‌تر شوند.

ترک پوستی ران

در ران‌ها هم امکان ظاهرشدن ترک پوستی بالاست. این ترک‌ها بیشتر به سمت داخلی پاها دیده شده و به دنبال کشیده‌شدن پوست این ناحیه ایجاد می‌شوند. بارداری، اضافه‌وزن و مواردی مشابه می‌تواند عامل بروز این ترک‌های پوستی در ناحیه ران باشد.

ترک پوستی بازو

در بازوها خصوصاً در قسمت زیرین بازوها که پوست سریع‌تر تغییر حالت می‌دهد و نازک‌تر است، انواع ترک‌های پوستی در اثر چاق‌شدن و لاغرشدن مداوم ایجاد می‌شود.

ترک پوستی ساق پا

گاهی اوقات استرچ مارک‌ها در پوست ساق پا دیده می‌شوند. بیشتر مواقع خشکی پوست در ساق پا علت بروز ترک‌های پوستی است. در این وضعیت باید مشخص شود. بااین‌حال در ورزشکاران ممکن است این ترک‌های پوستی ساق پاها شایع‌تر باشد.

ترک پوستی واژن

گاهی اوقات به دلیل خشکی واژن یا افزایش سن در این ناحیه نیز شاهد بروز ترک پوستی هستیم. این ناحیه، پوست بسیار حساس و نازکی دارد و خشکی می‌تواند مزید بر علت شده که نتیجه آن ایجاد استریا در این ناحیه است.

ترک پوستی شکم

معمولاً بیشترین میزان استرچ مارک‌ها در ناحیه شکم و پهلوها دیده می‌شود. باز هم تغییر وزن و سایز و از همه مهم‌تر بارداری می‌تواند عامل ایجاد این ترک‌های پوستی در ناحیه شکمی باشند. گاهی اوقات جراحی‌هایی که برای کم‌کردن وزن انجام می‌شوند، ترک پوستی روی ناحیه شکمی ایجاد می‌کنند.

ترک پوستی در بارداری

یک از شایع‌ترین علل بروز ترک پوستی است. این ترک‌ها به‌صورت ترک‌های عمیق یا قرمزرنگ در نواحی شکم، دور شکم، پهلوها، ران‌ها، باسن یا سینه‌ها دیده می‌شوند. میزان ترک‌ها و تعداد آنها در افراد مختلف متفاوت است و مواردی مانند سن یا شاخص توده بدنی قبل از شروع بارداری می‌تواند در شدت بروز استریاها موثر باشد.

هر چقدر سایز شکم در بارداری بیشتر شود، وزن اولیه بالاتر باشد، اضافه‌وزن بیشتری در بارداری وجود داشته باشد و سن بارداری پایین‌تر باشد، احتمال بروز ترک‌های پوستی بیشتر و عمیق‌تر هم بالاتر است. از طرفی وزن نوزاد هم در میزان این ترک‌ها و شدتشان تاثیر دارد، چرا که بسته به وزن و اندازه جنین میزان کشیده‌شدن پوست خصوصاً پوست شکم و پهلو بیشتر است.

ترک های پوستی بعد از لاغری

چاق و لاغرشدن از دلایل مهم کشیده‌شدن و ترک‌خوردن پوست است. زمانی که افراد چاق می‌شوند یا اضافه‌وزن دارند پوست بدن خصوصاً ناحیه شکم و ران‌ها کشیده می‌شود. بعد از لاغری پوست‌های کشیده‌شده، کشش خود را از دست می‌دهند و شل می‌شوند. همین عامل می‌تواند موجب بروز ترک پوستی بعد از لاغری باشد.

علت ترک پوستی در نوجوانی

در دوران نوجوانی احتمال ظاهرشدن استریاها در نواحی مختلف بدن بالاست. دلیل عمده آن جهش‌های رشدی است که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد. البته در این دوره کاهش و افزایش سریع وزن هم رایج است. تغییرات هورمونی نیز یکی دیگر از دلایل ظاهرشدن ترک پوستی در نوجوانی است. در واقع بلوغ خود به‌عنوان عاملی برای ظاهرشدن این ترک‌های پوستی شناخته می‌شود.

درمان ترک پوستی

به‌صورت‌کلی نمی‌توان درمان قطعی ترک‌های پوستی را پیشنهاد کرد، چرا که این ترک‌ها نیز مانند جای زخم‌ها دائمی‌اند. اما درمان‌ها ممکن است موجب کمتر دیده‌شدن آنها شده و همچنین به و ترک‌ها کمک زیادی کند. پیش از شروع درمان باید این نکته مهم را در نظر گرفت که هیچ درمان واحدی برای همه به‌صورت یکسان کار نمی‌کند و حتی برخی از محصولات اصلاً موثر نیستند.

۱. لیزر ترک های پوستی

لیزردرمانی اولین و رایج‌ترین روشی است که برای رفع ترک پوستی از آن استفاده می‌شود. با نفوذ اشعه‌های لیزر به پوست، لایه‌های پوستی بازیابی شده و با تحریک بافت‌ها و افزایش تولید ملانین، تقریباً ترک‌ها بی رنگ می‌شوند.

۲. درمان ترک پوستی ناشی از چاقی

برای ازبین‌بردن ترک پوستی ناشی از چاقی می‌توان از گزینه‌های مختلفی استفاده کرد. با تحریک پوست برای سفت‌شدن و تولید کلاژن و الاستین بیشتر عمل می‌کند. درمان‌های موضعی مانند کرم‌های ضد ترک هم می‌توانند برای ازبین‌بردن ترک پوستی ناشی از چاقی استفاده شود.

۳. از بین بردن ترک های پوستی با جراحی ترک های پوستی

گاهی اوقات افراد برای ازبین‌بردن هر چه بیشتر و مؤثرتر ترک‌های پوستی، خصوصاً انواع ترک‌های پوستی قدیمی و بسیار عمیق گزینه جراحی زیبایی را انتخاب می‌کنند. طی جراحی پوست ناحیه ترک‌خورده کشیده خواهد شد و با کشش آن، ترک‌ها ناپدید می‌شوند.

۴. کرم از بین بردن ترک های پوستی

کرم‌ها، لوسیون‌ها و ژل‌های مخصوص استرچ مارک‌ها وجود دارد که برخی از آنها همیشه موثر نیستند و برخی نیز اصلاً اثری ندارند. بسیاری از کرم‌هایی که برای ازبین‌بردن ترک‌های پوستی موثرند تنها باید در مراحل اولیه ظاهرشدن ترک پوستی استفاده شوند و به نظر می‌رسد روی ترک‌های پوستی بالغ تاثیر کمتری دارند. از طرفی ماساژدادن کرم روی پوست به مدت کافی نیز ممکن است روی تأثیرگذاری این کرم‌ها و لوسیون‌ها موثر باشد.

از جمله کرم‌هایی که می‌توانند در درمان کشش‌های پوستی و حداقل کم‌اثرکردن استرچ مارک‌ها موثر باشند کرم‌های رتینوئیدی یا هیالورنیک اسیدی هستند.

کرم ترک پوستی گاتیو

یکی از کرم‌های شناخته شده برای درمان ترک پوستی، خصوصاً در دوران بارداری کرم استرچ مارک گاتیو است. این درمان می‌تواند برای افرادی که چاق و لاغرشدن زیادی را تجربه می‌کنند، موثر باشد و به درمان ترک‌های پوستی آنها کمک کند.

۵. مزوتراپی ترک پوستی

در روش دیگری که برای درمان و بهبود اثر ترک‌های پوستی از آن استفاده می‌شود، مواد مخصوص درمان استریاها از طریق تزریق مستقیم به پوست، با تحریک کلاژن‌سازی به بهبود ترک پوستی کمک می‌کنند که به این روش می‌گویند.

۶. میکرونیدلینگ ترک پوستی

روش دیگری برای ازبین‌بردن انواع ترک پوستی است که در آن دقیقاً محل ایجاد ترک‌ها هدف قرار می‌گیرد. در میکرونیدلینگ از سوزن‌های ریزی در پوست استفاده می‌شود تا با تحریک کلاژن‌سازی، ترک‌ها را کاهش داده و شرایط پوست را بهبود ببخشد.

۷. بادی اویل ترک پوستی

برخی از متخصصان روغن تراپی یا بادی اویل را برای رفع ترک‌های پوستی پیشنهاد می‌کنند. این روغن‌ها با ترکیبات به‌خصوصی که دارند می‌توانند به ساخت کلاژن و ترمیم پوست کمک کنند. بادی اویل تراپی به این صورت است که باید در یک دوره زمان مشخص نواحی دارای ترک پوستی را با روغن‌ها ماساژ داد تا به‌تدریج اثر ترک‌ها کمتر و کمتر شود.

۸. لایه برداری پوست برای ترک پوستی

یکی دیگر از گزینه‌های درمان ترک پوستی است که در آن پزشک در روشی به نام تراشیدن، سلول‌های سطحی و مرده پوست را جدا می‌کند و به این طریق سعی در کم‌کردن اثر ترک‌های پوستی دارد. لایه‌بردارهای شیمیایی معمولاً در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند. لایه‌برداری در کنار سایر روش‌های درمانی می‌تواند نتایج درمان را افزایش دهد. پاک‌سازی پوست مرده از ترک‌های پوستی به سایر درمان‌های پوستی اجازه می‌دهد تا عمیق‌تر نفوذ کرده و سریع‌تر عمل کنند.

۹. کاموفلاژ ترک پوستی

کاموفلاژ ترک پوستی درواقع یک روش درمانی برای ازبین‌بردن ترک‌های پوستی نیست. در این روش استریاها روی پوست با کرم‌ها و محصولات آرایشی حرفه‌ای پوشانده می‌شوند. اثر آنها به شکلی است که ظاهر پوست را یکدست و کاملاً طبیعی نشان می‌دهند. در این روش شما رنگ ترک‌های پوستی را هم‌رنگ پوست بدن خواهید کرد و به‌این‌ترتیب آنها قابل رویت نخواهند بود.

۱۰. راه های گیاهی برای از بین بردن ترک های پوستی

درمان‌های گیاهی هم برای رفع ترک پوستی پیشنهاد می‌شوند که تمام آنها چاره‌ساز نیستند. برای مثال استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن‌زیتون یا روغن نارگیل و استفاده از ویتامین E از جمله روش‌هایی است که به‌عنوان درمان گیاهی ازبین‌بردن استرچ مارک‌ها پیشنهاد می‌شود.

چگونه در بارداری از ترک پوستی جلوگیری کنم؟

تقریباً پیشگیری‌کردن از ترک‌های پوستی در بارداری غیرممکن است. برخی موارد می‌تواند شدت و میزان آنها را کمتر یا حداقل کنترل کند. کنترل وزن قبل و حین بارداری، ماساژ شکم و نواحی دارای ترک با کرم‌ها و روغن‌های کاهش‌دهنده ترک‌های پوستی در همان ابتدای ظاهرشدن ترک‌ها می‌تواند تا حدودی موثر باشد.

دکمه بازگشت به بالا