تحلیل تکنیکال کلاسیک چگونه از نمودارهای کندل استیک استفاده کنیم؟

نمودارها همواره ابزاری برای نمایش بصری اطلاعات هستند که در انواع مختلف و با استفاده از ساختارهای گرافیکی متفاوت طراحی شده و فهم و تحلیل داده‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کنند. نمودارها در زمینه‌ها و صنایع بسیاری مورد استفاده قرار گرفته، به کشف و تشخیص الگوها، تغییرات داده‌ها و روابط کمک کرده و منجر به تصمیم‌گیری‌های بهتر و موثرتر خواهند شد.

دوره تحلیل تکینکال کلاسیک دنیای ارز دیجیتال، دنیای ارزیابی‌ها، دنبال کردن تغییرات و تجزیه و تحلیل‌هاست و نمودارها بهترین گزینه برای این کار هستند. نمودار شمعی یکی از نمودارهای بسیار بااهمیت و پرکاربرد در دنیای ارز دیجیتال است که برای تغییر روند قیمت‌ها و پیش‌بینی آینده هر نوع ارز دیجیتال مورد استفاده قرارگرفته و آشنایی با آن برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند بسیار حائز اهمیت است. در ادامه این مقاله از کیف پول من همراه ما باشید تا به معرفی کامل این نمودار پرداخته و با نحوه تحلیل آن آشنا شویم.

معرفی نمودار شمعی یا کندل استیک

این نوع نمودارها برای تحلیل انواع بسیار مختلفی از داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما استفاده اصلی این نوع نمودار در تحلیل بازارهای مالی است. معامله‌گران بازارهای مالی با استفاده از نموار شمعی احتمال حرکت قیمت در جهت‌های مختلف را بررسی کرده و بسیاری از تصمیمات خود را براساس نتیجه این تحلیل‌ها اتخاذ می‌کنند. تحلیل این نوع از نمودارها اطلاعات بسیار دقیق‌تری از حرکات کنونی و گذشته رمزارزها را نشان می‌دهد و به همین علت تحلیل‌گران بازار، نمودار شمعی را به سایر انواع نمودارها ترجیح می‌دهند.

تاریخچه نمودارشمعی

درست است که این نمودار در طی سال‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده است اما در تمامی این سال‌ها اصول کلی آن تغییر نکرده است. برخی از اصول کلی این نمودار عبارت‌اند از:

  •  قیمت بسیار مهم‌تر از اخبار و دلایل تغییرات قیمت است.
  •  ممکن است قیمت در لحظه نتواند ارزش پایه را منعکس کند.
  •  بازارها همواره دارای نوسان هستند.
  •  بازارها براساس انتظارات و احساسات خریداران و فروشندگان حرکت می‌کند.

اجزا تشکیل دهنده شمع‌ها در نمودار شمعی

شمع‌های نشان داده شده بر روی نمودار شمعی دارای دو بخش بدنه و سایه هستند که در ادامه به توضیح و معرفی مختصری از هر کدام خواهیم پرداخت.

  •  بدنهشمع: قسمت اصلی و پهن‌تر هر شمع، بدنه (Body) نام دارد. بدنه شمع‌ها دارای دو رنگ قرمز و سبز است؛ سبزبودن رنگ بدنه نشان‌دهنده افزایش قیمت و قرمز بودن آن نشان از کاهش قیمت دارد. همچنین لازم به ذکر است که بدنه شمع قیمت باز و بسته شدن ارز دیجیتال را نیز نشان می‌دهد.
  •  سایهشمع: سایه‌ها خط‌های نازکی هستند که در بالا و پایین هر شمع رسم شده و بالاترین و پایین‎ترین قیمت در بازه زمانی هر شمع را نشان می‌دهند. در بیشتر نمودارها رنگ سایه هم رنگ بدنه شمع است.

آشنایی با برخی از مفاهیم نمودار شمعی

در ادامه به توضیح کوتاهی از مفاهیم نمودار شمعی خواهیم پرداخت:

  •  قیمتبازشدن (Open): به قیمت اولین معامله انجام‌شده در داخل بازه زمانی خاص گفته می‌شود.
  •  بالاترینقیمت (High): به بالاترین قیمت معامله شده در داخل بازه زمانی خاص گفته می‌شود.
  •  پایین‌ترینقیمت(Low): به پایین‌ترین قیمت معامله شده در آن بازه زمانی خاص گفته می‌شود.
  •  قیمتبسته‌شدن (Close): به آخرین قیمت معامله شده در داخل بازه زمای خاص گفته می‌شود.

تحلیل نمودار شمعی ارزها

نمودار شمعی یا همان نمودار کندل استیک یکی از مهم‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال به شمار می‌روند. بسیاری از شاخص‌ها و اندیکاتورهای بازار ارز براساس نحوه حرکت نمودارهای شمعی طراحی شده و الگوهای مختلفی نیز بر این اساس طراحی شده‌اند؛ از همین رو آموزش نحوه تحلیل نمودار شمعی برای افراد فعال در این حوزه اهمیت بسیار بالایی دارد.

معرفی برخی کندل‌های خاص در بازار رمزارزها

کندل دوجی (doji) بدنه‌ای بسیار کوچک و دو سایه بزرگ دارد. این شمع‌ها ظاهری شبیه صلیب داشته و نشان‌دهنده این هستند که قیمت باز و بسته‌شدن دارایی تقریبا یکسان بوده است. توجه داشته باشید که در این کندل بالاترین و پایین‌ترین قیمت بازه زمانی در نظر گرفته نمی‌شود.

کندل فرفره (Spinning) به کندل دوجی شباهت دارد و تفاوت آن‌ها در اندازه بدنه است. این نوع از شمع‌ها دارای سایه بلند و بدنه کوچکی هستند. بدنه این نوع از شمع‌ها تا حدی قابل مشاهده بوده و نشان‌دهده این است که تفاوت اندکی میان قیمت باز و بسته شدن دارایی وجود داشته است.

نحوه عملکرد و میزان درستی نمودار شمعی

همان طور که گفتیم نمودار شمعی اطلاعات بسیار زیادی در اختیار تحلیل‌گران قرار می‌دهد اما لازم است توجه داشته باشید که این نمودارها صرفا برای تحلیل تکنیکال هستند و نباید از آن‌ها به عنوان شاخص قطعی برنامه‌ریزی برای انجام معاملات استفاده کرد. همچنین لازم به ذکر است که اندیکاتورهای بسیار زیادی وجود دارند که در مقایسه با نمودارهای شمعی داده‌های بیشتری در اختیار تحلیل‌گران قرار می‌دهند.

بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل‌های نمودار شمعی از ، بررسی اخبار، مدیریت ریسک، پیگیری شرایط بازار و غیره نیز استفاده کنید تا در نهایت تصمیماتی منتهی به سود برای سرمایه‌گذاری اتخاذ کنید. به یاد داشته باشید که بررسی عملکرد قیمت ارزهای دیجیتال با نمودار شمعی به پیش‌بینی وضعیت آینده آن کمک شایانی خواهد کرد اما روند حرکت قطعی دارایی را ترسیم نخواهد کرد؛ بنابراین همواره احتمال خطا، پیش‌بینی غلط و یا عدم تطابق را در نظر داشته باشید.

نمودار شمعی یکی از نمودارهای بسیار مهم در دنیای ارزهای دیجیتال شمرده می‌شود. این نوع از نمودارها اطلاعات بسیار مفیدی در مورد روند تغییرات قیمت، میزان و شدت آن، پایداری ارزش دارایی، روند کلی بازار و غیره را در اختیار تحلیل‌گران بازار قرار داده و مطالعه جامع الگوهای این نمودار کمک بسیار بزرگی در تصمیم‌گیری درست‌تر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ارزهای دیجیتال به مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. همچنین برای خرید انواع ارزهای دیجیتال، ، و سایر ارزهای دیجتال با کارشناسان ما در کیف پول من در ارتباط باشید.

 

دکمه بازگشت به بالا