توری سایبان حیاط

شید گلخانه یا توری سایبان که با نام توری سبز سایبان نیز شناخته می شود، به منظور ایجاد سایه و جلوگیری از تابش بیش از حد نور آفتاب به عنوان توری سایبان حیاط و یا روی گلخانه، استخر پرورش ماهی، دامداری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. شید گلخانه با درصد سایه اندازی 30 تا 80 درصد به شما عزیزان ارائه می شود.

مشخصات فنی توری سایبان (توری شید)

گرمای زیاد در فصول گرم به حدی است، که باعث می شود که استفاده از تهویه های طبیعی مانند پنجره ها و استفاده از سیستم سرمایش تبخیری و کولرها دیگر کارساز نبوده و مجبور هستیم با استفاده از ایجاد سایه به نحوی در خنک کردن محیط گلخانه سهیم باشیم. یکی از راه های ایجاد سایه در گلخانه ها، توری سایبان حیاط، استخر پرورش آبزیان و غیره، استفاده از توری های سایه انداز یا توری شید می باشد.

در قدیم از حصیر برای ایجاد سایه استفاده می کردند. استفاده از حصیر به علت شکننده بودن حصیر و سنگین بودن آن منسوخ شده و امروزه جای خود را به توری ها داده است. توری شید گلخانه از جنس رشته الیاف نازک پلی اتیلن است. توری ها از مواد با کیفیت HDPE ساخته شده اند و نیز مقاوم در برابر اشعه UV هستند.

یکی از انواع توری، توری شید بوده که با طول استاندارد 50 متر و با عرض های مختلف به اندازه های 2، 4، 6، 8 و 10 متر، با تراکم های مختلف که ضریب های سایه اندازی (نرخ سایه پراکنی) متفاوتی از جمله 30، 50، 65 و 80 درصد دارند (90 درصد سفارشی)، تولید می شوند که ضریب های متفاوتی از نوردهی و ایجاد سایه را دارند و به صورت رول های کامل موجود می باشند.

شایان ذکر است که توری سایبان از ابزارآلات کشاورزی محسوب می شود و به دلیل منعطف و مقرون به صرفه بودن علاوه بر کشاورزی دارای مصارف دیگری نیز هست. متد های به کار رفته در توری سایبان به آن قابلیت مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوایی از جمله گرما، باران و غیره را می دهد که این موضوع موجب کارکرد مطلوب توری و ساختار منسجم آن به طور معمول در دمای 25 الی 60 درجه سانتی گراد می شود.

توری سایبان با نام های مختلفی از جمله توری سبز گلخانه، سایبان، راشل گلخانه، شید گلخانه، شیدینگ و سایه انداز شناخته می شود. توری سایبان عمدتا با رنگ سبز تولید می شود، که نوع سبز تیره برای گلخانه مناسب تر می باشد. (رنگ های توری شید گلخانه سفید، مشکی، قرمز، زرد و آبی دیگر تولید نمی شود.) این توری ها بخشی از اشعه تابشی خورشید را فیلتر کرده و باعث کاهش دمای هوای درونی گلخانه از 5 تا 8 درجه سانتیگراد می شوند.

این توری ها با کاهش اثر تابش نور خورشید باعث خنک شدن محیط گلخانه می شود. علاوه بر وجود سیستم تهویه کافی، میزان تابش نور خورشید برای رساندن دما به مطلوب ترین حالت ممکن اثر مهمی دارد. برای مثال اشعه مادون قرمز که با چشم انسان قابل مشاهده نیست و طول موج آن بالاتر از طول موج نورهای مرئی است، از جمله نورهایی است که در داخل محیط گلخانه به دام افتاده و اثر مخرب روی رشد گیاهان داخل گلخانه دارد.

دامنه طیف نور مناسب برای گیاهان و محصولات داخل گلخانه بین 400 الی 700 نانومتر است. هر نوری بالاتر از این طیف نوری برای گیاهان مخرب است. توری های سایبان دارای uv از 6 تا 10 درصد بوده لذا تحمل دمایی آن بسته به منطقه جغرافیایی به 60 درجه سانتی گراد نیز می رسد. توری سایبان می تواند 30 تا 80 درصد سایه ایجاد کند. گیاهان برای فتوسنتز داخل گلخانه تنها به 1.5 الی 2 درصد نور خورشید نیاز دارند.

اصولا توری شید گلخانه ای را باید در سطح بیرونی گلخانه نصب کرد ولی گاهی پیش می آید که این شید ها را در سطح داخلی گلخانه هم نصب می کنند. در حالت نصب توری شید گلخانه ای یا شید سایه انداز در سطح خارجی، اثر سایه در کاهش دمای گلخانه به مراتب بیشتر از قرار دادن توری در داخل گلخانه می باشد. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که اثر پوشانندگی این توری ها بیشتر روی سقف گلخانه است و روی طرفین و دیوار گلخانه ها زیاد حالت پوشانندگی ندارد.

مشخصات توری سایبان گلخانه

توری سایبان با توجه به گستره بالای کاربردش دارای مدل های استاندارد متنوعی است اما نکته حائز اهمیتی که این توری را متمایز می کند، قابلیت سفارشی سازی عرض، طول، رنگ و تراکم بافت یا درصد سایه اندازی آن بسته به نیاز مشتری می باشد.

شید گلخانه در قالب بافت های مختلفی همچون نخ تخت، نخ گرد و ترکیب این دو، در سایز های مختلفی همچون عرض های 2، 4، 6، 8، 10 و 12 (سفارشی) متر و طول استاندارد 50 متر که بسته به نیاز مشتری قابل تغییر است، در خط تولید توری سایبان قابل عرضه می باشند.

توری سبز گلخانه با 30، 50 و 80 درصد سایه اندازی

اکثر انواع توری شید گلخانه از نظر درصد سایه اندازی به سه نوع 30، 50 و 80 درصد سایه اندازی تقسیم بندی می شوند. برای مثال در توری 80 درصد یعنی مش یا تار و پود آن به گونه ای است که 80 درصد نور را می گیرد و 20 درصد از آن عبور می کند. در گذشته توری سایبان ها در سه رنگ سفید، سبز و مشکی تولید می شدند. به این صورت که توری شید گلخانه سفید نشان دهنده ی تراکم 30 درصد، سبز 50 درصد و رنگ مشکی نشان دهنده ی توری سایبان 80 درصد بود.

توری های سایبان به علت دارا بودن مواد آنتی یووی (uv)، در برابر اشعه های مخرب ماوراء بنفش نور خورشید دارای مقاومت بالایی هستند که این ویژگی مهم باعث دوام بیشتر آن ها می شود. همچنین در برابر خوردگی، و مواد شیمیایی مقاوم هستند. گاهی اوقات به صورت سفارشی و در متراژ زیاد بنا به درخواست مشتری توری ها با عرض و طول معین تولید می شوند. شید های گلخانه به صورت شبکه ای بافته شده و معمولا به صورت بافت حلقوی از مواد اولیه پلی اتیلن یا پلی پروپیلن با کیفیت بسیار بالایی تولید می شوند.

پارچه نوع اول که ترکیبی از جنس پلی اتیلن بوده، دارای وزن سبک می باشد و در برابر پارگی مقاومت خوبی دارد. پارچه نوع دوم که از جنس پلی پروپیلن است، سنگین تر بوده و مناسب برای فصل سرما می باشد.

معمولا از توری شید با جنس پلی اتیلن برای گلخانه ها و از جنس پلی پروپیلن برای سایبان پاسیو و سایبان حیوانات خانگی و از این دست سایبان ها استفاده می شود. احتمال پارگی در توری های جنس پلی پروپیلن به دلیل عدم کشش بالا و سنگینی توری، بیشتر است، به همین علت برای جلو گیری از این موضوع بهتر است لبه ی آن را توسط دوخت یا چسب مهار کرد.

مزایای توری سایبان با جنس پلی اتیلن

 • مقاومت در برابر پارگی
 • مقاومت در برابر تغییر شکل
 • کاهش گرما و سرعت باد در سازه
 • کشش و انعطاف بالا
 • طول عمر بالا
 • نصب آسان

مزایای توری سایبان با جنس پلی پروپیلن

 • مقاومت بالا در برابر اشعه خورشید
 • تبادل حرارتی پایین
 • نرخ سایه اندازی بالا

مزایای سایبان گلخانه

 • توری سایبان با منعکس کردن نور و جلوگیری از نزدیک شدن این نور به مجاورت گیاهان کارایی سیستم خنک کننده پد و فن را در گلخانه افزایش می دهد.
 • باعث محافظت از گلخانه در برابر عوامل طبیعی مانند برف، باران، تگرگ و پرندگان می شود.
 • این توری ها انعطاف پذیر بوده و به راحتی قابل نصب و جمع کردن می باشد.
 • باعث جلوگیری از تابش زیاد نور خورشید، افزایش دما و آفتاب سوختگی در سالن های پرورش دام و آبزیان می شود.
 • استفاده از توری سبز گلخانه یا توری سبز باعث جلوگیری از رشد جلبک در استخر ها و عدم ورود شاخ و برگ گیاهان به درون استخر می گردد.
 • طول عمر توری شید گلخانه (عمر مفید 3 تا 5 سال)
 • جلوگیری از هدر رفتن انرژی داخل گلخانه
 • وزن کم و قیمت مناسب
 • توری شید گلخانه ای در عین داشتن مقاومت، سبک بوده و به راحتی و سریع نصب می شود.
 • این توری ها 5 سال گارانتی دارند.

کاربرد توری سبز گلخانه یا توری سایبان

 • ایجاد تعادل و کنترل میزان نور دریافتی توسط گلخانه که همین امر سبب پوشش دهی کافی جهت سایه اندازی مورد نیاز، کاهش دمای گلخانه، کاهش تبخیر و دما و صرفه جویی در میزان مصرف آب و در نهایت حفظ سلامتی گیاهان در برابر نور شدید آفتاب می شود.
 • حفاظت گیاهان در برابر هجوم پرندگان و سایر حیوانات
 • پوشش دهی در استخر، مراکز تفریحی و ورزشی
 • جلوگیری آفتاب سوختگی گل ها و پوست میوه ها
 • به عنوان توری سایبان حیاط مهد کودک ها
 • جلوگیری از تشکیل خز و جلبک

در ادامه به معرفی گیاهانی که با استفاده از توری شید گلخانه به بازدهی مطلوب تری در روند رشد و میوه دهی رسیده اند، می پردازیم:

 • گوجه فرنگی: از ویژگی های این گیاه می توان به حساسیت بالای آن به نور مستقیم خورشید اشاره کرد که همین امر در فصل تابستان و با افزایش نور خورشید و جریان هوای گرم ناشی از آن، موجب اعمال خسارت به این گیاه می شود که توری سایبان با ویژگی های منحصر به فرد خود می تواند بهترین راه حل جهت حفظ سلامتی و میوه دهی این گیاه باشد.
 • انار: از دیگر مصارف توری سایبان می توان به ایجاد سایه در باغستان های انار اشاره کرد که موجب تاثیراتی نظیر عدم سوختگی انار ها، جلوگیری از ایجاد آفت کرم گلوگاه و کاهش مصرف آب تا 30 درصد می شود.
 • فلفل دلمه: دمای مناسب جهت پرورش فلفل دلمه 21 الی 32 درجه سانتی گراد برای بوته و دمای 27.5 درجه سانتی گراد برای ریشه آن می باشد که محیا نمودن این دما در تابستان تنها با بکارگیری توری شید گلخانه امکان پذیر می باشد. استفاده از توری سایبان علاوه بر افزایش باروری گیاهان سبب افزایش کیفیت پوست محصول و ماندگاری بیشتر فلفل دلمه می شود.
 • گل: با توجه به نوع گل کشت شده، می توان از تور هایی با تراکم متفاوت به منظور تنظیم دمای محیط، میزان تابش نور خورشید و جلو گیری از تابش نور مضر UV که از مهم ترین عوامل میزان بازدهی کشت گل است، استفاده نمود.
 • گیاهان زینتی: در ارتباط با پرورش گیاهان زینتی، می توان از شید های مختلف با رنگ و عملکرد های متفاوتی بهره برد، البته باید به این نکته توجه نمود که استفاده از توری سایبان در فصل های سرد موجب افزایش دمای محیط گلخانه نسبت به محیط بیرون می شود.
 • خیار: افزایش بازدهی کشت و رشد خیار که امروزه به یکی از پر مصرف ترین میوه ها در اکثر کشور های جهان تبدیل شده است، نیازمند شرایط گلخانه ای با درصد رطوبت بالا در هوا و خاک می باشد که توری سایبان به خوبی به این نیاز پاسخ می دهد. استفاده از این توری در کشت خیار موجب افزایش رطوبت گلخانه و کاهش 60 درصدی مصرف آب و جلوگیری از تغییرات دمایی محیط اطراف گیاه به منظور بهبود کیفیت و میزان میوه دهی می شود. همچنین استفاده از توری شید گلخانه موجب در امان ماندن گیاهان از تابش مستقیم خورشید و جلوگیری از تغییرات فیزیولوژی همچون تغییر شاخص رشد گیاه، تغییر در نسبت ریشه به گیاه و تعداد برگ ها می شود. با توجه به موارد ذکر شده، بهترین توری سایبان توصیه شده در کشت خیار، توری شید گلخانه سفید با 50 درصد تراکم می باشد.
 • آلوئه ورا

کاربرد توری سایبان محدود به گلخانه ها نمی باشد و در مشاغل دیگری همچون دامداری و آبزی پروری، جهت حفاظت دام ها و آبزیان از تابش نور مضر UV خورشید و سایه اندازی، نیز استفاده می شود. شایان به ذکر است که استفاده از توری سایبان در استخر ها با توجه به طول عمر بالای آن موجب پیشگیری از رشد خزه و جلبرک شده و با کاهش تبخیر سطحی آب دمای محیط را جهت زیست آبزیان متعادل می کند.

همچنین با توجه به موارد ذکر شده توری سایبان به دلیل توانایی در ایجاد محیطی همگن با دمای پایین، قابل استفاده در محوطه سازی و ایجاد پارکینگ در مناطق تفریحی، ورزشی و نمایشگاه ها و فضاهای باز نیز می باشد.

توری سایبان پارکینگ

ماندن خودرو در زیر نور شدید خورشید برای مدت طولانی، به خصوص در فصل تابستان و گرما، موجب ایجاد گرمای زیادی در داخل خودرو خواهد شد، که به هنگام نشستن در داخل ماشین باعث احساس نارضایتی و یا حتی گرمازدگی سرنشینان و در برخی موارد باعث آب شدن یک سری از وسایل داخل خودرو می شود. استفاده از توری سایبان پارکینگ، راهبردی بسیار کارامد و مقرون به صرفه برای حل این مشکل می باشد.

توری سایبان برای دامداری

در قسمت رو باز دامداری ها در فصل گرما و با تابش شدید نور خورشید، باعث بالا رفتن حرارت بدن دام ها وایجاد بیماری برای آنها می گردد. نصب شید سایه انداز بهترین راه برای حل این مشکل است. همچنین توری سایه بان از ورود پرندگان و حشرات جلوگیری می کند.

چگونه می توانید گلخانه خود را در تابستان خنک نگه دارید؟

گرمای تابستان برای گلخانه داران یک مسئله بسیار مهم است، زمانی که گلخانه دار در داخل یک گلخانه کار می کند و درجه حرارت در محیط محصور گلخانه معمولا چند درجه بالاتر از محیط خارج است، که این امر بسیار مهم می باشد.

به محض اینکه فصل بهار شروع می شود و روز ها به تدریج طولانی تر می شود تولیدکنندگان در گلخانه به این فکر می افتند که راه هایی را برای محدود کردن نور و حرارت پیدا کنند، که بر محصولات حساس تأثیرگذار نباشد. به دلیل اینکه دمای بیش از حد در گلخانه باعث کاهش کیفیت محصولات می شود.

معمولا از اواخر بهار تا اوایل پاییز، سطح نور در گلخانه از سطح مطلوب تجاوز کرده و باعث تولید حرارت تابشی در داخل گلخانه و افزایش دمای گلخانه می شود. بنابراین استفاده از توری های سایبان و سایه دهی، باعث می شود مقداری از انرژی خورشیدی را منعکس کند. وظیفه اصلی توری های شیدینگ توازن حرارت اشعه خورشید از لحاظ فتوسنتز و گرمایی می باشد. میزان سایه و تشعشع مناسب ایجاد شده بوسیله این توری ها باعث می شود که کیفیت گیاهان بهبود یابد و میزان مصرف آب کاهش یابد.

دمای ایده آل گلخانه

دمای مطلوب برای یک گلخانه کمتر از حد انتظار است به طوریکه دمای مطلوب بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد. از دمای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد باید جلوگیری کرد.

علاوه بر توری های سایبان (شیدینگ گلخانه) که باعث کاهش دما در داخل گلخانه می شود پنجره های سقفی اتوماتیک در گلخانه هم، برای این مسئله واقعا مفید هستند. زیرا هوای گرم به علت سبک بودن به طرف بالا حرکت کرده و زیر سقف گلخانه تجمیع می یابد.

طی تحقیقاتی که انجام شده توری های سایبان می توانند بر کیفیت میوه های داخل گلخانه مفید و موثر باشند به طور مثال آزمایشاتی که بر روی گوجه فرنگی گلخانه ای انجام شده نشان داده که سایه ای که از طریق شیدینگ یا توری های سایبان ایجاد می شود برای تولید گوجه فرنگی با کیفیت بالا در یک گلخانه در طول تابستان و ماه های گرم سال بسیار مثمر ثمر بوده است.

تحقیقات نشان داده است که در گلخانه بدون توری های سایبان، تا 35 درصد از میوه های تولید شده، پوست میوه ها دچار ترک خوردگی شدند در حالی که در گلخانه ای که با سایه 50 درصد پوشیده شده بود تنها 25 تا 29 درصد از گوجه فرنگی ها دچار ترک خوردگی پوست شده بودند، که این مسئله ضرورت استفاده از توری های سایبان را نشان می دهد.

بنابراین سایه اندازی با توری شید گلخانه یک روش مفید برای کاهش تولید میوه های با پوست ترک خورده می باشد بدون اینکه سایز میوه کاهش پیدا کند و این موضوع برای گلخانه داران خیلی حائز اهمیت است.

همچنین طبق تحقیقات نشان داده شده که، در گلخانه هایی که از شید و توری سایبان استفاده شده سایه ایجاد شده از بروز پوسیدگی شکوفه در گوجه فرنگی کاسته است. اینها مواردی هست که اهمیت استفاده از توری های سایبان را نشان می دهد.

نحوه نصب توری سایبان

معمولاً در هنگام ساخت گلخانه توری ها را نیز نصب می کنند. نصب توری شید گلخانه از دو طریق امکان پذیر می باشد:

 • از طریق لاکینگ (قفل نایلون) و فنر که سایز لاکینگ و فنر ها متفاوت می باشد.

لازم به ذکر است که برای نصب توری ضد حشره هم از قفل نایلون و فنر استفاده می شود. استفاده از سیستم لاکینگ فنر باعث استحکام توری ها شده و توری ها بدون چین خوردگی نصب می شوند.

مزایای گیره یا کلیپس توری سایبان

 • مقاومت بالا نسبت به تشعشعات نور خورشید به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی یووی
 • طول عمر بالا
 • مقاومت بالا در برابر باد و حفظ ساختار توری سایبان
 • جابجای آسان بدون نیاز به باز شدن از توری
 • تنوع در نصب به علت وجود مدل های مختلف
 • نصب آسان
 • وزن پایین

نگهداری و مراقبت توری سایبان (نکات مهم جهت افزایش طول عمر توری سبز گلخانه ای)

 1. توری ها به دلیل اینکه خیلی حساس هستند بایستی در نگهداری و مراقبت از آن ها دقت کامل داشت.
 2. تا حد امکان ابعاد دقیق توری با توجه به فضای مورد نیاز درست و صحیح انتخاب شود تا هنگام نصب و راه اندازی دچار کشیدگی و پارگی و تغییر ابعاد و اندازه ها نشود.
 3. توری ها قبل از استفاده در مکان مورد نظر، حتما درفضایی سرپوشیده و دور از نور خورشید و حیوانات نگهداری شود.
 4. در هنگام نصب دقت شود که توری نباید با اجسام تیز و برنده در تماس باشد.
 5. این توری ها باید همواره دور از مواد شیمیایی، ترکیبات آهک و گوگرد و غیره باشند. تماس توری ها با این مواد منجر به از بین رفتن توری ها می شود.
 6. جلوگیری از تماس بنزین، سیمان و انواع روغن با توری سایه بان
 7. برای شستن توری ها آن ها را به آرامی روی زمین پهن کنید و توسط یک برس نرم با آب کم فشار و مواد شوینده (ph خنثی) سبک آن ها را شسته و خشک کنید.
 8. در فصولی که نیازی به استفاده از این توری ها ندارید آن ها را در کیسه در دار و در جای سرپوشیده نگه دارید تا از گزند حشرات و جوندگان در امان باشد.
 9. کاربر برای راحتی نصب بهتر است از ابزار های مناسب برای نصب توری استفاده کند.
 10. استفاده از بست و گیره برای نصب
 11. گاهی بنا به اقتضای محیط کاربر مجبور است که از پایه و سازه های نگهدارنده برای نصب توری استفاده کند در این مواقع الزامی است که از سیم بکسل روکش دار و یا لوله های فلزی که با مواد پلاستیکی پوشیده باشند حتما استفاده شود تا به توری صدمه ای وارد نشود.
 12. سعی کنید توری ها را به صورت شیب دار نصب کنید تا آب و بقایای گیاهی مانند شاخه و برگ روی آن جمع نشود و از لای درز های آن عبور نکند.
 13. توصیه می شود توری شید بجای داخل گلخانه، رو سقف گلخانه نصب شود. زیرا علاوه بر محافظت از پوشش پلاستیک گلخانه در برابر نور خورشید، وجود این پوشش نرم و یک دست زیر توری سایبان از سایش، پارگی و پوسیدگی آن در دراز مدت جلوگیری می کند.
 14. نصب توری سایبان هنگام ظهر و دمای بالا می تواند منجر به اشتباه در اندازه گیری و در نتیجه کشیده شدن نا مناسب توری پس از پایین آمدن دما شود. پس بهتر است نصب توری سایبان در ساعات اولیه صبح یا ساعات پایانی عصر انجام شود.

ماشین آلات تولید توری های سایبان و بافندگی راشل (Raschel)

ماشین آلاتی که برای تولید راشل یا توری های سایبان استفاده می شود به شکل زیر می باشد، که از این ماشین ها می توان در خط تولید توری سایبان استفاده کرد. جالب است که ماشین آلات بافندگی راشل کاربردهای بسیاری دارند. از جمله برای تولید کیسه ها، توری های سایبان، توری های ایمنی و توری های پرندگان در ابعاد و اندازه های مختلف، برای انواع مصارف کشاورزی یا ساختمان سازی می توان استفاده کرد.

نحوه انتخاب شید گلخانه ای مناسب

به منظور انتخاب بهترین توری سایبان یا توری شید گلخانه باید به شرایط آب و هوای مکان مورد نظر خود، نوع میوه، گیاه و یا هر محصول قابل کشت دیگر، ابعاد و ارتفاع گلخانه و وضعیت رشد محصولات توجه نمایید

خرید توری شید گلخانه

یکی از اصلی ترین چالش های استفاده از توری گلخانه، محل اتصال این توری ها به یکدیگر است، همواره باید به این نکته توجه داشت که با گذر زمان و با افزایش وزش باد یا یخ زدگی، این نقاط اتصال به نگهدارنده و یا به یکدیگر، دچار پارگی و صدمه می شوند. برای جلوگیری از این رخداد توصیه می شود از توری هایی که لبه های آن ها به وسیله متراکم کننده بافت مقاوم شده است، استفاده شود. همچنین می توان از توری های مقاوم به سرما زدگی، جمع آوری محصولات و غیره که برای مصارف خاصی در خط تولید توری سایبان قابل تولید و عرضه می باشند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت توری گلخانه

دو عامل اصلی برای تعیین قیمت هر متر شید (توری گلخانه)، درصد سایه و متراژ شید می باشد. هر چقدر درصد سایه اندازی بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد. البته گاهی ممکن است به دلیل کیفیت نامناسب پارچه و توری، قیمت توری گلخانه پایین تر باشد، که خرید چنین محصولاتی پیشنهاد نمی شود. همچنین هر چقدر عرض توری بیشتر باشد، قیمت توری سایبان نیز افزایش پیدا می کند.

قیمت توری سایبان گلخانه به سه روش وزن توری، هر متر مربع شید و به صورت رول 50 متری کامل محاسبه می شود.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا