چرا درمان ارتودنسی حائز اهمیت است؟

سلامت دهان دریچه ای به سلامت عمومی شماست. مشکلات ارتودنتیک مانند نامرتبی دندان ها، مشکل در جویدن یا جابجایی فک ها باید جدی گرفته شوند. اگر درمان نشوند، ممکن است باعث بروی مشکلاتی برای سلامتی شما شوند، مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه، فرسایش غیر طبیعی مینای دندان و غیره.

بسیاری از بیماران در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی تحت مراقبت های ارتودنسی قرار می گیرند. با پیشرفت تکنولوژی مدرن، نیاز به مراقبت های ارتودنتیک در بیماران در هر سنی افزایش یافته است. چه علائم شما شدید باشد یا نه، مراقبت های ارتودنتیک می توانند به نظارت بر رشد صورت و فک، کاهش خطر نهفته شدن دندان ها و اصلاح مشکلات مادام العمر دندانی کمک کند. تشخیص و درمان زود هنگام برای سلامت دهان و دندان و حفظ لبخند زیبا ضروری است. مهم نیست که چه سنی دارید، با این راهنما درخواهید یافت که مراقبت ارتودنتیک در حال حاضر چگونه می تواند برای شما مفید باشد و در آینده چه تأثیراتی می تواند روی شما داشته باشد!

ارتودنسی |ارتودنسی چقدر طول میکشد

مزایای درمان ارتودنسی

درست مانند هر محصول دیگری که خریداری می کنید یا فعالیتی که در آن شرکت می کنید، ارتودنسی نیز یک سرمایه گذاری است. این سرمایه گذاری روی زمان، پول و صبر است، اما نتایج می توانند زندگی را تغییر دهند. در هنگام قرار گرفتن تحت مراقبت های ارتودنتیک گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارند، و بسیاری از آنها به قدری محافظه کارانه هستند که به سختی متوجه وجود آنها می شوید.

درمان ارتودنسی به ارتقاء سلامت دهان و دندان کمک می کند و می تواند راه را برای لبخندی سالم در حال حاضر و آینده هموار کند. یک بایت سالم و یک لبخند زیبا در سن 60 سالگی به اندازه همان لبخند در 16 سالگی مهم است، و درمان ارتودنسی راهی است که می توانید اطمینان حاصل کنید که هر دو را دارید. برای کودکان، برخی از مزایای ارتودنسی زود هنگام و در سنین پایین  عبارتند از:

 • مشاهده پیشرفت دندان های در حال رویش.
 • هدایت دندان ها در موقعیت های ایده آل خود.
 • کنترل رشد صورت و فک.
 • کاهش خطر نهفته شدن دندان ها.
 • شناسایی مشکلات پنهان دندان.

همانطور که پیشرفت های تکنولوژیکی در علم دندانپزشکی بهبود یافته است، گزینه های بیشتری از همیشه برای بزرگسالانی که به دنبال درمان ارتودنسی هستند وجود دارد. بسیاری از اوقات، بزرگسالان از دوران کودکی با مشکلات خاص ارتودنسی دست و پنجه نرم می کنند که هرگز حل نشده است، اما مراقبت های ارتودنسی می تواند آن را برطرف کند.

اگرچه درمان ارتودنسی در دوران نوجوانی بسیار موفق است زیرا دندان ها و استخوان های فک هنوز در حال رشد هستند، بزرگسالان همچنان می توانند با درمان ارتودنسی در هر سنی از بهبود سلامت دهان خود لذت ببرند. چه براکت های فلزی سنتی یا سایر گزینه های محتاطانه مانند اینویزیلاین راه های زیادی برای صاف کردن دندان ها وجود دارد. برخی از مزایای بسیاری که ارتودنسی بزرگسالان ارائه می دهد عبارتند از:

 • زمان درمان سریع تر از تکنیک های قبلی ارتودنسی
 • اصلاح مشکلات دندانی مادام العمر
 • روش های درمانی محتاطانه تر
 • افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس
 • حصول اطمینان از عملکرد مناسب دندان ها
 • ایجاد یک لبخند سالم و ساختار صورت جذاب
 • حفظ یک بایت خوب برای جویدن و صحبت کردن راحت تر
 • جلوگیری از پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها با سهولت در تمیز کردن آنها
 • خودداری از انجام فرایندهای دندانپزشکی پر هزینه ای که می توانند ناشی از مشکلات ارتودنسی درمان نشده باشند.

چه زمانی باید به یک ارتودنتیست مراجعه کرد؟

انجمن ارتودنسی آمریکا توصیه می کند که کودکان اولین ویزیت ارتودنسی خود را در سن 7 یا 8 سالگی انجام دهند تا از پیشرفت هر گونه مشکل ارتودنتیک که ممکن است وجود داشته باشد جلوگیری شود. حتی اگر هیچ مشکل دندانی را در کودک خود تشخیص ندادید، باز هم مهم است که او در مراحل اولیه معاینه شود تا بتوان رشد دندان ها و فک او را به درستی تحت نظر داشت. اگر متوجه شدید که فرزندتان مشکل بایت یا جلو آمدگی دندان دارد، وقت آن رسیده که او را نزد متخصص ارتودنسی ببرید. مشکلات بایت، مانند کراس بایت، باعث رشد ناهموار فک ها می شوند، در حالی که دندان های جلو آمده می توانند بسیار راحت تر از دندان های معمولی بشکنند یا آسیب ببینند.

هم برای کودکان و هم برای افراد بزرگسال، علائم خاصی وجود دارند که باید به آنها توجه کنید که ممکن است به ویزیت ارتودنسی نیاز داشته باشند. برخی از این علائم عبارتند از دشواری در جویدن یا گاز زدن، فک هایی که جابجا می شوند یا صدا ایجاد می کنند، دندان قروچه یا فشردن دندان ها، گاز گرفتن گونه یا سقف دهان، دندان های جلو آمده و عدم تعادل یا عدم تقارن صورت (ویژگی های نامتناسب صورت).

حتی عادات دهانی، مانند مکیدن شست، بر نحوه رشد دهان تأثیر می گذارند و می تواند به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشند. برای بسیاری از بیماران، درمان ارتودنسی الزاماً نیاز نیست، بلکه برای بهبود اعتماد به نفس نیاز است و لبخندی زیباتر به افراد خواهد داد. دلیل شما هر چه که باشد، مراقبت های ارتودنتیک می توانند در رسیدن به اهداف و بهبود سلامت دهان و دندان در هر مرحله از زندگی، به شما کمک کنند.

آیا باید درمان های خانگی را امتحان کرد؟

ما به افرادی که به درمان ارتودنسی نیاز دارند توصیه می کنیم که به دنبال گزینه های درمانی خانگی نباشند. مراقبت ارتودنتیک یک راه حل سریع نیست. این یک فرآیند بیولوژیکی پیچیده است که شامل تغییراتی در استخوان های فک، استخوان های صورت و بافت نرم با جابجایی دندان ها به موقعیت های جدید خود می شود.

مراقبت مناسب همیشه باید با معاینه کامل دندان ها و دهان و مطالعه سوابق دندانی مانند تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس، عکس و مدل دندان ها آغاز شود. از این رو، متخصص ارتودنسی شما می تواند یک طرح درمان سفارشی برای برطرف کردن نیازهای شما ایجاد کند.

درمان های خانگی تضمین نمی کنند که شما با یک متخصص ارتودنسی خبره کار می کنید و از روند معاینه صرفنظر می کنید و فضای زیادی برای حدس زدن باقی می گذارد. وقتی صحبت از لبخند شما می شود، نباید چیزی را به شانس واگذار کنید.

ارتودنسی |ارتودنسی چقدر طول میکشد

مراقبت هایی برای گرفتن بهترین نتایج از روند درمان

در اینجا چند نکته وجود دارند که به شما کمک می کنند تا بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی خود بگیرید:

 • قرارهای برنامه ریزی شده خود را حفظ کنید.
 • به ارتودنتیست خود در مورد مشکلاتی که ممکن است بین جلسات ملاقات ظاهر شوند، توضیح دهید.
 • مراقب آنچه می خورید و می نوشید باشید، از خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید.
 • طبق دستور ارتودنتیست خود مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • ما قول می دهیم که ارزش تلاش برای رسیدن به هدفی که شما و ارتودنتیست تهران شما به اشتراک می گذارید، را دارد- صاحب  لبخندی سالم شدن، که تا آخر عمر باقی خواهد ماند.
دکمه بازگشت به بالا