کرکره برقی اتومات چیست؟

کرکره برقی چیست؟ انواع آن کدامند؟

کرکره برقی اتوماتیک نوعی از درب اتوماتیک می باشد. درب های اتوماتیک جزو سازه های مدرنی به حساب می آید که امروزه در ساخت و ساز خانه ها، آپارتمان ها، مغازه ها و مراکز تجاری و … به کار می روند. درب های اتوماتیک دو ویژگی بسیار مهم دارند که آن ها را از درب های سنتی جدا می کند و نسبت به آن برتری می دهد. این ویژگی ها امنیت بالا و راحتی در استفاده می باشد. درب های سنتی از این دو ویژگی برخوردار نبودند و به همین دلیل درب های اتوماتیک توانستند به کلی جای آن ها را بگیرند.

درب های اتوماتیک انواع متنوعی دارند و در جاهای مختلفی برای مصارف و کاربردهای متفاوت به کار می روند. کرکره های برقی نیز یکی از انواع درب های اتوماتیک می باشند که بیشتر به عنوان درب اتوماتیک پارکینگ و مغازه ها و مراکز تجاری و … مورد استفاده قرار می گیرند.

آپارتمان |آلودگی صوتی

مزیت های کرکره اتوماتیک نسبت به کرکره سنتی

کرکره های سنتی را حتما زیاد دیده اید. همان کرکره هایی که روی در اکثر مغازه ها کار می گذاشتند و موقع باز کردن مغازه با دست آن را بالا می دادند و هنگام بستن مغازه نیز با دست آن را پایین کشیده و قفلی به آن می زدند. با گذشت زمان و به وجود آمدن درب های اتوماتیک، نوعی از درب های اتوماتیک که کرکره اتومات یا اتوماتیک نام دارد به بازار آمد. این کرکره ها به دلیل مزیت های بسیار زیادی که نسبت به کرکره های سنتی داشتند به زودی جای آن ها را در بازار گرفتند به طوری که امروزه تقریبا همه افراد به جای کرکره های سنتی از کرکره برقی یا اتوماتیک استفاده می کنند. در این بخش عمده ترین و مهم ترین مزیت های کرکره های مدرن برقی یا اتوماتیک نسبت به کرکره های سنتی را بررسی می کنیم:

اولین و مهم ترین ویژگی و برتری:

اولین و مهم ترین ویژگی و برتری درب کرکره ای برقی نسبت به نوع سنتی آن، امنیت بالای کرکره برقی می باشد. در کرکره های سنتی تنها راه ایجاد امنیت زدن یک قفل به پایین کرکره بود و از این رو امنیت کرکره های سنتی بسیار پایین بود. اما کرکره های اتوماتیک همان طور که از نام شان پیداست با نیروی برق کار می کنند و از همین جهت قفل اتوماتیک دارند. کرکره های برقی دارای قفل و ترمز الکترومکانیکی می باشند و نیازی به قفل و کلید مجزا ندارند، از این رو امنیت کرکره های برقی یا اتوماتیک بسیار بالا می باشد که این مساله شاید مهم ترین دلیل انتخاب کرکره اتوماتیک است.

دومین ویژگی:

دومین ویژگی کرکره برقی که آن را نسبت به کرکره های سنتی برتری می دهد، راحتی در استفاده است. هنگام استفاده از کرکره های سنتی باید خودتان اقدام به باز و بسته کردن کرکره می کردید. علاوه بر اینکه این کار از شما انرژی می گرفت، باز و بسته کردن کرکره های سنتی کار ساده ای نیز نبود. همچنین به دلیل روغن کاری های مداومی که کرکره های سنتی به آن نیاز داشتند، در هنگام باز و بسته کردن آن ها دست های تان بسیار کثیف می شد. اما کرکره های برقی دیگر مشکلات را ندارند. شما برای باز کردن یک کرکره برقی تنها نیاز به یک ریموت کنترل دارید. می توانید با فشردن یک دکمه روی ریموت کنترل کرکره را باز کنید و با فشردن دکمه دیگری آن را ببندید. سهولت در استفاده از ویژگی های اصلی درب های اتوماتیک می باشد که کرکره های برقی نیز یکی از آن ها است.

سومین مزیت:

سومین مزیت کرکره های برقی نسبت به نوع دستی آن، بهینه سازی انرژی و جلوگیری از هدر رفتن انرژی می باشد. کرکره های دستی و سنتی به طور کلی نسبت به انرژی و هدر رفتن آن بی اهمیت بودند. در صورتی که کرکره برقی، مخصوصا کرکره هایی که تیغه های آن ها از نوع تیغه فوم دار می باشد، از هدر رفتن انرژی گرمایشی و سرمایشی جلوگیری می کنند. همچنین کرکره های اتوماتیک قادر هستند که آلودگی صوتی را به مقدار زیادی کاهش دهند، به این صورت که نه صدایی از بیرون به داخل بیاید و نه صدایی از داخل به بیرون برود.

سایر مزایا:

دیگر مزیت کرکره برقی نسبت به کرکره دستی سنتی این است که کرکره های برقی یا کرکره اتوماتیک هزینه نگهداری و سرویس بسیار کمتری نسبت به کرکره های سنتی دارند. کرکره های سنتی را باید به طور مداوم سرویس می کردید و این کار برای شما هزینه بالایی در بر داشت. همچنین نگهداری از کرکره سنتی برای شما هزینه بر بود. در حالی که کرکره های سنتی این گونه هزینه ها را بسیار کاهش داده اند.

مزیت دیگری که کرکره های برقی یا اتوماتیک نسبت به کرکره های سنتی دارند، استفاده از تیغه های مرغوب می باشد. کرکره های سنتی از تیغه های معمولی با کیفیت پایین استفاده می کردند که بسیار زود سوراخ می شدند و در معرض باران و برف به سرعت زنگ می زدند و همچنین رنگ آن ها سریعا از بین می رفت و شما مجبور بودید هزینه کنید تا کرکره را سرویس کرده و آن را رنگ کنید. اما کرکره های برقی یا اتوماتیک به دلیل اینکه از تیغه های مرغوبی استفاده می کنند زنگ نمی زنند، تیغه آن ها به راحتی خراب نمی شود و رنگ آن بسیار با کیفیت می باشد و در معرض آفتاب و باران و برف مقاوم و ماندگار است.

تنوع در رنگ را می توان از دیگر مزیت های کرکره برقی نسبت به کرکره سنتی دانست. کرکره های سنتی به طور عمده از رنگ های آبی و نیلی استفاده می کردند. این کرکره ها نه تنها هیچ تنوعی نداشتند بلکه در شکل دهی به دکوراسیون خارجی مغازه نیز هیچ کمکی نمی کردند. اما کرکره اتوماتیک یا برقی تنوع بالایی در رنگ دارند. به این ترتیب شما می توانید با توجه به طراحی مورد نظر خود با انتخاب رنگ کرکره دلخواه تان هماهنگی و هارمونی در محیط را به اجرا دربیاورید.

مزیت دیگر نسبت به کرکره سنتی که می توان به آن اشاره کرد نداشتن محدودیت در استفاده است. همان طور که می دانید کرکره های سنتی را نمی توانستید در تمامی شهر های ایران استفاده کنید چرا که به آب و هوای مناطق مختلف سازگار نبودند. اما کرکره های برقی یا اتوماتیک به دلیل استفاده از تیغه های آلومینیومی مرغوب قابلیت استفاده در خشک ترین تا مرطوب ترین مناطق را دارند.

ویژگی مهم دیگری که کرکره اتوماتیک را به کرکره سنتی برتری می دهد نبود آلودگی صوتی است. کرکره های سنتی هنگام باز و بسته کردن سر و صدای بسیار زیادی ایجاد می کردند. این سر و صدا نه تنها خوشایند نبود بلکه موجب آزار و اذیت دیگران و به خصوص همسایگانی که در آن محیط وجود داشتند می گشت. کرکره های برقی یا اتوماتیک این مشکل را حل کرده اند. حرکت کرکره های برقی با استفاده از موتور و به دلیل وجود تیغه های مرغوب هیچ گونه صدایی ندارد و آلودگی صوتی و مزاحمت برای دیگران ایجاد نمی کند.

جلوگیری از ورود موارد مزاحم از مزیت های مهم کرکره اتوماتیک نسبت به کرکره سنتی به شمار می آید. از مهم ترین این موارد مزاحم می توان به سارقان اشاره کرد. کرکره اتوماتیک از گیربکس بسیار قدرتمندی استفاده می کند. این گیربکس قوی از باز شدن کرکره برقی تحت فشار خارجی و به صورت دستی جلوگیری می کند. همچنین از دیگر موارد مزاحم می توان به گرد و غبار و باد و باران اشاره کرد. کرکره های برقی به دلیل طراحی خاص سیستم و استحکام مکانیکی قطعات آن مانع از ورود گرد و غبار و همچنین باد و باران (در مواقعی که طوفان به پا شده است) به فضای داخلی محیط می شوند.

مزیت دیگری که کرکره برقی نسبت به کرکره سنتی دارد محدود نبودن در استفاده و تنوع در نصب است. کرکره های سنتی برای طول و عرض خاصی از مغازه ها و پارکینگ ها قابل استفاده و قابل اجرا بودند. اما کرکره های برقی یا اتوماتیک هیچ گونه محدودیتی در نصب و اجرا ندارند. به این معنی که اگر ورودی شما از نظر طول و عرض بسیار نامتعارف باشد یعنی طول بسیار زیاد یا عرض بسیار زیاد یا بسیار کم داشته باشد، در هر صورت قابل اجرا است. به این ترتیب شما می توانید با استفاده از کرکره برقی ایده های خلاقانه خود را به راحتی اجرا کنید.

قیمت کرکره برقی نسبت به کرکره سنتی از دیگر مزیت های آن می باشد. کرکره های برقی با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند و کارایی بالایی که دارند با این وجود قیمت آن ها بسیار مناسب است. کرکره های سنتی که معایب و ضعف های زیادی داشتند به نسبت، قیمت مناسبی نداشتند اما قیمت کرکره های برقی مقرون به صرفه است. شاید با خود بگویید کرکره اتوماتیک در هنگامی که برق قطع شده است از کار می افتد. اما این گونه نیست. دیگر مزیت کرکره های برقی این است که در هنگام قطع شدن برق امکان باز و بسته کردن آن ها به صورت دستی نیز وجود دارد.

چرا باید کرکره های قدیمی را با کرکره اتوماتیک تعویض کنید؟

  • باعث زیبایی و آراستگی پارکینگ منازل و یا فروشگاه می شود.
  • به راحتی قابل شستشو می باشد.
  • تنوع رنگی آن زیاد است تا آنجایی که می توان در دکوراسیون فروشگاه یک هارمونی چشم نواز ایجاد کرد.
  • از امنیت بیشتری نسبت به کرکره های سنتی برخوردار است و به آسانی نمی توان آن را خراب کرد.
  • کار با آن راحت تر است زیرا نیازی به قفل کردن ندارد. هرچند شما در حین نصب کرکره برقی می توانید از قفل نیز برای امنیت بیشتر استفاده کنید.
  • مناسب برای شرایط آب و هوایی مختلف می باشد.
  • قابلیت باز و بسته شدن دستی در صورت قطع برق را دارد.
  • استفاده نکردن از نیروی انسانی و باز و بسته شدن با ریموت
  • از دیگر مواردی که در انجام این عمل اهمیت دارد مبحث امنیت کسب و کار شما می باشد.

کرکره برقی های اتوماتیک از دارای امنیت بسیار زیادی نسبت به کرکره های سنتی می باشند که در هر صورت با توجه به رفاه و کارایی خود این مورد هائز اهمیت ویژه است.

قطعات ساخت کرکره اتوماتیک

در ساخت و نصب درب اتوماتیک از قطعات بسیاری استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آموزش تصویری نصب کرکره برقی را مطالعه فرمایید. اما مهمترین قطعات کرکره برقی، تیغه کرکره برقی و موتور کرکره اتوماتیک است. این دو قطعه نقش بسزایی در مقاومت، زیبایی و قیمت نهایی کرکره اتوماتیک دارند. شرکت ایمن سازی با طی مراحل ساخت و نصب کرکره برقی از بهترین و با کیفیت ترین قطعات استفاده خواهد کرد. برای اطلاع از قیمت انواع کرکره برقی با ما تماس بگیرید. همچنین برای مشاهده پروژه های نصب شده صفحه پروژه ایمن سازی را مشاهده کنید.

انواع تیغه کرکره اتوماتیک

تیغه های کرکره اتوماتیک به لحاظ نوع و جنس از یکدیگر متفاوت بوده و دارای کاربرد های مختلفی می باشند. در این بخش قصد داریم انواع تیغه های کرکره اتوماتیک را معرفی نماییم. تیغه کرکره های اتوماتیک دراری تنوع و همچنین انواع و اقسام زیادی می باشند. از این رو شما می توانید بسته به نوع کسب و کار خود اقدام به انتخاب تیغه برای کسب و کار خود نمایید، حتی می توانید این انتخاب را بر مبنای طرح ها و رنگ های مختلف قرار دهید. لازم به ذکر است که ایمن سازی تولید کننده انواع کرکره برقی ضد سرقت برای طلافروشی ها می باشد.

تیغه کرکره اتوماتیک آلومینیوم اکسترود

در این نوع تیغه ها از بیلت های استاندارد آلومینیومی با تکنیک اکستروژه استفاده می گردد که ارتفاع آن در سایزهای مختلف و استاندارد 45، 55، 60، 77، 80، 100، 120 میلیمتر وجود دارد. برای نصب کرکره اتوماتیک معمولا از تیغه آلومینیوم اکسترود 80 میلی متری استفاده می گردد.

تیغه کرکره اتوماتیک لیبل دار

برخی از شرکت های تولید کننده کرکره اتوماتیک بر روی تیغه های کرکره نوارهایی (لیبل) می چسبانند که علاوه بر تبلیغ برند تیغه کرکره اتوماتیک موجب محافظت از درب هنگام حمل نقل و نقل و نصب نیز می گردد. به این نوع تیغه، تیغه لیبل دار می گویند.

تیغه کرکره اتوماتیک دو رو دو جداره

این نوع از تیغه ها به دلیل دو سطح محدب و مقعر در دو سمت آن معمولا تیغه های اتوماتیک دو جداره نامیده می شود. به خطوطی که روی سطوح محدب و مقعر وجود دارد شیار می گویند و به تیغه ای که در وسط این دو جدار وجود دارد و آن ها را به هم وصل می نماید پل می گویند.

منبع: کرکره برقی ایمن صنعت

خبرهای کسب و کار

علاقمند به جدیدترین مقالات روز کسب و کارها در ایران و جهان با رویکرد علمی و فرهنگی، علاقمند به فناوری های روز و حمایت از پلتفرمهای جدید که خدماتی به مردم جهت رفاه و آسایش آنها میدهد.
دکمه بازگشت به بالا