پر کاربردترین سوالات درباره لمینت دندان

تمام افرادی که دندان های خود را لمینت کرده اند یا قصد انجا آن را دارند با سوال های زیادی مواجه میشوند که در این مقاله پاسخ تعدادی از این سوال های کاربردی را برای شما آورده ایم. اطلاعات بیشتر در رابطه با قیمت و جزئیات لمینت دندان در مشهد را نیز میتوانید در وبسایت کلینیک دندانپزشکی بارانا بخوانید.

ارتودنسی |باکتری
کلینیک دندانپزشکی بارانا؛ جایی که لبخندهای زیبا آغاز می‌شود

لمینت دندان برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

 • افرادی که دندان های پوسیده و ضعیف دارند کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان نیستند زیرا برای نصب لمینت، دندان ها باید اندکی تراشیده شوند و این امکان برای دندان های پوسیده و ضعیف وجود ندارد.
 • لمینت دندان محدودیت سنی ندارد؛ اما این کار به افراد زیر 18 تا 20 سال به دلیل اینکه استخوان فک همچنان در حال رشد است توصیه نمیشود.
 • افرادی که بهم ریختگی و نامنظمی دندان هایشان شدید است هم بهتر است ابتدا با درمان هایی مثل ارتودنسی ناهنجارهای دندانی خود را برطرف کنند سپس اقدام به انجام لمینت کنند.

امکان برداشتن یا ریمو کردن لمینت وجود دارد؟

به دلیل اینکه برای نصب لمینت، دندان تراش میخورد پس از برداشتن آن، دندان ها ظاهر چندان مناسبی ندارند، حساسیت آن ها نسبت به سرما و گرما افزایش می یابد و ضعیف و شکننده نیز میشوند.

از این رو ریمو کردن لمینت تنها در صورت که بخواهیم لمینت جدید جایگزین آن کنیم امکان پذیر است.

آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان میشود؟

بوی بد دهان می تواند ناشی از عادات بد و ضعیف سلامت دندانی باشد و ممکن است نشانه ای از وجود بیماریهای جدی تری نیز باشد. بوی بد دهان ممکن است در اثر مصرف خوراکی های خاص و یا عادت ناسالم در سبک زندگی افزایش یابد.

اصلی ترین دلیل بوی بد دهان پس از نصب ونیر های دندانی، بیماری لثه است اگر ونیرهای دندانی به خوبی روی دندان‌ها نصب نشده باشد ممکن است باکتری ها روی لبه های ونیر ها گیر کرده و اطراف لثه رشد کند. این باکتری بوی بسیار بدی در دهان ایجاد می‌کند.

بوی بد دهان پس از لمینت دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که در ادامه توضیح میدهیم:

 • عدم رعایت صحیح بهداشت و مراقبت های بعد از لمینت دندان: استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از هر بار غذا خوردن اصل مهمی است که تا حد زیادی از بوی بد دهان بعد از نصب لمینت ها جلوگیری میکند. در صورت عدم رعایت این موارد ممکن است باکتری ها بین ونیر ها گیر کنند و باعث بوی بد دهان شوند.
 • پوسیدگی دندان ها زیر لمینت سرامیکی: اگر تصور میکنید که پس از نصب لمینت دیگر دندان هایتان دچار پوسیدگی نخواهد شد سخت در اشتباهید! ونیرهای سرامیکی فقط از سطح جلوی دندان های شما محافظت میکنند و پشت آن ها همچنان در معرض پوسیدگی هستند. در صورت پوسیدگی عمیق دندان های لمینت شده، باید ابتدا لمینت را از روی دندان برداشته و پس از پر کردن دندان مورد نظر برای آن از روکش هایی که کل دندان را در بر میگرد استفاده شود.
 • عدم مهارت کافی دندانپزشک و نصب نامناسب لمینت سرامیکی: اگر لمینت روی دندان های شما توسط دندانپزشک به درستی نصب نشده باشد با رعایت تمام مراقبت ها و موارد ذکر شده باز هم دچار بوی بد دهان میشوید چون مواد غذایی در فضای ایجاد شده بین دندان و لمینت جمع میشوند و باعث به وجود آمدن باکتری و در نتیجه بوی بد دهان می‌شوند.

در هنگام انتخاب رنگ لمینت دندان به چه مواردی توجه کنیم؟

برای انتخاب رنگ لمینت دندان در کنار مشورت و راهنمایی گرفتن از پزشک به موارد زیر هم توجه داشته باشید:

 • اگر رنگ پوست تیره دارید لمینت های خیلی روشن انتخاب مناسبی برای شما نیستند.
 • رنگ لمینت باید کمی از پوست شما روشن تر باشد.
 • در صورتی که نمیخواهید تمام دندان های جلوی خود را لمینت کنید، رنگ لمینت را به گونه ای انتخاب کنید که همرنگ با دندان های طبیعیتان باشد.

ارتودنسی |باکتری

آیا امکان ترمیم برای لمینت های سرامیکی وجود دارد؟

لمینت های سرامیکی قابل ترمیم نیستند و در صورت شکستگی، لب پر شدن، ترک خوردن و تغییر رنگ باید تعویض شوند. این یکی از اصلی ترین تفاوت های لمینت با کامپوزیت دندان است؛ ونیر کامپوزیت ها را میتوانید در صورت بروز مشکل ترمیم و بازسازی کنید.

در وبسایت کلینیک دندانپزشکی بارانا میتوانید اطلاعات بیشتر راجع به کامپوزیت دندان در مشهد را بخوانید.

آیا میتوان لمینت متحرک دندان را جایگزین لمینت سرامیکی کرد؟

لمینت متحرک یک روکش موقت برای پوشاندن ایرادات دندان ها است که عموما برای مهمانی ها و جلسات استفاده می‌شود این روکش هنگام خوابیدن یا غذا خوردن باید از دهان خارج شود.

دو نوع لمینت دندان متحرک (اسنپ آن اسمایل) وجود دارد: یک مدل که متناسب با دهان و دندان های هر فرد در لابراتوار ساخته میشود (لمینت متحرک سفارشی)؛ و مدل دیگر که اخیرا در بازار رایج شده است روکشی از پیش ساخته شده می‌باشد که با قیمت پایین به فروش میرسد.

لمینت های متحرک سفارشی اگرچه به هیچ عنوان کیفیت و درخشندگی لمینت سرامیکی را ندارند اما به عنوان یک راه حل موقت و کم هزینه برای افرادی که شرایط انجام لمینت را ندارند مناسب است. اما لمینت های متحرکِ آماده (از پیش ساخته شده) اصلا ابزار های مناسبی نیستند! چرا که شکل فک و دندان های افراد با هم متفاوت است و این روکش ها طبق یک مدل فرضی و با کیفیت پایین ساخته می‌شوند.

ارتودنسی |باکتری
لمینت های متحرک دندان

امکان سفید کردن مجدد لمینت هایی که تغییر رنگ داده اند وجود دارد؟

افراد زیادی هستند که پس از تغییر رنگ ونیرهای خود به دنبال روش های خانگی برای سفید کردن آن ها هستند اما واقعیت این است که هیچ محصول خانگی یا شیمیایی توانایی تغییر رنگ ونیر های سرامیکی را ندارد و تنها راه سفید شدن دوباره ی آن ها، جایگزین کردن لمینت جدید است.

البته یک روش برای سفید تر کردن جزئی لمینت وجود دارد و آن استفاده از ژل های سفید کننده مخصوص در قسمت پشت دندان است. با اینکار دندان تغییر رنگ میدهد و انعکاس آن از زیر ونیر باعث میشود سفیدتر بنظر برسد.

آیا میتوان لمینت دندان را بر روی دندان سیاه شده اجرا کرد؟

از آنجا که برای نصب لمینت ها باید دندان ها به مقدار جزئی تراشیده شوند نمیتوان این عمل را روی دندان های سیاه شده و پوسیده اجرا کرد. بهترین راه برای این دندان ها، درمان پوسیدگی و سپس استفاده از روکش هایی است که تمام دندان را در بر میگیرند. در این موارد معمولا از روکش های زیبایی زیرکونیوم که همررنگ دندان های لمینت شده هستند استفاده میشود.

چگونه ماندگاری لمینت خود را افزایش دهيم؟

ماندگاری و طول عمر لمینت دندان در صورت رعایت صحیح مراقبت های بعد از آن حدود 10 تا 15 سال است. با رعایت چند نکته ساده ای که در ادامه آورده ایم میتوانید عمر ونیرهای سرامیکی خود را افزایش دهید و زمان طولانی تری از زیبایی آن ها بهره مند شوید.

 • استفاده مرتب از مسواک، نخ دندان و دهانشویه.
 • ترک عادت هایی مثل جویدن یا شکستن اجسام سخت با دندان.
 • به حداقل رساندن مصرف دخانیات، خوراکی ها و نوشیدنی های رنگدانه دار.

معرفی یکی از معتبر ترین مراکز لمینت دندان در مشهد

کلینیک دندانپزشکی بارانا مشهد به دلیل رضایت بالای مراجعین و داشتن نمونه کارهای زیاد موفق شده نسبت به سایر همکاران خود شهرت قابل ملاحظه ای در زمینه دندانپزشکی زیبایی در مشهد کسب کند.

در کلینیک دندانپزشکی بارانا علاوه بر خدمات زیبایی و درمانی مربوط به بزرگسالان، خدمات دندانپزشکی کودکان در مشهد هم برای فرزندانتان در محیطی آرام و متناسب با روحیه کودکان ارائه میشود.

ارتودنسی |باکتری
قبل و بعد لمینت دندان در کلینیک بارانا مشهد

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر به پیج اینستاگرام کلینیک بارانا به آدرس barana_dentalclinic  مراجعه نمایید.

خبرهای کسب و کار

علاقمند به جدیدترین مقالات روز کسب و کارها در ایران و جهان با رویکرد علمی و فرهنگی، علاقمند به فناوری های روز و حمایت از پلتفرمهای جدید که خدماتی به مردم جهت رفاه و آسایش آنها میدهد.
دکمه بازگشت به بالا