روانشناسی رنگ سبز برای اتاق خواب

رنگ سبز که به رنگ طبیعت نیز معروف است از جمله رنگ هایی است که باعث ایجاد احساس آرامش و تسکین در فضا می شود و چنانچه در اتاق خواب که محل اصلی استراحت و آرامش شبانه روزی شماست از رنگ سبز استفاده کنید، تاثیر آن را در کیفیت خواب و انرژی روزانه خود خواهید دید؛ زیرا این رنگ با ایجاد یک فضای با انرژی مثبت در اتاق خواب شما؛ یک خواب عمیق و پر از آرامش را برایتان در بر دارد و در کنار تمام این آرامش، زیبایی چشمگیر و منحصر به فردی را هم در اتاق ایجاد می‌کند.

همان طور که می دانید رنگ سبز تونالیته بسیار وسیع و متنوعی دارد و رنگ‌های زیادی را در بر می‌گیرد. از رنگ سبز سدری و یشمی گرفته تا رنگ سبز خردلی و لجنی از جمله رنگ های سبز پرطرفدار و جذابی هستند که شما می‌توانید با توجه به تم دکوراسیون منزل و سلیقه شخصی، یکی از آنها را برای رنگ اتاق خواب خود انتخاب کنید و روکش تخت خواب و پرده و فرش و سایر وسایل را با آن ست کنید.

اتاق خواب سبز روشن |اتاق خواب سبز و طوسی‬‎

مقاله پیشنهادی: قیمت تخت خواب یک نفره

رنگ سبز برای اتاق خواب کودک

از رنگ سبز نه تنها در اتاق خواب بزرگسالان ؛ بلکه در اتاق خواب کودکان هم می توانید استفاده کنید. با این تفاوت که معمولا از رنگ های سبز فانتزی در اتاق خواب کودکان استفاده می کنند تا علاوه بر آرامش احساس هیجان و یک فضای جذاب و دلنشین برای کودکان فراهم کند و احساس خلاقیت را در آنها زنده نگه دارد.

 معمولاً سبزهای چمنی و سبز های فانتزی و فیروزه‌ای جزو رنگ های سبزی هستند که در اتاق خواب کودک از آنها استفاده می شود.

بهترین رنگ برای اتاق خواب

انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب کار دشواری نیست، اگر تنها ملاک شما زیبایی نباشد به راحتی می توانید بهترین رنگ را برای اتاق خواب خود انتخاب کنید و این انتخاب تنها وقتی حاصل می شود که پارامترهای مختلف را در کنار هم قرار دهید و در نهایت یک گزینه را انتخاب کنید . پارامترهای مختلفی از جمله زیبایی فضا ، آرامش در فضای اتاق خواب و هماهنگی با دکوراسیون منزل و سبک دکوراسیون منزل و نورگیر بودن اتاق و متراژ آن در انتخاب بهترین رنگ اتاق خواب تاثیرگذار خواهد بود.  ممکن است بهترین رنگ برای یک اتاق خواب سبز باشد و در اتاق خواب دیگری رنگ سفید بهترین گزینه باشد و این خود شما هستید که در نهایت این بهترین رنگ را تعیین می کنید.

اتاق خواب سبز و طوسی

از مزایای رنگ سبز صحبت های زیادی شد؛ اما رنگ طوسی که جزو رنگ‌های خنثی و بسیار پرطرفدار و محبوب در بین کاربران است یکی از گزینه‌های اصلی در ترکیب با رنگ سبز می باشد؛ زیرا کنار هم گذاشتن رنگ طوسی و سبز یک فضای بی نظیر و چشم نواز در خانه شما فراهم می کند و قرار دادن یک گلدان گل طبیعی با شاخه های چوبی ضخیم تر فضایی را در اتاق خواب شما فراهم می کند که مانند آن را کمتر کسی دیده است.

رنگ اتاق خواب بزرگسال

برای انتخاب رنگ اتاق خواب بزرگسالان باید سلیقه شخصی آنها حتماً در انتخاب رنگ تأثیر گذاشته شود. به طور مثال ممکن است رنگ بخصوصی با توجه به ویژگی های روانشناسی و زیبایی شناسی به عنوان یکی از رنگ های خوب باشد ، اما در انتخاب شخصی بزرگسالان جزو رنگ هایی باشد که ارتباط خوبی با آن برقرار نمی کنند.  پس در کنار تمام ویژگی های زیبایی شناسی و روانشناسی و قوانین دکوراسیون ، سلیقه شخصی در انتخاب رنگ اتاق خواب بزرگسالان تأثیرگذار خواهد بود. اما اگر رنگ بخصوصی برای آنها مد نظر نباشد، رنگ سبز جزو رنگ های مناسب و پرطرفدار برای اتاق خواب می باشد.

بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین

در انتخاب رنگ برای اتاق خواب زوجین، باید رنگی را انتخاب کنید که در ایجاد یک فضای دنج و عاشقانه و پر از آرامش تاثیرگذار باشد. یکی از این رنگ ها که معمولاً در اتاق زوجین استفاده می شود رنگ سفید است که سرشار از انرژی مثبت در فضا می باشد و دلباز و پر از آرامش است و به راحتی با بسیاری از رنگ ها ترکیب می‌شود . اما اگر تمایل دارید به سمت رنگ های تیره تر بروید، رنگ خاکستری و همچنین رنگ سبز و زرشکی و یا بنفش هم می‌تواند رنگ های خوبی برای اتاق خواب زوجین باشد. تم اصلی دکوراسیون منزل و سلیقه زوجین در انتخاب رنگ مناسب تاثیر گذار خواهد بود.

ترکیب رنگ سبز لیمویی

همانطور که گفته شد رنگ‌سبز تنوع بسیار زیادی دارد و رنگ سبز لیمویی جزو رنگ های شاد و پر انرژی محسوب می شود که می توانید آن را با رنگ های مختلف سفید، سبز های تیره تر مانند رنگ سبز یشمی و یا حتی رنگ آبی ترکیب کنید و این متناسب با سلیقه و تم دکوراسیون و کشش وسایل و ابزاری خواهد بود که در محیط قرار دارد. استفاده از رنگ نارنجی در کنار سبز لیمویی فضای هیجان انگیزی را ایجاد می کند که می توانید از این ترکیب رنگ در اتاق خواب کودکان هم استفاده کنید.

رنگ اتاق خواب یاسی

اگر برای اتاق خواب خود رنگ یاسی را انتخاب کرده اید باید بدانید که جز افرادی با سلیقه خاص و منحصر به فرد هستید که تمام ویژگی های خوب را یکجا می خواهید، زیرا این رنگ علاوه بر حس آرامش و لطافتی که در محیط برقرار می کند، بسیار زیبا و چشم نواز می باشد و قابلیت این را دارد که یک فضای عاشقانه فراهم کند و به راحتی می توانید آن را با رنگ های خاکستری، سفید و غیره ترکیب کنید.

رنگ اتاق سبز پسته ای

رنگ سبز مغز پسته ای جزو رنگ های خاص محسوب می‌شود که هر فردی جسارت استفاده از آن در اتاق خواب را ندارد ، زیرا انتخاب رنگ های مناسب در ترکیب با رنگ سبز مغز پسته ای کار راحتی نیست.  ولی اگر بتوانید از رنگ‌های خوبی به عنوان مکمل در کنار سبز مغز پسته ای استفاده کنید ، اتاق خواب شما بی شک از خاص ترین و منحصر به فرد ترین اتاق خواب ها خواهد بود.

 به طور مثال در کنار رنگ سبز مغز پسته ای می توانید از رنگ های صورتی چرک و یا گلبهی لاکی استفاده کنید. رنگ کرمی در ترکیب رنگ سبز مغز پسته ای جذابیت زیادی را ایجاد می‌کند و برخی از افراد که به دنبال تنوع بیشتری هستند از رنگ زرد لیمویی در کنار سبز مغز پسته ای استفاده می کنند. رنگ بنفش هم از جمله رنگ هایی است که در کنار سبز مغز پسته ای استفاده می شود.

کلمه سبز از ترکیب دو کلمه گرفته شده که در زبان آلمانی به معنای علف و رشد است. رنگ سبز معانی و مفاهیم متفاوتی چون حس زندگی، رشد و طبیعت را در طراحی داخلی دارد. در کشورهای اروپایی و ایالات متحده هم معمولا از رنگ سبز برای توصیف جوانی، آرامش، تحمل، عشق و زندگی استفاده می‌کنند. در روانشناسی رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ سبز به عنوان نمادی از تعادل و هارمونی یاد می‌شود. دراین مقاله از سرویس در به نحوه استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک می‌پردازیم.

رنگ سبز و معانی روانشناسی آن در دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک

از دیدگاه روانشناسی، رنگ سبز، رنگ زندگی، طبیعت و انرژی است. رنگی که با مفاهیمی چون رشد، هارمونی و هماهنگی، طراوت و باروری همراه است. در روانشناسی دکوراسیون داخلی رنگ سبز به معنای محیطی مثبت تعبیر می‌شود. اما در مقابل از رنگ سبز تعابیری چون پول و بانکداری هم می‌شود. سبز ترکیبی از تعابیر مثبت و منفی است. که بنا بر کاربرد آن در طراحی و ترکیب رنگ‌ها و حتی دکوراسیون می‌توان معانی متفاوتی از آن برداشت کرد.

سبز رنگ تعادل و هماهنگی است. اعتقاد بر این است که این رنگ حاوی انرژی‌های قدرتمند طبیعت است. به همین دلیل از این رنگ در دکوراسیون داخلی اغلب در مواقعی که نیاز به ایجاد حس تعادل و نظم و تغییر و تحول باشد، استفاده می‌شود. همچنین گفته می‌شود که از رنگ سبز برای ایجاد ذهنیت رشد و تغییرپذیری هم در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود.

بازنمایی رنگ سبز در علم

از رنگ سبز معمولاً در اهداف پزشکی برای نشان دادن ایمنی در تبلیغات داروها و محصولات پزشکی استفاده می‌شود. در فضاهای درمانی سعی می‌شود تا از رنگ سبز به دلیل طول موج آرام‌بخش آن برای چشم بسیار زیاد استفاده شود. به کارگیری رنگ سبز در دکوراسیون مراکز درمانی با هدف درمان و ایجاد حس آرامش است. این در حالیست که اعتقاد بر این است که معنای روانشناسی رنگی سبز در مراکز پزشکی چه آگاهانه و چه ناخودآگاه در ذهن ثبت می‌شود.

معمولا در مراکز روانشناسی برای طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ سبز استفاده می‌شود. چرا که این رنگ باعث کاهش اضطراب و رفع افسردگی می‌شود. رنگ سبز، رنگ آرامش‌بخش و جوانی است. در روانشناسی رنگ اعتقاد بر این است که سبز به شما کمک می‌کند تا ذهنتان کمتر منحرف شده و آرامش داشته باشید.

رنگ سبز مانع از عصبی شدن می‌شود. اما در برخی از فضاهای پزشکی و در طراحی دکوراسیون داخلی آن‌ها از رنگ سبز برای ایجاد حس امید، سلامتی، ماجراجویی، دلسوزی، همراهی و هماهنگی استفاده می‌شود. از آنجا که سبز نمادی از ارتباط مستقیم با طبیعت است، معمولاً برای نشان دادن محصولات طبیعی از رنگ سبز استفاده می‌کنند.

اهمیت رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی

در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک از رنگ سبز معمولاً برای ایجاد فضایی تسکین‌دهنده استفاده می‌شود. رنگ سبز اغلب در فضای خاصی در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. برای استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی قوانین سخت و صریحی وجود دارد که باید بر روی آن‌ها تاکید کرد. اگر در دیوارها از رنگ‌های ملایم سبز استفاده شود، احساس خنکی و آرامش به مخاطب القا می‌شود و این در حالی است که رنگ‌های سبز تیره بر روی دیوارهای داخلی باعث تحریک چشم شده و چندان مناسب نیست.

معمولاً برای سقف از رنگ‌های سبز خیلی روشن و یا خیلی تیره استفاده نمی‌شود. چراکه اعتقاد بر این است در صورت استفاده از رنگ سبز روشن یا تیره محیط داخل آزاردهنده می‌شود . در روانشناسی رنگ در طراحی دکور، استفاده از رنگ سبز در سقف خانه با هدف ایجاد فضایی محافظتی و امن است. در مورد رنگ‌هایی که در کف استفاده می‌شود هم ماجرا به همین منوال است. معمولاً توصبه می‌شود که برای ایجاد فضای ملایم و آرام از سبز بسیار ملایم و کمرنگ استفاده شود. رنگ سبز تیره برای کف گزینه مناسبی نیست.

اثرات روانشناختی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

این که رنگ توانایی تاثیر در محیط اطراف را دارد، امری انکارناپذیر است. در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک یک رنگ با تم‌ها و اصطلاحات مختلفی از جمله گرما و سرما سنجیده می‌شود. بنابراین از آنجایی که رنگ سبز رنگی با تم آرامش و گرم است معمولاً در طراحی فضاهای درمانی و پزشکی زیاد استفاده می‌شود.

این رنگ از نظر تاثیر درمانی شبیه به رنگ آبی بوده و برای چشم بسیار آرامبخش است. معمولاً طیف‌های مختلف آن گزینه بسیار مناسبی برای طراحی داخلی در مطب‌های پزشکی اعم از روانپزشکی تا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. گفته می‌شود در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ سبز به همراه ترکیبی از چندین سایه و طیف از آن، آرامش و تسکین را به مخاطب القا می‌کند.

چه جاهایی در استفاده از رنگ سبز دستمان باز است؟

اگر می‌خواهید در طراحی معماری داخلی مدرن یا سنتی خانه از رنگ سبز زیاد استفاده کنید، توصیه می‌شود از این رنگ برای حمام، رنگ در و دیوار اتاق خواب و یا اتاق مطالعه استفاده کنید. دست‌تان در این فضاها کاملاً باز است. استفاده از رنگ سبز برای حمام، اتاق خواب و اتاق مطالعه باعث ایجاد فضایی آرام می‌شود. سبز در اتاق خواب فضایی ایجاد می‌کند که هم برای خواب مناسب است و هم باعث پایین آمدن فشار خون و ضربان قلب می‌شود.

این رنگ در عین حال باعث تمرکز بر روی فعالیت‌های فکری می‌شود. سبز در کنار ترکیب سایه‌های آبی در اتاق خواب یک گزینه مناسب است. اما شما می‌توانید از یک گزینه دیگر در انتخاب رنگ سبز استفاده کنید. در طراحی دکوراسیون داخلی معمولاً به کسانی که نیاز به آرامش بیشتر دارند توصیه می‌شود تا برای رنگ پرده و ملافه‌ها از سبز استفاده کنند.

ترکیب متفاوت رنگ سبز در دکوراسیون داخلی آشپزخانه و رستوران

رنگ سبز به طور شگفت‌انگیزی در ترکیب با رنگ‌های دیگر  باعث ایجاد احساس طراوت و اشتها می‌شود. بنابراین در طراحی اتاق‌های غذاخوری و آشپزخانه هم از ترکیب سبز با رنگ‌های دیگر استفاده می‌شود. چراکه این ترکیب اثراتی مشابه با رنگ قرمز، نارنجی و حتی رنگ زرد دارد که اتفاقا رنگ منتخب شرکت پنتون برای سال ۲۰۲۱/۱۴۰۰ است. اگر باور ندارید رستوران معروف مک دونالد را در نظر بگیرید.به ترکیب رنگ‌ها در این رستوران دقت کنید. مک دونالد معمولاً از ترکیب سبز زیاد استفاده می‌کند.

اگر محدودیت در بودجه به شما اجازه نمی‌دهد تا دیوارها و یا مبلمان و یا حتی کاشی‌های کف را به رنگ سبز درآورید می‌توانید از طریق استفاده از لوازم جانبی آشپزخانه این حس را به محیط خود القا کنید. لوازم جانبی از نمکدان گرفته تا ظرف فلفل و بطری‌ها و ظروف و یا حتی بشقاب‌های میوه هم می‌توانند گزینه خوبی باشند. سبزیجات که معمولاً در آشپزخانه‌ها وجود دارد، خود به طور ناخودآگاه مکمل این موضوع می‌شوند. شما می‌توانید از تصویر و تابلوهای پس زمینه‌های سبز هم استفاده کنید.

منبع:

youtube.com

بهکار چوب

سال ۱۳۵۷ شروع کار بهکارچوب توسط حسن شیرین آبادی در یک کارگاه نجاری بود که بعدها پایه و اساس ایجاد این مجموعه شد. گروه بهکارچوب همیشه پایبند به دو اصل مهم ایجاد محصولات با کیفیت و مسئولیت پذیری در قبال مشتریان بوده و هست. افتخار داریم که از طرف مشتریان بهکارچوب به خاطر کیفیت بالا مواد اولیه به کار رفته، طراحی منحصر به فرد، مسئولیت پذیری و ساخت محصولات ممتاز، دارای طول عمر بالا و مناسب برای استفاده روزمره تحسین می شویم.
دکمه بازگشت به بالا