معرفی پرطرفدارترین فضای ساختمان و المان محوطه سازی در پاییز 1402؟!

در زندگی شهری و پر از آلاینده امروزه، ایجاد روزنه ای از طبیعت و عناصر آن یکی از حیاتی ترین و کلیدی ترین امر ها است.  محوطه سازی یا لند اسکیپ یک فرایندی است که در فضا های خارجی ساختمان به منظور افزایش زیبایی و جذابیت ساختمان و پیوند طبیعت با فضای شهری اجرا می شود. فضا های مازاد و بی استفاده ای در اکثر ساختمان ها و آپارتمان ها وجود دارد که می توان با اجرای فرایند محوطه سازی آن فضا ها را به بهترین محل برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت تبدیل کرد.

پشت بام مجتمع ها و آپارتمان ها فضای مازادی است که اکثرا تجهیزات و تاتسیسات ساختمان بر روی آن پیاده سازی می شود، یکی از فضا هایی است که با اجرای محوطه سازی می توان فضایی مناسب و دلچسب در ساختمان ایجاد کرد که در ادامه مقاله به معرفی و بررسی روف گاردن یا بام سبز می پردازیم. علاوه بر آن اجرای محوطه سازی وابسته به استفاده و اجرای المان ها و عناصری است که رابطی بین فضای خاکستری شهری  و فضای سرسبز طبیعت است.

در محوطه سازی المان های بسیار زیادی وجود دارد که از آن ها می توان در اکثر فضا های اجرایی بسته به سلیقه کارفرما استفاده کرد، این المان ها را می توان به آبنما، آلاچیق، دیوار سبز، قلوه سنگ رودخانه ای، فلاورباکس، باربیکیو و… اشاره کرد که محبوب ترین المان این روز های محوطه سازی آلاچیق است. در ادامه مقاله به معرفی پرطرفدار ترین فضای ساختمان در اجرای محوطه سازی یعنی روف گاردن و پرطرفدار ترین المان این روز های محوطه سازی یعنی آلاچیق می پردازیم و به بررسی تمام جزئیات آن ها می پردازیم.

اجرای روف گاردن در تهران |برق کشی روف گاردن

روف گاردن محبوب ترین فضای ساختمان

روف گاردن یا بام سبز به باغی کوچک و دلچسب گفته می شود که بر روی پشت بام ساختمان ها و مجتمع ها طراحی و اجرا می شود. اجرای روف گاردن یک فرصت عالی و مناسب برای استفاده از یک فضای سبز در دسترس است که افراد هر زمانی که بخواهند می توانند از مزایای این باغ و زیبا و با طراوت بهره ببرند. روف گاردن در چند سال اخیر به یکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین فضاهای اجرای محوطه سازی تبدیل شده و در چند سال اخیر افراد زیادی در پشت بام ساختمان های خود از روف گاردن استفاده کرده اند و از ویژگی های این فضای جذاب بهره برده اند.

انواع سبک های اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن در سبک های متفاوتی وجود دارد که هر یک از مزایا و نکات خاص خود بهره می برد. سبک های اجرایی بسته به متراژ و مقدار بودجه افراد و مقاومت ساختمان متغیر است. در ادامه مقاله به معرفی سبک های اجرای روف گاردن می پردازیم.

اجرای روف گاردن گسترده

کم هزینه ترین و ارزان ترین سبک اجرای روف گاردن را می توان به سبک روف گاردن گسترده اشاره کرد. در این سبک روف گاردن گیاهانی با ریشه های کوتاه با عمق نهایت 20 سانتی متر انتخاب و کاشته می شود. در این سبک از روف گاردن ها از چمن های نروژی بر روی سطوح شیب دار و مسطح اجرا می شود. اجراییات روف گاردن گسترده تقریبا بین 50 تا 100 کیلوگرم اشباع می شود و حداقل 10 تا 20 درصد شیب در اجرای روف گاردن گسترده توصیه می شود.

اجرای روف گاردن نیمه متمرکز

در این سبک از اجرای روف گاردن گیاهانی با ریشه هایی با عمق و طول بیشتر استفاده می شود. عمق خاک در روف گاردن های نیمه متمرکز حدود 30 سانتی متر تا 1 متر است و معمولا گیاهان دارویی و بوته ای در روف گاردن نیمه متمرکز کاشته می شود.

اجرای روف گاردن متمرکز

در این سبک اجرای روف گاردن، از گیاهانی با حجم خاک بیشتر و ارتفاع بیشتری استفاده می شود. اکثرا در مجتمع های تجاری، مسکونی و ساختمان هایی با پشت بام بزرگ اجرا می شود. در روف گاردن های متمرکز از درختان بزرگ تر و آبنما های بزرگ تر و الاچیق ها و پرگولا استفاده می شود. در روف گاردن های متمرکز اکثرا فضایی برای پیاده روی و نشیمن تعبیه می شود تا افراد از فضای بام به صورت کامل بهره ببرند.

آلاچیق پرطرفدار ترین المان محوطه سازی

آلاچیق، عنصری که به عنوان سایبان و نشیمن در فضای سبز استفاده می شود. آلاچیق ها انواع متفاوتی دارند که محبوب ترین سبک های آلاچیق عبارت اند از:

  • آلاچیق فلزی
  • آلاچیق چوبی
  • آلاچیق سیمانی
  • آلاچیق بتنی
  • آلاچیق حصیری
  • آلاچیق شیشه ای

انواع سبک های آلاچیق در اجرا

به صورت کلی آلاچیق ها با هدف ایجاد فضایی نشیمن و سقف دار برای برگذاری مهمانی ها و دورهمی ها طراحی و اجرا می شود که می توان از این المان جذاب در محوطه سازی در حیاط منازل، باغ، روف گاردن، تراس گاردن، محوطه ویلا استفاده کرد. در اجرای آلاچیق حتما به انتخاب سبک این عنصر زیبای محوطه سازی دقت داشته باشید تا در آینده با مشکلات ناشی از انتخاب اشتباه درگیر و رو به رو نشوید. آلاچیق در نوع های متنوعی اجرا می شود که این نوع ها را می توان به اجرای آلاچیق سنتی، اجرای آلاچیق مدرن، اجرای آلاچیق قابل حمل، اجرای آلاچیق ویلایی اشاره کرد که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

مزایای اجرای آلاچیق

آلاچیق ها اکثرا از مزایای فردی بیشتری بهره می برند تا مزایای محیطی، اما می توان به صورت کلی مزیت های اجرای آلاچیق را این گونه خلاصه کرد که: اجرای آلاچیق نمایی دلنشین و جذاب در فضای سبز شما ایجاد می کند و علاوه بر آن شما می توانید در داخل آلاچیق خود از المان هایی ماننده آبنما، آتشدان، سنگ های قلوه ای برای تزین کف، فلاورباکس و… استفاده کنید.

نتیجه گیری

اجرای محوطه سازی امروزه به یکی از امر های جدی و کلیدی و تاثیر گذار در زندگی افراد تبدیل شده است. اجرای محوطه سازی در فضای ساختمان مانند پشت بام یا تراس و بالکن و حیاط و محوطه ساختمان، سبب می شود تا افراد از یک فضای جذاب و دلچسب و همگام با طبیعت در ساختمان خود داشته باشند و هروقت که بخواهند به این باغ های جذاب و کوچک دسترسی داشته باشند.

روف گاردن به عنوان پرطرفدار ترین محل ساختمان برای اجرای محوطه سازی در چند سال اخیر شناخته می شود و روز به روز استفاده از روف گاردن در ساختمان ها بیشتر و بیشتر می شود. همچنین در چند سال اخیر استفاده از آلاچیق نسبت به سایر المان های محوطه سازی در فضا های خارجی ساختمان بیشتر شده و امروزه آلاچیق به عنوان یکی از جذاب ترین و پرطرفدار ترین المان های محوطه سازی به شمار می رود.

شرکت سورن بام

مجموعه خدماتی سورن بام که فعالیت خود را از سال 1389 در حوزه طراحی و اجرای محوطه سازی آغاز به کار کرده و امروزه به یکی از معتبر ترین و برترین شرکت های اجرای فضای سبز در ایران تبدیل شده است. در شرکت سورن بام مهندسین و طراحانی با تجربه و حرفه ای وجود دارند که همواره در تلاش اند تا بهترین خاطره و تجربه را از فضای سبز برای شما ایجاد کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تماس 02144277178 تماس بگیرید و با کارشناسان سورن بام به صورت رایگان ارتباط برقرار کنید.

دکمه بازگشت به بالا