نکات مهم در خرید تفنگ بادی

تفنگ های بادی در انواع مختلف و برندهای متفاوتشان سال های سال است که مورد استفاده شکارچیان پرنده و حیوانات کوچک قرار می گیرند. نخستین تفنگ بادی ساخته شده توسط بشر در سال 1580 میلادی تولید شد که هنوز هم در موزه استکهلم نگهداری می شود. نسل اول تفنگ های بادی همان مکانیزم تفنگ نخستین را توسعه داد که به تفنگ های بادی فنری یا فنر و پیستون مشهور هستند.

انرژی |ایران

خرید تفنگ بادی بر اساس مکانیسم شلیک

تفنگ های فنر پیستون: درون پیستون این تفنگ یک فنر قوی با قابلیت ارتجاعی بالا تعبیه شده است. با عقب رفت پیستون، هوای فشرده درون آن جای می گیرد. پس از چکاندن ماشه، فنر رها می‌شود و پیستون را به سمت جلو می راند. به این ترتیب هوای فشرده شده درون آن به سمت لوله هدایت می شود. این تفنگ ها به دلیل ضربه پیستون و فنر ایجاد شوک می کند. دقت کمتری دارند و نباید برای مدت زمان طولانی در حالت مسلح نگهداری شوند، زیرا باعث تضعیف فنر و قدرت تفنگ شود.

تفنگ های نیترو پیستون: این مدل تفنگ نیز دارای پیستون است. با این تفاوت که درون آن به جای فنر از گاز نیتروژن استفاده شده است. مسلح کردن تفنگ باعث می‌شود تا گاز درون پیستون فشرده شده و با چکاندن ماشه، گاز پیستون را به سمت جلو براند. این تفنگ شوک کمتری ایجاد می کند، اما برای مسلح نمودن آن به نیروی بیشتری نیاز است. هوای سرد باعث افت عملکرد و قدرت تفنگ می‌شود.

تفنگ های پی سی پی: این تفنگ از مدل تفنگ های هوا فشرده است. توسط تلمبه و یا کپسول هوا شارژ می شود. نسبت به دو دسته قبلی دارای قدرت، سرعت و دقت عمل بیشتری است. در هنگام شلیک شوک ایجاد نمی کند و به دلیل استهلاک کمتر طول عمر بیشتری دارد.

تفنگ های گازی: این مدل تفنگ ها با کپسول دی اکسید کربن کربن تغذیه می‌شوند و نسبت به انواع دیگر قدرت کمتری دارند. معمولاً از آنها برای تمرینات تیراندازی و یا تفریح استفاده می شود. کپسول ها پس از خالی شدن قابلیت شارژ مجدد را ندارد.

 خرید تفنگ بادی با توجه به مکانیسم مسلح شدن

کمرشکن: این مکانیسم در مورد تفنگ های پیستونی وجود دارد. با خم کردن لوله، پیستون به سمت عقب رانده شده و فنر درون آن جمع می شود. چکاندن ماشه نیز موجب رها شدن پیستون و در نهایت شلیک می شود.

اهرمی: مسلح شدن تفنگ با استفاده از یک اهرم انجام می شود که در زیر لوله تعبیه شده است.

اتوماتیک و نیمه اتوماتیک: این مکانیسم دقیقا مشابه سلاح های جنگی است و تفنگ با استفاده از فشار مستقیم و یا غیر مستقیم هوای فشرده و یا گاز دی اکسید کربن مسلح می شود.

گلنگدن دستی غیر اتوماتیک: در این تفنگ ها عقب کشیدن و جلو دادن گلنگدن باعث می‌شود تا یک تیر به درون لوله آزاد شود. با چکاندن ماشه و آزاد شدن هوای فشرده یا گاز دی اکسید کربن، ساچمه شلیک می شود.

خرید تفنگ بادی با توجه به نوع کالیبر

تفنگ های بادی به لحاظ کالیبر دارای انواع  ۴.۵، ۵.۵ و ۶.۳۵ است. بهترین کالیبر برای شکار خرگوش و سنجاب ۴.۵ است. زیرا سرعت بیشتر و نفوذ بالاتری دارد، اما انرژی آن کمتر است. کالیبر پنج و نیم دارای سرعت و نفوذ کمتر اما قدرت و انرژی بیشتر نسبت به کالیبر ۴.۵ است. برای شکار کبک، تیهو، گراز و سمور مناسب است. کالیبر ۶.۳۵ کمترین سرعت و نفوذ را دارد، اما دارای بیشترین قدرت و ضربه است. برای استفاده از این تفنگ به مجوز نیاز است.

خرید تفنگ بادی با توجه به طراحی قنداق

طراحی قنداق یک عامل تاثیر گذار روی عملکرد تفنگ است. زیرا در هنگام تیراندازی به حفظ تعادل کاربر کمک می کند. یک قنداق خوب بایستی پرداخت و رنگ با دوام داشته باشد. همچنین ارگونومی آن کاملا مطابق با آناتومی بدن و دست انسان باشد.

خرید تفنگ بادی با توجه به قیمت

قیمت تفنگ های بادی در درجه اول به برند و شرکت سازنده آنها بستگی دارد. از دیگر عوامل تأثیرگذار می‌توان به مکانیسم شلیک، مسلح شدن، جنس بدنه و غیره اشاره کرد. بنابراین توصیه می شود که برای خرید تفنگ بادی ابتدا بودجه خود را تعیین کنید و سپس با توجه به آن محصول مناسب خود را انتخاب کنید.

خرید تفنگ بادی ایرانی

در حال حاضر تفنگ های بادی ایرانی موجود در بازار یک تفنگ بادی گل مشکی و دوم تفنگ بادی تند باد است

تفنگ بادی گل مشکی مناسب برای افرادی است که میخواهند دقت زنی داشته باشند این تفنگ قدرت بالایی ندارد اما از دقت کافی برخوردار است .

تفنگ بادی کالیبر 4.5 تند باد اما از قدرت بالاتری نسبت به تفنگ بادی گل مشکی برخوردار است اما نسبت به تفنگ بادی گل مشکی سنگین تر است.

این دو نمونه تفنگ که در ایران تولید می شوند هر دو دارای گارانتی و ضمانت از سوی تولید کننده می باشند  و از این نظر که در صورت داشتن مشکل براحتی می توانند از گارانتی آن استفاده کنند اما تفنگ های خارجی دارای هیچگونه گارانتی در کشور ما نمی باشند و برخی از فروشندگان خودشان آن را گارانتی میکنند.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا