مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای

برای مهاجرت بدون مدرک دانشگاهی راه های مختلفی وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای اشاره کرد. مدارک فنی حرفه ای برای مهاجرت، در خیلی از کشورها معتبر هستند. البته به عنوان یک مهاجر، شرایط خاصی در این روش وجود خواهد داشت.

 مدرک فنی و حرفه ای برای مهاجرت

اعتبار مدرک فنی وحرفه ای برای مهاجرت

دوره های فنی وحرفه ای به معنای آموزش یک پیشه و مهارت است. این دوره های آموزش حرفه ای برای افرادی ارائه می شود که تحصیلات دانشگاهی ندارند یا نمی خواهند در دانشگاه تحصیل کنند و قصد ورود سریع به بازار کار دارند. علاقه مندان می توانند با شرکت در این دوره ها و اخذ گواهینامه در یکی از رشته ها برای کار در خارج از کشور هم آماده شوند. طول این دوره ها از یک تا سه سال متغیر است. مدارک فنی وحرفه ای ایران دارای اعتبار بین المللی در تمام کشورهای عضو سازمان جهانی کار (ILO)  هستند.

بیش از 70 کشور در این سازمان عضویت دارند. بنابراین، با داشتن این مدرک می توان به خیلی از کشورها مهاجرت کرد.

شرایط مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای

مهم ترین عامل برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای تسلط به زبان کشوری است که قصد ورود به بازار کار آن را دارید. برای این منظور باید توانایی زبان خود را از طریق آزمون های معتبر نشان دهید. پس از کسب مهارت زبانی باید پیشنهاد و قرارداد کاری از یک کارفرما در کشور موردنظر خود دریافت کنید.

پس از گرفتن پیشنهاد کاری باید مدرک خود را معادل سازی و ترجمه رسمی نمایید. در نهایت توجه داشته باشید که تجربه کاری شما نیز نقش مهمی در یافتن کار و موفقیت در مهاجرت خواهد داشت.

برای این منظور استفاده از خدمات موسسه مهاجرتی هرمس اپلای پیشنهاد می شود. هرمس اپلای با بیش از 10 سال سابقه و پرونده های موفق بی شمار در این راه کمک حال شما عزیزان خواهد بود.

 موسسه مهاجرتی هرمس اپلای

بهترین مدرک فنی وحرفه ای برای مهاجرت

بسیاری از برنامه های آموزش فنی وحرفه ای در بازار کار فعلی تقاضای بالایی دارند. البته همه رشته های فنی وحرفه ای در کشورهای مختلف تقاضا ندارند. اما به صورت کلی رشته هایی در زمین ساخت وساز و اپراتور تجهیزات صنعتی، کشاورزی و ساختمانی بیشترین تقاضا را خواهند داشت. در زیر به تفکیک هر کشور تعدادی از مشاغل مورد تقاضا لیست شده است.

 مشاغل مورد نیاز فنی و حرفه ای در کشورهای آلمان، کانادا و استرالیا

مدرک فنی وحرفه ای در چه کشورهایی اعتبار دارد؟

مدارک فنی وحرفه ای در بیش از 70 کشور معتبر هستند. اما در این بین کشورهای آلمان، کانادا و استرالیا بیشترین تقاضا را برای شغل هایی با مدرک فنی وحرفه ای دارند. کشور کانادا و استرالیا با بازار کار گسترده، هر ساله پذیرای مهاجران زیادی با این مدارک هستند.

کشور کانادا با برنامه های مهاجرتی مختلف نیز توانسته است افراد دارای تجربه کاری و مدارک فنی وحرفه ای را بیشتر از سایر کشورها جذب کند.

مدرک فنی وحرفه ای برای مهاجرت به آلمان

در قدم اول برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به آلمان متقاضی باید گواهی فنی وحرفه ای خود را ارزیابی کند. در صورت وجود کاستی در ارزیابی با شخص به صورت مستقیم مصاحبه خواهد شد تا تجربه کاری وی مورد ارزیابی قرار گیرد.

درصورتی که تفاوت بین گواهینامه فنی وحرفه ای و آلمانی وجود نداشته باشد، مدرک معادل آن یا گواهی مستند انجام این حرفه صادر می شود. اما اگر تفاوت های اساسی بین این دو مدرک وجود داشته باشد، متقاضی نامه ای کتبی دریافت می کند که این تفاوت ها را شرح می دهد.

در این صورت می توان این نامه را به کارفرمایان ارائه کرد و یا برای جبران نقص گواهینامه خود دوره آموزشی مناسبی را در آلمان گذراند. در مشاغلی که برای انجام این حرفه نیاز به مجوز دارند، با شرکت در دوره های احراز صلاحیت یا شرکت در آزمون تخصصی می توان تفاوت ها یا کاستی ها را یکسان کرد.

کدام مدارک فنی وحرفه ای در آلمان نیاز به ارزیابی ندارند؟

در صورت اشتغال در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در صورت دارابودن شرایط زیر نیازی به ارائه گواهی صلاحیت حرفه ای نخواهید داشت:

 • مدرک مشابهی که شما در هفت سال گذشته از طریق حداقل سه سال سابقه کار به دست آورده اید
 • حقوق سالانه حداقل 52560 یورو (قبل از کسر مالیات)
 • دانش زبان آلمانی در سطح حداقل B1 که در برخی موارد، ضروری نیست (مثلا اگر مدرکی ارائه دهید که برای انجام یک فعالیت خاص فقط دانش زبان انگلیسی لازم است).

اخذ ویزا برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به آلمان

قبل از مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای  و شروع کار در آلمان، باید مجوز اقامتی دریافت کنید که به شما حق انجام این فعالیت کاری را می دهد. برای این منظور پیش از ورود به این کشور، باید در سفارت درخواست ویزا دهید. در بیشتر موارد، ویزا فقط با تایید آژانس کار فدرال صادر می شود. در صورت برآورده شدن تمام شرایط لازم ویزای ملی برای یک دوره شش ماهه دریافت خواهید کرد. در این مدت، شما باید اجازه اقامت ملی را از اداره مهاجرت دریافت کنید.

مدرک فنی وحرفه ای برای مهاجرت به کانادا

در کانادا مشاغل موردنیاز برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای در چند سطح زیر تقسیم بندی شده اند.

 • TEER 1: این نوع مشاغل به مدرک دانشگاهی نیاز خواهند داشت.
 • TEER 2: مشاغل فنی وحرفه ای با طول دوره 2 ساله یا بیشتر یا آموزش کارآموزی و همچنین مشاغلی با مسئولیت های نظارتی یا ایمنی قابل توجه باشد.
 • TEER 3: مشاغل فنی وحرفه ای با کارآموزی کمتر از دو سال یا تحصیلات متوسطه با بیش از شش ماه آموزش در حین کار
 • :TEER 4 موقعیت هایی را پوشش می دهد که متقاضیان باید دوره متوسطه را به پایان رسانده باشند و احتمالا چند هفته آموزش حین کار را پشت سر می گذارند.

به استثنای TEER 5 و TEER 0، افراد در سایر رده ها می توانند بر اساس تجربه کاری خود به رده بالاتری منتقل شوند، حتی اگر مدارک تحصیلی لازم را نداشته باشند. در این حد، تجربه کاری طولانی معادل مدرک رسمی تلقی می شود. بنابراین، با مستنداتی مانند مدرک فنی و حرفه ای، مدرک دیپلم متوسطه و دوره های آموزشی، از چند هفته تا دو سال می توان به این کشور مهاجرت کرد.

برنامه مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به کانادا

بیش از سه برنامه برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی وحرفه ای وجود دارد که کاندیداهای دارای مدرک فنی حرفه ای می توانند از بین آنها انتخاب کنند.

کلاس تجربه کانادایی

این برنامه مهاجرتی برای افراد مختلف همچون دارندگان مدارک فنی وحرفه ای است که تجربه کار لازم دارند و می خواهند اقامت دائم بگیرند. این روش رایج ترین گزینه برای نیروی کار ماهر است که مدرک فنی حرفه ای دارند. برخی از الزامات این روش عبارتند از:

 • برآورده کردن الزامات سطح زبان برای شغل شما مانند نوشتن، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن
 • شما به حداقل یک سال تجربه به عنوان یک کارگر ماهر در کانادا برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای نیاز دارید.

برنامه تجارت ماهر فدرال

در این برنامه، افراد ماهر این امکان را دارند تا بدون مدرک دانشگاهی، اقامت دائم کانادا را کسب کنند. سایر الزامات مهاجرت با مدرک معتبر فنی وحرفه ای در این برنامه عبارتند از:

 • حداقل دو سال تجربه کار تمام وقت در یک حرفه، داشتن مهارت در مدت پنج سال قبل از درخواست داشته باشد تا بتواند برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای اقدام کند.
 • باید یک پیشنهاد شغلی کانادایی برای استخدام تمام وقت برای حداقل یک سال به دست آورید.

مدرک فنی وحرفه ای برای مهاجرت به استرالیا

سیستم مهاجرت استرالیا مبتنی بر امتیاز است. این سیستم، محدوده امتیازات مختلفی را تعریف می کند که برای دریافت ویزای دائمی به آن ها نیاز دارید.

شما می توانید برای موارد مختلفی از جمله سن، سطح زبان، شغل، مدرک تحصیلی و غیره امتیاز کسب کنید. به عبارت دیگر، متقاضی باید حداقل 160 امتیاز کسب کند تا واجد شرایط روند بعدی شود. بنابراین، برای گذراندن این سیستم مبتنی بر امتیاز، باید مهارت های خود را اثبات کنید.

افراد دارای مدرک فنی حرفه ای در سیستم مهاجرتی استرالیا 10 امتیاز می توانند برای سطح تحصیلات خود کسب کنند. متقاضیان بر اساس سن، سطح زبان و داشتن اسپانسر نیز ارزیابی می شوند.

متقاضی برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به کشور استرالیا ازنظر تجربه شغلی امتیازاتی به طور جداگانه به صورت زیر دریافت می کند.

 • سه سال – پنج امتیاز
 • پنج سال – 10 امتیاز
 • هشت سال – 15 امتیاز

شرایط اخذ ویزا کار استرالیا و  مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای

استرالیا دارای ویزاهای رده مهاجر ماهر مستقل و مهاجر ماهر است. برای هر یک از این نوع ویزاها، متقاضیان باید فرآیند EOI (Expression of Interest) را طی کنند. EOI سیستمی برای اعلام اولیه اطلاعات شخصی و خصوصیات داوطلب از جمله خصوصیات حرفه ای و فکری، تجربه، شایستگی و ویژگی های وی است.

این سیستم باتوجه به بالاترین امتیاز در حال حاضر به طور خودکار از بین مجموعه برنامه ها داوطلبان را انتخاب می کند. اگر اطلاعات اعلام شده شما برابر یا بیشتر از این امتیاز باشد، دعوت نامه ای برای ارسال درخواست ویزا مطابق با درخواستی که قبلا اعلام کرده اید برای شما ارسال می شود.

نکته ای که باید در خصوص مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای در نظر داشته باشید این است که از تاریخ 10 سپتامبر 2022، باوجوداینکه بر اساس شرایط، فقط 100 امتیاز لازم است، داوطلب با 160 امتیاز دعوت نامه دریافت می کند.

پس از دریافت دعوت نامه برای ارسال درخواست ویزا، متقاضی باید تمام موارد ذکر شده در EOI را با شواهد واقعی پشتیبانی کند. در این راستا باید تعداد زیادی فرم، اسناد ترجمه شده و مراجع را برای بررسی توسط اداره مهاجرت ارائه دهید.

جمع بندی

خیلی از کشورها همچون آلمان، کانادا و استرالیا بدون مدرک دانشگاهی و با حداقل داشتن مدرک دیپلم و فنی وحرفه ای مهاجران متخصص را می پذیرند. برای این منظور هر کشور قوانین خاصی را مندرج کرده است.

بیگ نیوز

رسانه خبری بیگ نیوز علاقمند در زمینه اخبار فرهنگی،پزشکی و اجتماعی با بهرمندی از پایگاه های روز ایران و جهان می باشد.
دکمه بازگشت به بالا