باربرگ سوخت گازوئیل

باربرگ چیست؟ راهنمای کامل نحوه دریافت بارنامه

صدور بلیت حمل و نقل درون شهری گام مهمی در ساماندهی حمل و نقل عمومی درون شهری است. باربری حساس بار در این مقاله درباره سند به بررسی چیستی آن می‌پردازد و چه چیزی آن را بهتر می‌کند.

Diesel fuel load sheet

باربرگ چیست؟

بارنامه یک بارنامه الکترونیکی است که برای هر مرسوله در داخل شهر از طریق وب سایت یا سامانه بارنامه یا کد سفارش با اطلاعات فرستنده، گیرنده، مبدا بارگیری، مقصد و محصول ارسال می شود. مشخصات، مشخصات خودرو و حامل.

قبلاً در مورد تعریف بارنامه الکترونیکی صحبت کردیم. برای دانستن تفاوت بارنامه الکترونیکی با بارنامه به مقاله کامل بارنامه الکترونیکی باریکا مراجعه کنید.

به آن قبض شهرداری نیز می گویند. خودروها یارانه سوخت دریافت می کنند. کد اعتباری ده رقمی منحصر به فرد بودن هر بارنامه را مشخص می کند و در نتیجه احتمال جعلی بودن آن را کاهش می دهد.

روند دریافت بار چگونه است؟

رانندگان و شرکت‌های حمل‌ونقل عمومی درون شهری و حومه می‌توانند برای دریافت بارنامه، فعالیت وسیله نقلیه و مجوز حمل و نقل در سامانه صدور اسناد حمل کالا در داخل شهر و حومه ثبت نام کنند. از اواخر دی ماه 97 صدور بارنامه فقط برای رانندگان دارای پروانه کار امکان پذیر شده است. از آنجایی که رانندگان باید هر بار بارنامه را چک کنند، بهتر است اپلیکیشن بارنامه را روی تلفن همراه خود نصب کنند.

www.utcms.ir

نحوه ثبت بارنامه واقعی

اخذ خودرو و گواهی بارگیری از طریق سایت www.utcms.ir

دسترسی به درگاه وب یا اپلیکیشن موبایل باربرگ (www.baarbarg.ir).

پس از ثبت نام، شماره موبایل و رمز عبور خود را وارد کنید.

بارنامه واقعی را وارد کنید.

مشخصات فرستنده و گیرنده، راننده و وسیله نقلیه، محصول و مبدا و مقصد محصول را در چهار قسمت وارد کنید.

میزان نرخ را تعیین کنید.

سند حمل (بارنامه) را که به صورت دیجیتالی در اختیار شما قرار داده شده در فایل PDF یا عکس بارنامه دریافت کنید.

نحوه ثبت بارنامه روزانه

به پورتال وب باربرگ یا برنامه تلفن همراه دسترسی داشته باشید.

پس از ثبت نام، شماره موبایل و رمز عبور خود را وارد کنید.

وارد قسمت barbarg روزانه شوید.

شماره پلاک و تاریخ دوره مورد نظر را وارد کنید.

محدوده فعالیت را مشخص کنید.

در مرحله بعد کد ملی راننده را وارد کنید.

روی ثبت فاکتور کلیک کنید.

در صورت عدم دسترسی به اینترنت، کد سفارش (#2*3*137*) را شماره گیری کرده و کد ملی مالک خودرو را برای دریافت کالا وارد نمایید.

انواع برگ ها چیست؟

بانامه روزانه و بارنامه واقعی دو نوع بارنامه موجود هستند.

 1. برگه بارگذاری روزانه

برای بارهای کم حجم و جابجایی 24 ساعته

 1. حمل و نقل واقعی

برای بارهای با حجم بالا با وزن بیش از 10 تن و حرکت بیش از 24 ساعت

باربرگ چیست؟

همانطور که در مقاله اشاره شد برای باربری شهری بارنامه صادر می شود. اما برای بسیاری از حمل و نقل های درون شهری و بین استانی به جای صدور بارنامه، حمل و نقل توسط نیسان و وانت از بیجک انجام می شود. عموماً برای وانت و نیسان های بین شهری بارنامه دولتی صادر نمی شود و به همین دلیل بارنامه باربری صادر می شود.

بخش های مختلف سیستم باربرگ چیست؟

 • بارنامه واقعی/حقوقی
 • فرستنده، گیرنده، راننده، جزئیات خودرو، جزئیات محصول، بیمه بار، مبدا بارگیری، مقصد، بار
 • برگه بارگذاری روزانه
 • جزئیات ماشین، راننده، منطقه تجاری و نرخ بار
 •  سبد اعتباری
 • موجودی حساب کاربری و اعتبار حساب کاربری افزایش می یابد
 • تاریخچه سند حمل و نقل
 • بارنامه های واقعی / قانونی، روزانه و ثبت شده را مشاهده کنید
 • سهمیه سوخت
 • سهمیه سوخت هر ماه به طور جداگانه برای هر خودرو اختصاص یافته و استفاده می شود

مزیت باربرگ چیست؟

استفاده از بارج دارای مزایای کاهش هزینه، افزایش کارایی و بهبود کیفیت خدمات حمل و نقل درون شهری است. علاوه بر این، توانایی ردیابی دقیق کالاها و وسایل نقلیه با استفاده از بارنامه به شرکت های حمل و نقل کمک می کند تا سیستم ردیابی خود را بهبود بخشند.

عیسی کلانتری (رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) در اظهارات خود گفته است: «ح دود 65درصد از هوای شهر تهران متعلق به اتوبوس‌ها و کامیون‌های رسوده می‌باشد و این معضل می‌تواند دو سوم از معضل هوای تهران را حل کند.

آمارهای موجود هم می‌دهد که تعداد کل ناوگان در حوزه حمل و نقل درون شهری شناسایی می‌شود، حدود 400 هزار خودرو است که تنها 252 هزار ناوگان آن دایره فعالیت‌های پروانه هستند. اما این تعداد تنها مربوط به خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین است که سو خت آنها گازوئیلی است و در واقع یک میلیون خودروی سبک باری را شام نمی‌شود. این خودروها علاوه بر سالانه حدود 2میلیارد و 800 میلیون لیتر گازوئیل را در شهرها می‌سوزانند، حتی قسمتی از سهمیه سوخت‌ها نیز از شبکه منحرف شده و برای قاچاق، سر از مرزهای کشور در می‌آورد که چرا تعداد زیادی از قیمت گازوئیل کشورمان با همسایه‌ها وجود دارد. وجود دارد کلمات زیر:

اطلاعات موجود در این شاخص متوسط ​​می‌دهد که طی ماه‌های اخیر، به‌طور میانگین قیمت‌های دیگر مجاور، برسا سه نرخ آزاد، نیمایی و دولتی به ترتیب برابر 7529، 4467 و 2415 تومان است. این شکاف مفهوم، باعث می‌شود برخی افرادجو به سمت چپ‌وسوی سود گازوئیل و تاراج این سرمایه ملی تبدیل شوند به طوری که آمارها حکایت از آن میزانی است که در ماه‌های روزانه روزانه بین 10 تا 40 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل انجام می‌شود.

طرحی جهت ساماندهی نظام حمل‌ونقل درون شهری

وضعیت موجود تا بر اساس کار کارشناسی سه ساله انجام شده، برنام ه‌ای هوشمند برای ساماندهی نظام حمل‌ونقل درون شهری اندیشیده می‌شود. طرح اولیه شناسایی ناوگان واقعی فعال در حوزه حمل‌ونقل عمومی بخش درونشهری بود که به مالکان ناوگان دیزل حمل‌ونقل درون شهری و حومه‌های جهت ثبت نام برای دریافت فعالیت‌های پروانه ناوگان اطلاع‌رسانی شد.

در ماه اول تعداد 45 هزار ثبت‌نام در سامانه انجام و از اسفندماه سال 95 به امروز، دسترسی بالغ بر 950 شهرداری در سراسر کشور در طرح ساماندهی ایج صادر شد. امکان صدور پروانه فعالیت در سراسر کشور، موجب سهولت پروسه دریافت وانه فعالیت برای کلیه ناوگان شد. به این ترتیب کلیه ناوگان باری با مراجعه به هر شهرداری در طرح، می‌توانند فعالیت‌های پروانه خود را دریافت کنند.

با صدور پروانه فعالیت برای ناوگان، تمامی ناوگان فعال در درون‌ش هری و حومه‌ای که دارای معاینه فنی و بیمه‌ای ثالث معتبر هستند، شناسنامه‌ای و اطلاعات کلیه ناوگان صحت‌سنجی می‌شوند. همچنین از ابتدای فروردین ماه 96 سهمیه ناوگانی که در سامانه UTCMS ثبت‌نام نشد، در چهار ماه کاهش یافت و سپس قطع شد. همچنین از ابتدای مهرماه96 نیز سهمیه ناوگانی که از شهرداری پروانه فعا لیت دریافت کردند در چهار ماه کم و سپس قطع شدند. با این خصوصیت بدی که در زمینه تقسیم سهمیه سوخت به ناوگان فرس وده و یا شناسایی نشده در طرح انجام می‌شود، جلوگیری و سوخت یارانه‌ای به ناوگان دارای فعالیت‌های پروانه‌ای و شناسایی در طرح تعلق گرفت.

سند حمل بار را چگونه دریافت کنیم؟

در حال حاضر این طرح ملی، در مرحله دوم یعنی صدور باربرگ قرار دارد و جم الی‌نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، از آغا برای اجرای طرح یکپارچه دریافت سند حمل الکترونیکی بار شهری از 20 آبان ماه برای ناوگان باری بالای 10تن. در سراسر کشور با همکاری شهرداریها خبر داد.

با راه‌اندازی سامانه صدور سند حمل ونقل بار درون شهری، رانندگان بای د از طریق سامانه www.BaarBarg.ir و از طریق تلفن‌های همراه خود و یا درگاه‌های این ترنتی بدون نیاز به مراجعه و در کمتر از چند بار حضور، حمل مورد ن یاز. خود را دریافت و روند حمل‌ونقل بار را آغاز کنند.

طبق گفته جمالی‌نژاد، در ابتدای آذرماه امسال، سهمیه پایه س وخت این خودروها به صورت گام به گام کاهش و منطبق بر عملکرد ناوگان و برا ساس باربرگ تخصیص مصرف می‌شود.

14 ماه

باربرگ به عنوان اولین سند الکترونیکی حمل بار، سازوکار لازم را برای م وارد زیر می کند:

 • بررسی صلاحیت راننده و خودرو
 • تعیین مالکیت بار
 • امکان بیمه بار
 • اطلاع‌رسانی به فرستنده و گیرنده
 • رسید الکترونیکی
 • رتبه‌بندی سیستمی عملکرد رانندگان و شرکت‌های حمل‌ونقل
 • امکان تخصیص هوشمند و هدفمند سهمیه سوخت بخش حمل‌ونقل درون شهری
 • ساماندهی بیمه تامین اجتماعی مسافران
 • مسئول بودن مالک ناوگان در قبال عملکرد راننده
 • ارائه خدمات بانکی برای نوسازی ناوگان
 • بسترسازی برای تولید عادلانه لوازم مصرفی ناوگان مانند لاستیک و لواز م یدکی
 • مجوز حمل بار در ایام خاص
 • بانک اطلاعاتی پراکندگی توزیع بار در شهرهای کشور
 • مدیریت ترد ناوگان باری در شهرهای کشور
دکمه بازگشت به بالا