چگونه شماره ثبت شرکت را پیگیری کنیم؟

هنگامی که قصد همکاری با یک شرکت را دارید، ترجیح می دهید که اصالت و رسمیت شرکت مطمئن شوید. به این منظور بایستی ثبت شدن شرکت را بررسی نمایید، هر شرکتی پس از ثبت شدن، شماره ای منحصر به فرد از اداره ی ثبت دریافت می کند که این شماره قابل استعلام می باشد. مطمئن ترین روشی که به کمک آن می توانید به شرکت مذکور اعتماد کرده و اطمینان کسب کنید که آن شرکت در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شده، چک کردن شماره ثبت یا شناسه ملی شرکت می باشد.

ssaa.ir استعلام شرکت |استعلام شرکت با نام

در اینجا با چند سوال مواجه می شوید: چگونه شماره ثبت شرکت را پیگیری کنیم؟ چگونه شماره ثبت شرکت را چک کنیم؟ چگونه شماره ثبت شرکت را پیدا کنیم؟

برای پاسخ به سوالات خود مبنی بر پیگیری شماره ثبت شرکت با ما همراه باشید…

شماره ثبت شرکت:

به کلیه ی شرکتها پس از ثبت، شماره ثبت تعلق می گیرد و شرکتها هویتی حقوقی می یابند.

این شماره (افراد حقوقی) مشابه با شماره شناسنامه برای افراد حقیقی است،
همانطوری که برخی از افراد دارای شماره شناسنامه مشابه هستند، شماره ثبت برخی از شرکتها هم مشابه با یکدیگر است و منحصر به فرد نیست.

البته در چند وقت اخیر شماره ثبت شرکتها هم اختصاصی شده، در صورتیکه قبلا شماره ثبت برخی از شرکتها مشابه بود.

شناسه ملی شرکت:

اما اشخاص حقوقی (شرکتها) دقیقا مانند اشخاص حقیقی، علاوه بر شماره ثبت دارای شناسه ای منحصر به فرد مشابه با کد ملی برای اشخاص حقیقی هستند که به آن شناسه ی ملی می گویند.

شناسه ی ملی پس از انحلال شرکت نیز همچنان پا بر جاست و به شرکت دیگری تعلق نمی گیرد. مطمئن ترین روش برای استعلام یک شرکت، شناسه ملی می باشد. تعداد رقم های شناسه ملی، ۱۱ رقم است و تعداد رقم های شماره ثبت، براساس زمان متفاوت است.

مشخصات کلی شماره ثبت شرکت:

_ هم چون شناسنامه از راههای شناسایی هویت شرکت یا مؤسسه می باشد.
_ ثابت و بدون تغییر می باشد.
_ شرکتهایی که شماره ثبت ندارند غیر مجاز محسوب می شوند.
_ راهی برای مطالعه شناسنامه شرکتهاست.
_ مادامی که شرکت دایر باشد با این شماره قابل شناسایی است.
_  مهمترین پارامتر یا مهمترین مشخصه در استعلام ها است.
_ به وسیله این شناسه، هویت اشخاص حقوقی ثبت شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اتاق بازرگانی، سازمان اوقاف وامور خیریه و حوزه های علمیه قابل شناسایی خواهد بود.

مزایای استعلام ثبت شرکت:

  1. اطمینان از فعالیت قانونی شرکت
  2. اطلاع از آدرس و مکان شرکت
  3. اطلاع از نوع شرکت (سهامی، با مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی و …)

چگونه شماره ثبت شرکت را پیگیری کنیم:

  1. به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به آدرس ir مراجعه نمایید، مطابق تصویر زیر نام شرکت را بطور کامل وارد نمایید و روی دکمه ی جستجو کلیک نمایید. (مشابه تصویر زیر)
  2. به سایت شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس مراجعه نمایید، مطابق تصویر زیر در مقابل نام شخصیت، نام شرکت را بطور کامل وارد نمایید، تصویر امنیتی را نیز وارد کنید و روی دکمه ی جستجو کلیک نمایید. (مشابه تصویر زیر)
  3. به سامانه ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس مراجعه نمایید،
    سربرگ اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی را انتخاب نمایید و شناسه ملی و کد امنیتی را وارد نموده و روی مشاهده اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی کلیک نمایید (مشابه تصویر زیر)

در بالا چندین بار ذکر کرده ایم که نام شرکت را بطور کامل وارد کنید، به دلیل اینکه اگر فقط بخشی از عنوان شرکت را برای جستجو در سامانه وارد نمایید، هر شرکتی که در نامش آن کلمه را داشته باشد نمایش می دهد و برخی اوقات پیدا کردن نام شرکت مورد نظر، در بین انبوهی از نام شرکتها مشکل می شود.

فرق شناسه ملی و کد اقتصادی شرکت

در بررسی استعلام شماره ثبت شرکت و فرق کد اقتصادی و شناسه ملی باید بگوییم که كد اقتصادي شماره ۱۲ رقمی است که مالکان بنگاه های فعال در حوزه اقتصاد مکلف به دریافت آن از اداره امور مالیاتی هستند. دریافت این کد برای بنگاه های اقتصادی از اهمیت فراوانی برخوردار است. از مزایا و کاربرد این کد می توان هنگام بستن قرارداد های مهم و سودآور تجاری با دیگر شرکت ها و موسسات مالی خصوصی و دولتی اشاره کرد.

همچنین برای ثبت و قانونی کردن مراودات مالی شرکت ها ملزم به دریافت این کد هستند. در صورت عدم دریافت، تمامی مراودات مالی از لحاظ قانونی فاقد ارزش و اعتبار است. بنابراین اهمیت لزوم دریافت کد اقتصادی برای شرکت ها و موسسات امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

استعلام شماره ثبت شرکت

بر اساس موارد فوق الذکر، شماره ثبت عبارت است از یک کد یازده رقمی که مختص به یک شرکت بوده و نمونه تکراری ندارد، هر شرکت با شماره ثبت مختص به خود شناسایی می گردد. در نظر داشته باشید فراموشی و یا نداشتن این شماره ممکن است برای شما ایجاد مشکل کند زیرا به نوعی هویت شرکت محسوب می گردد.

ممکن است این شماره ثبتی نمونه مشابه داشته باشد پس در مراحل ثبت شرکت نگرانی را ایجاد میکند که با ناتمام گذاشتن کار ثبتی و یا به تعویق انداختن آن که مشکلی ایجاد گردد به همین خاطر انجام ثبت از طریق اینترنت و همچنین حضوری انجام می گیرد و پس از تکمیل مدارک ثبت شماره ای صادر می شود که به آن شماره ثبت شرکت گفته می شود. شماره ثبت شرکت مانند شماره شناسنامه یک فرد می باشد.

نکات درباره شماره ثبت شرکت ها

زمانی که شما یک شرکت ثبت می کنید بعد از ثبت شرکت یک شماره یک مختص به شرکت شما روی تمامی اوراق ها قرار می گیرید این شماره ثبت در واقع حکم شماره شناسنامه شرکت شما را دارد .

بر اساس شماره ثبت شما تمام اطلاعات شرکتتان در سامانه اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسد اما یک مورد بسیار مهم وجود دارد که شماره شناسنامه هر فرد فقط یک نمونه از آن وجود دارد اما شماره ثبت شرکت ممکن است چند نمونه دیگر از آن وجود داشته باشد.

به موجب همین امر سازمان املاک و اسناد کشور شماره دیگری را به اسم شناسه ملی به اشخاص حقوقی اختصاص می دهد. این شناسه 11 رقمی می باشد که فقط به یک شرکت تعلق دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بررسی شماره ثبت شرکت ها و استعلام شماره ثبت شرکتها می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت در ایران با شما تماس بگیرند.

دکمه بازگشت به بالا