چطور در فارکس موفق باشیم؟

چگونه تریدر موفق شویم و آیا اصلاً راهی برای موفقیت در فرایند تریدر شدن وجود دارد یا اینکه همه ما ول معطلیم؟ صحبت درباره اینکه چگونه تریدر موفق شویم این روزها خیلی زیاد است و برخی از کاربران به دلیل نداشتن تجربیات موفق در بازارهای مالی قید موفقیت در فرایند تریدر شدن را زدن و بر این باورند که هیچ تریدر موفقی وجود ندارد و این بازار سرابی بیش نیست. در این بین برخی‌ها هم که سودشان از امیدوار بودن کاربران به موفقیت در ترید است همچنان با تبلیغات گسترده بازدیدکنندگان خود را نسبت به موفقیت در ترید امیدوار نگه می‌دارند.

اینکه چگونه یک تریدر موفق در فارکس شویم یا چگونه در ارز دیجیتال تریدر موفق شویم سوالی است که جواب خاص خود را دارد اما اینکه آیا اصلاً می‌توان در این بازارها تبدیل به یک تریدر موفق شد یا اینکه تریدر شدن و موفقیت در ترید سرابی بیش نیست سوال دیگری است. اگر بخواهیم درباره این موضوع خیلی افراطی صحبت کنیم تبدیل به گروه دومی خواهیم شد که سودمان از امیدوار ماندن شما به موفقیت در ترید است و احتمالاً در حال ترغیب شما برای ورود به فرایند تریدر شدن باشیم.

خود ما یعنی nezarat.com ،بعد از سال‌ها تجربه اندوزی در فرایند معاملات بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال در حال حاضر موفقیت قابل توجهی در این بازارها به عنوان یک تریدر رسیده‌ایم و به اصطلاح می‌توانیم گلیممان را از آب بیرون بکشیم. نه ما وارن بافت ایران نیستیم و سرمایه وارن بافتی هم نداریم اما رسیدن به ۷۰ درصدی آن هم با روند معاملات کاملاً منطقی و بدون هیچ گونه هیجان بیش از حد باعث شده تا بتوانیم در هر ماه به یک درآمد ثابت خوب از بازار فارکس برسیم و همچنین در کنار آن یک سرمایه ‌گذاری میان مدت و بلند مدت جذاب در بازار ارز دیجیتال نیز برای خود رقم بزنیم.

در اولین بند از این مقاله سعی می‌کنیم تا سه نکته بسیار مهم و حیاتی را درباره چگونه در ترید موفق شدن را با شما در میان بگذاریم که برای تمام بازارهای مالی این سه نکته اهمیت بسیار زیادی دارند و فرقی نمی‌کند که شما قصد شرکت در معاملات کدام بازار را داشته باشید. در هر صورت باید این سه نکته را در نظر بگیرید و حتماً آنها را در فرایند تریدر شدن در هر کدام از بازارهای مورد نظرتان در نظر بگیرید. از بازار بورس ایران گرفته تا بورس نیویورک یا بازار فارکس و کریپتوکارنسی حتماً نیاز به رعایت این سه نکته برای موفقیت در فرایند تریدر شدن دارند.

نکات مهم در فرآیند تریدر شدن

۱- حرفه ای آموزش ببینید

اولین نکته‌ای که پاسخ پرسش چگونه تریدر موفق شویم را به آن اختصاص داده‌ایم آموزش است. متاسفانه در حال حاضر آموزش دادن بازارهای مالی و یا آموزش ترید فارکس یل به یک دکان بسیار بزرگ در کشور ما شده و خیلی‌ها در حال استفاده از مزیت‌های آموزش بازارهای مالی برای رسیدن به درآمدهای بسیار بالا هستند. برخی از افراد که هیچ موفقیتی در فرایند معاملات بازارهای مالی نداشته‌اند ترجیح داده‌اند تا از فرایند آموزش دادن این بازارها به درآمد برسند. برخی‌ها هم علاوه بر موفقیتی که در بازار داشته‌اند ترجیح داده‌اند تا در کنار آن آموزش دادن را نیز به عنوان یک روش با درآمد بالا انتخاب کرده و از آن نیز استفاده کنند.

در نهایت اساتید آموزش بازارهای مالی را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم که دسته اول افراد ناموفق در فرایند خود معاملات هستند و دسته دوم نیز کسانی هستند که در بازار به موفقیت رسیدند و حالا تجربیات خود را در قالب دوره‌های آموزشی در اختیار دیگران قرار می‌دهند. حالا شما باید چند سوال بسیار مهم را قبل از شروع آموزش معامله‌گری در بازارهای مالی از خود بپرسید.

سوال اول اینکه به نظر شما شرکت در دوره آموزشی کدام یک از اساتید بالا می‌تواند شرایط بهتری را برای شما به دنبال داشته باشد و شانس موفقیت شما را در بازار بیشتر کند؟ آموزش روش‌هایی که قبلاً باعث موفقیت یک فرد یا افرادی شده گزینه بهتری برای شما است یا اینکه آموزش دیدن در کنار کسی که با همه دانسته‌هایی که دارد هیچ موفقیتی را در بازارهای مالی به دست نیاورده؟

سوال دوم همین است که آیا صرفاً آموزش دیدن بدون بررسی شرایط و کیفیت خود آموزش می‌تواند زمینه ساز موفقیت شما در فرایند تریدر شدن در بازار ارز دیجیتال و فارکس باشد؟ بازار پر است از آموزش های بسیار متنوع که هر روز هم به تعداد آنها اضافه می‌شود اما واقعیت این است که حدود ۹۵ درصد از این دوره‌های آموزشی چیزی جز رویا فروشی نیستند و قرار نیست از این دوره‌های آموزشی تریدرهای موفق خارج شوید.

در نهایت شما باید از این نکته به این نتیجه برسید که انتخاب یک دوره آموزشی تریدر شدن در بازارهای مالی اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید بررسی‌های مختلفی را در این باره انجام دهید تا در نهایت یک انتخاب درست داشته باشید. البته این موضوع وقتی اهمیت به مراتب بیشتری هم پیدا می‌کند که اگر بدانید که شما با شرکت در یک دوره آموزشی بی‌کیفیت موفقیت خود را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهید و حتی اگر بعد از این دوره در دوره دیگری هم که کیفیت خوبی داشته باشد شرکت کنید به دلیل آموزه‌های قبلی اشتباه نمی‌توانید شانس موفقیت بالایی بالایی برای خود متصور باشید.

۲- تمرین کنید

وقتی می‌پرسید که چگونه در ارز دیجیتال تریدر موفق شویم ولی هیچ تمایل و انگیزه‌ای برای تمرین کردن ندارید عملاً شما به دنبال موفقیت در تریدر شدن نیستید و ترجیح می‌دهید که از برخی از افراد رویا بخرید. به نظر شما چهره موفقیت و چهره یک فرد موفق چگونه است؟ کسی که کت و شلوار اتو کشیده پوشیده و با یک کراوات و موهای رنگ زده و ریش و پروفسوری جلوی شما ایستاده به نظر شما فرد موفقیت یا اینکه تریدر موفق کسی است که زجر بسیاری کشیده و تلاش‌های بسیار زیادی را برای موفقیت در این بازار‌ها پشت سر گذاشته است و اکنون گنجینه بسیار بزرگی در ذهن خود دارد به جای اینکه در لباس و موهای او به دنبال این گنجینه باشید؟

متاسفانه یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی تمام تصمیمات ما چشم است به جای اینکه عقل را در اولویت اول قرار دهیم این چشم است که اولین جرقه یک تصمیم را صادر می‌کند. ۹۵ درصد استاد ضعیف در فرایند آموزش‌های بازارهای مالی از همین اصل مهم بازاریابی استفاده کرده و در حال نشان دادن خود در شرایط بسیار ایده‌آلی هستند که همه این شرایط قرضی است.

خیلی بحث را به سمت نکته قبلی نبریم و این نکته را نیز همین جا جمع‌بندی کنیم که شما باید برای رسیدن به موفقیت در فرایند تریدر شدن حتماً باید تمرین کنید و تمرین کنید. غول اصلی موفقیت در تریدر شدن همین تمرین کردن است و اگر شما بتوانید این مرحله را به خوبی سپری کنید دیگر بازگشتی برای شکست همه جانبه برای شما وجود نخواهد داشت و حتماً این مسیر را تا انتها و موفقیت کامل ادامه خواهید داد. افراد شکست خورده از همین مرحله به عقب برمی‌گردند.

۳- ممارست داشته باشید

سومین نکته‌ای که در پاسخ پرسش چگونه تریدر موفق شویم باید به آن اشاره کنیم ممارست داشتن است. کشاورزی را تصور کنید که در طول سال‌های بسیار زیاد زمین‌های کشاورزی خود را گسترش داده و در حال حاضر با تلاش و سختی بسیار زیادی به عنوان یک کشاورز نمونه معرفی می‌شود. وقتی شما از بیرون به این موضوع نگاه می‌کنید کشاورزی را یک شغل بسیار جذاب و دلربا می‌دانید که قرار است در آن میوه‌ها و گندم و برنج را به راحتی درو کنید اما قضیه کاملاً متفاوت است.

اگر می‌بینید که فردی در کشاورزی به موفقیت رسیده و اکنون یک کشاورز نمونه است پشت این داستان بسیار کوتاه تلاش و زجر بسیار زیادی وجود دارد و نکته مهم این کشاورز نمونه و موفق ممارست بوده است.

واقعیت این است که در مسیر تریدر شدن هیچ جاده آسفالت مستقیمی وجود ندارد که شما با ۱۲۰ کیلومتر در ساعت این مسیر را طی کنید. جاده تریدر شدن جاده‌ای با پیچ و خم بسیار زیاد و دوراهی‌هایی است که امکان ندارد همه آنها را درست بروید. واقعیت این است که بهترین مسیر تریدر شدن هم با اشتباهات بسیار زیادی همراه است و شما شکست‌های کوچک و بزرگ زیادی را در این مسیر تجربه خواهید کرد. ممارست به این معنا است که با این شکست‌ها ناامید نشوید و دوباره بلند شده و مسیر موفقیت را دوباره طی کنید.

برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق چه در بازار فارکس و چه در بازار کریپتو کارنسی شما باید جان سخت باشید. البته متاسفانه برخی‌ها  فرایند را با صرف هزینه‌های بسیار زیاد و از دست دادن‌های بزرگ طی می‌کنند و برخی نیز هوشمندانه‌تر عمل کرده و با علم بر اینکه این شکست‌ها در مسیر موفقیت یک تریدر وجود دارند و برخورد با آنها حتمی است از اول شکست‌های خود را مدیریت می‌نماید.

چگونه در ترید موفق شویم

سه نکته بسیار مهم را با شما در میان گذاشتیم که برای موفقیت در فرایند ترید در تمام بازارهای مالی به آنها نیاز دارید. بررسی سایت هایی مثل parsi.euronews.com و خواندن مقالات نیز بی تاثیر نیست. فرقی هم نمی‌کند که پرسش شما برای ورود به این مقاله چگونه در ارز دیجیتال تریدر موفق شویم باشد یا اینکه به دنبال موفقیت در یا ترید در بورس ایران باشید. در هر صورت سه نکته‌ای که در بالا به آنها اشاره کردیم لازمه اصلی این موفقیت هستند و بدون آنها شما هیچ شانسی برای رسیدن به موفقیت ندارید.

حالا نوبت به این رسیده تا سه نکته دیگری را با شما در میان بگذاریم که بیشتر به خود ترید مربوط هستند تا تریدر. سه نکته قبلی نکاتی بودند که شما باید از آنها به عنوان یک نقشه راه استفاده کنید اما حالا قرار است به این موضوع بپردازیم که در طول مسیر چگونه رفتار کنیم در هر کدام از سکانس‌های تبدیل شدن به تریدر موفق چه روندی را در پیش بگیریم.

۱- نسبت به بازار واقع بین باشید

اولین نکته این بخش از پاسخ پرسش چگونه تریدر موفق شویم را به دیدگاه شما درباره بازارهای مالی اختصاص داده‌ایم. هدف، دیدگاه، انتظار یا هر چیز دیگری که اسمش را بگذارید اهمیت بسیار زیادی برای موفقیت شما در این بازار دارد و اگر شما درباره این نکته خوب عمل نکنید نمی‌توانید منتظر موفقیت هم بمانید.

۲- استراتژی معاملاتی تست شده داشته باشید

دومین نکته را می‌توانیم در پاسخ تمام پرسش‌های چگونه در ترید موفق شویم برای شما ارائه کنیم. پس فرقی نمی‌کند که دنبال رسیدن به پاسخ پرسش چگونه در ارز دیجیتال تریدر موفق شویم هستید یا روش‌های موفقیت در فرایند ترید بازار فارکس یا بازار بورس ایران را دنبال می‌کنید. در هر صورت لازم است تا برای این منظور از استراتژی‌های معاملاتی تست شده با وین ریت بالا استفاده نمایید.

۳- به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشید

سومین نکته پایبند بودن به استراتژی معاملاتی است. دوباره به همان مثال سرقت از بانک برمی‌گردیم. نقشه‌ای از نقشه‌های سرقت از بانک را در نظر بگیرید که در ۸۰ درصد مواقع موفق بوده و سارقین بدون هیچگونه مشکلی توانستند به نتیجه نهایی خود برسند. به نظر شما تکرار این نقشه برای یک سرقت جدید عاقلانه است یا اینکه باید سراغ نقشه دیگری برویم!

اگر بخواهیم عاقلانه‌ترین تصمیم را در این باره بگیریم این است که ما باید همین نقشه را مو به مو اجرا کنیم و سعی کنیم تا در طول اجرا و پیاده‌سازی نقشه نقاط ضعف آن را بپوشانیم تا شانس موفقیت ما بیشتر شود. تمام اعضای گروه ملزم هستند تا وظایف خود را به صورت کاملاً دقیق و بدون هیچگونه بهانه‌ای اجرا کنند حتی اگر از سوی نفر قبلی خود اشتباهی را مشاهده کردند. وقتی قرار است راننده برای سوار کردن تمام اعضای گروه تنها ۵ دقیقه منتظر بماند یک انتظار ۱۰ دقیقه‌ای چیزی جز دستگیری تمام اعضای گروه را به دنبال نخواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا