رفع بوی تینر از خانه

نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان اغلب با مشکلاتی از جمله بوی مواد رنگ و تینر همراه است. این بو می تواند موجب ، ، و سوزش چشم شود. تینر نوعی حلال رنگ برای رنگ های روغنی است که بوی تند و شیمیایی آن تا مدت ها به مشام رسیده و آزار دهنده است. در این بخش از سبک زندگی و روشهای مختلفی را برای از بین بوی تینر از روی لباس، دست ها و لوازم ارائه می کنیم.برای خرید تینر روغنی با کیفیت به فاتح فام سپاهان مراجعه کرده یا به صورت انلاین از سایت سفارش دهید.

مایع ظرف شویی

ابتدا مقدار کمی پودر لباسشویی را روی لباس آغشته به تینر بریزید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید. سپس لباس را با یک چهارم فنجان مایع ظرف شویی بشویید. هرگز لباس آغشته به تینر را ب لباس های دیگر نشوئید زیرا بوی تینر به لباس های دیگر منتقل می شود.

سرکه سفید

سرکه سفید در رفع بوی تینر موثر است. لباس های آغشته به تینر را در محلولی از و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید به مدت نیم ساعت خیس کنید. سپس لباس ها را با آب سرد بشوئید. همچنین می توانید رقیق شده را روی لباس ریخته و بعد از یک ساعت آن را بشوئید.

عصاره وانیل

لباس های آغشته به تینر را به صورت جداگانه در ماشین لباسشوئی قرار دهید. نصف بطری کوچک از عصاره وانیل را در ماشین لباسشوئی بریزد و دستگاه را روشن کنید. هنگامی که زمان شستشو به نیمه رسید، ماشین لباسشویی را خاموش کنید و پس از چند ساعت مقداری مواد شوینده به ماشین لباسشویی بریزید و دوباره آن را روشن کنید تا شستشوی لباسها از سر گرفته شود.

روش های از بین بردن بوی تینر از روی دست ها

پوست پرتقال دارای رایحه قوی و خوشایندی است که در رفع بوی بد تینر موثر است. برای از بین بردن بوی تینر از روی دست ها، پوست پرتقال را خرد کرده و روی دست ها بمالید تا بوی جایگزین بوی تینر شود.

برای رفع بوی تینر،مقداری روغن زیتون به دست های خود بمالید. در صورت نداشتن روغن زیتون می توانید از استفاده کنید. پس از آغشته کردن دست به این روغن ها با استفده از یک دستمال کاغذی دستهای خود را پاک کنید.

ترکیب مایع ظرفشویی و نمک:

دو قاشق چایخوری نمک را در یک ظرفی بریزید و دستهای خود را به مایع ظرفشویی آغشته کنید. البته دستها را به آب نزنید زیرا نباید مایع کف کند. حال نمک را روی دستهای خود بریزید و خوب دهید. نمک با خاصیت اسکراب خود، بوی نامطبوع تینر را از بین می برد. پس از یک دقیقه دست ها را با آب شستشو دهید.

ترکیب بوراکس و صابون:

بوراکس یا سدیم بورات نوعی پودر سفید رنگ است که از کریستال های نرم بی رنگ تشکیل یافته است. این پودر به راحتی در آب حل می شود و دارای کاربردهای بسیاری می باشد. بوراکس یکی از ترکیبات انواع شوینده ها، مواد آرایشی و لعاب است. دستهای خود را آغشته به ترکیب این پودر و صابون کرده و خوب بشویید. این ترکیب اصطکاک و ایجاد گرم می شود که جای نگرانی نمی باشد.

روغن نباتی:

اگر دست های شما به تینر یا بنزین آغشته شد می توانید با استفاده از روغن نباتی بوی بد را از بین ببرید. دست های خود را به روغن نباتی آغشته کرده و خوب ماساژ دهید. سپس دستها را با آب و صابون بشوئید.

رفع بوی تینر از روی فرش

الکل:

برای از بین بردن بوی تینر الکل را امتحان کنید. پارچه ای سفید و تمیز را به الکل آغشته کنید و روی قسمتی از فرش که تینر ریخته شده است بکشید.تکرار این کار باعث جدا کردن تینر از روی فرش و بخار الکل می شود.

جوش شیرین و روغن عصاره ای:

یک پارچه سفید، خشک و تمیز را روی قسمتی از فرش که آلوده به تینر است بکشیدو تا حد ممکن آن را خشک کنید. سپس 10 قطره از یک روغن عصاره ای را با دو فنجان ترکیب کره و روی لکه تینر بریزید.پس از یک ساعت روی فرش را بکشید.

باز کردن پنجره ها

ساده ترین روش برای رفع بوی تینر از روی فرش، باز کردن پنجره و استفاده از باد کولر یا پنکه برای تهویه هوا است.

نکته:تینر یکی از مایعات اشتعال پذیر است. بنابراین دمای محیط آغشته به تینر نباید بالا باشد. هممچنین نباید هیچ جرقه یا شعله ای روشن شود زیرا خطر اتش سوزی وجود دارد.

رفع بوی تینر از فضای داخل ساختمان

ذغال چوب:

بارها در بخش های مختلف نمناک به اشاره شده است که زغال چوب خاصیت جذب کنندگی بالایی دارد. به همین دلیل می توان برای جذب بوی تینر و انواع رنگ و مواد شیمیایی استفاده کرد. مقداری ذغل چوب را در قسمت های مختلف ساختمان قرار دهید تا بوی نامطبوع را به خود جذب کند.یکی از روشهای موثر برای رفع تینر دانه قهوه است. در قسمت های مختلف اتاق ، دانه های قهوه بگذارید تا بوی تینر را جذب کند.

آمونیاک:

برای از بین بردن بوی تینر یک قاشق غذاخوری آمونیاک را در آب سرد ترکیب کرده و در فضای اتاق قرار دهید. این روش به همراه تهویه مناسب در رفع بوی تینر موثر است. فاتح فام سپاهان تولید کننده انواع تینر بزرگترین تولید کننده و صادرکننده حلال های صنعتی در کشور است.

لیمو:

ازبین‌بردن بوی رنگ یکی از مشکلات پیش روی افرادی هست که یا تازه خانه‌شان را رنگ‌کاری کرده‌اند و یا اینکه وسیله‌ای جدید (مخصوصاً وسایل چوبی) خریداری نموده‌اند. باتوجه‌به شیمیایی بودن رنگ‌های موجود در بازار (به‌خصوص بازار ایران) نباید نسبت به بوی رنگ بی‌تفاوت باشید. بوی رنگ همان گازهای شیمیایی و سرطان‌زا هستند که در مرحله خشک‌شدن رنگ، از آن خارج می‌شوند.

پس برای ازبین‌بردن بوی رنگ زمان بگذارید و بی‌تفاوت نباشید. رنگ‌های روغنی و رنگ‌های فوری مانند ، کیلر، ازجمله رنگ‌هایی هستند که اگر در محیط کارگاه و درست خشک نشوند تا مدت‌ها بوی رنگ باقی خواهد ماند. البته رنگ پلاستیک دیوار هم دور از ماجرا نیست؛ اما بوی کمتری نسبت به رنگ‌های تینری دارد.

این بوی رنگ باعث علائمی مانند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، سوزش چشم و… می‌شود. جالب اینجاست بدانید به‌جای استفاده از رنگ‌های شیمیایی، می‌توانید از رنگ‌ها و استفاده کنید که هیچ‌یک از این مشکلات در هنگام کار و پس از کار برای شما ایجاد نمی‌شود. در این مطلب به راه‌های جلوگیری از این مشکلات می‌پردازیم…

تهویه ی اتاق برای از بین بردن بوی رنگ

محبوب‌ترین و ساده‌ترین راه برای مقابله با این مشکل باز نمودن درب و پنجره می‌باشد که به‌وسیلهٔ گردش هوا، بوی نامطبوع از بین می‌رود.

ترکیب وانیل و روغن نعناع برای بوی بد

 روش اول

اگر این ترکیبات را در دسترس دارید می‌توانید مقداری پنبه را به‌اندازه توپ پینگ‌پنگ در آورید و محلول موردنظر را به آن آغشته کنید تا این بو و مواد را به خود جذب کند. اگر پنبه در دسترس ندارید، چند قطره از این محلول را در داخل کاسه آب بریزید و در کنار دیوار رنگ‌آمیزی شده قرار دهید.

 روش دوم

کمی روغن نعناع و پودر وانیل را باهم ترکیب کنید و در یک کاسه آب سرد بریزید. محلول وانیل، آب و روغن نعناع را در چند ظرف جداگانه بریزید و در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید. هرچه تعداد کاسه‌ها بیشتر باشد، جذب رنگ بیشتری خواهید داشت.

دانه قهوه برای از بین بردن بوی رنگ

دانه‌های قهوه را در قسمت‌های مختلف اتاق قرار دهید تا عملیات جذب بوی رنگ، انجام پذیرد. می‌توانید از دانه‌های آسیاب نشده و یا پودر قهوه استفاده کنید و آن را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید.

زغال چوب جاذب بوی رنگ است

زغال به‌خاطر خاصیت جذب‌کنندگی که دارد، بوی رنگ و مواد شیمیایی را به‌خوبی جذب می‌کند و کمک شایانی برای حل مشکل شما خواهد کرد. برای استفاده از آن کافی است مقداری زغال‌چوب خردشده در کاسه بریزید و در جاهای مختلف خانه قرار دهید، در کمتر از چند ساعت متوجه کاهش قابل‌توجه بوی رنگ می‌شوید.

این زغال‌ها قابل‌استفاده مجدد نیستند و نمی‌توان از آن‌ها برای درست‌کردن آتش به‌خصوص برای پخت کباب استفاده کرد؛ چون بوی رنگ را به خود جذب کرده‌اند.

روشن کردن شمع برای از بین بردن بوی رنگ

با روشن نمودن چند شمع در فضای خانه می‌توانید White spirit معلق در هوا را بسوزانید و از شر این مواد خطرناک راحت شوید.یک شمع روشن کنید و آن را به مدت چند ساعت در یک ظرف آب قرار دهید. شمع روشن باعث سوزاندن مواد شیمیایی رنگی آزادشده در هوا می‌شود. استفاده از ظرف آب برای جلوگیری از خطر آتش‌سوزی است و بهتر است جهت ایمنی هرچند دقیقه به شمعتان سر بزنیداگر از شمع معطر استفاده کنید، به نتیجه بهتری دست پیدا خواهید کرد.

معجزه آب برای بوی بد رنگ

آب همیشه باعث روشنایی و حلال هر مشکلی… یکی از این راه‌ها این است که مقداری آب را در درون سطلی بریزید و در فضای آلوده قرار دهید آب هم مواد شیمیایی و سم‌ها را به خود جذب خواهد کرد.

چگونه پیاز بوی بد را از بین می برد؟

پیاز را برش زده و تکه‌های آن را در داخل ظرفی قرار دهید. پیاز هم گزینه‌ای مناسب برای این کار است. از پیاز می‌توان برای ازبین‌بردن باکتری‌ها و میکروب‌ها هم استفاده کرد.

همچنین می‌توانید مقداری پیاز را به‌صورت حلقه‌حلقه در یک ظرف آب قرار دهید. بسته به‌اندازه اتاق و فضای خانه، از ۲ تا ۴ عدد پیاز نسبتاً بزرگ استفاده کنید. بهتر است از چند ظرف حاوی پیاز و آب سرد در مکان‌های مختلف خانه استفاده کنید. از پیاز برای ازبین‌بردن باکتری‌ها و میکروب‌ها و ضدعفونی‌کردن خانه نیز استفاده می‌شود. در این روش بهتر است از پیاز سفید استفاده کنید؛ چون قابلیت جذب بو توسط پیاز سفید بسیار بیشتر از پیاز بنفش است.

جذب بوی رنگ با لیمو

لیمو را از وسط به دو نیم تقسیم کنید و در قسمت‌هایی که رنگ‌آمیزی شده قرار دهید. لیمو تا ۲ روز اثر جذب‌کنندگی دارد و خواهید دید که پس از دو روز چگونه مواد شیمیایی را به خود جذب کرده است.

چند برش لیمو عطر تازه و دل‌نشینی به فضا می‌بخشد. می‌توانید برش‌های لیمو را در ظرف آب، در حین رنگ‌آمیزی در کنار خود قرار دهید. آب توانایی جذب برخی از حلال‌های موجود در هوا را دارد. علاوه بر این افزودن مقدار نمک به ظرف آب نیز مؤثر خواهد بود.

جوش شیرین کاهش دهنده بوی رنگ

اگر فرش یا موکت خانه‌تان بوی مواد شیمیایی را به خود جذب کرده است، یکی از راه‌های خلاص شدن از این بو این است که مقداری جوش شیرین را در آب حل کنید و بر روی فرش بپاشید.همانند زغال چوب، جوش‌شیرین از ترکیبات قوی جاذب بو است که نسبت به زغال راحت‌تر در دسترس است.

در روشی دیگر جوش‌شیرین را در آب سرد حل کنید و در ظرف‌های مختلف بریزید و هر طرف را در یک گوشه از خانه یا اتاق رنگ‌شده قرار دهید. همچنین می‌توانید در صورت امکان جوش‌شیرین را در کف اتاق بریزید و چند ساعت آن را رها کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا