خواص سنگ شجر در روایات و خواص انگشتر عقیق شجر را بشناسید

سنگ شجر و خواص آن چیست؟ در این مقاله ابتدا با تاریخچه این سنگ آشنا شده و انواع روش های تشکیل تصاویر بر روی آن بیان می شود. در ادامه درباره علت این اسم گذاری و ۴ روش و راه تشخیص سنگ شجر اصل بحث خواهد شد همچنین 12 عکس از جالب ترین انواع سنگ شجر پاییزی و عکس انگشتر شجر مردانه و دیگر تصاویر نشان داده  می‌شود. در انتها نیز درمورد روش قیمت گذاری روی سنگ شجر مردانه و خواص سنگ شجر اصل توضیحاتی ارائه خواهد شد و نهایتا به این سوال پاسخ داده می شود که ایا سنگ شجر رشد میکند یا خیر؟ پس تا انتهای این مقاله همراه شرف آنلاین باشید …

تاریخچه

عقیق گوهری از خانواده کوارتز می باشد و عقیق دندریت یا همان (dendrite) را جزوی از خانواده عقیق ها می دانند. سنگ عقیق شجر یا دندریت آگات، اسم خود را از واژه یونانی به معنای مانند درخت گرفته است. این نوع عقیق ها معمولا بی رنگ، سفید، یا خاکستری می باشد و نقش هایی مانند درخت یا سرخس را به دلیل وجود آهن و منگنز به نمایش می گذارد که در اصطلاح به این خاصیت سنگ شجر، دندریت می گویند و به دلیل شباهت زیاد طحر ایجاد شده روی نگین به فصل های بهار و پاییز به آنها سنگ شجر پاییزی یا بهاری نیز گفته میشود. (البته ممکن است گاهی اسم الله، علی، محمد و … بر روی آن بطور طبیعی نمایان شود.)  سنگ شجر پاییزی معمولا به رنگ زرد یا نارنجی است که در ادامه عکس های مربوط به این نوع گذاشته شده است یکی از زیباترین سنگ شجری و نوع های با ارزش آن، گونه سبز رنگ آن می باشد که نقش هایش به رنگ سفید می باشد.

این گوهر یکی از فروان ترین نوع عقیق ها می باشد به طوری که در بازار امکان یافتن یکی از انواع زیباترین سنگ شجر اصل کار سختی نیست. در زمان قدیم به دلیل اهمیت خواص سنگ شجر اصل این سنگ در تمامی مراحل زندگی گذشتگان از تجارت گرفته تا کشاورزی نقش مهمی داشته است. در یونان قدیم نگین شجر، نشانه عروس جنگل و روح درخت بوده و به همین دلیل آن را در زمین های کشاورزی خود خاک می کردند تا محصولشان زیاد و باکیفیت باشد.

از نظر تاریخی، عقیق با کارهای دستی مردمان قدیم به دنیا ارائه شد. از خواص عقیق شجر و به طور کلی دیگر انواع عقیق به عنوان طلسم و زیورآلات به نیت شفا در میان بابلیان رایج بوده است. استفاده درمانی از خاصیت سنگ شجر تا تمدن مصر و یونان باستان ادامه پیدا کرد و آوازه آن به افریقا، خاور میانه و روسیه نیز رسید. نگین شجر، به عنوان نگینی بسیار مناسب برای تراش و جلا خود را مطرح ساخت و از قرن پانزدهم تا اواخر قرن نوزدهم در آلمان راه خود را در بازار های جهانی باز کرد. امروزه نیز خرید و فروش سنگ شجر بهاری و انوع این گوهر در آلمان رایج می باشد.

نحوه تشکیل

نحوه تشکیل به این صورت است که دی اکسید منگنز Mno۲ و دی اکسید سیلیسیم Sio۲ درون Ph های نزدیک بـه هم متبلور مـی شوند ولی تبلور و انجماد کریستالی دی اکسید منگنز مقداری زودتر از شبکه کریستالی سیلیس مـی باشد. اما سوالی که مطرح است این است که نقش های نگین شجر اصل چگونه به وجود می آید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم زمانی کـه کریستال سیلیس بـه شکل ژله ای وجود دارد، دی اکسید منگنز بـه شکل دندریتی رشد کرده و متبلور مـی شود و بعد از آن حالت ژله ای سیلیس سرد مـی شود و این تاخیر زمانی تبلور بین دو ساختار است کـه سبب ایجاد و ثابت ماندن این اشکال داخل سنگ ها مـی شود. در مرتبه بعد گوهر تراش با تشخیص مسیر و لایـه نقش، بـه تراش سنگ مشغول می شود و اینجاست کـه تجربه و ذوق هنرمند نگین تراش است که چگونه بتواند نقش های زیبا را از دل سنگ بیرون بکشد و باعث نمایان شدن این خاصیت انگشتر شجر مردانه شود.
۱- این نوع را کـه شکل گیری بلور و ایجاد تصویر داخل آنـها بـه شکل همزمان مـی باشد سنگ شجره اولیـه (پایـه) نام نهاده اند. خاصیت سنگ شجر این است که بیشتر ساختارهای تشکیل شده درون این گونه از تصاویر بـه شکل سه بعدی مـی باشد.

عکس انگشتر شجر درختی سه بعدی

۲- در نوع دوم از شکل گیری سنگ شجره ، محلول های دارای اکسید منگنز و یـا ترکیبات دیگر بـه داخل ترک ها و شکستگی های داخل کریستال نفوذ کرده و در ادامه همـین نفوذ متبلور مـی شوند و جهت منتشر کردن این نوع، بسته بـه زاویـه ترک ها و منافذ، بیشتر بـه شکل دو بعدی مـی باشد. بـه این گونه کـه بین تشکیل شبکه کریستالی اصلی و تشکیل نقش ها فاصله زمانی وجود دارد، نوع ثانویـه مـی گویند. یعنی نقش یـا تصویر پس از ایجاد سنگ تشکیل شده است.
۳- نوع سوم از شکل گیری بـه این شکل است که یک باکتری بـه نام باسیلیس ترونجینسیس از منگنزهای داخل کانی تغذیـه کرده و ناخالصی های اکسید منگنر را از بین می برد و علت ایجاد نقش و تصویر داخل شکاف ها و منافذ نگین شجر مـی شود. این گونه از تشکیل این سنگ بسیار کم است ولی به هر حال جود دارد.

فیروزه شجری

عمدتا منظور از شجر همان عقیق های شجر می باشد اما جالب است بدانید که بر روی فیروزه نیز نقش و نگار های مختلفی (شامل رگه، گاهی اوقات مانند درخت، گاهی اوقات اسم و …) به طور طبیعی وجود دارد که به این نوع ، فیروزه شجری می گویند. این نقش و نگارها گاه به رنگ طلایی و گاهی به رنگ سیاه می باشد که در اصل شناسنامه سنگ محسوب می شود. (نشان می دهد که اصلی می باشد.)

عکس انگشتر شجر مردانه فیروزه

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

چرا واژه “شجر” را بر روی این سنگ قرار داده اند؟

در سنگ عقیق شجری، شکل درخت (در زبان عربی این کلمه معنی درخت می دهد) و مناظر طبیعی و گاها تا حدودی تصاویری شبیه به حیوانات دیده می شود. پیشینیان براین باور بودند که این گوهر در اثر رعد و برق، شکلی از محیط اطراف را در خود ثبت می کنند و در حقیقت نقشی مشابه نگاتیو دوربین عکاسی دارد و باتوجه به محلی که آن سنگ در آن قرار دارد منظره ای متفاوت در آن ایجاد می گردد ولی در حقیقت دلیل اصلی پیدایش این سنگ ، رشد ساختار دندریتی اکسید منگنز در درون آن در زمان تبلور است.

روش های تشخیص اصل بود این سنگ

امروز اگر کمی اطلاعات داشته باشید می توانید به راحتی سنگ شجر اصل را از بدلی تشخیص دهید و از خواص سنگ شجر اصل بهره مند شوید. بنابراین با کمی وقت گذاشتن و کسب اطلاعات، از خرید نگین شجرهای تقلبی جلوگیری کنید. با توجه به خواص عقیق شجر، از آنجا که این سنگ ها دارای منافذ و شکاف هایی میکروسکوپی زیادی می باشند از این رو برای رنگ آمیزی های شیمیایی موردی مناسب بوده و به علت نقش های فریبنده می توانند در صورت نبود اطلاعات کافی مشتری بعنوان نگین شجر اصلی به فروش برسد. با این تفاسیر اگر قصد خرید دارید اطلاعاتی را از متخصصین این زمینه بدست آوردید. در زیر به چند روش تشخیص عقیق اصل می پردازیم:

۱- اولین راه تشخیص سنگ شجر اصل: از آنجا که می دانید میزان سختی عقیق (جدا از اینکه شجر باشد یا نوع دیگری) از شیشه بیشتر می باشد بنابراین عقیق می تواند بر روی شیشع خط بندازید در غیر این صورت در عقیق بودن آن شک کنید.

۲- دومین روش تشخیص: در مقایسه دو عقیق هم اندازه، عقیق سنگین تر، اصل می باشد چون که عقیق اصل چگالی بالایی دارد بنابراین وزن بیشتری را در مقایسه با نمونه های مشابه خود دارد.

۳- سومین راه تشخیص: عقیقی که همچون شیشه صاف و زلال باشد امکان تقلبی بودن آن وجود دارد بنابراین عقیق اصلی ممکن است دارای لکه و یا رنگ کدر باشد. این روش همیشه صادق نیست و ممکن است عقیق صاف و خوش رنگ اصلی نیز وجود داشته باشد که بر این اساس قیمت بالایی پیدا می کند. عقیق اصل اغلب دارای اندکی هرج و مرج و بی نظمی در شفافیت است و بعضاً می‌توان درون آن خطوط و ابرهایی نامنظم را دید که میتوان به عنوان یک راه تشخیص سنگ شجر اصل نیز در نظر گرفت.

۴- روش چهارم: چهارمین راه تشخیص سنگ شجر اصل و به طور کلی سنگ عقیق این است که در فصل تابستان و هوای گرم سرد بوده و در فصل زمستان حس گرمی به دست شما انتقال می دهد در حالی که عقیق ( سنگ شجر ) مصنوعی تابع دمای محیط می باشد. (البته این روش همیشه پاسخگو نیست)

عکس های جالب سنگ شجر بهاری، دریایی، پاییزی و

در این بخش تعدادی از زیباترین سنگ شجر درختی که دارای طرح و نقش های جالب و خاصی هستند گردآوری شده است که با هم می بینیم:

عکس سنگ شجر منقوش به شکل درخت

شجر درختی (منظره ای)

تصویر سنگ شجره منقوش به اسم مبارک علی

عکس سنگ شجره منقوش به اسم مبارک محمد

عکس انگشتر شجر زنده منقوش به اسم مبارک علی

عکس سنگ شجره با منظره پاییزی (سنگ شجر پاییزی)

تصویر سنگ شجره با منظره پاییزی (سنگ شجر پاییزی)

عکس سنگ شجری با نام مبارک علی

عکس انگشتر شجر زنده منقوش به اسم مبارک محمد

سنگ شجر بهاری اصل

انواع سنگ شجر بهاری

نگین شجر دریایی

نگین عقیق بهارینگین عقیق پاییزی

ویژگی های شگفت انگیز سنگ شجر

از نظر فیزیکی سنگ عقیق شجری چگالی و ارتعاش کمتری در مقایسه با سایر عقیق ها دارد اما با این وجود نفوذ زیادی را در بین نگین های دیگر دارا می باشد. خاصیت سنگ شجر این است که صبر و تحمل را در صاحبش تقویت می کند و آرامش درونی در ارتباط با فضای بیرونی را زیاد می کند. خاصیت انگشتر شجر پاییزی یا به طور کل انواع مختلف آن ارتباط فرد را با زمین و کائنات عمیق تر می کند. خواص عقیق شجر، مناسب ترین معیار برای آزمودن فرد است به این معنی که موجب می شود راه و روش درستی جلوی پای انسان قرار گیرد. خواص عقیق شجری در سنگ درمانی بسیار موثر است.

طبع این نگین گرم بوده و به وجود آوردن حس حمایت و اعتماد به نفس در صاحبش از خواص شجر می باشد. استفاده از کریستال سنگ شجر، در زمان بارداری خیلی موثر می باشد. استفاده از خاصیت انگشتر شجر دریایی  این دوران بارداری سبب آرامش در کودک می شود. اگر آن را به عنوان گردنبند استفاده نمایید، رتبه و ارزش شما در بین آشنایان بالا می رود. از خواص عقیق شجر و دیگر انواع عقیق این است که از شخص در مقابل حوادث محافظت می کند.

آیا سنگ شجر رشد میکند؟

علت رشد سنگ شجر چیست؟ در جواب به این سوال ها ابتدا باید فهمید که منظور از رشد سنگ شجر چه چیزی است؟ قطعا ابعاد آن در طول زمان تغییر محسوسی ندارد پس حتما علت رشد سنگ شجر، تغییر شکل و افزایش و یا کاهش نقش و نگارهای نگین می باشد. در حقیقت نقش موجود بر روی سنگ عقیق شجر رشد نمیکند، اما برخی ها معتقد هستند که این نقش ها ممکن است در طی سالیان جابه‌جایی داشته باشند. بنابراین می توان گفت که بعد از گذشت چندین سال نقش روی نگین از نقطه ای به نقطه دیگری بر روی نگین تغییر حالت می دهد که ممکن است باعث بزرگتر دیده شدن نقش آن شود به همبن علت رشد سنگ شجر، از دیدگاه بعضی افراد اتفاق می افتد. پس به طور عامیانه باید بگوییم درخت شجر رشد نمی کند اما دچار تغییر شکل می شود.

برخی از خواص سنگ شجر اصل

مهم ترین خواص سنگ شجر چیست؟ آیا به خواص انگشتر شجر در روایات و احادیث اشاره ایی شده است؟ استفاده از خواص سنگ شجر دریایی یا به طور کلی انواع گونه های مختلف سنگ عقیق شجر، روشی مناسب برای استحکام بخشیدن به رشته های وجودی فرد از طریق عملکرد درونی هستند. خاصیت انگشتر شجر دریایی و انواع این سنگ با قدرت شگرفی که دارد می تواند انسان از سز چشمه های گناه، انتقام، شرم و … دور نگه دارد و سبب کمال انسان ها شود. حال با برخی از خواص انگشتر شجر بر روی جسم، احساس و روح آشنا می شویم و با توجه به احادیث و روایات نقل شده، از خواص انگشتر شجر در روایات می توان همان خواص را استخراج کرد.

۱- اثر خواص انگشتر و بر روی جسم: در بهبود کمردرد، آرتروز گردن و تعداد سلول های خونی این خواص شجر، بسیار مفید و موثر می باشد.

۲- تاثیرات احساسی یکی دیگر از خواص شجر: خواص انگشتر شجر پاییزی و بطور کلی انواع این سنگ در کمک کردن فرد با رهایی دادن از احساسات منفی نفس اماره و الگوهای مضر زندگی، افزایش عزت نفس و پرورش دادن نفسی قوی تر مفید است.

۳- تاثیرات روحانی : خواص سنگ شجر دریایی یا انواع دیگر این سنگ سبب کمک به فرد در صادقانه نگاه کردن به خود، ترغیب شخص در گسترش دادن افکار مثبتش و تجسم کردن بالاترین سطح ظرفیت و توانایی شخصی می شود. خاصیت سنگ شجر، برای اکثر چاکراهای بدن مفید می باشد.

از آن جایی که آیات فراوانی درباب خواص بی نظیر عقیق بیان شده است. همچنین در منابع علمی و روایات اشارات فراوانی به انرژی و فواید این گوهر شده است که با توجه به آن ها میتوان به خواص انگشتر شجر در روایات پی برد و همان خواص عقیق را از آن استخراج کرد که برای آشنایی با این خواص پیشنهاد می کنیم مقاله را در وبلاگ شرف آنلاین مطالعه نمایید.

قیمت سنگ شجر اصل

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که عوامل موثر در تعیین قیمت سنگ شجر درختی چیست؟ در جواب این سوال باید گفت که قیمت سنگ شجر اصل غالبا براساس طرح و نقش های موجود بر روی آن قیمت گذاری می شود. هرچه این نقشه ها روی سنگ شجر اصل جالب تر و خاص تر باشد قیمت سنگ شجر اصل بالاتر می رود. ارزش این نگین شجر مردانه از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان قیمت گذاری می شود. هرچه نقش موجود بر آن ها با تصاویر واقعی شباهت بیشتری داشته باشد و یا اسامی منقوش بر روی آن واضح تر باشد باعث افزایش قیمت سنگ شجر درختی اصل می شود. به طور کلی ذوق و سلیقه خریدار و فروشنده در تعیین قیمت سنگ شجر درختیاصل بسیار تاثیرگذار است!

سنگ شجر در ایران و جهان در کجا یافت میشود؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه سنگ شجر پیدا کنیم و سنگ شجر در کجا یافت میشود؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که معادن این سنگ در جهان زیاد نیست ولی غالبا از دل کوه و بستر رودخانه ها یافت می شود. شهرستان زیر کوه (نزدیک قاین) در استان خراسان جنوبی از مهم ترین معادن این سنگ در ایران و جهان می باشد. حدودا در حوالی سال 1350 چوپانی که از اهالی همین محل بوده کیلومترها دورتر از محل زندگی خود در شهرستان قطعه سنگی به طور تصادفی پیدا می کند که حاوی نقش و نگار هایی همانند درخت در آن وجود داشت. همین برخورد باعث شروع تحقیقات و کشف معادن این سنگ زیبا و قیمتی در دل کویر تفدیده در شهرستان زیر کوه شده است.

احتمالا در آن زمان با توجه به شرایط خوب آب و هوایی و بارندگی و درامد مناسب از کشاورزی کسی از اهالی آن محل علاقه ایی به بهره برداری از این معدن و استخراج سنگ نشان نمی داد. اما با گذشت زمان و افزایش جمعیت و افزایش بی کاری و … یافتن جواب این سوال که سنگ شجر در کجا یافت میشود از اهمیت بیشتری برخوردار شد و مردم روی به استخراج این سنگ باارزش در این منطقه آوردند. متاسفانه امروزه معدن موجود در این استان به دستور اداره منابع طبیعی تعطیل می باشد و استخراج از آن ممنوع شده است. بازگشت بیش از 100 نفر کارگر مشغول به کار در این منطقه زمانی امکان پذیر خواهد شد که این معدن به طور رسمی و قانونی ثبت شود. شجر هندی نیز یکی از زیباترین و جذابترین نگین ها را داردو این گوهر در بستر رودخانه و در دل کوه در مناطق خاصی یافت می شود.

نگین های قاین

نحوه شارژ سنگ شجر

با توجه به قیمت سنگ شجر اصل، شارژ این گوهر برای استفاده از خواص شجر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد به طوری که امروزه پاکسازی و شارژ انواع سنگ ها یکی از کار های مهم و اجباری برای صاحبان سنگ های قیمتی محسوب می شود. جهت پاکسازی و شارژ سنگ شجر، روش هایی در منابع ذکر شده است که مهمترین آن ها پاکسازی با آب نمک است. نحوه شارژ سنگ شجری به این شکل است که یک ظرف را با آب نمک ترجیحا نمک دریا و آب خنک پر کنید و چند دقیقه سنگ را درون آب نمک قرار دهید در حالی که با ذهنی آرام بر روی پاک شدن آن گوهر تمرکز کرده اید سپس حداقل ۳۰ دقیقه تا یک شبانه روز آن را در همان ظرف قراردهید.

عکس انگشتر شجر مردانه درختی

یک روش ساده دیگر برای شارژ سنگ شجر و به طور کلی انواع عقیق وجود دارد آن هم این است که سنگ خود را به مدت چند دقیقه دورن آبی جاری و روان قرار دهید و سپس ده دقیقه الی یک ساعت در مقابل نور خورشید قرار دهید. به این شکل شارژ سنگ شجری شما با موفقیت انجام خواهد شده و می توانید به طور دائم از خواص سنگ شجر دریایی یا پاییزی و به طور کل انواع این سنگ بهره مند شوید. توصیه می شود که در نگهداری این سنگ دقت لازم را بکار ببرید و این سنگ را کمتر در معرض انواع مواد شوینده و تغییرات آب و هوایی قرار دهید. با اینکه سختی این سنگ نسبتا مناسب است ولی از ضربه زدن به آن خوداری کنید تا با سالم نگه داشتن این گوهر بتوانید به طور دائم از خواص آن بهره مند شوید و مجبور به تهیه مجدد آن نباشید.

برخی از خواص عقیق در روایات

با توجه به اینکه سنگی که در مورد آن بحث میکنیم از دسته سنگ های عقیق می باشد پس می توان همان خواص سنگ عقیق را از آن استخراج کرد و به اهمیت استفاده از این نگین پی برد که مورد توجه بسیاری از علما و بزرگان دین قرار گرفته است و استفاده از آن سبب خیر و برکت در زندگی ما خواهد شد. در ادامه به برخی از سخنان بزرگان در مورد این سنگ اشاره می کنیم.

یکی از مهم ترین خواص استفاده از این سنگ کاهش فقر و افزایش برکت و روزی می باشد به طوری که امام صادق (ع) در مورد خواص سنگ عقیق فرموده اند که دستی که در آن، این گوهر باشد، بسیار عجیب است که از درهم و دینار (پول) خالی باشد و باعث دوری فقر خواهد شد…

همچنین حضرت رضا (ع) فرموده اند که این نگین، فقر را از بین می برد و دست کردن آن، نفاق را دور می کند و نیز در ادامه بحث خواص عقیق فرمودنده اند که کسی که این انگشتر را در دست کند، فقیر نمی گردد.

یکی دیگر از خواص ارزشمند این سنگ افزایش ثواب و ارزش معنوی آن است. امیرمؤمنان علی (ع) در مورد این سنگ فرموده اند که خواندن دو رکعت نماز با این انگشتر، برابر با هزار رکعت نماز است که بدون این انگشتر خوانده می شود و همینطور به گفته ایشان این سنگ باعث دفع بلاها خواهد شد و از صاحب خود محافظت می کند!!! و همچنین امام صادق (ع) فرموده اند که خداوند دوست می دارد دستی که در دعا به سوی او بلند می گردد، در آن دست از این انگشتر باشد. رسول خدا (ص) فرموده اند که تا زمانی که انگشتر با این نگین در دست داشته باشید، حزن و اندوه بر شما وارد نخواهد شد و با وجود این سنگ اندوه و ناراحتی های بی مورد شما کاسته خواهد شد.

محصولات مرتبط

۱,۶۳۷,۰۰۰ تومان

۲,۰۱۷,۰۰۰ تومان

۲,۱۷۹,۰۰۰ تومان

۲,۲۳۹,۰۰۰ تومان

۱,۳۵۷,۰۰۰ تومان

۱,۴۲۷,۰۰۰ تومان

۲,۰۹۵,۰۰۰ تومان

۹۴۷,۰۰۰ تومان

۱,۷۶۱,۰۰۰ تومان

۱,۹۲۷,۰۰۰ تومان

۳۰۷,۰۰۰ تومان

۲۹۷,۰۰۰ تومان

به این صفحه امتیاز دهیسنگ شجر یکی از زیباترین انواع سنگ است که در ساخت انگشتر و زیورآلات هم از آن استفاده می شود. این سنگ علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که دارد، خواص بسیاری دارد. سنگ شجر به نام عقیق دندریت نیز شناخته می شود و زیبایی طبیعت را درون خود نشان می دهد.

طرح یک انگشتر شجر می تواند به شکل درختچه، آبشارها یا حتی خورشید باشد که در عین زیبایی در هر سنگ، منحصر به فرد و متفاوت است. به طوری که هر کس سنگ شجر را می بیند، فکر می کند، توسط یک هنرمند روی آن نقاشی کشیده شده است. در حالی که در کمال ناباوری این سنگ به طور طبیعی به این شکل درآمده است.

اما سنگ شجر دقیقا چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه می توان انگشتر شجر اصل را تنشخیص داد؟ خواص عقیق شجر چیست؟ اگر شما هم مسحور زیبایی این سنگ شده اید و می خواهید در خصوص آن بیشتر بدانید با ما در این مطلب همراه باشید.

سنگ شجر چیست و چرا واژه شجر را بر روی این سنگ قرار داده اند؟

شجر به معنای درخت، درختچه و نهال است. سنگ شجر حدود 400 سال پیش در ناحیه باندای هند کشف شد و کسی که آن را کشف کرد، یک فرد عرب بود. او مسحور نقش های رنگارنگ این سنگ بود که شبیه برگ و درخت است و به همین دلیل نام آن را “شجر” گذاشت که در عربی به معنی درخت است.

این سنگ به دلیل منحصر به فرد بودن و پیوندهای مذهبی آن، حتی امروزه طرفداران بسیاری دارد و از آن در ساخت انواع جواهرات همچون سنگ شجر استفاده می شود. مشخصه این عقیق، طرحی است که می تواند شبیه مناظر مینیاتوری باشد. برخی از سنگ شجر به عنوان سنگ فراوانی یاد می کنند و معتقدند که در همه زمینه های زندگی، فراوانی و غنا را به ارمغان می آورد.

این سنگ بسیار زیباست و شما می توانید زیورآلاتی که با استفاده از آن ساخته شده است را به عنوان کادو هدیه دهید. شما همچنین می توانید با زیبا، آن را در ظاهری بسیار زیباتر برای تولد، عیدی و دیگر مناسبت ها، به دوستان و آشنایان خود هدیه دهید.

نحوه تشکیل سنگ شجر

سنگ شجر با تبلور دی اکسید منگنز و دی اکسید سیلیسیم به هم درون Ph های نزدیک، تشکیل می شود. نقش های این سنگ هم، زمانی به وجود می آیند که دی اکسید دندریتی رشد می کند و در همان زمان کریستال سیلیس به شکل ژله ای است. تاخیر در تبلور این دو ساختار، موجب ایجاد و ثابت ماندن این اشکال داخل سنگ می شود. بسته به نحوه انجام این فرآیند، شکل انواع سنگ شجر می تواند به سه صورت باشد:

 • در اولین حالت، بلور و تصویر داخل آنها به صورت همزمان شکل می گیرند و به آن سنگ شجر اولیه (پایه) گفته می شود. از جمله خواص و ویژگی های این نوع شجر می توان به سه بعدی بودن تصاویر داخل آن اشاره کرد.
 • در حالت دوم، محلول های دارای اکسید منگنز و ترکیبات دیگر، به داخل ترک ها و شکستگی های کریستال نفوذ می کنند و به آن سنگ شجر ثانیه می گویند به این معنا که تصویر یا نقش، پس از ایجاد سنگ شکل گرفته است. لازم به ذکر است که سنگ شجر ثانویه به شکل دوبعدی است.
 • سومین حالت شکل گیری این سنگ، به این شکل است که یک باکتری با نام باسیلیس ترونجینسیس از منگنزهای داخل کانی تغذیه می کند و ناخالصی های آن را از بین می برد. به این ترتیب تصویر داخل شکاف ها و منافذ سنگ شکل می گیرد.

خصوصیات فیزیکی سنگ شجر

سنگ شجر بسیار شبیه به اوپال خزه ای و دارای اجزای دندریتیک است. سختی این سنگ بین ۵.۵ الی ۷ موهس، ضریب شکست آن بین ۱.۵۳۰ الی ۱.۵۴۰ و وزن مخصوص آن بین ۲.۵۹ الی ۲.۶۷ می ‌باشد. رنگ این سنگ معمولا بی ‌رنگ و خاکستری مایل به سفید است.

اجزای داخلی سنگ شجر شباهت زیادی به درخت دارد که به دلیل وجود یون‌ های آهن و منگنز به رنگ قهوه ‌ای و سیاه دیده می ‌شود‌‌. هر چه میزان یون آهن در داخل اجزای دندریت سنگ بیشتر باشد، در طیف رنگی قرمز تا قهوه ‌ای قرار می گیرد. هر چه میزان شفافیت سنگ ‌های شجر بیشتر باشد، کیفیت آن نیز بهتر خواهد بود و با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد. سنگ‌ های شجری که نقش‌ های تشکیل شده در داخل آنها به مناظر طبیعی شباهت داشته باشند، از طرفداران بیشتری برخوردارند.

سنگ‌ های شجر بیشتر در چه مناطقی از جهان یافت می‌ شود؟

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که سنگ های شجر در کدام مناطق از ایران و جهان یافت می شود. این سنگ بیشتر در کشورهای قاره آسیا و آمریکا همچون چین، هند، استرالیا، آمریکا، مکزیک، برزیل، قزاقستان و …. یافت و استخراج می شود. معدن سنگ شجر ایران، شهرستان زیرکوه (نزدیک شهرستان قاین) در استان خراسان جنوبی می باشد. در سال 1350 شمسی، چوپانی از اهالی همین شهرستان، کیلومترها دورتر از محل زندگی خود، به طور تصادفی قطعه سنگی پیدا می کند که حاوی نقش و نگاری همچون درخت بوده است؛ همین موضوع باعث شروع تحقیقات و کشف این سنگ زیبا در شهرستان زیرکوه شد.

در آن سالها با توجه به شرایط آب و هوایی، بارندگی ها و همینطور درآمد مناسبی که از زمین های کشاورزی وجود داشت، کسی از اهالی آن منطقه علاقه ای به بهره برداری و استخراج سنگ شجر نشان نمی داد. اما با گذشت زمان و افزایش جمعیت، کاهش بارندگی، افزایش بیکاری مردم این منطقه و عوامل دیگر، جواب این سوال که سنگ شجر کجا یافت می شود از اهمیت بیشتری برخوردار شد و مردم این منطقه به استخراج این سنگ روی آوردند. متاسفانه این معدن به دستور اداره منابع طبیعی تعطیل و استخراج از آن ممنوع اعلام شده است. راه اندازی و ادامه فعالیت این معدن به شرطی امکان پذیر است که این معدن به طور رسمی و قانونی ثبت شود.

تصاویر انواع سنگ شجر

سنگ شجر زیبایی منحصر به فردی دارد که چشم هر کسی را به خود جلب می کند و شما می توانید با این سنگ انگشتری زیبا بسازید و از آن استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم اگر به بدلیجات دارید، برای رکاب انگشتر شجر از محصولات دارای نیکل استفاده نکنید. در اینجا چند نمونه از زیباترین انواع سنگ شجر را معرفی کردیم.

سنگ شجر برفیسنگ شجر بهاریشجر پاییزیشجر درختیسنگ شجر فردوسسنگ شجر دریایی

پیشنهاد به مطالعه بیشتر:

خواص شجر

همانطور که گفته شد، سنگ شجر علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که دارد، دارای خواص بسیاری است. این سنگ بر روی جسم، احساس و روح اثرات مثبتی می گذارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

خواص عقیق شجر برای جسم

یکی از مهمترین خواصی که سنگ شجر دارد، بهبود سلامت جسمی افراد است. این سنگ به مانند ، به بهبود قوای جسمانی افراد کمک می کند. این سنگ در بهبود کمردرد، آرتروز گردن و تعداد سلول های خونی بسیار مفید و موثر می باشد. دندریت های این سنگ برای بهبود بدن و ترازبندی مهره های بدن، بسیار مفید است و می تواند بیماری های سیستم عصبی را بهبود دهد. سنگ شجر همچنین برای تحریک مویرگ ها و رگ های سیستم گردش خون بسیار مفید است و قلب را تقویت می کند. برخی از خواص سنگ شجر بر جسم:

 • تنظیم تعداد سلول های خونی
 • بهبود کمردرد و آرتروز
 • درمان برخی بیماری های همچون سرماخوردگی و آنفولانزا
 • از بین بردن خستگی و درد بدن

اثر عقیق شجر بر روح و احساسات

یکی دیگر از خواص سنگ شجر، بهبود سلامت روح و تقویت احساسات مثبت در افراد است. خاصیت سنگ شجر در این است که می تواند فرد را از احساسات منفی دور کند و عزت نفس او را تقویت کند. این سنگ همچنین به تقویت و گسترش افکار مثبت کمک می کند. سنگ شجر خونسردی و ثبات درونی را تقویت می کند، اعتماد به نفس را افزایش می دهد و عملکرد ذهن شما را تقویت می کند. به طور کلی خواص این سنگ بر روح به شکل زیر است:

 • دوری از احساسات منفی
 • افزایش عزت نفس
 • ترغیب به ایجاد افکار مثبت
 • نشانه شادی، ثروت و طول عمر

خواص انگشتر شجر در روایات

سنگ شجر، از جمله سنگ های عقیق است و در روایات دینی بسیاری به خواص و ویژگی های آن اشاره شده است. در ادامه در خصوص خواص انگشتر عقیق در روایات بیشتر توضیح خواهیم داد.

یکی از مهمترین خواص سنگ شجر، کاهش فقر و افزایش برکت است. امام صادق (ع) در مورد خواص سنگ عقیق فرموده اند:

دستی که در آن، این گوهر باشد، بسیار عجیب است که از درهم و دینار (پول) خالی باشد و باعث دوری فقر خواهد شد.

همچنین امام رضا (ع)  فرمودند:

این نگین، فقر را از بین می برد و دست کردن آن، نفاق را دور می کند. کسی که این انگشتر را در دست کند، فقیر نمی گردد.

از دیگر خواص سنگ شجر، افزایش انرژی معنوی است. در این زمینه امیرمؤمنان علی (ع) فرموده اند:

خواندن دو رکعت نماز با این انگشتر، برابر با هزار رکعت نماز است که بدون این انگشتر خوانده می شود و همینطور این سنگ باعث دفع بلاها و محافظت از صاحب خود خواهد شد.

همچنین امام صادق (ع) فرموده اند:

خداوند دوست می دارد دستی که در دعا به سوی او بلند می گردد، در آن دست از این انگشتر باشد.

رسول خدا (ص) فرموده اند:

تا زمانی که انگشتر با این نگین در دست داشته باشید، حزن و اندوه بر شما وارد نخواهد شد و با وجود آن، اندوه و ناراحتی های بی مورد شما کاسته خواهد شد.

خصوصیات متافیزیک سنگ شجر

ارتعاشات گرم و محافظ سنگ شجر، باعث ایجاد امنیت، ثبات و اعتماد به نفس در شما می شود. این سنگ به شما اعتماد به نفس و شهامت می دهد تا همیشه حقیقت را بگویید و با بهبود توانایی های تحلیلی، درک و تمرکز، عملکردهای ذهنی خود را تقویت کنید.

سنگ شجر، هاله شما را تقویت کرده و انرژی های منفی که اطراف شما وجود دارد را از بین می برد یا تغییر شکل می دهد. این سنگ، به شما کمک می کند تا قدرت بدنی و استقامت خود را افزایش دهید و همچنین به بازگرداندن و حفظ تعادل بدن کمک خواهد کرد. سنگ شجر به شما کمک می کند نیازها و احساسات خود را درک کرده، ماهیت خود را بهتر بشناسید و تغییراتی را که در زندگی شما رخ می دهد، بپذیرید.

شفا و سلامت

سنگ شجر برای دوران بارداری بانوان، سنگی عالی می باشد زیرا باعث تسکین دردهای دوران بارداری می شود. همچنین انرژی های درمانی این سنگ می تواند باعث شیردهی بیشتر هم شود. همچنین این سنگ می تواند مویرگ ها و رگ های موجود در سیستم گردش خون را تحریک کند، که برای قلب بسیار مفید می باشد. سنگ شجر می تواند عضله قلب را تقویت کرده و به کاهش دردهای کمر ناشی از فشار داخلی و استرس کمک کند. همچنین این سنگ اختلالات پوستی و خارش ناشی از نیش حشرات را بهبود می بخشد.

ثروت

سنگ شجر باعث جذب فراوانی در تمامی زمینه های زندگی شما می شود. با این سنگ می توانید تمامی انرژی های مثبتی که در زمین قرار دارد را به سمت خود جذب کرده و با قدرت طبیعی ذهن خود هماهنگ کنید. همین موضوع باعث می شود بتوانید توانایی های جدیدی را از خودتان کشف کنید. همچنین سنگ شجر به شما کمک می کند تا بتوانید افکار ذهنی خود را تقویت کرده و موجب ایجاد تجربه های جدید در زندگی شما می شود.

عشق و روابط

اگر دوران کودکی بدی داشتید یا پدر و مادر شما در دوران کودکی از هم طلاق گرفته اند و به شما آسیب های روحی بابت این قضیه وارد شده باشد، سنگ شجر به بهبود این دردها کمک شایانی خواهد کرد. این سنگ همچنین به شما نشان خواهد داد که چگونه می توانید به تمامی تلخی هایی که در قلب خود احساس می کنید، غلبه کنید.

ارتباط سنگ شجر با چاکراها

بدن ما هفت چاکرای اصلی دارد، که عبارتند از:

 1. چاکرای ریشه
 2. چاکرای خاجی
 3. چاکرای خورشیدی
 4. چاکرای قلب
 5. چاکرای گلو
 6. چاکرای چشم سوم
 7. چاکرای تاج

سنگ شجر با چاکرای هفتم یعنی چاکرای تاج، نحوه تفکر و واکنشی که به تمامی مسائل جهان دارید را کنترل می کند. چاکرای هفتم را به دلیل اینکه در قسمت سر و همان جایی که تاج قرار می گیرد، واقع شده است؛ چاکرای تاج می نامند. که این چاکرا می تواند موجبات آگاهی شما را فراهم کند.

اگر شما فردی قوی، قدرتمند و با اعتماد به نفس می شوید که می داند برای رسیدن به آنچه می خواهد، چه کاری انجام دهد. هیچ وقت تحت تاثیر عقب نشینی ها قرار نمی گیرید، زیرا می دانید که آنها قسمتی از زندگی شما هستند. یکی دیگر از خواص سنگ شجر این است که شما با کمک این سنگ از عقب نشینی ها و شکست ها الهام می گیرید تا بتوانید بهتر عمل کنید و به نتایج بهتری هم برسید. این سنگ همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید خودتان را از شر محدودیت هایی که برای خود وضع کرده اید، رها کنید.

ویژگی های شگفت انگیز سنگ شجر

از نظر فیزیکی سنگ شجر، چگالی و ارتعاش کمتری نسبت به سایر انواع عقیق دارد ولی نفوذ زیادی بین این نوع سنگ ها دارد. انگشتر شجر، صبر و تحمل را در صاحب خود تقویت کرده و آرامش درونی او را افزایش می دهد.

همچنین همانطور که پیشتر گفته شد، این سنگ در بهبود شرایط روحی و جسمی افراد بسیار تاثیرگذار است. طبع سنگ شجر گرم است و استفاده از آن در دوران بارداری بسیار موثر است و به آرامش کودک کمک می کند. بعلاوه استفاده از انگشتر شجر، به مردان هم توصیه شده است و مانند ، خواص بسیاری برای آقایان دارد.

راه تشخیص سنگ شجر اصل

سنگ شجر از جمله انواع سنگ است که به دلیل داشتن منافذ و شکاف های میکروسکوپی، برای رنگ آمیزی بسیار مناسب است. به همین دلیل بسیاری از افراد انواع تقلبی آن را با عنوان سنگ شجر به فروش می رسانند اما اگر کمی اطلاعات در این زمینه داشته باشید، می توانید به راحتی عقیق شجر اصل از تقلبی را تشخیص دهید. به همین دلیل در اینجا چند روش عمده که برای تشخیص سنگ شجر اصل، به کار می رود را معرفی می کنیم:

 • اولین راه این است که با سنگ شجر، روی شیشه خط بیندازید. از آنجا که سختی عقیق شجر، بیشتر از شیشه است، این سنگ، روی شیشه خط میندازد و اگر چنین اتفاقی نیفتاد، باید در اصل بودن آن شک کرد.
 • دومین راه، بررسی وزن شجر است. در این حالت این سنگ را با یک عقیق هم اندازه خود، مقایسه کنید. اگر سنگ شجر، سنگین تر باشد، اصل بوده و در غیر این صورت تقلبی محسوب می شود. علت این موضوع را هم می توان چگالی بالایی شجر اصل در مقایسه با نمونه های مشابه خود دانست.
 • سومین روش تشخیص، بررسی میزان کدری و زلال بودن آن است. شجری که مانند شیشه زلال و صاف باشد، احتمال تقلبی بودن آن بیشتر است. سنگ شجر اصل، عموما دارای لکه است و یا رنگ کدری دارد. با این حال این قاعده همیشه صدق نمی کند. انگشتر شجر با رنگ صاف و بدون لکه هم وجود دارد ولی قیمت بسیار بالاتری دارد.
 • آخرین راه برای تشخیص شجر اصل از تقلبی، سرد بودن آن در هوای گرم و تابستان و گرم بودن آن در فصل زمستان است. این در حالی است که شجر مصنوعی، تابع دمای محیط است.

قیمت عقیق شجر اصل

قیمت عقیق شجر اصل، تابعی است از ویژگی های مختلفی همچون نقوش و تصاویر آن است. به عنوان مثال سنگی که دارای نقوش درخت است قیمت بالاتری دارد و هر چه تصاویر موجود روی این سنگ ها بیشتر به واقعیت شباهت داشته باشند، قیمت بالاتری پیدا می کنند.

همچنین در صورتی که این سنگ روی رکاب قرار گیرد و به عنوان انگشتر فروخته شود، قیمت آن بیشتر خواهد شد. هر چه قیمت رکاب بیشتر باشد و توسط یک فرد حرفه ای ساخته شده باشد، قیمت آن بیشتر خواهد شد.

نگهداری از سنگ شجر

نگهداری از سنگ شجر به اندازه خرید یک عقیق اصل اهمیت دارد. این سنگ می تواند با استفاده از آب گرم و صابون شسته و تمیز شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که در کنار سنگ شجر خود، سنگ های قیمتی با سختی بیشتر از کوارتز قرار ندهید؛ چون با اینکه این سنگ، از مقاومت و دوام بالایی برخوردار است، یک سنگ با سختی بالاتر می تواند روی آن خراش ایجا کند.

همچنین توصیه می کنیم این سنگ را کمتر در معرض مواد شوینده و تغییرات آب و هوایی قرار دهید و از ضربه زدن به آن خودداری کنید.

برای نگهداری بهتر از این سنگ قیمتی، باید آن را درون یک جعبه پارچه ای قرار دهید. برای زیبایی بیشتر، شما می توانید این عقیق را در یک مناسب جواهرات قیمتی، نگهداری کنید تا همانند اکثر سنگ های قیمتی، از آسیب آن جلوگیری کنید. همیشه سنگ های قیمتی خود را جدا از سنگ های قیمتی و جواهرات دیگر نگهداری کنید.

آهن |ایا سنگ شجر زنده است

شارژ سنگ شجر

برای پاکسازی و شارژ سنگ شجر، روش های بسیاری وجود دارد. به عنوان مثال شما می توانید این سنگ را با آب نمک پاکسازی کنید. به این طریقه که چند دقیقه آن را داخل آب نمک قرار دهید.

برای شارژ سنگ شجر و به طور کلی انواع عقیق، یک روش دیگر وجود دارد و آن قرار دادن سنگ در آب جاری و روان برای 10 دقیقه تا یک ساعت است. در این روش پس از قرار دادن سنگ در آب، آن را در مقابل نور خورشید قرار دهید.

چند نمونه از زیباترین سنگ شجر

حال که از خواص، ویژگی ها و نحوه نگهداری این سنگ مطلع شدید، چند نمونه از زیباترین سنگ های شجر را با هم ببینیم.

سنگ شجر، خواص و ویژگی های متعددی دارد که می توانید با استفاده از آن، از این ویژگی ها استفاده کنید. شجرنیوز هم مانند این عقیق زیبا، مزایای بسیاری به همراه دارد که مهمترین آن افزایش آگاهی است. با استفاده از منابع معتبر، رسالت خبری و هدف خود برای آگاهی رسانی به جامعه را پیش می گیرد و همواره اطلاعات و اخبار درست در زمینه های مختلف را در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید با مراجعه به بخش های مختلفی همچون اخبار، مقالات و مجله شجر در موضوعات مختلفی همچون خانواده، جوانان، جامعه، ورزشی و … به روز باشید و به سوالات خود را پاسخ دهید.

حتما بخوانید : فروشگاه اینترنتی شرف آنلاین 

 

مهرداد مهرآور

مهرداد مهرآور، نویسنده و متخصص حوزه سنگ‌های قیمتی، با شور و اشتیاقی فراوان به بررسی و به اشتراک گذاری دانش خود در این زمینه می‌پردازد. او از جوانی علاقه‌مند به زمین‌شناسی و معدن‌کاری بوده و این علاقه او را به دنیای گوهرها و سنگ‌های قیمتی سوق داد.
دکمه بازگشت به بالا