تفاوت پروژه های تعاونی ساز

اگر تابحال تصمیم به پیش خرید آپارتمان چیتگر گرفته و درباره قیمت و شرایط واگذاری این پروژه ها تحقیق کرده باشید، مطمئنا متوجه تفاوت در قیمت تمام شده پروژه های تعاونی ساز و پروژه های شخصی ساز شده اید.

در این مقاله قصد دارم درباره تفاوتهای این دو نوع پروژه بحث کنیم و همینطور ویژگی های مثبت و منفی هر کدام. طبیعتا برای یک خریدار باید مهم باشد که از واحدهای چه سازنده ای پیش خرید می کند و آن سازنده قرار است با چه شرایطی از او پول بگیرد و واحد را چگونه و با چه طریقی به او تحویل دهد.

در این مطلب خواهید خواند:

پیش فروش آپارتمان ، سازنده شخصی

سازندگان شخصی که معمولا در مقوله ی برج سازی-علی الخصوص در منطقه 22- تعداد آنها نسبت به تعاونی های سازنده خیلی کم هستند، موفقیت خود را در امر ساخت و ساز و فروش مرهون سابقه و رزومه ی خوب و درخشان خود هستند. به این معنی که یک خریدار هوشمند معمولا اگر بخواهد از یک پروژه ی شخصی ساز پیش خرید انجام دهد، اولین امری که باید درباره اش تحقیق کند نام و نشان و سابقه ی کار سازنده است. او میخواهد بداند آیا این سازنده پروژه دیگری را قبلا ساخته است؟ اگر ساخته است آیا بموقع تحویل داده است؟ کیفیت واحدها چگونه است و استقبال مشتریان از پروژه قبلی تاکنون چگونه بوده است؟

پس از این مرحله می رسیم به قیمت و نحوه پرداخت تا زمان تحویل. معمولا قیمت تمام شده ی یک آپارتمان را اینگونه محاسبه می کنند که براساس هر متر مربع، بهای زمین+ قیمت تمام شده ی ساخت را حساب می کنند و سازنده ی شخصی مبلغی را نیز به عنوان سود خود به قیمت تمام شده ی هر متر اضافه می کند تا علاوه بر اجرت کارکرد خویش، حاشیه ی سود خود را در نظر گرفته باشد. به صورتی که وقتی کار ساخت برج تمام شد و تمام واحدها به فروش رفت پولی که عاید سازنده شده است علاوه بر پول زمین و هزینه ی ساخت و تمامی مخارج که جهت ساخت برج انجام داده است و اجرت و حقوق خودش و پرسنل ریز و درشتی که از صفر تا صد پروژه در کنار او مشغول بوده اند، مبلغ مازادی نیز در آن پول عایدی باید برای او مانده باشد که آن مبلغ همان سود سازنده است که از ساخت آن برج عایدش شده است.

آپارتمان |املاک چیتگر منطقه ۲۲

و اما خریدارانی که واحدهای سازنده ی شخصی را پیش خرید می کند در ازای پرداخت این سود مازاد به سازنده چه چیزی عایدش می شود که تصمیم می گیرد علاوه بر قیمت تمام شده، مبلغی را نیز به عنوان سود به سازنده پرداخت کند؟

حق انتخاب و ضرر و زیان در صورت دیرکرد

به این معنی که شما در پیش خرید از یک پروژه ی شخصی ساز از همان ابتدا می توانید طبقه و سمت و سوی واحد خود را انتخاب کنید و همینطور در قراردادی که با سازنده منعقد می کند تاریخی را به عنوان موعد تحویل در نظر می گیرند و سازنده متعهد می شود در صورتی که در تاریخ مقرر نتواند واحد را به خریدار تحویل دهد به ازای هر روز تاخیر، مبلغی را به عنوان ضرر و زیان به خریدار پرداخت کند- البته این قرارداد دوطرفه است یعنی خریدار هم در صورت تاخیر در پرداخت مبالغ تعیین شده متعهد می شود که ضرر و زیان به سازنده پرداخت کند- در این نوع خرید، خریدار خیالش راحت است که هم طبقه و جهت واحدش مشخص است و هم اینکه سازنده را متعهد کرده است در تاریخ مشخص شده واحد را تحویل دهد و در صورت تاخیر نیز ضرر و زیانی بر گردن خریدار نیست.

همینطور در پروژه های شخصی ساز، مراحل اخذ سند واحدها زودتر انجام می شود که این نیز از مزیت های پروژه شخصی ساز می باشد.

  • خواندن این مطالب رو از دست ندهید:

پیش فروش آپارتمان ، پروژه های تعاونی ساز

در پروژه های تعاونی ساز، شما خیالتان راحت است که تنها قیمت تمام شده ی واحد را پرداخت می کنید. به این معنی که نفس تشکیل یک تعاونی مسکن به منظور ساخت و اتمام یک پروژه است به گونه ای که چند نفر از خود اعضا به عنوان هیئت مدیره انتخاب می شوند و بدون کسب انتفاع و سود، با پول اعضا پروژه را به پایان می رسانند. اعضا با پول خود و توسط نمایندگان خود پروژه را می سازند.

در پروژه های تعاونی ساز شما از بابت اعتبار سازنده هم خیالتان راحت است. به سختی می توان به یک سازنده ی شخصی اعتماد کرد اما در تعاونی می دانید که اگر دیر و زود داشته باشد اما پولتان سوخت و سوز نمی شود و بالاخره به واحد خود می رسید.

ایراد پروژه های تعاونی ساز در این است که شما از ابتدا بجز متراژ واحد خود، اطلاعات دیگری درباره اش ندارید. نه طبقه آن را می دانید نه شمالی جنوبی اش را. نحوه انتخاب واحد در تعاونی ها به این صورت است که تمام اعضا در انتهای کار براساس خوشحسابی در پرداخت اقساط اولویت بندی می شوند و هر عضوی براساس اولویتی که از تعاونی می گیرد نسبت به انتخاب طبقه و سمت واحد خود اقدام می کند.

خیلی از مشتری هایی که تابحال داشته ام عمده نگرانی شان در همین بخش بوده است. اینکه نمی دانند واحدشان در کدام طبقه است و اینکه شمالی است یا جنوبی؟ ولی این مشکل قابل حل است. اگر شما بتوانید یک قسط از بقیه جلوتر باشید یا اینکه حداقل امتیاز منفی و دیرکرد در پرداخت اقساط نداشته باشید می توانید براحتی در طبقات از وسط به بالا را انتخاب کنید با همان سمت مدنظرتان، حالا یک طبقه پایین تر یا بالاتر.

در انتها به این جمعبندی می رسیم که پروژه های تعاونی ساز اطمینان بالاتری دارند و قیمت تمام شده را می پردازید ولی در پروژه های شخصی ساز شما علاوه بر قیمت تمام شده، سودی نیز به سازنده پرداخت می کنید. در عوض سازنده شخصی ساز طبقه و سمت واحد را همان ابتدا برای شما مشخص می کند ولی در تعاونی شما در انتهای کار واحدتان را براساس خوشحسابی انتخاب می کنید.

به هر حال ، آنچه که بیش از تمام موارد فوق مهم است اصالت پروژه است، چه تعاونی ساز چه شخصی ساز.

منبع:

چقدر این مطلب تفاوت پروژه های شخصی ساز و تعاونی ساز

چنانچه شما تصمیم به خرید یک واحد به صورت پیش فروش دارید یکی از گزینه هایی که باید مورد نظر داشته باشید این است که این پروژه شخصی ساز یا تعاونی ساز می باشد

با توجه به مطلب فوق نیاز است که تفاوت  پروژه های شخصی ساز و تعاونی ساز را بدانید

باتوجه به زمینه فعالیت ما در پیش فروش تخصصی پروژه های منطقه 22 تهران این موضوع را در این منطقه بررسی خواهیم کرد

سازندگان شخصی ساز

در پروژه های شخصی ساز تعداد  سازندگان مخصوصا در زمینه برج سازی اندک می باشد و فروش خوب واحد هایشان را مدیون رزومه کاری خوب و درخشان  خود هستند و توصیه می شود خریداران جهت پیش خرید پروژه های شخصی ساز حتما رزومه کاری سازنده را مد نظر داشته باشند یک رزومه خوب جواب مثبت به سئوالات زیر دارد:

آیا سازنده سابقه ساخت قبلی دارد؟

آیا پروژه های قبلی به موقع تحویل داده شده اند؟

آیا پروژه ساخته شده رضایت مشتری را در پی داشته است؟

آیا در ساخت از متریال خوب استفاده کرده است ؟

آیا هزینه پرداختی بابت واحد خریداری شده با امکانات پروژه مطابقت دارد؟

….

مزایای خرید پروژه های شخصی ساز

شاید برای پیش خرید یک پروژه شخصی ساز پرداختی بیشتری داشته باشید اما میتوانید در قبال آن از مزایای زیر نیز بهرمند شوید:

طبقه و واحد و سمت و سوی پروژه خریداری شده شما از همان ابتدا مشخص می باشد

دارای تعهد ضرر و زیان و دیر کرد هستند ( این بدین معناست که طی یک قرارداد دو طرفه سازنده موظف می باشد که به ازای هر روز دیرکرد تحویل مبلغی را به خریدار پرداخت نماید و خریدار هم به ازای دیرکرد مبالغ پرداختی متعهد میشود که ضرر و زیان به فروشنده پرداخت نماید.

مراحل دریافت سند هم در این پروژه ها زودتر انجام میشود.

سازندگان پروژه های تعاونی ساز

در این پروژه ها خیالتان از بابت سازنده راحت است و به سختی میتوان به یک سازنده شخصی اعتماد کرد در حالی که میتوانید مطمئن شوید که به واحد خود خواهید رسید

نکته مثبت دیگر این پروژه ها این است که شما قیمت تمام شده واحد را پرداخت مینمایید و نیاز به پرداخت سود به سازنده ندارید زیرا چند نفر از اعضا گرد هم جمع می آیند و بدون کسب سود پروژه با پرداختی های اعضا به پایان می رسد. اعضا با پول خود و نمایندگان خود پروژه را به اتمام میبرند.

مشکل این پروژه ها این است که فقط متراژ واحد مشخص است و شما اطلاعی از طبقه و جهت واحد تا زمان تحویل نخواهید داشت در نهایت در تعاونی اعضا بر اساس خوش حسابی در پرداخت اعضا برای طبقه و واحد اولویت بندی خواهند شد و این چنین است که هر عضوی بر اساس اولویت خود واحد و جهت مدنظر را انتخاب میکند

جمع بندی کلی و کمک به انتخاب نوع تعاونی شما

در کل پروژه های تعاونی ساز با قیمت مناسب تری برای شما تمام خواهند شد و قابل اطمینان ترند و سودی از شما دریافت نخواهند نمود ولی شما هیچ انتخابی در طبقه و واحد خود نخواهید داشت و آنچه در انتها نسیبتان خواهد شد بر اساس خوش حسابی شماست و در پروژه های شخصی ساز شما طبقه و جهت واحد خود را میتوانید از همان ابتدا انتخاب نمائید.

در انتها از پروژه های معتبر شخصی ساز در منطقه میتوان به ،  ، و …..

و از پروژه های پر طرفدار ومعتبر تعاونی ساز میتوان به، ، و…..

اشاره کرد.

نوشته: سارا هراتیان

برات مفید بود؟

 

دکمه بازگشت به بالا