تفاوت سنگ عباس آباد و دره بخاری

سنگ تراورتن از انواع مختلقی برخوردار می باشد که دو نوع آن سنگ تراورتن عباس آباد و دره بخاری می باشد که از نوع سنگ های تراورتن روشن می باشد که تفاوت هایی با همدیگر دارند که در این مقاله به آنها می پردازیم .

مشخصات سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد یکی از با کیفیت ترین سنگ روشن در دسته تراورتن ها می باشد این سنگ با داشتن مزایایی بالای در سنگ های نوع خوب مورد استقبال شدید طراحان و معماران کل دنیا قرار گرفته است. از جمله این مزایا رنگ سفید و کرم آن ، مقاومت بالا در برابر هر آب و هوایی ،چسبندگی بالا با هر ملاتی، عایق بودن نسبت به حرارت و صدا ، زیبایی بالا در نما ، ساب پذیری خیلی بالا ، فرآوانی استخراج و تولید

سنگ تراورتن عباس آباد یکی از با کیفیت ترین سنگ های تراورتن می باشد و قابل استفاده در نمای خارجی و داخلی می باشد.

مشخصات سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری یکی از تراورتن های کرم رنگ می باشد که رنگ کرم ان با طیف زرد رنگ می باشد که معمولا بدون موج استخراج می شود این سنگ استحکام بالا در برابر سایندگی دارد و ساب پذیری بالا و جذب آب پایینی دارد .از جمله فرآوری های این سنگ صیقلی و چرمی می باشد که دارای کیفیت خیلی بهتری نسبت به مابقی فرآوری های این سنگ را دارا می باشند.

در بالا مشخصات سنگ تراورتن عباس آباد و دره بخاری را برای شما بازگو کردیم ولی اگر بخواهیم این سنگ ها رو برای خرید با هم مقایسه کنیم سنگ تراورتن عباس آباد دارای پارامترهای خیلی بالاتری نسبت به دره بخاری می باشدکه از جمله رنگ آن که سفید تر می باشد  و دارای سورت های خیلی متنوع تری می باشد سنگ کرم از نظر موجدار بودن نسبت به به دره بخاری موج های بیشتری دارد و دارای طرح های فراوانی متفاوت سنگ تراورتن عباس آباد و دره بخاری تنها در ظاهر آن خلاصه نمی‌شود. این دو محصول با اینکه در یک منطقه یعنی محلات استان مرکزی استخراج می‌شوند، تفاوت‌های بنیادی زیادی با یکدیگر دارند. البته هر دوی این محصولات در دسته سنگ‌های باکیفیت و پرفروش محسوب می‌سوند. با این وجود اطلاع از تفاوت‌های این دو محصول به کاربرد بهتر هر کدام از سنگ‌های عباس‌آباد و دره بخاری کمک می‌کند.
در اینجا قرار است، تفاوت‌های این دو سنگ را به طور دقیق بررسی کنیم. اما برای درک بهتر این تفاوت‌ها، بهتر است ابتدا هر محصول را به طور جداگانه به شما معرفی کنید.

درباره سنگ تراورتن عباس‌آباد

همانطور که از اسمش مشخص است، در منطقه عباس‌آباد در محلات استان مرکزی استخراج می‌شود. این محصول به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، در تمام ایران شناخته می‌شود. تراورتن عباس‌آباد در انواع و اقسام درجات و طرح‌ها موجود است. برای مثال تراورتن عباس‌آباد موج پیچ، تراورتن عباس‌آباد بی‌موج ، تراورتن عباس‌آباد موج کبریتی و … از انواع این سنگ بر اساس طرح و ظاهر است. از طرف دیگر این سنگ بر اساس درجه کیفی نیز به انواع ممتاز، درجه یک، درجه دو و … تقسیم می‌شود.

ویژگی‌های تراورتن عباس‌آباد

مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول عبارتند از:
•وزن سبک: همین ویژگی باعث آسان بودن نصب سنگ می‌شود.
•صیقل پذیری: هر چه سنگ صیقل‌پذیرتر باشد، امکان انجام فرآوری ساب بر روی آن بیشتر شده و محصول نهایی نیز براق‌تر و جذاب‌تر خواهد بود.
•زیبایی ظاهری: سنگ عباس‌آباد ظاهر صاف و براق و طرح و نقش منحصر به فردی دارد.
•زمینه رنگی سفید: زمینه رنگ انواع سنگ عباس‌آباد سفید، روشن و بسیار شفاف است.
•سطح صاف و براق: ساب‌پذیری بالای این محصول باعث شده است که سطح صاف و براقی داشته باشد.
•قدرت چسبندگی بالا: به طور کلی تراورتن جز سنگ‌های متخلخل و دارای منافذ است. این منافذ باعث جذب بهتر ملات و چسبندگی بالاتر به سطوح می‌شود.
•مقاومت و استحکام زیاد: یک ویژگی مهم سنگ عباس‌آباد، مقاومت و استحکام بالای آن در برابر رطوبت، سرما و انجماد، برف و باران و بادهای شدید است.

خرید اینترنتی سنگ تراورتن سفید |خرید سنگ نما ارزان

کاربردهای تراورتن عباس‌آباد

تراورتن عباس‌آباد به دلیل ویژگی‌های مثبت زیادی که دارد، در خیلی از پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بیشترین استفاده این محصول برای نمای ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی است. دلیل این کاربرد ساب‌پذیری بالا و ظاهر سفید و براق این سنگ است. از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•اجرای نمای بیرونی ساختمان
•ساخت بخش‌های داخلی ساختمان
•اجرای دکوراسیون داخلی
•محوطه سازی
•پوشش کف سازه‌ها

درباره سنگ تراورتن دره بخاری

در منطقه دره بخاری در منطقه محلات استان مرکزی استخراج می‌شود. دره بخاری در نزدیک چشمه‌های آهکی قرار دارد. به همین دلیل این محصول یک نوع سنج آهکی و متخلخل است. با این وجود تخلخل این محصول از بیشتر تراورتن‌ها کمتر است و همین موضوع باعث کاربرد گسترده تراورتن دره بخاری در ساخت و ساز شده است. سنگ دره بخاری انواع مختلفی دارد که با کیفیت‌ترین آن با عنوان ممتاز شناخته می‌شود. در واقع هر چه این محصول سفیدتر و شفاف‌تر باشد، درجه و کیفیت آن بهتر و البته گرانتر نیز است. سطح سفید یا کرم با طرح‌ها و خطوط قهوه‌ای و یا شکلاتی از دیگر انواع این محصول است.

ویژگی‌های تراورتن دره بخاری

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•انعطاف‌پذیری: خوشبختانه امکان برش این محصول در قطع‌های مختلف وجود دارد. همچنین انواع فرآوری به راحتی بر روی این محصول انجام می‌شود.

 • تنوع در طرح و رنگ: یک خاصیت مهم این محصول تنوعی است که در ظاهر آن وجود دارد. البته زمینه همه تراورتن‌های دره بخاری سفید یا نهایتا کرم خیلی روشن است. اما گاهی طرح‌ و نقش یا موج‌هایی به رنگ قهوه‌ای بر روی این سنگ‌ها وجود دارد.‌ تراورتن دره بخاری موج پیچ نوعی از این محصول است که موج‌های زیادی دارد. اما نوع بدون موج آن تراورتن دره بخاری ساده یا تراورتن دره بخاری بی‌موج نامیده می‌شود.
 • شفافیت: سنگ دره بخاری شفاف و روشن است و همین ویژگی باعث کاربرد آن در نماسازی شده است.
 • ساب‌پذیری: یکی از فرآوری‌های مهم که بر روی این سنگ انجام می‌شود، سال است. با این کار سطح سنگ براق‌تر و زیباتر می‌شود.
 • عدم تغییر رنگ: این سنگ تحت‌تاثیر شرایط مختلف آب و هوایی و یا نور خورشید به هیچ عنوان تغییر رنگ نمی‌دهد.
 • ملات‌پذیری: منافذ و حفره‌هایی بر سطح تراورتن دره بخاری وجود دارد. این منافذ باعث جذب حداکثری ملات و سیمان می‌شود. در نتیجه چسبندگی سنگ به سطح زیر آن بسیار بالا است.
 • راحتی نصب: وزن سبک و ملات‌پذیری این محصول باعث شده است که شیوه نصب بسیار آسانی داشته باشد.
 • مقاومت بالا: این سنگ در نوع خود در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، ساییدگی، فرسایش و سقوط بسیار مقاوم است.
 • قابلیت برش‌پذیری و سفارشی‌سازی: خوشبختانه امکان برش این محصول در طرح‌ها و اندازه‌های موردنظر مشتری وجود دارد.
 • نفوذپذیری در برابر باران‌های اسیدی: یکی از ویژگی‌های این محصول که البته نقطه ضعف آن حساب می‌‌شود، عدم مقاومت در برابر باران‌های اسیدی است. این نقطه ضعف اگر سنگ به عنوان نمای ساختمان در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد شهر استفاده شود، خودش را نشان می‌دهد. درواقع باران‌های اسیدی ممکن است کیفیت و ظاهر سنگ دره بخاری را تحت تاثیر قرار دهند.

کاربردهای تراورتن دره بخاری

خوشبختانه فناوری‌های زیادی برای کار بر روی سنگ‌ها به وجود آمده است. این فناوری‌ها می‌توانند معایب و نقاط ضعف سنگ‌ها را برطرف کرده و کارایی آن را دوچندان کند. تراورتن دره بخاری نیز با استفاده از فراوری‌هایی مانند ساب، برش، چرمی، رزین‌کاری و … به سنگ ایده‌آل برای امور ساختمانی تبدیل می‌شود. به این ترتیب تراورتن دره بخاری یک گزینه عالی برای کار در نماهای داخلی و مصنوعات دکوراتیو، نمای ساختمان یا دکوراسیون خارجی سازه‌ها به حساب می‌آید. از طرفی این سنگ در نماهای کلاسیک و رومی کاربرد زیادی دارد؛ چراکه با این طرح‌ها سازگار است. در آخر نیز باید گفت که این سنگ را گاهی به صورت اسلب استخراج کرده و در اجرای کف سازه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

تفاوت‌های تراورتن عباس آباد و دره بخاری

از آنجایی که هر دوی این دو محصولات از منطقه محلات استان مرکزی استخراج می‌شوند، اسمشان زیاد با هم شنیده می‌شود. برای همین خیلی از افراد کنجکاوند بدانند آیا این دو سنگ تفاوتی با یکدیگر دارند و یا کدامیک از این دو بهتر است. در ادامه مهم‌ترین تفاوت‌های این دو سنگ را شرح می‌دهیم

 • سنگ عباس‌آباد قیمت بیشتری نسبت به سنگ دره بخاری دارد.
 • تراورتن عباس‌آباد در برابر سرما و گرما؛ مقاوم‌تر است و تقریبا هیچ آسیبی نمی‌بیند.
 • محصول عباس‌آباد رنگ روشن‌تری نسبت به سنگ‌های دره بخاری دارد.
 • سنگ‌های عباس آباد دارای موج‌های بیشتری نسبت به سنگ‌های دره بخاری هستند.
 • سنگ‌های دره بخاری نسبت به عباس‌آباد از تخلخل کمتری برخوردارند.

کلام آخر …

خوشبختانه انواع یا سورت‌های مختلفی از هر دوی سنگ‌های عباس‌آباد و دره بخاری وجود دارد. برای مثال اگر بودجه شما به انواع گرانتر سنگ عباس‌آباد نمی‌رسد، می‌توانید سورت‌های مناسب‌تر آن را خریداری کنید. کلا هر چه سنگ سفیدتر و یکدست‌تر باشد، گرانتر است. از طرفی سنگ‌های دارای عرض کمتر قیمت مناسب‌تری دارند. مثلا تراورتن عباس‌آباد عرض ۳۰ از تراورتن عباس‌آباد عرض ۴۰ ارزانتر و یک گزینه اقتصادی به حساب می‌آید. همچنین سنگ تراورتن دره بخاری ممتاز بسیار گران قیمت است؛ زیرا بیشتر برای نما های رومی استفاده می‌شود. اما انواع این سنگ با درجات پایین‌تر و موج‌دار با قیمت پایین‌تری معامله می‌شوند.

ی باشد تراورتن عباس آباد چسبندگی بیشتری به هر نوع ملات را دارد و در هر مناطق آب و هوایی قابل استفاده است تنها موردی که شاید برای بعضی از افراد ملاک باشد قیمت این دوسنگ است که عباس آباد به دلیل ویژگی های منحصر به فردش و کیفیت بالای ؟آن کمی گران تر می باشد و دره بخاری ارزان تر می باشد  ولی اگر سنگ نمای با کیفیت و مقاوم نیاز دارید تراورتن عباس آباد بهترین گزینه برای نما می باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا