تشخیص نخستین یخبندان در مرتفع ترین آتشفشان های مریخ

این پست از سایت بیگ نیوز برگرفته از سایت ” ana.ir ” در مورد مقاله ” تشخیص نخستین یخبندان در مرتفع ترین آتشفشان های مریخ ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

تشخیص نخستین یخبندان در مرتفع ترین آتشفشان های مریخ

دانشمندان برای نخستین بار موفق به شناسایی یخ زدگی هایی در مرتفع ترین کوه های منظومه شمسی در سیاره سرخ شده اند که جرقه جدیدی برای بررسی احتمال حیات در این سیاره به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از فیزیک او آرجی، افزایش تحقیقات و مطالعات در حوزه سیاره شناسی مریخ، به کشف های جدید و مهمی درباره این سیاره منجر شده است. یکی از این کشف ها، شناسایی نخستین یخ زدگی روی آتشفشان های مرتفع ترین کوه های منظومه شمسی در سیاره مریخ  است. بدین ترتیب، دانشمندان برای نخستین بار یخ زدگی آب در آتشفشان های مرتفع مریخ را شناسایی کردند. 

تیم بین المللی این پژوهش به رهبری دانشگاه برن، از تصاویر رنگی با وضوح بالا دوربین CaSSIS مدارگرد ردیاب گاز (TGO) که ماموریت مشترک آژانس فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموس روسیه است، استفاده کرد و به این کشف دست یافت.

دانشمندان تاکید می کنند، این یافته از آنجایی اهمیت می یابد که تشخیص مکان آب و نحوه انتقال آن، ماموریت های آینده مریخ و اکتشافات مرتبط به آن را تسهیل می کند.

برنامه اگزومارس یا دگرزیست شناسی مریخ یک ماموریت گسترده شناسایی مریخ برای جست وجو پیرامون وضعیت زیستی در مریخ و زندگی مریخی، در گذشته یا حال است و اکنون بیش از نیم قرن است که تحقیقات فعالی درباره حیات در سیاره سرخ درحال انجام است. 

کشف جدید نشانه ای از حضور رطوبت و آب بر فراز این آتشفشان های طبیعی است و حکایت از احتمال حیات در شرایط مریخی دارد. این موضوع اهمیت بالایی برای تحقیقات آتی در زمینه مریخ شناسی و بررسی امکان وجود حیات در این سیاره دارد.

به طور کلی، کشف این یخ زدگی بر روی آتشفشان های مریخ نشان از پیشرفت های زیادی است که در مطالعات سیاره شناسی انجام شده و به پرسش های مهمی درباره مبدا و تاریخچه این سیاره پاسخ می دهد.

این مطالعه به تازگی در مجله نیچر ژئوساینس منتشر شده است.

محققان توضیح می دهند، کوه های دارای یخ زدگی در عرض های پایین جغرافیایی، نزدیک خط استوای مریخ قرار دارند و به دلیل محل قرارگیری آنها در این نقطه، احتمال وجود یخ زدگی داده نمی شد. در این گونه عرض ها مقادیر زیاد آفتاب باعث می شود دمای سطح بالا نگه داشته شود. علاوه براین، جو نازک مریخ در خنک کردن سطح ناکارآمد است، بنابراین سطوح با ارتفاع بالا می توانند به اندازه سطوح کم ارتفاع در میانه روز گرم شوند، دقیقا مانند آنچه که روی زمین اتفاق می افتد.

دکمه بازگشت به بالا