با ویزای شینگن به کدام کشورها میشود سفر کرد؟

حوزه‌ شنگن با اتحادیه اروپا متفاوت است. همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا عضو پیمان شنگن نیستند و همچنین همه کشور عضو پیمان شنگن در اتحادیه اروپا عضویت ندارند. به همین دلیل هنگامی که قصد سفر به کشوری را دارید که عضوی از اتحادیه اروپاست اما پیمان شنگن را امضا نکرده، باید از مقررات ویزای آن کشور پیروی کنید. معروف‌ترین عضو اتحادیه اروپا که جزیی از پیمان شنگن نیست، کشور . کشورهایی که اخیراً عضو اتحادیه اروپا شده‌اند همانند ،‌ ، و درخواست عضویت در پیمان شنگن را داده‌اند، اما هنوز عضو آن نشده‌اند.

Which countries can you travel to with a Schengen visa

و عضو اتحادیه اروپا نیستند اما پیمان شنگن را امضا کرده‌اند. پیمان شنگن صرفاً قوانین مربوط به مقررات مهاجرت را وضع می‌کند و در مورد مسائلی مانند مقررات گمرکی دخالتی ندارد. قوانین گمرکی به عهده‌ اتحادیه اروپاست. بنابراین اگر بخواهید از کشوری عضو اتحادیه‌ اروپا و شنگن، به کشوری که عضو اتحادیه‌ اروپاست ولی پیمان شنگن را امضا نکرده مسافرت کنید،‌ احتیاجی به عبور از بخش گمرک ندارید و صرفاً از بخش گذرنامه خواهید گذشت. بطور بالعکس، ورود به کشوری عضو شنگن و غیر عضو در اتحادیه اروپا، صرفاً مستلزم عبورم از بخش گمرک مرزی است.

مدارک مورد نیاز برای ویزا

برای اخذ ویزای شینگن ، می‌توان درخواست آن را به هر یک از کشورهای عضو این پیمان ارائه کرد. درخواست ویزا از طریق سفارت‌خانه‌های این کشورها در ایران امکان‌پذیر است. با این حال شانس دریافت ویزای شنگن با توجه به کشوری که قصد ورود به آن را دارید متفاوت است. آلمان معمولاً دشوارترین کشور برای ورود به حوزه‌ٔ شنگن است. بهترین راه،‌ درخواست ویزا از طریق سفارت کشورهای توریستی نظیر ایتالیا، اسپانیا یا یونان است. بررسی تقاضاها برای این ویزا معمولاً تا ۱۴ روز به طول می‌انجامد.

موارد عمومی مورد نیاز

 • فرم ویزای شنگن که از بخش ویزای سایت سفارت کشور مربوطه دانلود کرده و پر کرده‌اید. فرم فرزندان توسط والدین نیز باید امضا شود.
 • گذرنامه با حداقل دو صفحه خالی و اعتبار حداقل سه ماه.
 • عکس بیومتریک. (سایت سفارت‌خانه‌ها معمولاً در مورد تعداد و نوع عکس اطلاعات لازم را ارائه می‌دهند).
 • کپی ویزاهای شنگن در صورتی که قبلاً به اروپا مسافرت کرده‌اید.
 • هزینه ویزا.
  • ۶۰ یورو برای اکثر متقاضیان.
  • ۳۰ یورو برای متقاضیان ۶ تا ۱۲ ساله.
  • هزینه ثبت‌نام برای متقاضیان زیر ۵ سال رایگان است.
  • هزینه ویزا باید به ریال پرداخت شود.
 • اگر در کشور دیگری غیر از ایران که در آن اجازه اقامت دارید، از سفارات کشورهای اروپایی درخواست ویزای شنگن می‌کنید، اجازه اقامت‌تان در آن کشور باید حداقل تا سه ماه بعد از بازگشت‌تان از سفر اروپا باشه.
 • کودکان که قصد مسافرت تنها یا با شخصی غیر از اعضای خانواده (و در برخی وارد فقط از یکی از والدین) را دارند ممکن است لازم باشد فرمی با عنوان اجازه مسافرت یا معادل آن از مراجع قانونی کشور خود دریافت کنند که توسط یکی از والدین درجه یک که کودک را در سفر همراهی نمی‌کند تکمیل شود.

اثبات تمکن مالی

 • قرارداد کاری و صورتحساب دریافت حقوقی در کشور محل سکونت (در صورت شاغل بودن) یا گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت دانشجو یا دانش‌آموز بودن). در این دو صورت مدت زمان مرخصی و یا تعطیلات از طرف محل‌کار یا محل تحصیل باید ذکر شود. در شرایطی که شاغل نیستید یا تحت تکفل شخصی در هزینه‌های خود هستید، باید فرم اظهارنامه پشتیبانی مالی از طرف شخص مورد نظر را ارائه کنید.
 • پرینت حساب بانکی تا حداقل سه ماه قبل از درخواست ویزا. میزان پول در حساب بانکی شما بسته به کشوری که برای آن درخواست ویزای شنگن می‌دهید متفاوت است. (این میزان معمولاً ۴۰ تا ۶۰ یورو در روز به ازای هر متقاضی به اضافه مقادیری برای پرواز، رزرو هتل، تورهای مسافرتی و خرج‌های پیش‌بینی نشده است).
 • سندی که نشان دهد شما بعد از پایان مدت ویزا به کشور خود باز می‌گردید. این سند می‌تواند قرارداد کاری، حقوق بازنشستگی، املاک یا دارایی‌های باارزش به نام شما باشد.

مدرک ترتیبات لازم برای مسافرت

 • بلیط خریداری شده پرواز.
 • مدرکی برای رزرو هتل و یا نقاط اقامتی. برای برخی از کشورها همانند آلمان تنها رزرو هتل مورد قبول نیست و باید مدرکی دال بر پرداخت صورتحساب هتل ارائه شود.
 • در صورتی که توسط خویشاوندان یا آشنایان دعوت شده‌اید و آنان از شما پذیرایی خواهند کرد، شما باید دعوتنامه‌ای از سوی آنان را به سفارت نشان دهید. دعوتنامه با درخواست میزبان شما در ادارت مربوطه کشور مقصد صادر خواهد شد. در برخی از کشورها همانند آلمان شخص دعوت کننده برای گرفتن دعوتنامه باید مقداری پول در بانک بلوکه کند. در آلمان برای هر شخص دعوت شده ۱۳۰۰ یورو مورد نیاز است.
 • در صورتی که برای شرکت در جلسه، همایش، کنفرانس و … دعوت شده‌اید، دعوتنامه رسمی از سوی آن ارگان، اداره یا دانشگاه را ارائه دهید.
 • بیمه مسافرتی که در کشورهای حوزه شنگن فعال باشد. این بیمه‌ها باید حداقل تا سقف ۳۰۰۰۰ یورو پوشش بیمه‌ای داشته باشند.

از هر یک از مدارک فوق بیشتر از یک کپی تهیه کنید. ممکن است سفارت‌خانه‌ها کپی‌ها را پیش خود نگاه دارند.

گرفتن نوبت از سفارت‌خانه‌ها

برای گرفتن نوبت باید توجه کنید که مقصدتان کجاست. بطور مثال نمی‌توانید ویزای ایتالیا را گرفته و سپس به آلمان بروید و تمام تعطیلات خود را در آلمان سپری کنید. اگر قصد بازدید از چند کشور مختلف را دارید، ویزای خود را از کشوری دریافت کنید که قصد طولانی‌ترین مدت اقامت را در آن کشور دارید

. بطور مثال اگر قصد دارید ۵ روز در آلمان، ۷ روز در ایتالیا و ۳ روز را در فرانسه بگذرانید، از سفارت ایتالیا درخواست ویزای شنگن کنید. با داشتن ویزای شنگن می‌توانید از هر یک از کشورهای عضو این حوزه وارد اروپا شوید. اما باید منتظر سوال و جواب‌های ماموران فرودگاه نیز باشید. از قبیل:

 1. هدف از مسافرت‌تان چیست و صحت آن را از طریق ارائه مدارک ثابت کند.
 2. آدرس محل اقامت‌تان در شنگن (هتل یا نزد آشنایان) کجاست.
 3. از پس هزینه مدت اقامت خود در شنگن بر خواهید آمد یا خیر (پول به همراه دارید و یا اینکه شخص دیگری پرداخت مخارج شما را تقبل کرده است و در این‌صورت نام، آدرس و شماره تلفن این شخص را ارائه کنید).
 4. بلیط ترک شنگن را ارائه کنید و یا اینکه پول کافی جهت خرید بلیط جهت ترک شنگن را دارا باشید.
دکمه بازگشت به بالا