اقتصادی

۱۲هزار تن یونجه آماده ورود به کشور/ محموله ۱۵تنی یونجه در انتظار ترخیص

مدیرعامل اتحادیه دامپروری کشور با اشاره به اینکه 12 هزار تن یونجه از روسیه آماده ورود به کشور است، گفت: در حال حاضر 15 تن شبدر وارد کشور شده و به دلیل ایراد وارد شده از خارج همچنان در گمرکات نگهداری می شود. توسط سازمان حفظ نباتات «امیدواریم در روزهای آینده مشکل ترخیص رفع شود و این بار به دوش کشاورزان برسد.

مکتبی عالی در گفت وگو با بیگ نیوز، جزئیات واردات شبدر از روسیه را فاش کرد و گفت: طبق تفاهم نامه با طرف روسی مقرر شد 150 هزار تن شبدر وارد شود. در واقع هدف از این واردات حمایت از کشاورزان در خشکسالی های اخیر و برداشتن بار آن ها بوده است.

وی ادامه داد: اقدامات لازم برای واردات 12 هزار تن شبدر به کشور انجام شده و آماده حمل است. اما از آنجایی که گمرک آستارا انباری برای نگهداری و نگهداری این مقدار یونجه ندارد و به منظور جلوگیری از هزینه های اضافی نگهداری و ارسال مجدد، ابتدا تصمیم گرفته شد که محموله کمتری وارد شود و در صورت مهیا بودن شرایط، اقدام به واردات کند. بقیه را وارد می کند

مدیرعامل اتحادیه دامپروری افزود: به دلیل اعتراض سازمان حفظ نباتات مبنی بر ناقص بودن مدارک این شبدرها در حال حاضر 15 تن محموله وارد کشور شده و در گمرک آستارا باقی مانده است. وی افزود: امیدواریم در روزهای آینده مشکل ترخیص کالا برطرف شود و این بار به دوش کشاورزان بیاید.

وی در پاسخ به نحوه توزیع چمن بین دامداران گفت: بر اساس الزاماتی که مدیران کل انجمن های دامپروری اعلام کرده اند شبدر در تمام استان ها توزیع می شود. به عبارت دیگر مسئولان شهرستان نیازهای شهرستان را به فرمانداری های استان اعلام و پس از جمع آوری آمار شبدر به استان تحویل داده می شود.

پاسخ عالی به این سوال که چقدر علف به کشاورزان تحویل داده می شود؟ وی با بیان اینکه در مذاکرات اولیه باید یک کیلو شبدر با حمل مستقیم بین 5200 تا 5500 تومان به دام ها تحویل داده می شد، گفت: در صورت تخلیه، بارگیری در گمرک و حمل مجدد البته هزینه آن تغییر می کند.

وی در پایان گفت: واردات با ارز آزاد انجام شده اما به او وعده ارز نیمایی داده شده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا