یزدانی نباید «بروکس» را دست کم بگیرد/ بار روانی ایجاد نکنید – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

ایران

به گزارش خبرگزاری آنلاین، محسن کاوه سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در مورد شرایط این تیم برای حضور در المپیک پاریس گفت: ۳ اردوی دیگر تا المپیک داریم که به تدریج فشار کم خواهد شد تا طبق برنامه ریزی که انجام شده، کشتی گیران به آمادگی کامل برای حضور در این مسابقات برسند. همکاران خوب و همدلی داریم، هر کس طبق شرح وظایف کار خود را انجام می‌دهند.

کاوه افزود: هر کشتی گیر برنامه خاص خود را دارد و طبق طراحی تمرین انجام شده کار را جلو می بریم. فدراسیون کشتی امکانات بسیار خوبی را در اختیار گذاشته و حمایت حداکثری را از تیم‌های ملی کشتی دارد. در کنار آن مربی بدنساز، پزشک تغذیه، روانشناس و کادر فنی تمامی تلاش خود را انجام می‌دهند که کشتی گیران از لحاظ جسمانی، روحی روانی و فنی در بهترین حالت خود قرار بگیرند.

وی ادامه داد: برنامه‌ها به خوبی پیش می‌رود و نکته‌ای که مدنظر داریم این است که سلامتی کشتی گیران در یک ماه منتهی به المپیک حفظ شود، چراکه در ماه‌های گذشته چند کشتی گیر ما به دلیل آنفولانزا و امیرحسین زارع نیز به دلیل عفونت چشم چند روزی از تمرینات دور بودند و در این برهه از زمان دور از تمرینات جبران ناپذیر خواهد بود.

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در مورد شرایط رحمان عموزاد در المپیک پیش رو اظهار داشت: وزن ۶۵ کیلوگرم وزن پرترافیک با حریفان مطرح و عنوان داری است. همانطور که همه ما رحمان را یک کشتی گیر خوب می‌دانیم کشتی گیران دیگر از جمله نمایندگان آمریکا، مجارستان، ارمنستان، گرجستان، مغولستان، آذربایجان، ژاپن، قرقیزستان و آلبانی نیز خوب هستند اما تلاش ما این است که یک رحمان آماده و با روحیه را روی تشک بفرستیم.

وی در مورد شرایط وزن ۷۴ کیلوگرم، گفت: این وزن هم به مانند وزن ۷۴ کیلوگرم بسیار کیفی است و یونس امامی رقبای سرسختی را پیش روی خود دارد. امامی در جهانی صربستان دستش از مدال و سهمیه کوتاه ماند، اما کشتی‌های خوبی را در مسابقات کسب سهمیه قرقیزستان گرفت و امیدواریم که روند رو به رشد وی ادامه پیدا کند.

کاوه در مورد آمادگی حسن یزدانی برای حضور در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک گفت: یزدانی بعد از جراحی سنگین کتف نشان داد که می‌تواند یک الگویی برای کشتی گیران باشد که در اثر پشتکار و تلاش می‌توان به چیزی رسید که دست نیافتنی به نظر می‌آمد. حسن با تمامی حریفان خود در سالیان گذشته کشتی گرفته و تنها آرون بروکس که با شکست دیوید تیلور راهی این مسابقات می‌شود، مصاف نداده است. به نظرم بروکس کشتی گیر خوبی است که نباید او را مانند سایر رقبا دست کم بگیریم و امیدواریم که یزدانی در سایه تلاش و پشتکار بتواند بهترین‌ها را رقم بزند.

وی در مورد وزن ۹۷ کیلوگرم گفت: ما در وزن ۹۷ کیلوگرم رنکینگ نداریم و جدول طوری است که احمد تاج الدینوف قهرمان جهان و کایل اسنایدر قهرمان جهان و المپیک در یک سمت گروه قرار دارند. قرعه در این وزن می‌تواند به ما کمک کند اما نباید به دنبال قرعه بود و تمامی سعی خود را می‌کنیم که امیرعلی آذرپیرا که روند رو به رشدی داشته در زمان باقی مانده نیز بهتر از قبل شود. البته به جز این دو کشتی گیر چند حریف خوب دیگر نیز در این وزن حضور دارند که نباید از ذهن فراموش کنیم. در ۹۷ کیلوگرم چند سالی است که مدال نگرفته ایم و امیدارم که آذرپیرا بتواند کسب افتخار کند.

کاوه در مورد امیرحسین زارع گفت: زارع سال گذشته موفق بود، اما خودش به این بلوغ فکری رسیده که نباید در باد این موفقیت بخوابد و باید زحمت بکشد و تلاش کند چراکه همواره در سایه زحمت، تلاش، پیشتکار، جسارت و شجاعت نتیجه حاصل می‌شود. این را نباید فراموش کنیم که کوچک‌ترین اشتباه باعث می‌شود که مدال طلا به مدال برنز یا حذف، تبدیل شود و با توجه به حریفان سرسخت و عنوان دار، کار زارع نیز برای کسب مدال به هیچ وجه راحت نیست. همه رقبا از نظر فنی و جسمانی خود را آماده این آوردگاه مهم می‌کنند اما جریان المپیک روحی و روانی است و کسی که روح روانش بالا باشد می‌تواند موفق باشد.

کاوه در مورد سطح رقابت‌های کشتی آزاد المپیک پاریس اظهار داشت: به جز چند نماینده مطرح روسیه که کمیته بین المللی المپیک اجازه حضور آنها را نداد، بهترین‌های کشتی جهان در المپیک حاضر هستند. در بیشتر اوزان کشتی گیران مطرح و عنوان دار روسی الاصل که به سایر کشورها مهاجرت کرده اند حضور دارند. علاوه بر آن تمامی نمایندگان تیم آمریکا که قهرمان جهان در سال گذشته شده اند، به همراه مدال آوران و عنوان داران چند سال گذشته در المپیک به میدان می‌روند که جمع آنها به همراه کشتی گیران کشورمان سطح این رقابت‌ها را بسیار بالا برده است.

وی در مورد انتظارات از کشتی گیران گفت: نباید بار روانی برای کشتی گیران ایجاد کرد، ما در مسابقات جهانی در اوزان المپیکی تنها ۲ مدال در ۱۲۵ و ۸۶ کیلوگرم کسب کردیم و در ۳ وزن دیگر نیز مدال نگرفتیم. نگاه ما المپیکی است و بچه‌ها ما توانایی کسب مدال را دارند و تلاش خود را خواهیم کرد که بهترین عملکرد را داشته باشیم

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد تصریح کرد: صحبت‌هایی می‌شود که کشتی گیران باید در تمامی اوزان مدال بگیرند اما نباید فراموش کرد که المپیک آوردگاه بسیار بزرگی است. بعنوان مثال در سال ۲۰۱۱ مهدی تقوی و رضا یزدانی بهترین کشتی‌ها را گرفتند و به مدال طلا رسیدند اما در سال ۲۰۱۲ دستشان از مدال کوتاه ماند. ما تلاش خود را می‌کنیم و امیدوارم که کشتی گیران کشورمان بهترین نمایش را بدهند و می‌توانیم موفق باشیم.

وی ادامه داد: فدراسیون در نوبه‌های مختلف از لحاظ مالی پاداش‌هایی را به کشتی گیران داده، ضمن اینکه تمامی شرایط در کمپ تیم‌های ملی کشتی مهیا بوده است. کادری همدل داریم و در کنار هم کار گروهی خوبی را انجام می‌دهیم. کشتی گیران نیز به این نتیجه رسیده اند و این موضوع در ذهن آنها رسوخ کرده است که با کسب مدال المپیک به دنبال شاد کردن مردم باشند و کسب این مدال آنها را جاودانه می‌کند. البته همه دنیا می آیند که خود را در المپیک نشان دهند و این آوردگاه مزرعه پرگلی است که نمی‌توان گفت، همه گل‌ها را ما بچینیم و سایر رقبا هم هستند.

کاوه در مورد آنالیز رقبای کشتی گیران کشورمان گفت: این یک واقعیت است که مبارزه‌ای که یک کشتی گیر روی تشک نمایش می‌دهد باید بیرون تشک تمرین شود. ما تمام فیلم‌های کشتی گیران، منابع کشتی گیری، نقاط قوت و ضعف آنها را درآوردیم و روی آن کار می‌کنیم. هر کسی با مربی تخصصی خودش کار می‌کند تا از این بابت مجهز روی تشک برویم. برنامه تمرینی مشخص داریم و رقبای تمرینی برای کشتی گیران قرار می‌دهیم که حریفان آنها را شبیه سازی کنیم.

کاوه خاطرنشان کرد: موفقیت کشتی می‌تواند حال مردم ما را خوب کند و شاهد این بوده ایم که اگر کشتی موفق شود خیلی از جوانان به سمت باشگاه‌ها و کشتی گیر شدن می آیند و این می‌تواند یک اتفاق خوب برای جامعه به دلیل دوری از جوانان از ناهجاری ها باشد. به تمامی اهالی کشتی می گویم که کشتی مال همه است و فعلاً امانتی است که در دست ما قرار دارد و از همه می‌خواهیم در مدت باقی مانده آن چیزی که به نفع کشتی است انجام دهند و دعا کنیم که کشتی گیران در المپیک موفق باشند.

منبع: www.mehrnews.com

دکمه بازگشت به بالا