کاهش ۴۲ درصدی خسارت های سیلاب در خراسان جنوبی/جزئیات سیل در استان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین ، سید ابوالحسن میرجلیلی بعدازظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خسارت سیل نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد کاهش داشته است، افزود: کاهش نداشته است.

وی با بیان اینکه آمادگی لازم حوزه های مسئول و تامین زیرساخت های لازم باعث کاهش آن شده است، افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در آنلاین و آبان ماه با اعزام تیم هایی متشکل از نمایندگان مدیریت بحران استان، اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شرکت آب منطقه‌ای، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و شهرداری‌ها، تمامی مناطق سیل‌خیز استان مورد بررسی قرار گرفتند.

میرجلیلی ادامه داد: در این راستا تا 15 آذر اکثر سیلاب ها، سدها، دیوارهای حفاظتی، کانال های جمع آوری آب های سطحی، ابنیه فنی محورها، اکیپ پل ها، آبنماها، خاکریزهای حفاظتی راه ها و … به طور کامل کنترل شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گفت: طی سه ماه پاییز امسال بازدیدهای منظمی برای به روز رسانی تجهیزات موجود برای دستگاه ها انجام شد.

میرجلیلی با اشاره به میزان بارندگی استان در دو موج اخیر گفت: حجم بارندگی در این دو موج که فقط در دی ماه رخ داده است 55 میلی متر از کل بارندگی دوره 999-1400 بوده است. 30 میلی متر بیشتر از

وی گفت: با اقدامات پیشگیرانه، جلسات مستمر ستاد بحران استان و شهرستان ها، آمادگی کامل تجهیزات امدادی و عملیاتی اورژانس و اقدامات پیشگیرانه مردم با فرهنگ استان، خراسان جنوبی از معدود استان هایی بود که کمترین خسارت در این دو بارندگی شدید

میرجلیلی گفت: در این دو بارندگی هیچ موردی از تخریب یک واحد مسکونی بر اثر سیل، نصب چادر، اسکان اضطراری و حوادث گزارش نشده است و خسارت مالی کمتر از موارد مشابه است.

فرماندار کل مدیریت بحران استانداری تاکید کرد: با اقدامات انجام شده خوشبختانه سیلاب های خارج از شهرها و شهرستان ها با سیلاب ها مهار شد.

میرجلیلی گفت: بر اساس گزارش هواشناسی حجم بارندگی در مناطقی از استان مانند نهبندان و سرایان 2 تا 3 سال بوده و از 120 میلی متر گذشت.

وی گفت: بیشترین خسارت این بارندگی به رگه های مهم و شبکه های توزیع برق، آب، گاز و مخابرات، نوآوری های جاده ای و در برخی مناطق به مزارع، باغات و واحدهای دامی وارد شده است.

میرجلیلی با اشاره به وجود بیش از هزار آب نما در محورهای مواصلاتی استان، ادامه داد: بخشی از آسیب های وارده به محورهای مواصلاتی مربوط به آب نماها است که برای ساخت پل نیاز به تعمیر دارند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی از آمادگی 94 تیم امدادی اورژانس برای مدیریت این بحران خبر داد و گفت: در این مدت به 824 نفر خدمات رسانی شد که از این تعداد 28 نفر از مرگ حتمی نجات یافتند.

وی با بیان اینکه در این مدت 22 خودرو گرفتار در سیلاب نیز رهاسازی شدند، افزود: 83 نفر که با وجود تمامی هشدارها در جاده تصادف کرده بودند نیز نجات یافتند و در مکان های از پیش تعیین شده مستقر شدند.

میرجلیلی اخطاریه ها را یکی از عوامل کلیدی در کاهش حوادث عنوان کرد و گفت: در این مدت 12 اخطاریه شامل 7 اخطار سطح نارنجی، 3 اخطار سطح زرد و 2 اخطاریه قرمز صادر شد.

وی ادامه داد: این هشدارها به طرق مختلف از جمله رسانه ها، شبکه های اجتماعی، فضای مجازی، پیامکی، دهیاری ها، بخشداری ها، فرمانداری ها و جهاد کشاورزی به صورت گسترده و حتی حضوری و در دیدار با سران عشایر اطلاع رسانی شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حجم خسارات وارده به قنوات نیز نسبت به گذشته کاهش یافته است، گفت: خسارت این بارندگی نسبت به سال های گذشته 80 درصد کمتر بوده است.

میرجلیلی گفت: در شرایط مشابه سال های گذشته تخریب 500 رشته قنات در استان گزارش شد اما در بارندگی های اخیر حدود 15 رشته قنات دچار آبگرفتگی شده و حجم خسارت به این قنات ها 10 تا 30 درصد است.

وی با اشاره به آسیب دیدگی واحدهای دام و طیور و کوره های آجرپزی در سیل گفت: احداث واحدهای بدون مجوز در بستر رودخانه عامل اصلی این خسارت است.

میرجلیلی ادامه داد: متاسفانه علیرغم تاکیدات فراوان استاندار و جهاد کشاورزی، بی توجهی صورت گرفته و منجر به بروز چنین حوادثی شده است.

به گفته وی، احداث هرگونه واحد مسکونی، تجاری، دامداری و … در بستر رودخانه علاوه بر نفوذی بودن رودخانه می تواند تهدیدی برای شهر یا روستای همجوار باشد و عواقب جبران ناپذیری برای مالک داشته باشد. .

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با اعلام اینکه موثرترین اقدامی که به طور ویژه در این حوزه در دستور کار قرار گرفته، آسیب شناسی بحران های سال های اخیر است، افزود: پیامد اصلی این آسیب شناسی ها، یافتن نقاط ضعف، اقدام برای رفع آن است. و شرایط موجود را ارتقا دهید.

دکمه بازگشت به بالا