چینش داوری در نهایت با خودم است/چطور با لیست سیاه کسی انتخاب شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات و حواشی چند روز گذشته اظهار داشت: نگران این هستیم که این موضوع بر کیفیت قضاوت ها تاثیر بگذارد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال افزود: داوران برای قضاوت صحیح و منصفانه بیش از هر چیز به آرامش و تمرکز نیاز دارند. از ابتدای فصل شاهد هستیم که اظهارات و اظهارنظرها چقدر مشکل ساز بوده و داوران ما در مسابقات مختلف مورد انتقاد باشگاه های مختلف قرار گرفته اند. اگر قرار باشد هر باشگاهی چندین داور را در لیست سیاه قرار دهد و کمیته داوران در این زمینه محدود باشد، ترتیب داوری چگونه ممکن است؟

افشاریان گفت: اعضای کمیته ژوری درباره چیدمان داوران بر اساس شایستگی و توانایی هر داور مشورت می کنند اما تصمیم نهایی به عنوان رئیس کمیته با من است. هر باشگاهی نسبت به برخی داوران حساسیت هایی دارد که کار را سخت می کند. باید باور داشت که اگر مشکلی پیش بیاید، کاملا تصادفی است. در همه جای دنیا اشتباه داوری وجود دارد، اینطور نیست که داوران و کمیته داوران به نفع یا ضرر این یا آن تیم کار کنند. حقوق تیم ها حقوق مردم است و هیأت داوران بدون شک تمام تلاش خود را می کند تا اطمینان حاصل شود که قضاوت ها بی عیب و نقص است. وقتی داوری را دچار اختلال روحی می بینیم قضاوت نمی کنیم اما شرایط فعلی انتخاب های ما را محدود کرده است.

رئیس هیئت منصفه تصریح کرد: هیئت منصفه به هیچ وجه توصیه نمی شود و حقی را تضییع نمی کند. سعی می کنیم در انتخاب داوران بهترین تصمیم را بگیریم و تا حد امکان از اشتباه جلوگیری کنیم. البته در بحث تجهیزات مشکل و کاستی داریم. قضاوت همه داوران با تجهیزات کامل مطلوب است اما در شرایط فعلی و با کمبودهایی که داریم سعی کرده ایم در بازی های حساس داوران با تجهیزات کامل وارد زمین شویم.

افشاریان درباره نامه مصطفی آجورلو در خصوص داوران گفت: اخیراً مدیرعامل باشگاه استقلال آقای آجورلو نیز مواردی را بیان کرده و حتی نامه ای به فدراسیون ارسال کرده است، اما پیام من به ایشان و همه مدیران باشگاه این است که هدف شما و مال ما قضاوت عادلانه و عدم تبعیض است.» به ما کمک کنید تا تیم های خود را آرام نگه داریم و برخورد حرفه ای داشته باشیم تا شاهد داوری منصف و مطلوب باشیم. همه باید به فوتبال کشور و جامعه داوری کمک کنند. بهترین کارگروهی که می تواند به فوتبال و داوری کمک کند، کارگروه آرام و متمرکز داوران فوتبال است. اینکه اجازه ندهیم داوران ما استرس داشته باشند. همچنین تاکید می کنیم که هرگونه اقدام حاشیه ای اعم از اظهار نظر در قالب مصاحبه و یا در فضای مجازی محکوم است زیرا در نهایت به ضرر داور است. هم از طرف مربیان و هم از طرف داوران و پیشکسوتان داوری باید شاهد اظهارات و موضع گیری باشند. های منطقی و حرفه ای با احترام متقابل باشید. انتقاد قابل تحمل و پذیرفتنی است، اما تهمت و اهانت به قضات قابل قبول نیست.

افشاریان تصریح کرد: نیاز اصلی ما صلح است که با همکاری دوجانبه محقق می شود. از همه باشگاه‌ها می‌خواهیم اگر نقطه‌نظر یا مشکلی دارند، اگر اعتراضی دارند، به فدراسیون فوتبال و کمیته داوران اطلاع دهند، اما اجازه ندهید این گونه اقدامات، اظهارنظرها و مواردی باعث تمرکز داوران ما شود که تحت فشار هستند. هفته های پایانی با ذهن های آشفته هواداران باشگاه و افکار عمومی نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند و خدای نکرده اشتباه کنند.

دکمه بازگشت به بالا