پیش‌بینی اکونومیست از آینده لیر / مشکلات ارزی ترکیه تشدید می‌شود

به گزارش خبرگزاری بیگ نیوزاکونومیست گفت در شرایط سخت و بحران، سرمایه گذاران برای ایجاد آرامش در بازار نیاز به حمایت دارند. این می تواند یک بانک مرکزی باشد که می تواند تورم را کنترل کند یا یک دولت باثبات و قابل پیش بینی که اعتماد سرمایه گذاران را ایجاد کند.

در مورد ترکیه، امروز هیچ ستونی وجود ندارد و سرمایه گذاران به رفتار سفته بازانه خود ادامه خواهند داد و جلوی افزایش لیر ترکیه را نخواهند گرفت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در 20 دسامبر از طرحی غیرمتعارف برای نجات اقتصاد ترکیه از بحران ناشی از سیاست هایش خبر داد. این طرح شامل بیمه برخی از سپرده های پوندی در برابر نوسانات نرخ ارز دولتی است.

به نظر می‌رسید این طرح در مدت کوتاهی جواب داد و تنها یک روز پس از اعلام اردوغان، پوند افزایش بی‌سابقه‌ای داشت و به سرعت ضرر یک ماهه را جبران کرد.

مشخص شد دلیل اصلی افزایش قیمت ها نه برنامه بیمه سپرده ها، بلکه بانک مرکزی است که میلیاردها دلار از کاهش ذخایر برای خرید پوند هزینه می کند. بهبود کوتاه مدت ارز تنها برای اردوغان، که در آشفتگی عمیق سیاسی به سر می برد، زمان فراهم کرد، اما تهدیدات علیه اقتصاد ترکیه را پنهان کرد و آن را حتی قوی تر کرد.

یکی از تهدیدهای اصلی برای اقتصاد ترکیه، نرخ بهره پایین اردوغان است. او سال ها بر خلاف اصول اقتصادی اصرار داشت که نرخ های پایین به جای افزایش تورم، باعث کاهش تورم می شود. در زمانی که تورم در ترکیه از سپتامبر به 20 درصد نزدیک شده است، اردوغان بانک مرکزی را تشویق کرده است تا نرخ پایه را چهار بار از 19 درصد به 14 درصد کاهش دهد و باعث کاهش ارزش پول شود. حتی پس از آخرین افزایش ارزش، لیر تقریباً 40 درصد در برابر دلار در سال 2021 کاهش یافت که بیش از هر ارز عمده دیگری در جهان بود.

اردوغان معتقد است که لیر ضعیف برای اقتصاد ترکیه خوب است، صادرات را تقویت می کند و سرمایه گذاران را جذب می کند. تعداد بسیار کمی از ترک ها با این نظریه موافق هستند. در نظرسنجی اخیر، 94 درصد گفتند که کاهش ارزش پول تاثیر منفی بر اقتصاد ترکیه داشته است. از هر سه نفر دو نفر گفتند که بدون اعتبار نمی توانند نیازهای اولیه خود را تامین کنند و حتی تعداد بیشتری از مردم معتقد بودند که تورم بسیار بالاتر از نرخ رسمی است.

افزایش سریع قیمت مواد غذایی و انرژی به ویژه به فقرا آسیب می رساند، زیرا آنها بیشتر از درآمد خود را صرف مایحتاج ضروری می کنند. صف های طولانی در فروشگاه های فروش نان یارانه ای وجود دارد. دستمزدهای واقعی به شدت کاهش یافته است. در دهه اول ریاست جمهوری اردوغان، طبقه متوسط ​​رو به رشد ترکیه در حال کاهش است. سرآشپز رستوران استانبول گفت که او در ماه سپتامبر وام نقدی گرفت زیرا فکر می کرد پوشک برای او مناسب نیست و از آن زمان قیمت ها بیش از دو برابر شده است.

این اقتصاددان آینده مشکلات لیر / ارز ترکیه را پیش بینی می کند

بیشتر بخوانید:

رسیدن به رکورد بالا در سبد کالا/دستمزد از تورم عقب ماند

جزئیات اجرای طرح بنزین سه هفته آینده توسط دولت را اعلام کنید

حمله شهروندان کشورهای همسایه به ترکیه برای خرید کالا

اردوغان هرگز کاهش ارزش لیر را توصیف نمی کند، اما برنامه او برای پس انداز لیر در واقع افزایش غیرمستقیم نرخ بهره برای سپرده گذاران است. بر اساس این طرح، دولت ترکیه برای مدت معینی به سپرده گذاران لیر غرامت می دهد – زمانی که کاهش ارزش پول ثابت از نرخ های بهره ارائه شده توسط بانک های آنها بیشتر شود. به عنوان مثال، اگر دلار ظرف یک سال 30 درصد در برابر پوند تقویت شود، سپرده گذار بانکی 16 درصد اضافی با نرخ سالانه 14 درصد از خزانه داری ترکیه دریافت می کند و مالیات دهندگان ترکیه در نهایت به سپرده گذار ترکیه ای کمک خواهند کرد.

این طرح می تواند به جلوگیری از فرار بانک ها کمک کند. ترک ها سپرده های خود را با نرخ بی سابقه ای به دلار تبدیل می کردند که باعث کاهش ارزش لیر شد. در حال حاضر بیش از 60 درصد سپرده های کشور به صورت ارزی نگهداری می شود. برخی به فکر فرار از بانک های ترکیه افتادند. اوزلم دریچی سینگول، یکی از بنیانگذاران شرکت مشاوره اسپین در استانبول، گفت: “مردم در حال از دست دادن اعتماد به سیستم بانکی هستند، اما تصمیم اردوغان آن را متوقف کرده است.”

از ابتدای دسامبر، بانک مرکزی ترکیه حداقل 20 میلیارد دلار از ذخایر خارجی را برای تقویت ارز، گاهی به تنهایی و گاهی از طریق بانک های تجاری دولتی، هزینه کرده است. دو روز پس از اعلام اردوغان، بانک های ترکیه 7 میلیارد پوند دریافت کردند.

صرف نظر از اثربخشی آن، طرح جدید یک خطر بزرگ برای اموال عمومی است. اگر بخش بزرگی از حدود 300 میلیارد دلار سپرده شخصی ترکیه به سپرده های تضمین شده منتقل شود، کاهش شدید ارزش پول می تواند صدها میلیارد پوند برای دولت هزینه داشته باشد. هاکان کارا، اقتصاددان ارشد سابق بانک مرکزی، می‌گوید: «این سیستم ممکن است در صورت شوک نرخ ارز یا ریسک پریمیوم منفجر شود.

به این ترتیب اقتصاد ترکیه توسط ترکیه به سمت افزایش نرخ بهره جهت کاهش تورم و تثبیت نرخ ارز هدایت می شود. اما این کمتر از حد معمول به نظر می رسد. اردوغان بر توجیه سیاست‌های غیرعادی خود با نادیده گرفتن خواسته‌های اقتصاددانان و گروه‌های تجاری بر اساس احکام اسلامی علیه ربا اصرار دارد.

رسانه های وفادار اردوغان را شاهکار می دانند و دولت راه هایی برای منصرف کردن بدبینان دارد. در 27 دسامبر، یک رگولاتور بانکی ترکیه یک پرونده جنایی علیه دورموش یلماز، رئیس سابق بانک مرکزی و حداقل 25 نفر دیگر به دلیل انتقاد از سیاست پولی و سایر الفاظ ناپسند تشکیل داد. یلماز رئیس جمهور را متهم کرد که کشور را به “آزمایشگاه” ایده های خود تبدیل کرده است. اما رهبران اردوغان نمی توانند به منتقدان دیگر دسترسی پیدا کنند. ولادیمیر پوتین در یک کنفرانس مطبوعاتی در 23 دسامبر از افزایش اخیر نرخ بهره توسط بانک مرکزی روسیه حمایت کرد. ما بدون افزایش نرخ بهره مانند ترکیه خواهیم بود.

223227

دکمه بازگشت به بالا