پدیده سمی «داداشی‌آبجی»! – بیگ نیوز

“این چه بی ادبی است که می گویی؟” دوست پسر و دوست دختر یعنی چه؟ ما فقط دوستان معمولی هستیم، مثل خواهر و برادر. آنچه شما در ذهن خود در مورد این رابطه و رابطه ما فکر می کنید اشتباه است. ما فقط با هم میریم پیاده روی و رستوران و…

به گزارش بیگ نیوز، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: این صحبت های دختر و پسر نوجوانی است که مدتی پیش درباره رابطه شان با آنها صحبت کردم. شاید در نگاه اول برای عده ای این کار بیهوده به نظر برسد و به گفته آنها دوران این مرزبندی ها به پایان رسیده است، اما آسیب این موضوع شوخی نیست، به همین دلیل به نکات زیر اشاره می شود.

تصورات نادرست دختران و پسران در مورد این روابط

عنوان دوست اجتماعی یا برادر آبجو در مورد جنس مخالف به رابطه ای اشاره دارد که عاری از احساسات و وابستگی های عاشقانه است. دختران و پسران نوجوان با باورهای غلط خود این نوع دوستی را بی خطر می دانند زیرا از یک سو آن را دور از آسیب و شکست عاطفی می دانند و از سوی دیگر می توانند هماهنگی بیشتری بین این رابطه و آموزه ها و هنجارهای جامعه و مدرسه پیدا کنند. یک خانواده! بنابراین در این زمینه کمتر تناقض را تحمل می کنند. اما این عناوین نمی توانند رابطه را بیمه کنند و خسارات متعدد را کاهش دهند.

افزایش آگاهی توسط نوجوانان و مدیریت والدین

در گام اول لازم است والدین در این سنین بتوانند راهنمای و همراه خوبی برای فرزند خود باشند. نوجوانی دوران حساس جسمی و روحی است. تغییراتی که در این دوران در نوجوان رخ می دهد بر رفتار او تأثیر می گذارد. رسیدن به سن بلوغ، کنجکاوی او را نسبت به خود و جنس مخالف افزایش می دهد. از سوی دیگر به دنبال هویت روانی است. او روابط با همسالان را ترجیح می دهد و می خواهد در انتخاب های مختلف زندگی خود استقلال صدای بیشتری داشته باشد. یکی از گرایش های نوجوانان در این دوره ارتباط با جنس مخالف است که نیاز به شناخت لازم از او و مدیریت جدی و طبیعتا آگاهانه این ماجرا توسط والدین دارد. مهمترین توصیه من به والدین این است که در این مورد با نوجوان خود صحبت کنند. او باید بتواند به روابطی که از هنجارهای او پیروی نمی کند نه بگوید و این باعث شرمساری یا بی ارزشی او نمی شود.

دوست اجتماعی پر از تضاد است

همانطور که گفته شد، دوست اجتماعی عنوانی است که به ظاهر کمتر در قبال افراد مسئولیت دارد و هر دو طرف به اشتباه فکر می کنند که می توانند با نگرانی و مراقبت کمتری در رابطه باقی بمانند. تضاد این ظاهر با مشکلاتی که گاهی در افراد پیش می آید در دانستن یک سری قوانین است. هر دو طرف همیشه دیدگاه یکسانی نسبت به قوانین موجود ندارند و خود را به یک اندازه موظف به رعایت آنها نمی دانند. به عنوان مثال، این قانون که هیچ میل جنسی در چارچوب دوستی های اجتماعی قرار نمی گیرد، ممکن است برای یک طرف کاملاً واضح باشد و برای طرف دیگر نه. بنابراین چنین فردی برای شرایط احتمالی که این قانون نقض شود آمادگی کافی را ندارد و در این راستا ممکن است ضربات شدید و شدیدی را متحمل شود.

مرزهایی که قابل مدیریت نیستند

روابط دختر و پسر باید مرزها و محدودیت هایی داشته باشد. حال سوال اینجاست که آیا اطلاق عنوان دوستی اجتماعی یا روابط برادر و خواهر بر این روابط به این مرزها لطمه ای وارد نمی کند؟ هنجارها در این مواقع تصریح می کنند که رابطه دختر و پسر باید به گونه ای باشد که زود و ناآگاهانه وارد روابط عاطفی نشوند. مدیریت این موضوع از طریق دختر و پسر نوجوان غیرممکن است، بنابراین چون این مرزها قابل کنترل نیست، باید از چنین انتخاب هایی پرهیز کرد.

نکته پایانی

ارتباط با جنس مخالف، چه به صورت دوستی معمولی و چه به شکل عاطفی و یا با هدف ازدواج، یکی از اتفاقات احتمالی در دوران نوجوانی است، بنابراین لازم است نوجوانان اطلاعات درستی از آن و با راهنمایی کسب کنند. از والدین و مشاوران، این روابط گیر کرد و جراحات او سقوط نکرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا