وزیرخارجه ترکیه برای چه به عراق می‌رود؟

این پست از سایت خبرگذاری بیگ نیوز برگرفته از سایت ” www.khabaronline.ir ” در مورد مقاله ” وزیرخارجه ترکیه برای چه به عراق می‌رود؟ ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

نفت |نفت عراق

به گزارش پایگاه خبری «بغداد الیوم»، یک منبع مسئول در وزارت خارجه عراق که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه به عراق سفر خواهد کرد و در این دیدار چند پرونده‌ مشترک بین دو کشور مورد بحث و تبادل‌نظر قرار می‌گیرد.

براساس اعلام وزارت خارجه عراق، سفر فیدان زمینه را برای سفر برنامه‌ریزی شده رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به عراق هموار می‌کند و قرار است که قبل از سفر اردوغان تفاهماتی حاصل شود.

این مقام مسئول اظهار کرد: فیدان علاوه بر پرونده آب و تبادلات تجاری بین دو کشور، پرونده امنیتی مربوط به مرزهای مشترک و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی اعلام کرد: از سرگیری صادرات نفت عراق از چاه‌های اقلیم کردستان از طریق بندر جیهان ترکیه از دیگر موضوعاتی است که در سفر وزیر امور خارجه ترکیه به آن پرداخته خواهد شد.

براساس اعلام این منبع مسئول در وزارت خارجه عراق، یکی از پرونده‌های مورد توافق کامل بغداد و آنکارا، پروژه راه توسعه‌ای است که بصره، خلیج فارس و اراضی ترکیه را به هم متصل می‌کند و هر دو کشور به دنبال ایجاد سریع آن هستند.

وزیر امور خارجه ترکیه در سفر به کشور عراق همچنین، علاوه بر دیدار با فؤاد حسین،  همتای عراقی خود، با رؤسای سه‌گانه کشور عراق دیدار خواهد کرد.

یادآوری می‌شود، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، ماه مارس گذشته(اسفندماه) در رأس یک هیئت بزرگ وزارتی و امنیتی به آنکارا، پایتخت ترکیه سفری رسمی کرد و در جریان این دیدار چندین پرونده از جمله امنیت، مرزها، آب، انرژی و گسترش مبادلات تجاری بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

311311

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا