وجود ۳۴ حلقه چاه و رشته قنات در شهرستان فردوس/ مرفه‌سازی کشاورزان؛ راه کنترل بحران آب

به گزارش خبرنگار گروه استان های آنا فردوس، وبینار «خشکسالی و آب» به همت باشگاه پژوهشگران جوان معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس برگزار شد.

مجید شریف زاده مدیرعامل آبفای فردوس با اشاره به وجود 30 حلقه چاه و چهار سامانه آبرسانی در شهرستان فردوس به آمار شبکه های انتقال آب، مشترکان و مصرف انسانی اشاره کرد و گفت: آب یک چالش بزرگ با ایران است. و تنها راه فرار از این چالش اجرای آن است.” سند بی آبی و فرهنگ عمومی کشور است.


بیشتر بخوانید:

اخطار کاهش زمین از دهه 60 در ایران صادر شده است


کارشناس آب منطقه ای خراسان با اشاره به آمار منابع آب زیرزمینی ایران و شهرستان فردوس گفت: میدان فردوس منطقه ممنوعه و بحرانی در نقشه آبی ایران است.

جواد میبدی افزود: ایجاد سازمان های لازم برای مدیریت آب های زیرزمینی، شورای هماهنگی، تهیه قوانین و مقررات لازم، بازرسی ها و بازدیدهای لازم برای نظارت بر پیشرفت کارها و سازه های آب شور از جمله راهکارهای مورد نیاز برای مبارزه است. آب کمتر این است.

وی گفت: فردوسی 7000 هکتار زمین زراعی و باغ دارد که 95 هکتار آن تحت آبیاری تحت فشار است. بنابراین باید با جایگزینی روش های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت، بهره وری بیشتر و در نتیجه صرفه جویی در مصرف آب حاصل شود.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس با ارائه و مقایسه آمارهای جهانی و ایران در زمینه بارندگی و استفاده از منابع آبی به جامعه علمی گفت: عدم مدیریت کارآمد مهمترین عامل ایجاد آب است. بحران در کشور».

مجتبی طاوسی توضیح داد: آمارها نشان می دهد کشور ما با بحران آب مواجه است و باید با تدابیر لازم این بحران برطرف شود.

وی با اشاره به سکونت 75 درصدی مردم در شهرها و چالش های پیش آمده افزود: بازنگری در سیاست های جدید افزایش جمعیت، رونق کشاورزان، بازنگری در مدل کشت، افزایش قیمت انرژی و ایجاد حساب صرفه جویی در مصرف آب برای محیط زیست از جمله مواردی است که مهم. نقطه دستیابی به کنترل بحران است.» آب زمین است.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس تصریح کرد: مدیریت فعال و پیشگیرانه، اصلاح ساختار فعلی تنظیم کننده منابع آب و آموزش کشور و تقویت فرهنگ زیست محیطی جامعه برای پیشرفت در حوزه آب ضروری است.

انتهای پیام/4078/4062/

دکمه بازگشت به بالا