هواشناسی ۱۴۰۲/۰۶/۱۳؛ هشدار نارنجی وقوع طوفان در برخی استان‌ها

این پست از سایت بیگ نیوز برگرفته از سایت ” aftabnews.ir ” در مورد مقاله ” هواشناسی ۱۴۰۲/۰۶/۱۳؛ هشدار نارنجی وقوع طوفان در برخی استان‌ها ” ارائه شده است، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است به دسته بندی مربوطه مراجعه نمایید.

دریای عمان |سازمان هواشناسی

آفتاب‌‌نیوز :

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز و فردا در بخش‌هایی از هرمزگان و جنوب شرق فارس رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

 

امروز در مناطقی از سواحل غربی دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی، شرق اردبیل، ارتفاعات زاگرس مرکزی و طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی ابرناکی و بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

 

روز‌های پنجشنبه و جمعه در سواحل دریای خزر، اردبیل، دامنه و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی و بخش‌هایی از شمال شرق کشور رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

 

از امروز تا پنجشنبه در مناطقی شمال شرق، شرق و بخش‌هایی از مرکز در برخی ساعات افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک روی می‌دهد. این شرایط روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در بخش‌هایی از غرب و جنوب غرب کشور انتظار می‌رود.

 

امروز و فردا همچنین در شرق کشور به‌ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید موجب وقوع طوفان شن، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

 

پنجشنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل کاهش دما روی می‌دهد و طی ۲ روز آینده شرق دریای عمان مواج و متلاطم خواهد بود.

 

به گزارش بیگ نیوز، امرزو آسمان شهر‌های زیارتی عراق (نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین و سامرا) صاف همراه با وزش باد گاهی وزش باد شدید و رخداد گردوخاک پیش‌بینی شده است.

 

حداکثر دما امروز نجف ۴۳ درجه و شهر‌های کربلا، کاظمین و سامرا ۴۲ درجه خواهد بود. بیشینه دما هوا در شهر‌های مهران ۴۵ درجه، چذابه ۴۶ و شلمچه نیز ۴۶ درجه است. حداکثر دمای هوا در تمرچین و باشماق ۳۵ درجه بالای صفر است.

 

هشدار هواشناسی-سطح نارنجی 

 

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

 

زمان شروع: دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۳

 

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۴

 

نوع مخاطره: وزش باد شدید، گردوخاک، در نواحی مستعد طوفان گردوخاک یا طوفان شن

 

منطقه اثر:

 

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۳: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و جنوب شرق خراسان رضوی.

 

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۴: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و جنوب شرق خراسان رضوی.

 

اثر مخاطره: در مناطق مستعد طوفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از رفت وآمد‌های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمار‌های تنفسی و قلبی، آمادگی دستگاه‌های امدادی بویژه مراکز بهداشتی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

گروه تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با هنر روایتگری هستم. قصه‌گویی بازیگوشانه و قدرت تجسم آن را دارم تا خوانندگان را به دنیای جذاب رویدادها بکشانم.
دکمه بازگشت به بالا