عمومی

نیاز به فرهنگ نقد و انتقادپذیری اخلاق‌محور

این دیدارها بسیار دلنشین و امیدوارکننده بود زیرا با وجود کاستی های ویرانگر و سوءمدیریت دلخراش در کشور نشانه هایی از نشاط و درد اهل معرفت را نشان می داد. سه کنفرانس علمی که من با موفقیت در آن شرکت کردم، به گونه ای متفاوت و به دلیل اینکه گامی در جهت توسعه فرهنگ نقد بود، برای نویسنده این مقاله لذت بخش تر و لذت بخش تر بود.

اولین جلسه نقد و بررسی مجموعه پنج جلدی «تاریخ شفاهی حوزه های علمیه» (ویژگی های جلد اول به شرح زیر است: فلاح زاده، احمد، تاریخ شفاهی حوزه های علمیه؛ طرح جامع، به سرپرستی دکتر محسن الویری، قم: دانشگاه باقرالعلوم 1400)) روز یکشنبه 12 دی 1400 از ساعت 18 الی 20 با حضور استاد گرانقدر دکتر داریوش رحمانیان به عنوان منتقد و با دبیری علمی دکتر. احمد فلاح زاده (نویسنده اصلی کتاب) ارائه شده توسط دانشگاه باقرالعلوم. گزارش مختصری از این دیدار در برخی خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی از جمله خبرگزاری حورا به نشانی زیر منتشر شد:
سابقه شفاهی مهدهای کودک در تاریخ شفاهی امتحان موثر بود

دومین نشست نقد و بررسی کتاب «شیعه و تمدن اسلامی» (شرح کتاب: الویری، محسن، شیعه و تمدن اسلامی، (کتاب درسی)، قم: مرکز ترجمه و نشر العالمیه المصطفی، 1396، باب دوم، 1400) با حضور دکتر. سید رضا مهدی نژاد به عنوان منتقد و همراه با دبیر علمی آقای علی احمدی امین توسط معاونت پژوهشی و تولیدی دانشگاه مجازی المصطفی (ص) در روز سه شنبه 23 آذر 1400 از ساعت 8 الی 22.

گزارشی از این نشست در برخی خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی از جمله خبرگزاری قرآن به نشانی زیر منتشر شد:

سومین نشست با عنوان «تاریخ و زبان های متعالی» روز چهارشنبه 24 آذر 1393 در مرکز پژوهشی تاریخ اسلام به دبیری دکتر حمیدرضا مطهری برگزار شد. در یادداشت قبلی این کانال توضیح داده شد که اساتید و دانشجویان محترم حاضر در این جلسه انتقادات و سوالاتی را مطرح کردند که نیاز به پاسخ و یا بحث در جلسه جداگانه دیگری داشت.

نقطه اشتراک پرهیجان و پربار این سه دیدار، تکیه بر انتقاد بود. در هر سه جلسه در ابتدا اشاره کردم که جامعه ما و جامعه علمی امروز ما بیش از هر زمان دیگری باید فرهنگ نقد و نقد اخلاق محور را نقد و رواج دهد و نقد گفتگو و برچسب گفت و گو به یادگیری ضروری است. . رواج روزافزون گفتگو و انتقاد، فضای ارتباطی بین نخبگان حوزه و دانشگاه را که در حال حاضر بسیار متنوع است، تقویت خواهد کرد.

به هیچ وجه نمی‌خواهم این را به مادر توصیه کنم که غیرفعال باشد. وظیفه خود می دانم از تمامی کسانی که در جهت گسترش فرهنگ گفتگو در کشور و به طور خاص از سه مرکز دانشگاه باقرالعلوم، دانشگاه مجازی مصطفی(ص) و سمینار پژوهشی تاریخ اسلام تلاش می کنند صمیمانه تشکر کنم.

دکمه بازگشت به بالا