اقتصادی

منتظر خارجی‌ها نماندیم – بیگ نیوز

ما منتظر خارجی ها نبودیم

رئیس جمهور با امضای قرارداد 7 میلیارد دلاری سرمایه گذاری در میدان مشترک نفتی آزادها به عنوان نمونه تحرک اقتصاد داخلی کشور گفت: هدایت نقدینگی در راستای رشد تولید، بهره مندی از ظرفیت های فنی و جذب. سرمایه گذاری داخلی در رشد و توسعه اقتصادی کشور بسیار موثر است.

به گزارش بیگ نیوز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر امروز سه شنبه در مراسم امضای « تفاهم نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان » بین شرکت ملی نفت ایران، بانک ها و شرکت های اکتشاف و تولید، جذب سرمایه و سرمایه گذاری در حوزه تولید و اشتغال زایی مهمترین نیازهای امروز کشور را دانست و گفت: یکی از اهداف و دلایل اجرای اصلاحات اقتصادی فراهم آوردن فرصت برای جذب سرمایه در حوزه تولید است.

رئیس جمهور دستیابی به هدف رشد اقتصادی 8 درصدی را نیز تهدیدی برای افزایش سرمایه گذاری دانست و افزود: کاری که امروز در نتیجه هم افزایی و کنار هم قرار گرفتن شرکت های بزرگ اقتصادی تحت عنوان پیشران انجام شده است. اقتصاد» برای اجرای طرح توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان گام اول ایجاد مناطق جذب سرمایه در راستای تولید و توسعه اقتصادی است.
رئیس جمهور در گام دوم به تشریح این حرکت در حوزه درآمدی بانک ها پرداخت و گفت: کارشناسان اقتصادی اتفاق نظر دارند که ایجاد نقدینگی زمانی نظارتی است که به سمت تولید هدایت نشود، اما اگر افزایش نقدینگی صرفا برای رونق باشد. و بسترهای تولید را تقویت کند، نظارت ایجاد نخواهد کرد.
رئیس جمهور نفت و پتروشیمی را یکی از مهم ترین بخش ها برای جذب سرمایه گذاری و افزایش تولید معرفی و خاطرنشان کرد: توافق امروز در خصوص مشارکت بانک ها و شرکت های بزرگ اقتصادی و فنی برای اجرای یک پروژه بزرگ نفتی علاوه بر تامین هزینه ها منعقد شد. منابع، اجرای یک پروژه نمونه آن این است که در داخل کشور قوی است و همچنین زمینه را برای افزایش اعتماد سرمایه گذاران، بخش خصوصی و مردم برای مشارکت در این گونه پروژه ها فراهم می کند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ارتقای بهره وری نیز باید در کنار جذب سرمایه مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه گذاری و ارتقای بهره وری موجب رشد اقتصادی می شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه این قرارداد باید به منظور هم افزایی منابع و توان داخلی منعقد شود، گفت: زمانی که بانک های بزرگ و اعتماد مردم اجرای این گونه طرح ها را کامل کنند، اعتماد مردم و بخش خصوصی نیز به سمت این طرح ها کشیده می شود و سرمایه های کوچک نیز به سمت این طرح ها کشیده می شود. و طایفه ها در جامعه سرگردان هستند و در مسیر توسعه پایدار، کیشور نیز از این راه ها جذب می شود.
وی اجرای این گونه طرح ها را نمونه ای برای تحقق شعار سال «تولید، اشتغال، دانش سازی» دانست و افزود: جذب سرمایه های طایفه و منابع بانک ها و شرکت های بزرگ اقتصادی برای توسعه و پیشرفت پیشرفت کشور مایه اطمینان مردم و مایوس کننده دشمنان است.
رئیس جمهور گفت: در سال های اخیر سرمایه گذاری در زیرساخت های اساسی کشور اعم از ریلی و برق و امثال آن به ویژه نفت و انرژی آنطور که باید انجام نمی شد، اما مردم در کشور منتظر خارجی ها نبودند. و از این رو مردم به نتایج این سرمایه گذاری ها امیدوار و افتخار می کنند و به زودی خواهند دید.
مهندس جواد اوجی وزیر نفت نیز در این مراسم به اهمیت سرمایه گذاری در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: یکی از اولین اقدامات وزارت نفت تهیه برنامه سرمایه گذاری عمومی بود که بر اساس آن برنامه ریزی شد. مشخص شد که حداقل 160 میلیارد دلار سرمایه گذاری در طول 8 سال مورد نیاز است، ما در صنعت نفت داریم.
وزیر نفت همچنین با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای تعیین اولویت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، از مدیریت دستیار اول رئیس‌جمهور در این زمینه قدردانی کرد و افزود: تامین سرمایه محور توسعه صنعت نفت بود. صنعت نفت که با دستورات رئیس جمهور و تلاش های دکتر مخبر توانستیم هلدینگ ها و شرکت های بزرگ اقتصادی را در کنار بانک ها وارد میدان کنیم تا با اتکا به اعتبار آنها بستری برای جذب سرمایه های مردمی شود. و بخش خصوصی نیز از این طریق تامین خواهد شد.
مهندس اوجی گفت: در گام اول اجرای 5 پروژه بزرگ پیش بینی شده است که هر هفته یکی از آنها اجرا می شود.

پیام نهایی

دکمه بازگشت به بالا